Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο παρατηρήσεις:

-Σήμερα το κινητο μου όταν το έπιασα κάποια στιγμή στα χέρια μου ήταν κλειστό. Είτε έγινε καταλάθος χωρίς να το καταλάβω, είτε όντως εκλεισε μόνο του. Αν έκλεισε μόνο του ενδεχομένως να έκλεισε επειδή ήμουν για ώρες σε μέρος χωρίς σήμα...?

-Στην χρήση μπαταρίας μου εμφανίζει το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης "σε αναμονή". Όταν κλικάρω επάνω του μου δείχνει "Κατανάλωση μπαταρίας από το ραδιόφωνο του κινητού". Το θέμα είναι πως δεν χρησινοποιώ καθόλου το ραδιόφωνο. Μήπως εννοεί απλά "αναμονή"? Σε εσάς που έχετε το κινητό αυτό γράφει τα ίδια? (ενημερωτικά μου εμφανίζει ξεχωριστή ένδειξη για κατανάλωση σε κατάσταση αδράνειας)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύο παρατηρήσεις:

-Σήμερα το κινητο μου όταν το έπιασα κάποια στιγμή στα χέρια μου ήταν κλειστό. Είτε έγινε καταλάθος χωρίς να το καταλάβω, είτε όντως εκλεισε μόνο του. Αν έκλεισε μόνο του ενδεχομένως να έκλεισε επειδή ήμουν για ώρες σε μέρος χωρίς σήμα...?

-Στην χρήση μπαταρίας μου εμφανίζει το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης "σε αναμονή". Όταν κλικάρω επάνω του μου δείχνει "Κατανάλωση μπαταρίας από το ραδιόφωνο του κινητού". Το θέμα είναι πως δεν χρησινοποιώ καθόλου το ραδιόφωνο. Μήπως εννοεί απλά "αναμονή"? Σε εσάς που έχετε το κινητό αυτό γράφει τα ίδια? (ενημερωτικά μου εμφανίζει ξεχωριστή ένδειξη για κατανάλωση σε κατάσταση αδράνειας)

 

Εμένα δε μου έχει τείχει ποτέ να κλείσει... μόνο μια φορά που το ίντερνετ μου είχε φάει την κάρτα, έχασε το σήμα... αλλά το έκλεισα και το ξανάνοιξα και όλα καλα... δεν μου έχει ξανακάνει κάτι... Απλά να αναφέρω ότι πλέον δεν έχεις ένα απλό κινητό. Έχεις smartphone. Οπότε θα πρέπει να περιμένεις να συμπεριφέρεται όπως ένας υπολογιστής. Πολλές φορές μπορεί να κολλήσει, μπορεί να κάνει επανακίνηση, όπως ένας υπολογιστής. Πρεπει λίγο να μπεις σε αυτή τη λογική...

 

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας, και σε εμενα έτσι λέει, αλλά προφανώς δεν εννοεί την εφαρμογή του ραδιοφώνου, αλλά την ενέργεια που καταναλώνει η κεραία (radio) ... Κακή μετάφραση στα ελληνικά μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου έχει τείχει ποτέ να κλείσει... μόνο μια φορά που το ίντερνετ μου είχε φάει την κάρτα, έχασε το σήμα... αλλά το έκλεισα και το ξανάνοιξα και όλα καλα... δεν μου έχει ξανακάνει κάτι... Απλά να αναφέρω ότι πλέον δεν έχεις ένα απλό κινητό. Έχεις smartphone. Οπότε θα πρέπει να περιμένεις να συμπεριφέρεται όπως ένας υπολογιστής. Πολλές φορές μπορεί να κολλήσει, μπορεί να κάνει επανακίνηση, όπως ένας υπολογιστής. Πρεπει λίγο να μπεις σε αυτή τη λογική...

 

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας, και σε εμενα έτσι λέει, αλλά προφανώς δεν εννοεί την εφαρμογή του ραδιοφώνου, αλλά την ενέργεια που καταναλώνει η κεραία (radio) ... Κακή μετάφραση στα ελληνικά μάλλον...

 

το ίδιο λέει και εμένα. κακή μετάφραση των ελληνικών σίγουρα .

 

έχω φάει όλο το κόσμο να βρω θήκη και μεμβράνη για την οθόνη αλλα τίποτα ακόμη .. μήπως ξέρετε αν τεριαζει να βάλω την μεμβράνη που φοράει στην οθόνη το galaxy y το απλό ;

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

έχω φάει όλο το κόσμο να βρω θήκη και μεμβράνη για την οθόνη αλλα τίποτα ακόμη .. μήπως ξέρετε αν τεριαζει να βάλω την μεμβράνη που φοράει στην οθόνη το galaxy y το απλό ;

 

Πάρε μία από αυτές που κόβεις στο μέγεθος του κινητού και προσάρμοσε την.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι-ες μερικες ερωτησεις...επειδη σκεφτομαι το απογευμα να το αγορασω...

