Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:!:SPOILERS AHEAD:!:

 

Λοιπόν, την είδα και εγώ την ταινία. Οι εντυπώσεις μου:

 

Τι μου άρεσε

  • Πολύ προσεγμένη παραγωγή
  • Εντυπωσιακές σκηνές μάχης
  • Όμορφες χορογραφίες, με αποκορύφωμα την μάχη μεταξύ Pitt και Bana.
  • Καλές ερμηνείες, ειδικά από τους Bana (Έκτoρας) και O' Toole {Πρίαμος).

 

Τι ΔΕΝ μου άρεσε

  • Οι πολλές ανακρίβειες σε σχέση με το ομηρικό έπος, καθώς:
     
    α) Δείχνει τον Μενέλαο να σκοτώνεται από τον Έκτoρα λίγο πριν ξεκινήσει η πρώτη μάχη. Στο έπος, ο Μενέλοας γυρνάει στην Σπάρτη μετά τον πόλεμο, μαζί με την Ελένη. Επίσης, τον παρουσιάζει σαν βάρβαρο, αλλαζόνα τραμπούκο, τσιράκι του αδερφού του.
     
    β) Ο Αίαντας σκοτώνεται και αυτός από τον Έκτoρα στην πρώτη μάχη. Στο έπος, γυρίζει και αυτός στην πατρίδα του μετά την άλωση.
     
    γ) Ο Πάτροκλος εμφανίζεται σαν παιδαρέλι που δεν έχει πολεμήσει ποτέ. Καμία σχέση με το έπος, στο οποίο εμφανίζεται ως αρκετά δυνατός πολεμιστής.
     
    δ) Η μέχρι αηδίας αλλοίωση του χαρακτήρα του Αγαμέμνονα. ΟΚ, και στο έπος δεν είναι και το καλύτερο παιδί, αλλά όχι και έτσι.
     
    ε) Ο θάνατος του Αγαμέμνονα από την Βρησηίδα... έλεος!
     
    στ) Στην αρχή, αναφέρει ότι ο Αγαμέμνονας είχε στην ουσία υποδουλώσει τους Έλληνες, για αυτό και τον ακολούθησαν. Μια "χαλαρή" υποτέλεια δλδ, πράγμα τελείως αντίθετο με τον μύθο. Για όσους δεν γνωρίζουν, οι υπόλοιποι βασιλιάδες πολέμησαν στην Τροία εξαιτίας ενός όρκου που είχαν δώσει στον πατέρα της Ελένης, τον Τυνδάραιο.
     
    ζ) Απουσία πολλών σημαντικών χαρακτήρων από το έπος, όπως η Εκάβη, η Κασσάνδρα, ο Διομήδης (για να αναφέρω μόνο μερικούς).
     
    η) Ανυπαρξία θεϊκών παρεμβάσεων. Το έπος είναι ΓΕΜΑΤΟ από τέτοιες.
     
    ι) Ο Αχιλλέας σκοτώνεται κατά την άλωση... έλεος! (again)
     
    κ) Το λιμάνι της Σπάρτης... :p
     
    λ) Τα 10 χρόνια γίνονται δύο βδομάδες.
     
    μ) Ο Αχιλλέας παρουσιάζεται να ηγείται καμμιάς 50αριάς Μυρμιδόνων και πάει στην Τροία με ένα πλοίο. Αν δεν κάνω λάθος, στο έπος πηγαίνει με αρκετά μεγάλο στρατό.
     
    ν) Ο Αινείας εμφανίζεται ως παιδαρέλι που οι συγκυρίες τον φέρνουν να ηγείται των διασωθέντων Τρώων. Καμία σχέση με τον Όμηρο, καθώς στο έπος είναι ο 2ος δυνατότερος πολεμιστής των Τρώων και μετά τον θάνατο του Έκτωρα αναλαμβάνει την αρχηγία και, όντως, στο τέλος οδηγεί τους Τρώες στην νέα πατρίδα τους.
     
    ξ) Ο Πάρης σώζεται και φεύγει μαζί με την Ελένη.
     
  • Γενικά, παρουσιάζει τους Έλληνες ως τυχοδιώκτες βάρβαρους και τους Τρώες ως ευγενικούς υπερασπιστές της πατρίδας τους. Ο Όμηρος, κατά την γνώμη μου, φροντίζει να κρατάει γενικά ίσες αποστάσεις.
     
