Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το e-click.gr και πολύ απλά δεν θα με ξαναδούν. Το κινητό είναι παραεισαγωγής από Ρουμανία. Γιατί δεν το άφηναν όπως ήρθε; Επίσης κάτι άλλο που δεν μου άρεσε ήταν ότι στην απόδειξη δεν έγραφε το imei. Μόλις το είπα αυτό στην κοπέλα μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο και αν υπάρχει πρόβλημα με το service (αχρείαστο να είναι), να το πάω σε αυτούς. Πήρα από περιέργεια σήμερα στην Samsung για να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα και η κοπέλα μου είπε ότι πρέπει στην απόδειξη να γράφει ότι η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή και όταν την ρώτησα αν πρέπει να είναι γραμμένο και το imei, μου είπε μάλλον!! Δεν ήταν απόλυτα σίγουρη (απαράδεκτο) στην αρχή και μετά το έπαιζε σίγουρη για να μην φανεί ότι δεν ξέρει. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και στα άλλα δύο επίσημα service της Samsung να ρωτήσω τι ισχύει. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το e-click.gr και πολύ απλά δεν θα με ξαναδούν. Το κινητό είναι παραεισαγωγής από Ρουμανία. Γιατί δεν το άφηναν όπως ήρθε; Επίσης κάτι άλλο που δεν μου άρεσε ήταν ότι στην απόδειξη δεν έγραφε το imei. Μόλις το είπα αυτό στην κοπέλα μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο και αν υπάρχει πρόβλημα με το service (αχρείαστο να είναι), να το πάω σε αυτούς. Πήρα από περιέργεια σήμερα στην Samsung για να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα και η κοπέλα μου είπε ότι πρέπει στην απόδειξη να γράφει ότι η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή και όταν την ρώτησα αν πρέπει να είναι γραμμένο και το imei, μου είπε μάλλον!! Δεν ήταν απόλυτα σίγουρη (απαράδεκτο) στην αρχή και μετά το έπαιζε σίγουρη για να μην φανεί ότι δεν ξέρει. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο και στα άλλα δύο επίσημα service της Samsung να ρωτήσω τι ισχύει. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει;

Γενικά η samsung hellas, όταν πρόκειται για κινητά που δεν είναι εισαγωγής, θέλει να ανaγράφεται o αριθμός imei στην απόδειξη. Μπορείς να πάρεις το eclick και να τους ζητήσεις επανακτύπωση της απόδειξης όπου να αναγράφεται στις παρατηρήσεις και ο αριθμός imei. Εφόσον είναι ευρωπαϊκό το κινητό δεν νομίζω να έχεις θέμα με εγγύηση αλλά αν χρειαστείς ποτέ εγγύηση άποψη μου είναι να το στείλεις στο e-click και ας κάνουν ό,τι θέλουν αυτοί μετά. (Αν η τιμή είναι σημαντικά χαμηλότερη δεν θα με πείραζε κι εμένα να έπαιρνα παραεισαγωγής)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η samsung hellas, όταν πρόκειται για κινητά που δεν είναι εισαγωγής, θέλει να ανaγράφεται o αριθμός imei στην απόδειξη. Μπορείς να πάρεις το eclick και να τους ζητήσεις επανακτύπωση της απόδειξης όπου να αναγράφεται στις παρατηρήσεις και ο αριθμός imei. Εφόσον είναι ευρωπαϊκό το κινητό δεν νομίζω να έχεις θέμα με εγγύηση αλλά αν χρειαστείς ποτέ εγγύηση άποψη μου είναι να το στείλεις στο e-click και ας κάνουν ό,τι θέλουν αυτοί μετά. (Αν η τιμή είναι σημαντικά χαμηλότερη δεν θα με πείραζε κι εμένα να έπαιρνα παραεισαγωγής)

 

Το πήρα στα 145 €, όταν τα γνωστά καταστήματα το έχουν στα 169€. Σίγουρα εκεί θα τους το πάω και ας κόψουν το λαιμό τους αυτοί. Αν ήταν ένα πιο ακριβό κινητό θα το έκανα σίγουρα θέμα πάντως. Ελπίζω να μην μου χρειαστεί ποτέ. Για τα ακουστικά δεν με ενδιαφέρει. Υπάρχει κανένα συνηθισμένο πρόβλημα που να έχει βγάλει σε κάποιους και μπορεί να χρειαστεί service;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα που να έχει εμφανιστεί σε πολλούς δεν έχει ακουστεί ακόμα. Και αναφέρομαι σε κινητά χωρίς πειράγματα.

