Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικά, παρήγγειλα αυτές τις μπαταρίες. Είναι χωρητικότητας 1800mAh τη στιγμή που η "μαμά" μπαταρίες είναι 1300mAh. Να δούμε μπας και καταφέρω να επεκτείνω λίγο τη διάρκεια του κινητού γιατί μετά την εγκατάσταση του Link2SD καταπίνει τη μπαταρία όπως το pacman τις τελείες...

Εχθές παρέλαβα τις μπαταρίες. Τις φόρτισα και έβαλα τη μία σήμερα το πρωί. Μετά από μερικές φορτίσεις θα ενημερώσω για το εάν τελικά κέρδισα καθόλου σε αυτονομία. Ενημερωτικά, είναι ελάχιστα πιο χοντρές σε πάχος και το πίσω καπάκι κλείνει με μία απειροελάχιστη δυσκολία, τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή, απλά καταλαβαίνεις ότι η νέα μπαταρία είναι λιιιιιιιιιιιιιιιιιγο μεγαλύτερη σε μέγεθος σε ότι έχει να κάνει με το πάχος της...

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης των συγκεκριμένων 1800mAh μπαταριών και κάμποσες αποφορτίσεις και επαναφορτίσεις, έχω να δηλώσω ότι οι συγκεκριμένες μπαταρίες είναι "for the old irons", κοινώς για τα παλιοσίδερα...!!! Λέμε για μεγάλη μούφα... Δηλώνουν 1800mAh και κρατάνε πολύ λιγότερο και από τις original 1300mAh της Samsung... Φυσικά και έστειλα ένα κραξο-μήνυμα στον πωλητή και θα του αφήσω και ένα κραξο-feedback στο ebay... Με τις υγείες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά είχα καιρό να μπω στο φορουμ και δεν σας ενημέρωσα σχετικά με την σύνδεση.

Τελικά δεν ήταν τίποτα από όλα αυτά. κατάβασα την ενημέρωση του ΚΙΕS και τελικά δεν είχε κατεβεί σωστά. απεγκατέστησα και ξανα εγκατέστησα την εφαρμογή τουλάχιστον 3 φορές μέχρι να καταλάβω πως κάποιο πρόβλημα έχει. τελικά έμεινα στο "παλιό" KIES.

 

Kαι κάτι άλλο. ξέρετε να θα έχουμε και εμείς αναβάθμιση του Androit πέραν του S3;

 

 

Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Νέος εδώ και σχετικά άπειρος με την τεχνολογία.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχω την δηνατότητα

1.να κάνω φωνητική κλήση από bluetooth

2.να χωρίσω τις επαφές σε κάθε κάρτα sim, γιατί τώρα τις έχει σε μια λίστα

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω για ακομα μια φορα...

το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν εχω μνημη.

ειμαι root..εχω βάλει το link2sd...και ολες φαινονται συνδεδεμενες.

τι μπορω να κανω για να κερδισω μνημη.το τραγικο είναι οτι εχω 7 εφαρφμογες με μεγαλυτερη αυτη του viber

τι τελικα φτανει τι μνημη στα ορια;

παντα ειμαι στα 148/170 mb

εχω απελπιστει να σβηνω καθε φορα εφαρμογες.

ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω για ακομα μια φορα...

το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν εχω μνημη.

ειμαι root..εχω βάλει το link2sd...και ολες φαινονται συνδεδεμενες.

τι μπορω να κανω για να κερδισω μνημη.το τραγικο είναι οτι εχω 7 εφαρφμογες με μεγαλυτερη αυτη του viber

τι τελικα φτανει τι μνημη στα ορια;

παντα ειμαι στα 148/170 mb

εχω απελπιστει να σβηνω καθε φορα εφαρμογες.

ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

Έχεις διαμορφώσει την εξωτερική sd σε δύο μέρη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..το link2sd δουλευει κανονικα...και ολες ειναι συνδεδεμενες εκει..