  • Η μουσική είναι απλά μέτρια έως κακή. Δεν εμπνέει σε καμία στιγμή της ταινίας.

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Xαλαρώστε ρε παίδες. Ηρεμία. Το είπαν και οι συντελεστές αν δεν απατόμαι ότι το έργο εμπεύστηκε από το έργο του Ομήρου και δεν απαιτεί ακριβή μεταφορά του. Σαφώς και μέσα σε 2 ώρες ταινίας δεν είναι δυνατόν να γίνει ακριβής μεταφορά της μεγαλειότητας του αρχικού κειμένου, όσο ακριβή και αν είναι η παραγωγή. Οπότε ηρεμίστε και δείτε την σαν άλλη μία ταινία περιπέτιας με όμορφα εφέ και με ένα "βασικά καλό" σενάριο.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

@shodanjr_gr, ο καθένας μας λέει τι του άρεσε και τι όχι. Έτσι και εγώ, εκφράζω την προσωπική μου άποψη σαν ΤΝ97 και μόνο.

 

Για εμένα λοιπόν, αυτό το "Inspired by Homer's 'Iliad'" που λέει στο τέλος, δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Το να "εμπνέεται" κανείς, αποσκοπεί στο να κάνει κάτι τελείως διαφορετικό. Υπό αυτό το πρίσμα, θα μπορούσαν να δανειστούν κάποια στοιχεία από το έπος και να κάνουν μια δικιά τους ιστορία, που να μην την ονόμαζαν "Troy".

 

Δεν νομίζω όμως πως είπαν ποτέ κάτι τέτοιο. Αντίθετα, στηρίχθηκαν πάνω στο έργο του Ομήρου και το έκοψαν όπως ακριβώς ήθελαν.

 

Εν ολίγοις, όποιος έχει μελετήσει την Ιλιάδα, απλά θα απογοητευτεί. Προσωπικά, σε καμία στιγμή της ταινίας δεν ένιωσα ότι παρακολουθούσα ένα ΕΠΟΣ. Αντιθέτως, έμεινα με την εντύπωση ότι είδα απλά μια θεαματική περιπέτεια. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Για εμένα, το πολιτιστικό ήθος ενός λαού φαίνεται από το κατά πόσο σέβεται την παράδοση των άλλων λαών. Οι Αμερικανοί έχουν αποδείξει κατ'επανάληψη ότι δεν το κάνουν αυτό.

 

Αντίθετα, οι Ευρωπαίοι, μιας και έχουν ιστορία και, συνεπώς, είναι πιο ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα, δείχνουν περισσότερο σεβασμό. Για παράδειγμα, εάν θυμάστε πριν λίγα χρόνια είχε γυριστεί μια ευρωπαϊκή συμπαραγωγή με θέμα την Οδύσσεια προοριζόμενη για την τηλεόραση: http://www.imdb.com/title/tt0118414/

 

Η εν λόγω σειρά ήταν πολύ πιστή στο ομηρικό έπος (αν και είχε ατέλειες), κάτι που δεν θεωρώ τυχαίο.

 

Βέβαια, είναι λίγο άδικο να συγκρίνω μια ταινία με μια σειρά, καθώς είναι δύσκολο σε μια τρίωρη ταινία να συμπεριλάβει κανείς ένα τόσο πολύπλοκο κείμενο όπως η Ιλιάδα ενώ σε μια σειρά έχει σαφώς περισσότερο χρόνο. Ωστόσο, είναι αλήθεια πως οι συντελεστές του "Troy" δεν έκαναν μεγάλες προσπάθειες να μείνουν όσο το δυνατό περισσότερο πιστοί στο έπος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είδα την ταινία, κι ούτε σκοπεύω να την δώ. Δεν επιθυμώ να δώσω ούτε ένα eurocent στον δημιουργό της, για πολιτικούς και ιστορικούς λόγους. :(
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (16 Μάι. 2004 , 16:40)

 

Xαλαρώστε ρε παίδες. Ηρεμία. Το είπαν και οι συντελεστές αν δεν απατόμαι ότι το έργο εμπεύστηκε από το έργο του Ομήρου και δεν απαιτεί ακριβή μεταφορά του. Σαφώς και μέσα σε 2 ώρες ταινίας δεν είναι δυνατόν να γίνει ακριβής μεταφορά της μεγαλειότητας του αρχικού κειμένου, όσο ακριβή και αν είναι η παραγωγή. Οπότε ηρεμίστε και δείτε την σαν άλλη μία ταινία περιπέτιας με όμορφα εφέ και με ένα "βασικά καλό" σενάριο.