Βέβαια είναι νωρίς ακόμα, καθώς είναι σχετικά νέο το κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα στα 145 €, όταν τα γνωστά καταστήματα το έχουν στα 169€. Σίγουρα εκεί θα τους το πάω και ας κόψουν το λαιμό τους αυτοί. Αν ήταν ένα πιο ακριβό κινητό θα το έκανα σίγουρα θέμα πάντως. Ελπίζω να μην μου χρειαστεί ποτέ. Για τα ακουστικά δεν με ενδιαφέρει. Υπάρχει κανένα συνηθισμένο πρόβλημα που να έχει βγάλει σε κάποιους και μπορεί να χρειαστεί service;

 

Όσον αφορά την τιμή, ενώ στο site του plaisio έχει τιμή 169 ευρώ, στο plaisio Ευκαρπίας (Θεσσαλονίκη) η τιμή στο ράφι ήταν 149 (και δώρο χάρτες).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την τιμή, ενώ στο site του plaisio έχει τιμή 169 ευρώ, στο plaisio Ευκαρπίας (Θεσσαλονίκη) η τιμή στο ράφι ήταν 149 (και δώρο χάρτες).

 

Πάντα ευνοημένη η Θεσσαλονίκη :p

Πάντως το κινητό είναι άψογο για τα λεφτά του και η μπαταρία κρατάει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Για τα ringtones, βρήκα λύση..Φτιαξτε ενα φάκελλο ringtones στο root της κάρτας sd, βαλτε εκεί όλους τους ήχους που θέλετε σε μορφή mp3..Το σύστημα θα τους βλέπει κανονικά και θα μπορείτε να τους αλλάζετε..

Με τους ηχους των μυνηματων εχουμε καποια λυση ;

Link to comment
Share on other sites

Για τα ringtones, βρήκα λύση..Φτιαξτε ενα φάκελλο ringtones στο root της κάρτας sd, βαλτε εκεί όλους τους ήχους που θέλετε σε μορφή mp3..Το σύστημα θα τους βλέπει κανονικά και θα μπορείτε να τους αλλάζετε..

Με τους ηχους των μυνηματων εχουμε καποια λυση ;

Εγώ προσπάθησα να βάλω ήχους mp3 στον φάκελο Sounds της sd card αλλά το σύστημα δε τους έβλεπε ούτε στους ήχους των κλήσεων ούτε στους αντίστοιχους των sms. Ψάξε-ψάξε λίγο στο net διάβασα ότι πρέπει να αποθηκεύονται στην sd card μεν, αλλά στον φάκελο media/audio/notifications. Ο,τι αποθηκευτεί εκεί το βλέπεις πλέον τόσο στους ήχους των sms όσο και των κλήσεων. Το δοκίμασα και όντως δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα να βάλω ήχους mp3 στον φάκελο Sounds της sd card αλλά το σύστημα δε τους έβλεπε ούτε στους ήχους των κλήσεων ούτε στους αντίστοιχους των sms. Ψάξε-ψάξε λίγο στο net διάβασα ότι πρέπει να αποθηκεύονται στην sd card μεν, αλλά στον φάκελο media/audio/notifications. Ο,τι αποθηκευτεί εκεί το βλέπεις πλέον τόσο στους ήχους των sms όσο και των κλήσεων. Το δοκίμασα και όντως δουλεύει...

ΑΨΟΓΟΣ το δοκιμασα κ εγω και πραγματι δουλεψε. Με καποιες διαφορες ομως: Στο φακελο audio δν υπηρχε φακελος notification και τον εφτιαξα εγω , εκει περασα ολα τα mp3 που ειχα αλλα το τηλεφωνο τα εβλεπε μονο στους ηχους κλησης ειδοποιησεων .Για να τα δει στους ηχους κλησεις τα ξανααντεγραψα στο φακελο ringtone χυμα στην καρτα και ολα καλα

Κατι αλλο ρε παιδια τα κατω κουμπια του τηλ. σε εσας φωτιζονται;

Link to comment
Share on other sites

Με τους ηχους των μυνηματων εχουμε καποια λυση ;

Για ringtones πρέπει να φτιάξεις στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο media και μέσα σε αυτόν ένα φάκελο audio και μέσα σε εκείνον τρεις φακέλους (alarms, notifications & ringtones). Μετά θα βάλεις τον ήχο που θες στον αντίστοιχο φάκελο (ξυπνητήρι, ήχοι μηνυμάτων και ειδοποιήσεων & ήχοι κλήσεις).