1. υποστηριζει flash player ?

2. η μνημη δεν ειναι μικρη 160 MB user available, 512 MB ROM, 384 MB RAM??

3. η χαμηλη ανάλυση οθόνης κατά κάποιο τρόπο επηρεάζει την ακρίβεια του τι πληκτρολογείτε ??

4. υπαρχει καποιο bug με τις καρτες sim 1 & 2 κατα την αναμονη ή την κληση καποιου..ειναι dual standby ή dual active?πχ. οταν μιλας στην 1 ..μπορεισ να δεχτεις κληση στη 2 ή εστω αυτος που σε καλει να παρει σημα απασχολημενο ??

5. παιζει hd ή υψηλης αναλυσης παιχνιδια γιατι δεν πρεπει να εχει GPU ??

ευχαριστω εκ των προτερων

LG G4
Link to comment
Share on other sites

κυριοι-ες μερικες ερωτησεις...επειδη σκεφτομαι το απογευμα να το αγορασω...

1. υποστηριζει flash player ?

2. η μνημη δεν ειναι μικρη 160 MB user available, 512 MB ROM, 384 MB RAM??

3. η χαμηλη ανάλυση οθόνης κατά κάποιο τρόπο επηρεάζει την ακρίβεια του τι πληκτρολογείτε ??

4. υπαρχει καποιο bug με τις καρτες sim 1 & 2 κατα την αναμονη ή την κληση καποιου..ειναι dual standby ή dual active?πχ. οταν μιλας στην 1 ..μπορεισ να δεχτεις κληση στη 2 ή εστω αυτος που σε καλει να παρει σημα απασχολημενο ??

5. παιζει hd ή υψηλης αναλυσης παιχνιδια γιατι δεν πρεπει να εχει GPU ??

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Dual standby είναι και μιλάμε για ένα entry level κινητό μην περιμένεις πολλά πράγματα. Bug δεν έχει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι-ες μερικες ερωτησεις...επειδη σκεφτομαι το απογευμα να το αγορασω...

1. υποστηριζει flash player ?

2. η μνημη δεν ειναι μικρη 160 MB user available, 512 MB ROM, 384 MB RAM??

3. η χαμηλη ανάλυση οθόνης κατά κάποιο τρόπο επηρεάζει την ακρίβεια του τι πληκτρολογείτε ??

4. υπαρχει καποιο bug με τις καρτες sim 1 & 2 κατα την αναμονη ή την κληση καποιου..ειναι dual standby ή dual active?πχ. οταν μιλας στην 1 ..μπορεισ να δεχτεις κληση στη 2 ή εστω αυτος που σε καλει να παρει σημα απασχολημενο ??

5. παιζει hd ή υψηλης αναλυσης παιχνιδια γιατι δεν πρεπει να εχει GPU ??

ευχαριστω εκ των προτερων

 

όλα έχουν απαντηθεί πιο πάνω.

1. δεν υποστηρίζει.

2. εσωτερική μνήμη: 170 ΜΒ, RAM: 290 MB

3. Η αναλυση είναι όντως μικρή, αλλά όλα φαίνονται μια χαρά. Και βίντεο παρακολουθείς, και φωτογραφίες βλέπεις, πολύ άνετα.

4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου.

5. υψηλής αναλυσης παιχνίδια δεν παίζει.

Το κινητό κάνει 169Ε, όχι 500...

Link to comment
Share on other sites

όλα έχουν απαντηθεί πιο πάνω.

1. δεν υποστηρίζει.

2. εσωτερική μνήμη: 170 ΜΒ, RAM: 290 MB

3. Η αναλυση είναι όντως μικρή, αλλά όλα φαίνονται μια χαρά. Και βίντεο παρακολουθείς, και φωτογραφίες βλέπεις, πολύ άνετα.

4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου.

5. υψηλής αναλυσης παιχνίδια δεν παίζει.