 

 

Αφού κάποιος εμπνεύστηκε και δεν ήθελε να μεταφέρει ΠΙΣΤΑ ένα αρχαίο έπος, τότε ας ΜΗΝ έβαζε και τα ονόματα τους Έπους, όπως Ελληνες, Τρώες, Αγαμέμνων, Αχιλλέας κλπ. Ας έβαζε άλλα που ΔΕΝ προσβάλλουν κάπως ένα έθνος.

 

Αφού έβαλε τα ονόματα αυτά ας πρόσεχε και λίγο παραπάνω ο σκηνοθέτης...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TN97 (16 Μάι. 2004 , 15:29)

 

 

Τι ΔΕΝ μου άρεσε

[*]Οι πολλές ανακρίβειες σε σχέση με το ομηρικό έπος, καθώς:

 

 

β) Ο Αίαντας σκοτώνεται και αυτός από τον Έκτoρα στην πρώτη μάχη. Στο έπος, γυρίζει και αυτός στην πατρίδα του μετά την άλωση.

 

 

στ) Στην αρχή, αναφέρει ότι ο Αγαμέμνονας είχε στην ουσία υποδουλώσει τους Έλληνες, για αυτό και τον ακολούθησαν. Μια "χαλαρή" υποτέλεια δλδ, πράγμα τελείως αντίθετο με τον μύθο. Για όσους δεν γνωρίζουν, οι υπόλοιποι βασιλιάδες πολέμησαν στην Τροία εξαιτίας ενός όρκου που είχαν δώσει στον πατέρα της Ελένης, τον Τυνδάραιο.

 

θα μου επιτρέψεις 2 διορθωσούλες. Στο β. ο Αίαντας σκοτώνεται στην Ιλιάδα. Και δυστηχώς με πολύ δυσάρεστο τρόπο. Αυτοκτόνισε, διοτι ειχε πικραθεί πολυ που την πανοπλία του σκοτωμένου Αχιλλέα την δώσανε στον Οδυσσέα και οχι σε αυτόν. Λεπτομέρειες δεν μπορώ να γράψω, διοτι ειναι πολλά αυτά που θα έδιναν την σωστή εξιστόριση του γεγονότος.

Και στο στ. θα ηθελα να σημειωσω πως δεν πρόκειτω για μύθο, αλλα για ιστορικά προσωπα και γεγονότα. :)

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση και ως ένα βαθμό αγανάκτηση μετά την ταινία. Πήγα χωρίς πολλές απαιτήσεις και με διάθεση να διασκεδάσω με τις ανακρίβειες, αλλά αυτό που είδα ξεπερνά κάθε όριο ανοχής. Προτείνεται μόνο σε αυτούς που τους άρεσε το Lord of the rings και δεν έχουν διαβάσει ποτέ Ιλιάδα (αν και αυτοί ακόμα νομίζω θα θιχτούν).
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (16 Μάι. 2004 , 21:03)

 

θα μου επιτρέψεις 2 διορθωσούλες. Στο β. ο Αίαντας σκοτώνεται στην Ιλιάδα. Και δυστηχώς με πολύ δυσάρεστο τρόπο. Αυτοκτόνισε, διοτι ειχε πικραθεί πολυ που την πανοπλία του σκοτωμένου Αχιλλέα την δώσανε στον Οδυσσέα και οχι σε αυτόν. Λεπτομέρειες δεν μπορώ να γράψω, διοτι ειναι πολλά αυτά που θα έδιναν την σωστή εξιστόριση του γεγονότος.