Κατι αλλο ρε παιδια τα κατω κουμπια του τηλ. σε εσας φωτιζονται;

Όχι και γενικά τα κουμπάκια αυτά είναι σχετικά δύσχρηστα, το ίδιο συμβαίνει και το galaxy y.

Link to comment
Share on other sites

ΑΨΟΓΟΣ το δοκιμασα κ εγω και πραγματι δουλεψε. Με καποιες διαφορες ομως: Στο φακελο audio δν υπηρχε φακελος notification και τον εφτιαξα εγω , εκει περασα ολα τα mp3 που ειχα αλλα το τηλεφωνο τα εβλεπε μονο στους ηχους κλησης ειδοποιησεων .Για να τα δει στους ηχους κλησεις τα ξανααντεγραψα στο φακελο ringtone χυμα στην καρτα και ολα καλα

Κατι αλλο ρε παιδια τα κατω κουμπια του τηλ. σε εσας φωτιζονται;

Εμένα υπήρχε ο φάκελος notifications. Τα πέρασα εκεί χωρίς να χρειαστεί να τον δημιουργήσω εγώ... Και όντως τα βλέπει μόνο στους ήχους κλήσης ειδοποιήσεων και μηνυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να πάρω δώρο κινητό στην κοπέλα μου... Αυτό είναι όμορφο κινητάκι.. Ξέρει κανείς να μου πει αν σηκώνει το vider,skype κ.α;;; Εγώ είχα παλιά το wildfire A3333 και δεν μπορούσα να κάνω κλήση στο viber κόλλαγε τρελά!!! Edited by relios

DEVICE :HTC Desire S (S-OFF by Revolutionary)

HBOOT :Revolutionary Hboot 6.98.1002

RADIO :20.44.30.0821U_3821.080024_M

RECOVERY :4EXT Recovery Touch v1.0.0.5 RC6

ROM :Fallout Evolution V5.0.0 (Android 4.0.3 | Sense 4.0A)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να πάρω δώρο κινητό στην κοπέλα μου... Αυτό είναι όμορφο κινητάκι.. Ξέρει κανείς να μου πει αν σηκώνει το vider,skype κ.α;;; Εγώ είχα παλιά το wildfire A3333 και δεν μπορούσα να κάνω κλήση στο viber κόλλαγε τρελά!!!

Έχω κάνει κλήσεις και με τα δύο χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα... Το μοναδικό μειονέκτημα (και αυτό αφορά το Skype), η έλλειψη πρόσθιας κάμερας, γεγονός που δε σου επιτρέπει να κάνεις video-κλήση. Κάμερα μπροστά έχει μόνο το "αδερφάκι" του, Samsung Galaxy Y Pro Duos.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την τιμή, ενώ στο site του plaisio έχει τιμή 169 ευρώ, στο plaisio Ευκαρπίας (Θεσσαλονίκη) η τιμή στο ράφι ήταν 149 (και δώρο χάρτες).

 

Αυτο γιατι συμβαινει. Ειναι γενικα ποιο φτηνα στο ραφι γιατι στο site το βλεπω 169? Ειναι προσφορα του καταστηματος τοπικα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να το φορτίσω με έναν άλλο φορτιστή usb micro (της plantronics) και δεν φόρτιζε! :what:

Μόνο με τον δικό του φόρτιζε. Με τον φορτιστή αυτό φορτίζει κανονικά το s2. Το έχει παρατηρήσει κανένας αν δεν φορτίζει με φορτιστές άλλης εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το κινητό και μου αρεσει τρελα!!! αλλα με καλουν βγαινει στην οθόνη ενδειξη αναμονη και αν το πατήσω καταλάθος μιλώντας μπαίνει σε αναμονή η γραμμή τι να κανω??? τους βάζω όλους σε αναμονη ;)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να το φορτίσω με έναν άλλο φορτιστή usb micro (της plantronics) και δεν φόρτιζε! :what:

Μόνο με τον δικό του φόρτιζε. Με τον φορτιστή αυτό φορτίζει κανονικά το s2. Το έχει παρατηρήσει κανένας αν δεν φορτίζει με φορτιστές άλλης εταιρείας;