τι δεν κανω σωστα; εσεις ποσες εφαρμογες εχετε και σε τι επιπεδα ειναι η εσωτερικη σας μνημη;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαμορφώσει την εξωτερική sd σε δύο μέρη;

είχε κάτι ωραίες οδηγίες και το χασα που ακριβως σε ποια σελίδα και το λινκ.

αν μπορει ας βοηθήσει καποιος. Εχω και γω το ιδιο πρόβλημα

 

είχε κάτι ωραίες οδηγίες και το χασα που ακριβως σε ποια σελίδα και το λινκ.

αν μπορει ας βοηθήσει καποιος. Εχω και γω το ιδιο πρόβλημα

 

α και το link2sd ειναι στο android market. αν το κατεβάσω μετά τι πρεπει να κανω?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ίσως να σας φαίνεται κουτό, αλλά για μένα είναι άγνωστο.

Ένα root-αρισμένο κινητό, όταν κάνει αναβάθμιση λογισμικού, χάνει το root;

Πρόσφατα το έκανα root και πριν μία μέρα μου έβγαλε ότι υπάρχει ανανέωση. Δοκίμασα να την κάνω, αλλά κόλλησε στο 25% και όταν έκανε επανεκκίνηση μου πρότεινε να κάνω την αναβάθμιση από το Kies.

To root μου έλυσε εν μέρει το πρόβλημα της μνήμης. Έχω βάλει τις εφαρμογές που χρειάζομαι (και πριν δεν χώραγαν) και πάει και σχετικά καλά. Αν με την αναβάθμιση δεν κερδίζω και τίποτα (παρά μόνο μπελάδες) θα προτιμούσα να μην την κάνω. Έχει βάλει κάποιος την καινούρια;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Υ.Γ. : Έκδοση βασικού φάσματος : S6102XXLG3, Έκδοση Kernel : 2.6.35.7.

Link to comment
Share on other sites

το κινήτο μου ειναι root, το link2sd το έχω βάλει.

γιατι συνεχώς γεμιζει η μνημη μου;

Ποσε εφαρμογές εχετε εσεις στην συκσκευση;

 

Η εσωτερική μνήμη γίνεται να μεγαλώσει;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by m7ixalis
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

το κινήτο μου ειναι root, το link2sd το έχω βάλει.

γιατι συνεχώς γεμιζει η μνημη μου;

Ποσε εφαρμογές εχετε εσεις στην συκσκευση;

 

Η εσωτερική μνήμη γίνεται να μεγαλώσει;

 

 

 

Και το δικό μου κινητό είναι root, έχω βάλει το link2sd και έχω ακολουθήσει αρκετές από τις συμβουλές που διάβασα πιο πάνω.

Από εφαρμογές έχω : Ελβετικός σουγιάς (900kb), Υπηρεσίες Google Play (8,08Mb), Φωνητική αναζήτηση (4,57Μb), Χάρτες (12,07Mb), aCalendar (1,05Mb), AdService (76Kb), Android Assistant (1,3Mb), AntiVirus (11,79Mb), APV PDF Viewer (3,27Mb), Battary (2,15Mb), Clean Master (3,22Mb), Easy Unrar Lite (1,04Mb), EssentialPIM (6,62Mb), Facebook (27,23Mb), Gmail (3,38Mb), Google Play Store (10,42Mb), GR Caller ID (228Kb), Greek Calendar (532Kb), Greek Radios (4,07Mb), imoney (1,64Mb), Link2SD (0,93Mb), Money Lover (3,20Mb), ROM Toolbox Lite (12,71Mb), Root Browser Lite (5,45Mb), Samsung Apps (13,91Mb), Samsung Push Service (1,43Mb), Skype (24,77Mb), Street View (548Kb), Superuser (2,42Mb), Vignette Demo (664Kb), YouTube (9,50Mb). Και μου δίνει σε χρήση 122Mb, ενώ ελεύθερα 49Mb. Απλά συχνά χρησιμοποιώ το Android Assistant, από όπου κάνω "System Clean" για να διατηρώ τα 40 κάτι Mb ελεύθερα.

 

Η εσωτερική μνήμη δεν μεγαλώνει, απλά πρέπει να βρεις τη σωστή διαχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τόσες εφαρμογες;ποπο...