Το κινητό κάνει 169Ε, όχι 500...

ok σε ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει 2 γραμες ενεργες ταυτοχρονα;

 

Ναι είναι και οι δύο ενεργές. Απλά διαλέγεις μια κάθε φορά και από αυτή στέλνεις μηνυματα ή παίρνεις τηλέφωνα ή μπαίνεις στο ίντερνετ, κτλ. Αν θες να τα κάνεις όλα αυτά από την άλλη θα πρέπει να διαλέξεις την άλλη. Αλλά πάντα είναι και οι δύο ενεργές για να σου έρθουν μηνηματα και κλήσεις, ανεξάρτητα από το ποια έχεις επιλεγμένη εσύ.

Link to comment
Share on other sites

όλα έχουν απαντηθεί πιο πάνω.

1. δεν υποστηρίζει.

2. εσωτερική μνήμη: 170 ΜΒ, RAM: 290 MB

3. Η αναλυση είναι όντως μικρή, αλλά όλα φαίνονται μια χαρά. Και βίντεο παρακολουθείς, και φωτογραφίες βλέπεις, πολύ άνετα.

4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου.

5. υψηλής αναλυσης παιχνίδια δεν παίζει.

Το κινητό κάνει 169Ε, όχι 500...

 

Όταν λές "4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου" τι εννοείς?

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται η προώθηση στο άλλο νούμερο και αν χρεώνεται από την υπηρεσία της κινητής ???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου" τι εννοείς?

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται η προώθηση στο άλλο νούμερο και αν χρεώνεται από την υπηρεσία της κινητής ???

Ευχαριστώ

 

Όταν η μία γραμμή μιλάει η άλλη δείχνει εκτός σύνδεσης, η προώθηση είναι χρήσιμη για ενημέρωση αν περιμένεις κάποιο επείγων τηλέφωνο δεν είναι υποχρεωτικό να την απαντήσεις. Όταν δεν μιλάει κάποια από τις δύο γραμμές και οι δύο μπορούν να δεχτούν μήνυμα ή κλήση. Η προώθηση γίνεται από τις ρυθμίσεις μετά πας ρυθμίσεις κλήσεων μετά επιλέγεις προώθηση επιλέγεις την γραμμή που θες και κάνεις την προώθηση

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "4. είναι dual standby αλλά μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με προώθηση στο άλλο νούμερο όταν είναι εκτός δικτύου" τι εννοείς?

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται η προώθηση στο άλλο νούμερο και αν χρεώνεται από την υπηρεσία της κινητής ???

Ευχαριστώ

 

Στο dual standby όταν μιλάς στη μία γραμμή ή άλλη φαινεται απενεργοποιημένη σε όποιον σε καλέι εκείνη την ώρα. Εκείνη την ώρα δεν βλέπεις λοιπόν αν κάποιος σε καλεί στην αλλη γραμμή. Για να το αποφύγεις αυτό, μπορείς στις ρυθμίσεις του κινητού να ορίσεις ότι όταν η σύνδεση δεν είναι εφικτη (δηλαδή απενεργοποιημένη), η κλήση που έρχεται να προωθηθεί σε ένα άλλο νούμερο για να μην την χάσεις. Φυσικά μπορείς να βάλεις όποιο νούμερο σε βολεύει, αλλά πιο πρακτικο σε αυτή την περίπτωση είναι να βάλεις τον αριθμό της άλλης sim. Και αντίστοιχα, η ίδια διαδικασία να γίνει και στις ρυθμίσεις της άλλης sim.

Τι ισχύει με τις χρεώσεις? Η λογική είναι ότι είναι σαν παίρνει το ένα σου νούμερο, το αλλο. Εάν και οι δύο sim είναι τις ίδιας εταρειας και έχουν δωρεάν λεπτά, τότε προφανώς δεν χρεώνεσαι κάτι, γιατί αφαιρούνται από τα δωρεάν λεπτά σου. Εάν είναι διαφορετικής εταιρείας και δεν παρέχονται δωρεάν λεπτά, τότε δυστυχώς χρεώνεσαι όσο μια κανονική απλή κλήση...

Φυσικά, μπορείς και να μη το σηκώσεις και να μη χρεωθείς. Απλά θα έχεις τη δυνατότητα να δεις ποιος σε παίρνει εκείνη την ώρα, και να τον πάρεις πίσω μόλις τελειώσεις την κλήση σου, που είναι και το πιο βολικο...

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έδωσα το pro και πήρα αυτό, το κινητάκι τα σπάει. Για όσους το ψάχνουν κινητομάνια με 161 γιούρια είναι ότι πρέπει. Το έχω κάνει ρουτ ήδη και του έχω περάσει ένα σορό καλούδια μια χαρά τα πάει εκ πρώτης όψης θα σας κάνω έναν οδηγό σύντομα με πληροφορίες για το πως να το βελτιώσετε στα σημεία.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έδωσα το pro και πήρα αυτό, το κινητάκι τα σπάει. Για όσους το ψάχνουν κινητομάνια με 161 γιούρια είναι ότι πρέπει. Το έχω κάνει ρουτ ήδη και του έχω περάσει ένα σορό καλούδια μια χαρά τα πάει εκ πρώτης όψης θα σας κάνω έναν οδηγό σύντομα με πληροφορίες για το πως να το βελτιώσετε στα σημεία.

