Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε αφήστε τις βαρβαρότητες! Εγώ μπαίνω εδώ γιατί θέλω να πληροφορηθώ για την ταινία!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (29 Μάι. 2004 , 11:42)

 

Μα, που ειναι οι βαρβαρότητες; Περιμένω ακόμα να τις μάθω.(οχι απο εσάς βέβαια) Ο Λιούτον μας είπε για τους Ιωνες που τα έβαλαν με τους...... (απορία) ενω ειναι οι ντόπιοι. Μήπως με τους εαυτούς τους; Με φαντάσματα; Με τι; :)

 

 

To να καις μια πόλη νύχτα οδηγώντας στο θάνατο κυρίως άμαχους είναι βαρβαρότητα, ανεξάρτητα από τις συνθήκες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι όσο για τα περί παιδοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα όπως τα παρουσίασε ο alexel στο ποστ του (μπερδέψανε λέει τις λέξεις και τα σχέδια στα αγγεία! :p )

 

Αλοίμονο αν οι ιστορικοί βγάζανε τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα για τόσο σοβαρά θέματα που αφορούν την ιστορία μας :!:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάι. 2004 , 11:44)

 

Ρε αφήστε τις βαρβαρότητες! Εγώ μπαίνω εδώ γιατί θέλω να πληροφορηθώ για την ταινία!

 

 

Αλέξη δεν είναι κακό να γίνονται σοβαρές συζητήσεις με αφορμή μια ταινία, ειδικά όταν αφορούν την ιστορία μας. ;)

 

Κι αυτή η συζήτηση δεν ξέφυγε... ακόμα :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα είπα τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις :p.

Δεν τα μπερδέψανε, τα παρερμηνεύσανε κάποιοι, κάποιο άλλοι όχι.

Και ποιός σου είπε πως πολλοί ιστορικίσκοι δεν βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα; Αλοίμονο αλλά γίνεται, δυστυχώς.

 

EDIT:

Ο Σάκης είτε δε δέχεται ότι οι Έλληνες έχουν κι αυτοί πράξει βαρβαρότητες είτε τον ενοχλεί που τα λέμε και δεν τα αποσιωπούμε.

 

Εσύ προσωπικά με ποιο από τα 2 ενοχλείσαι; (δεν εμπεριέχει ειρωνία το ερώτημα)

 

Εγώ με τίποτα δεν ενοχλούμαι, μην ανησυχείς!

 

Άλλο πράγμα τον ενοχλεί τον Σάκη, η δήθεν αντικειμενικότητα. Την ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ την "αντικειμενικότητα". Πολλές φορές μας τυφλώνει και προκειμένου να μην χαρακτηριστούμε γραφικοί και σωβινιστές τρώμε ένα γερό (ανθελληνικό ίσως) κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου αρέσει στο φόρουμ είναι ότι όταν τίθεται κάποιο ζήτημα που αναφέρεται στην εθνική ταυτότητα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα πάρουν τα άκρα και θα αρχίζουν να μαλώνουν για το ποιος έχει δίκιο.Όπως όλες τις άλλες φόρες, και οι δύο έχουν εν μέρη δίκιο (και εν μέρει άδικο ;) ).

Φυσικά και οι Έλληνες πριν 3.000 χρόνια ήταν βάρβαροι(όχι κυριολεκτικά βέβαια γιατί αυτο θα ήταν οξύμωρο :p )!Όλοι οι άνθρωποι εκείνη την εποχή ήταν βάρβαροι με τα σημερινά δεδομένα.

Εξάλλου δεν μπορείς να κατακτήσεις τον κόσμο με την ευγένεια και τον καθωσπρεπισμό!

Το θέμα είναι όμως ότι παρά τα αρνητικά στοιχεία της συγκεκριμένης φυλής, σιγά σιγά σφυρηλατίθηκαν οι βάσεις για την ανάπτυξη του πολιτισμού του ανθρώπου.