ειμαι root,εχω το link2sd, αλλα είμαι συνεχως πανω απο 145, τι ρυθισεις θέλει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες προσπαθεί να μου περάσει ένα firmware ll1. Εχω lg3. Είμαι root 2.3.6 gb με μαματο kernel. Δεν μπορεί να κάνει update από τοkies ούτε από το τηλ.

Aαξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες προσπαθεί να μου περάσει ένα firmware ll1. Εχω lg3. Είμαι root 2.3.6 gb με μαματο kernel. Δεν μπορεί να κάνει update από τοkies ούτε από το τηλ.

Aαξίζει τον κόπο;

Ούτε εγώ μπορώ να κάνω την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνετε την αναβάθμιση θα κάνετε πρώτα unroot και μετά την αναβάθμιση μέσω Kies.

 

Μπορει κι εμένα να μου δώσει κάποιος τα φώτα του;

Δεν εχω σύνδεση δεδομένων ούτε καν τα εικονίδια μου εμφανίζει στην μπάρα όταν ενεργοποιω την σύνδεση δεδομένων.

Αποτέλεσμα να μην μπορώ να στείλω mms και να ψάχνω wifi όταν θέλω ίντερνετ.

Καμία ιδέα ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνετε την αναβάθμιση θα κάνετε πρώτα unroot και μετά την αναβάθμιση μέσω Kies.

Δεν είμαι ροοτ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ροοτ :)

Μήπως να έκανες update το Kies στην τελευταία έκδοση. Αυτό μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έκανες update το Kies στην τελευταία έκδοση. Αυτό μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

Είναι στην τελευταία. Πρέπει να παίζει πρόβλημα με τον server.

Link to comment
Share on other sites

το κινήτο μου ειναι root, το link2sd το έχω βάλει.

γιατι συνεχώς γεμιζει η μνημη μου;

 

το ιδιο προβλημα εχω κι εγω.. η ram κοντευει να σκασει ( 245/290 mb) και γενικοτερα κολλαει απιστευτα, ειδικα μετα απο εισοδο/εξοδο στο facebook ειναι λες και παθαινει εγκεφαλικο.... :/ χωρος αποθηκευσης συστηματος 132/170 mb και καρτα sd 329 mb/ 6.76 gb και οι εφαρμογες που εχω ειναι ελαχιστες.. κι εχω χωρισει κανονικα την sd με δευτερο partition κοντα στα 700mb.. επισης, εδω και λιγες μερες αρχισε να κολλαει απιστευτα (ενω πριν δεν ηταν ετσι) το πληκτρο της επαναφορας (το βελακι δεξια που εμφανιζεται στο κατω μερος του κινητου)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερε να κάνει κανείς την αναβάθμιση και αν ναι είδε διαφορά, αξίζει;

 

Τελικά σήμερα μπόρεσα να κάνω την αναβάθμιση 13,7 mb (μου ζήτησε να κάνω χώρο στην μνήμη. Πλέον η έκδοση είναι η ΜΑ1.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη φόρτιση,για πείτε μου επειδή η μπαταρία ήταν ήδη λιγο ποιο πάνω απο τη μέση οταν το άνοιξα την πρώτη φορά,μήπως θα πρέπει να το αφήσω να αδειάσει πρώτα και μέτα να κάνω την πρώτη φόρτιση???Προτείνετε μου και καμιά καλή θήκη και μεμβράνη!!!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη φόρτιση,για πείτε μου επειδή η μπαταρία ήταν ήδη λιγο ποιο πάνω απο τη μέση οταν το άνοιξα την πρώτη φορά,μήπως θα πρέπει να το αφήσω να αδειάσει πρώτα και μέτα να κάνω την πρώτη φόρτιση???Προτείνετε μου και καμιά καλή θήκη και μεμβράνη!!!

 

Το δουλεύεις μέχρι να ξεφορτίσει εντελώς και να κλείσει από μόνο του, το φορτίζεις τουλάχιστον 16 ώρες κλειστό για τουλάχιστον τρεις φορές, μετά το "σκίζεις" κανονικά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...