Φίλε επειδή, όπως έχω γράψει και στο αντίστοιχο φόρουμ του galaxy y pro duos, το κινητό με ενδιαφέρει αρκετά.

Τι σε έκανε να το δώσεις το pro και να πάρεις αυτό? Η να το πω καλύτερα τι σε "χάλασε" στο pro??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε επειδή, όπως έχω γράψει και στο αντίστοιχο φόρουμ του galaxy y pro duos, το κινητό με ενδιαφέρει αρκετά.

Τι σε έκανε να το δώσεις το pro και να πάρεις αυτό? Η να το πω καλύτερα τι σε "χάλασε" στο pro??

 

Η μικρή οθόνη του και το γεγονός ότι δεν λειτουργεί το Τ9 με τα πλήκτρα του κινητού (το κυριότερο για μένα για προσωπικούς λόγους). Κατά τα άλλα τα κινητά σε δυνατότητες είναι ακριβώς ίδια.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έδωσα το pro και πήρα αυτό, το κινητάκι τα σπάει. Για όσους το ψάχνουν κινητομάνια με 161 γιούρια είναι ότι πρέπει. Το έχω κάνει ρουτ ήδη και του έχω περάσει ένα σορό καλούδια μια χαρά τα πάει εκ πρώτης όψης θα σας κάνω έναν οδηγό σύντομα με πληροφορίες για το πως να το βελτιώσετε στα σημεία.

 

Συγνώμη γιατην ερώτηση που μπορεί σε κάποιους να φανεί αστεία αλλά επειδή με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κινητό και σκοπεύω να το αγοράσω τί σημαίνει "το έχω κάνει κάνει root"????

Πώς γίνεται αυτό ??? Είναι υποχρεωτικό όταν αγοράσεις το κινητό????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γιατην ερώτηση που μπορεί σε κάποιους να φανεί αστεία αλλά επειδή με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κινητό και σκοπεύω να το αγοράσω τί σημαίνει "το έχω κάνει κάνει root"????

Πώς γίνεται αυτό ??? Είναι υποχρεωτικό όταν αγοράσεις το κινητό????

Ευχαριστώ

 

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό αλλά σου δίνει περισσότερες δυνατότητες να πειράξεις πράγματα, στο κινητό, με προσοχή πάντα. Για το πως γίνεται θα φτιάξω οδηγό σύντομα γι αυτό και πολλά άλλα πιστεύω μέχρι αύριο το βράδυ να το έχετε.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό αλλά σου δίνει περισσότερες δυνατότητες να πειράξεις πράγματα, στο κινητό, με προσοχή πάντα. Για το πως γίνεται θα φτιάξω οδηγό σύντομα γι αυτό και πολλά άλλα πιστεύω μέχρι αύριο το βράδυ να το έχετε.

 

Και εγώ το έχω rootάρει! Προτείνω να το κάνετε όσοι δεν το έχετε κάνει... Δεν ξέρω, αν ο φίλος παραπάνω, έχει βάλει και το link2sd, με αυτόν τον τρόπο, μπορείτε να εξοικονομήσετε πολύ χώρο στη μνήμη του κινητού και πραγματικά να κατεβάσετε όσες εφαρμογές θέλετε!!

Ευχαρίστως να βοηθήσω και εγώ με ότι προκύψει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω rootάρει! Προτείνω να το κάνετε όσοι δεν το έχετε κάνει... Δεν ξέρω, αν ο φίλος παραπάνω, έχει βάλει και το link2sd, με αυτόν τον τρόπο, μπορείτε να εξοικονομήσετε πολύ χώρο στη μνήμη του κινητού και πραγματικά να κατεβάσετε όσες εφαρμογές θέλετε!!

Ευχαρίστως να βοηθήσω και εγώ με ότι προκύψει...

 

Φυσικά και έχω βάλει, θα βάλω κι αυτό στον οδηγό και μερικά άλλα :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

το root ειναι για να συνδεεται στο android market και να κατεβαζεις εφαρμογες?εμενα το 550 χωρις να το κανω root μπαινω και κατεβαζω τα παντα!δεν ειμαι και τοσο σχετικος!μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...