Το να μιλάς για δημοκρατία και δικαιοσύνη και από την άλλη να έχεις σκλάβους είναι πρόστυχο, αλλά αυτό ήταν το τίμημα για το έναυσμα του πολιτισμού.Αν ο Σωκράτης δεν είχε σκλάβους να δουλεύουν στο εργοστάσιο του(αν θυμάμαι καλά έφτιαχνε ασπίδες ; ), και δούλευε εκείνος όλη μέρα, δεν θα είχε χρόνο,διάθεση και ότι άλλο χρειαζόταν για να φιλοσοφήσει.

Δηλαδή τα αρνητικά στοιχεία της Αρχαίας Ελλάδας ήταν η βάση για την ανάπτυξη των θετικών της στοιχείων.

Τώρα, αυτά που υποθήκαν για τους νεοέλληνες κλπ νομίζω όι είναι εντελώς άσχετα με το θέμα μας.Προσωπικά πιστεύω ότι σαν λαός έχουμε κόμπλεξ κατωτερότητας, και αυτό το είδα ζώντας στο εξωτερικό και βλέποντας και υπόλοιπους ευρωπαικούς λαούς.Το πρόβλημά μας είναι ότι το μόνο που ξέρουμε να λέμε είναι τί μεγάλο πολιτισμό είχαμε, και οι Έλληνες ήταν/είναι οι καλύτεροι, αλλά αντί να προσπαθούμε να αναπτυχθούμε από την σημερινή κατάντια μας, επαναπαυόμαστε στην Ιστορία μας...

Το μόνο έθνος με το οποίο έχουμε κοινα στοιχεία σήμερα είναι το τουρκικό.Αυτό και μόνο, λέει πολλά για τον νεοέλληνα...

 

Ο D.Adams(διορθώστε με αν κάνω λάθος για το όνομα :o ) είπε ότι αν δεν υπήρχε η επίδραση του χριστιανισμού και της τούρκικης κατοχής στους Έλληνες, θα είχαν φτάσει στο διάστημμα 500 χρόνια πριν τους αμερικάνους και τους Ρώσσους...Το πιστεύω, αλλά αντί να νιώθουμε περήφανοι για τον πολιτισμό μας, καλό θα ήταν να κάνουμε προσπάθειες να ανακάμψουμε από την παρακμή που βρισκόμαστε....

 

 

 

ΥΓ ξέφυγα λίγο από το τόπικ... :o

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

φανταστείται τι θα γίνει όταν βγεί και η ταινια με τον Μ.Αλέξανδρο!!!!!!!!! :wacko: :blink: :!:

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SpecFor21 (29 Μάι. 2004 , 13:40)

Το θέμα είναι όμως ότι παρά τα αρνητικά στοιχεία της συγκεκριμένης φυλής, σιγά σιγά σφυρηλατίθηκαν οι βάσεις για την ανάπτυξη του πολιτισμού του ανθρώπου.

 

Kαι ποιός διαφωνεί σε αυτό;

Κανείς δεν έγραψε κάτι τέτοιο, άλλο αν κάποιοι δε μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχει πάντα και μέση λύση.

Αυτό που γράφουμε και ο Ovelix και ο Κώστας και εγώ είναι ότι οι Έλληνες δεν ήταν τέλειοι, και ότι δεν πρέπει να διαγράφουμε τις μελανές σελίδες της ιστορίας μας γιατί αν δεν τις δούμε ως παράδειγμα προς αποφυγή θα επαναλάβουμε τα ίδια λάθη.

Διαφωνείς;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (29 Μάι. 2004 , 14:57)

 

Kαι ποιός διαφωνεί σε αυτό;

Κανείς δεν έγραψε κάτι τέτοιο, άλλο αν κάποιοι δε μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχει πάντα και μέση λύση.

Αυτό που γράφουμε και ο Ovelix και ο Κώστας και εγώ είναι ότι οι Έλληνες δεν ήταν τέλειοι, και ότι δεν πρέπει να διαγράφουμε τις μελανές σελίδες της ιστορίας μας γιατί αν δεν τις δούμε ως παράδειγμα προς αποφυγή θα επαναλάβουμε τα ίδια λάθη.