με φορτιστή από iphone δουλεύει κανονικά

http://www.danasoft.com/sig/loser36.jpg
Link to comment
Share on other sites

με φορτιστή από iphone δουλεύει κανονικά

 

Το δοκίμασα και με έναν άλλο και φόρτιζε. Το δοκίμασα όμως και με δεύτερο plantronics φορτιστή και ούτε με εκείνον φόρτιζε. Μάλλον κάτι έχει με την plantronics :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το κινητό και μου αρεσει τρελα!!! αλλα με καλουν βγαινει στην οθόνη ενδειξη αναμονη και αν το πατήσω καταλάθος μιλώντας μπαίνει σε αναμονή η γραμμή τι να κανω??? τους βάζω όλους σε αναμονη
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το κινητό και μου αρεσει τρελα!!! αλλα με καλουν βγαινει στην οθόνη ενδειξη αναμονη και αν το πατήσω καταλάθος μιλώντας μπαίνει σε αναμονή η γραμμή τι να κανω??? τους βάζω όλους σε αναμονη

Για αρχή συνδέσου σε κάποιο ασύρματο δίκτυο και κάνε ότι αναβάθμιση λογισμικού υπάρχει διαθέσιμη. Στις τελευταίες εκδόσεις έχει διορθωθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γιατι συμβαινει. Ειναι γενικα ποιο φτηνα στο ραφι γιατι στο site το βλεπω 169? Ειναι προσφορα του καταστηματος τοπικα?

 

Tο πλαίσιο το πήγε 149 τιμή internet.

Link to comment
Share on other sites

Tο πλαίσιο το πήγε 149 τιμή internet.

 

ωραιος ελπιζω να προλαβω την προσφορα κοντα στα τελη του μηνα που θελω να το παρω. Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασε χθες ο πατέρας μου το κινητό και δεν είχε μέσα ακουστικά. Λίγο απαράδεκτο μου φαίνεται για νεανικό κινητό κάτι τέτοιο.

Αυτό το πάθαμε στη δουλειά με καναδυό chat222 (λόγω δουλειάς, παίρνουμε συνέχεια δίγραμμα samsung) κι ας ήταν από τον επίσημο χονδρέμπορο της ελληνικής samsung. Ωστόσο δεν τα γυρίσαμε, πήραμε imitassion και κάναμε τη δουλειά μας. Το απογοητευτικό σε ένα κατά τα άλλα "ελβετικό σουγιά" κινητό για τα χρήματα όπως το s6102 (πήραμε καμιά 15ριά) είναι ότι σε 2-3 από αυτά, δεν κάνει σωστή επαφή το βύσμα των (λευκών;;;) ακουστικών και είτε ακούγεται mono, είτε καθόλου, ανάλογα πόσο το σπρώχνεις (σπαστικό όταν χαζεύεις imdb trailers και youtube να περάσει η ώρα στα ταξίδια). Επίσης, ένα από αυτά (με τα updates και τα όλα του) για κάποιο λόγο παίζει μόνο με ανοιχτή ακρόαση, ούτε κανονικά, ούτε με handsfree. Γενικά με το θέμα ήχου η samsung κάτι δεν παλεύει ακόμη μου φαίνεται, ειδικά σε πιο μεσαίες smart κατηγορίες (για τα siii κλπ δεν έχω άποψη).

(αντίθετα με τα παραπάνω, τα "φτηνιάρικα" E1182 (καμιά 40αριά) έχουν βγει όλα αστέρια μα όλα, ενώ για πιο επαγγελματικά αν και όχι smart κατηγορίας, θεωρώ εξαιρετικά και τα E2152 (έχουμε 5-6), αλλά κορυφαία όλων θεωρώ τα c3212 που όμως δυστυχώς έπαψαν να βγάζουν)

Ψάχνεις F2G€10/300', F2G€30, κλπ δυσεύρετα καρτοκινητά όλων των εταιριών ή εύκολα νούμερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. έχω το κινητό εδώ και 4-5 μήνες περίπου και έχω ένα πρόβλημα. ενώ φτιάχνω τα εικονίδια με τις εφαρμογές έτσι όπως τα θέλω ( κατηγοριοποιημένα κατ εμέ) όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ή όταν το απενεργοποιώ τελείως χαλάει τελείως η διάταξη που έχω κάνει και δε καταλαβαίνω και με ποια λογική ανακατεύονται έτσι. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Πρέπει να κάνω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...