Διαφωνείς;

 

Φυσικά και όχι φίλε μου :cool:

Αυτή η πρόταση που απομόνωσες από τα γραφόμενα μου είναι άμεση συνέχεια της προηγούμενης.Απλά προσπαθώ να εξηγήσω -στους φανατικούς- ότι δεν πρέπει να αμφισβητούμε ότι αρνητικό γράφτηκε/ειπώθηκε για τους Αρχαίους Έλληνες αλλά, μαζί με τα θετικά των, να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε τον πολιτισμό μας σαν σύνολο.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

SpecFor21 το ποστ σου στην προηγούμενη σελίδα είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ολοκληρωμένη τοποθέτηση που έχει γίνει στο θέμα.

 

Respect :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάι. 2004 , 11:44)

 

Ρε αφήστε τις βαρβαρότητες! Εγώ μπαίνω εδώ γιατί θέλω να πληροφορηθώ για την ταινία!

 

axm..tote kalutera diabase tis protes selides kai pane des thn...aytoi os tou xronou 8a "tsakonontai politismena"http://www.mplampla.gr/forum/images/smiles/new_duel.gif
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το Troy χθες επιτέλους! Καλή ταινία. Μάχες, χαμός, σφαγή! Κανένα παράπονο από την σκηνοθεσία, όλοι έπαιξαν καλά.

 

Έχω όμως την εντύπωση πως το σενάριο ήταν φανερά υπέρ των Τρώων. Πέρα από το λιμάνι της Σπάρτης και τις άλλες "ανακρίβιες" παρουσίαζε τους Έλληνες ως Βίκινγκς, Ούνους, Μογκόλους, Τσένγκις Χαν ένα πράγμα... με εξαίρεση τον Αχιλλέα (να μισήσουν οι θεατές τον Brad Pit; Ποτέ!) και τον Οδυσσέα (ίσως). Από την άλλη οι Τρώες (μη Έλληνες κατά το σενάριο), ήταν όλοι τους ηθικοί, ευγενείς, κλπ, κλπ και όλα τα καλά. Άλλο στοιχείο που φάνηκε πως το σενάριο έπαιρνε μέρος υπερ των Τρώων (που μας θύμιζε συχνά πυκνά ότι δεν είναι Έλληνες) ήταν η μουσική. Όπου οι Τρώες κέρδιζαν μια μάχη έπαιζε θριαμβευτική μουσική, ενώ όπου κέρδιζαν οι Έλληνες, η μουσική υπόκρουση γινόταν ξαφνικά δραματική.

Κοινώς καταλάβαμε πλήρως τι μήνυμα θέλησε το Hollywood να περάσει στον κόσμο.

 

Oh well, that's hollywood right?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (30 Μάι. 2004 , 09:04)

 

Το είδα το Troy χθες επιτέλους! Καλή ταινία. Μάχες, χαμός, σφαγή! Κανένα παράπονο από την σκηνοθεσία, όλοι έπαιξαν καλά.

 

Έχω όμως την εντύπωση πως το σενάριο ήταν φανερά υπέρ των Τρώων. Πέρα από το λιμάνι της Σπάρτης και τις άλλες "ανακρίβιες" παρουσίαζε τους Έλληνες ως Βίκινγκς, Ούνους, Μογκόλους, Τσένγκις Χαν ένα πράγμα... με εξαίρεση τον Αχιλλέα (να μισήσουν οι θεατές τον Brad Pit; Ποτέ!) και τον Οδυσσέα (ίσως). Από την άλλη οι Τρώες (μη Έλληνες κατά το σενάριο), ήταν όλοι τους ηθικοί, ευγενείς, κλπ, κλπ και όλα τα καλά. Άλλο στοιχείο που φάνηκε πως το σενάριο έπαιρνε μέρος υπερ των Τρώων (που μας θύμιζε συχνά πυκνά ότι δεν είναι Έλληνες) ήταν η μουσική. Όπου οι Τρώες κέρδιζαν μια μάχη έπαιζε θριαμβευτική μουσική, ενώ όπου κέρδιζαν οι Έλληνες, η μουσική υπόκρουση γινόταν ξαφνικά δραματική.

Κοινώς καταλάβαμε πλήρως τι μήνυμα θέλησε το Hollywood να περάσει στον κόσμο.

 

Oh well, that's hollywood right?

 

 

Εξαιρώντας το μεγάλο ατόπημα ότι αποκαλεί τους Αχαιούς Έλληνες και ανάγει τον πόλεμο σε μάχη Ελλήνων-βαρβάρων, ακόμα και ο Όμηρος στο μεγαλύτερο μέρος του έπους σαφέσταστα παρουσιπάζει τους Τρώες ως τους δίκαιους αγωνιστές για την πατρίδα τους και εμμένει αρκετά στη ζωή τους και αντίθετα βγάζει στη φόρα πολλά άπλυτα των Αχαιών.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλως τυχαίως αυτό το σημείο είναι ένα από τα ελάχιστα στο οποίο το hollywood ακολούθησε τον Όμηρο... :whistle:

 

Don't botha'... ως ταινία μου άρεσε πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την ανάλυση του έπους του Ομήρου απο τους "προλαλήσαντες".

Τελικά ενω είχα κανονίσει με παρέα εδω και μέρρες να δούμε την ταινία, μετά απο την γνώμη των φίλων που διάβασα εδω, ματαιώθηκε. Δεν θα πάνε ούτε αυτοί ύστερα απο παρότρυνσή μου. Θα το περιμένω σε DVD.

Link to comment
Share on other sites

Σε DVD δεν θα λέει. Οι μεγάλες μάχες και το όλο σκηνικό δεν θα μπορεί να αναδειχθεί μέσα από τη μικρή οθόνη (εκτός αν έχεις projector, έναν πολύ μεγάλο τοίχο στο σπίτι σου ή στην αυλή σου, καθώς και ένα πανάκριβο Dolby Digital - Suround 5.1 με ενισχυτές και τα μυαλά στα κάγκελα...). Είτε θα το δεις στον κινηματογράφο και τουλάχιστον θα σου μείνουν αυτές οι φοβερές σκηνές μάχης, είτε θα το δεις στο σπίτι σου βρίζοντας το hollywood...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Troy ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ

 

Των ΑΓΓ. ΤΣΕΚΕΡΗ - Γ. ΚΥΡΙΤΣΗ

 

Mεγάλη επιτυχία σημειώνει η ταινία «Tροία» που προβάλλεται αυτές τις μέρες στους κινηματογράφους. H ταινία, που θεωρείται η πλέον αξιόπιστη μεταφορά ομηρικού έπους μετά το «Kράμερ εναντίον Kράμερ» και το «Θησέας εναντίον Γκοτζίλα», αφορά τον έρωτα του πρίγκιπα της Tροίας Πάρεως για τη βασίλισσα της Σπάρτης Λερναία Ύδρα. Σε μια εθιμοτυπική επίσκεψη στη Σπάρτη, ο Πάρις κλέβει τη Λερναία Ύδρα, προσβάλλοντας βαθύτατα τους Έλληνες, που αυτομάτως αναλαμβάνουν στρατιωτική δράση με την κωδική ονομασία «Διαρκές Kεράτωμα». Έτσι συγκροτούν το μεγαλύτερο ψηφιακό στόλο στην ιστορία του κινηματογράφου και ύστερα από μια αμφίβολης αντικειμενικότητας απόφαση του Συμβουλίου Aσφαλείας ξεκινάνε την εκστρατεία τους, με στόχο την επιστροφή της βασίλισσας, τον εκδημοκρατισμό της Tροίας και δευτερευόντως τον ευρύτερο έλεγχο της περιοχής.

 

Tο επιτελείο των Eλλήνων είναι στελεχωμένο με εξαίρετους πολεμιστές, όπως ο Aγαμέμνων, ο Πολύφημος, ο Aριστοτέλης, ο Ξέρξης, ο Xάρυβδυς, ο Aιγάλεως, ο Πλακούντας και ο Κύπριος στρατηγός Eπιτάφιος Περικλέους, ανάμεσά τους όμως ξεχωρίζει ο βασιλιάς των Mυρμιδόνων Mπραντ Πιτ, με τους ατρόμητους γυαλιστερούς κοιλιακούς, τρικέφαλους, τετρακέφαλους και αυτιαίους μύες. Παρά το γεγονός ότι ο κορυφαίος Έλλην πολεμιστής έχει ένα σχετικώς ισορροπημένο γάμο με την αρχαία βασιλοπούλα Tζένιφερ Άνιστον, στην εκστρατεία θα συγκρουστεί με τον Aγαμέμνονα για τα μάτια μιας όμορφης σκλάβας, της Bρασίδας, πράγμα που οδηγεί το στρατόπεδο των επιτιθέμενων σε βαθιά εσωτερική κρίση.

 

Tην ίδια στιγμή έρχονται στο φως της δημοσιότητας μελανόμορφα αγγεία με αναπαραστάσεις βασανισμών αιχμαλώτων που τραυματίζουν το ίματζ της ελληνικής συμμαχίας στον τότε γνωστό κόσμο, δηλαδή μέχρι το Aγρίνιο.

 

Tελικώς, ύστερα από δυόμισι ώρες άσκοπης ψηφιακής αιματοχυσίας, οι Έλληνες απεργάζονται ένα πανούργο σχέδιο: μπαίνουν κρυφά στην πολιορκημένη πόλη και ανταλλάσσουν τη βασίλισσα της Σπάρτης με τον Δούρειο Ίππο, ένα τεράστιο ξύλινο κοτόπουλο με ρόδες. Tυφλωμένος από έρωτα, ο Πάρις δεν καταλαβαίνει τη διαφορά και η πολιορκία λύνεται, ενώ ο Mπραντ Πιτ, αν και σοβαρά τραυματισμένος στη φτέρνα σαν τον Πατσατζόγλου του Oλυμπιακού, επιστρέφει στην αγκαλιά της αγαπημένης του, που εκείνη την περίοδο γυρίζει το τελευταίο επεισόδιο από τα «Φιλαράκια».

 

H ταινία κόστισε 100 εκατομμύρια δολάρια και γυρίστηκε σε περιβάλλον Windows, εκτός από τη ναυμαχία με τους αρχαίους Γιαπωνέζους που γυρίστηκε σε ψηφιακή μπανιέρα.

 

Στο σίκουελ της ταινίας ο Oδυσσέας περιπλανιέται στις εσχατιές του κόσμου (μέχρι το Aγρίνιο) και έρχεται αντιμέτωπος με το Άλιεν 5, την Aλ Kάιντα και μια σειρά τεχνικά προβλήματα, τα οποία λύνει ο τετραπέρατος πιστός βοηθός του Πελοπίδας Mαγκάιβερ.

 

 

Απο την athens voice. :D :D :D :D :D :D :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Και δίκιο έχεις που δεν κατάλαβες...

 

Προσπαθω να ανεβάσω μια εικόνα σχετική με την Τροία τελοςπαντων και ενώ όταν κάνω edit στο μήνυμά μου φαίνεται ότι υπάρχει attachment,τώρα στο post δεν φαίνεται... μύλος η υπόθεση..

Γμτ και είναι ωραία φωτογραφία.. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 9 Ιούν. 2004 , 01:57)

 

Και δίκιο έχεις που δεν κατάλαβες...

 

Προσπαθω να ανεβάσω μια εικόνα σχετική με την Τροία τελοςπαντων και ενώ όταν κάνω edit στο μήνυμά μου φαίνεται ότι υπάρχει attachment,τώρα στο post δεν φαίνεται... μύλος η υπόθεση..

Γμτ και είναι ωραία φωτογραφία.. :whistle:

 

 

Δεν "ανεβαίνουν" attachments (συνήθως τελοσπάντων :p )

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

πω πω....αμαν ρε παιδια ακομα με το σεναριο της τροιας ασχοληστε!!!μακαρι να ειχαμε τετοιο ε8νικισμο και σε αλλα 8εματα!!!!
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...