 

 

Μερικές λεπτομέρειες επ'αυτού (Ναι, είδα την ταινία χτες.). Απ'ότι θυμάμαι από την μυθολογία, ο Αίαντας (που, αν μη τι άλλο, ήταν ΟΝΤΩΣ μεγάλος/ογκώδης/ογκόλιθος, όπως στην ταινία, απλά δεν ξέρω αν είχε...σφυρί (και πολύ αμφιβάλλω), μετά από το περιστατικό που ανάφερες, κυριεύθηκε από μανία και ήθελε να σκοτώσει αρκετό κόσμο (...Νομίζω, τους συντρόφους του.). Σε μία από τις θεικές παρεμβάσεις που δεν παρουσιάζονται στην ταινία, κάποιος θεός (Απόλλωνας νομίζω) τον κάνει να πιστεύει ότι κάτι..πρόβατα που έβοσκαν εκεί είναι οι σύντροφοί του, και σκοτώνει αυτά αντί για ανθρώπους.

 

Μετά, αποφασίζει να αυτοκτονήσει, στήνοντας το σπαθί του στο έδαφος και πέφτοντας πάνω του...Αυτή είναι η διάσταση των πραγμάτων πάνω-κάτω, και όχι η "Ο μαμιάς σκοτώνεται στην πρώτη μάχη/ήμαρτον".

 

Μιας και όμως θεωρώ τον Αίαντα ένα αρκετά σημαντικό ιστορικό πρόσωπο, με ξένισε ο θάνατός του όπως έγινε και με τον τρόπο που παρουσιάστηκε...

 

Ήταν αναγκαίο κακό για να "αποδυναμωθούν" οι δυνατοί "σας γ****με όλους" Έλληνες όπως παρουσιάζονται στην ταινία, αλλά δεν είναι κάτι που περνάει απαρατήρητο...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από όλα όσα διάβασα,απλά δεν πρόκειται να το δω. Το μόνο που θα κάνω είναι να εκνευριστώ και ο κινηματογράφος είναι για ψυχαγωγία οπότε θα αρκεστώ στις γνώμες σας :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω. Καλύφθηκα απόλυτα από όλα τα παιδιά σε όλα όσα λέγανε.

Για την διαστρέβλωση της ιστορίας/μύθου. Για το παρουσιαστικό των Ελλήνων (λες και ήρθαν από την Αραβία ήταν), εκτός από τους Μυρμιδόνες που ήταν ντυμένοι στα πέτσινα (μου άρεσαν όμως)..

Για να μην κουράζω λέγοντας τα ίδια και τα ίδια again and again, η άποψη αυτή είναι λες και βγήκε από το μυαλό μου..

Κρίμα γιατί ήταν ένα έργο με τόσο καλές προοπτικές..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (16 Μάι. 2004 , 23:03)

 

θα μου επιτρέψεις 2 διορθωσούλες. Στο β. ο Αίαντας σκοτώνεται στην Ιλιάδα. Και δυστηχώς με πολύ δυσάρεστο τρόπο. Αυτοκτόνισε, διοτι ειχε πικραθεί πολυ που την πανοπλία του σκοτωμένου Αχιλλέα την δώσανε στον Οδυσσέα και οχι σε αυτόν. Λεπτομέρειες δεν μπορώ να γράψω, διοτι ειναι πολλά αυτά που θα έδιναν την σωστή εξιστόριση του γεγονότος.

Και στο στ. θα ηθελα να σημειωσω πως δεν πρόκειτω για μύθο, αλλα για ιστορικά προσωπα και γεγονότα. :)

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τον Αίαντα. Έχω την εντύπωση ότι μπέρδεψα τον Αίαντα τον Τελαμώνιο με τον Αίαντα τον Λοκρό. ;)

 

Όσον αφορά το (στ), αναφέρομαι πάντα στον μύθο και όχι σε ιστορικά γεγονότα.. Και, αν θυμάμαι καλά, όντως οι βασιλιάδες που πάνε στην Τροία πάνε όχι λόγω υποτέλειας προς τον Αγαμέμνονα, αλλά λόγω του όρκου τους προς τον πατέρα της Ελένης. Επαναλαμβάνω, πάντα σύμφωνα με τον μύθο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sovjohn (17 Μάι. 2004 , 02:08)

 

Μιας και όμως θεωρώ τον Αίαντα ένα αρκετά σημαντικό ιστορικό πρόσωπο, με ξένισε ο θάνατός του όπως έγινε και με τον τρόπο που παρουσιάστηκε...

 

Ήταν αναγκαίο κακό για να "αποδυναμωθούν" οι δυνατοί "σας γ****με όλους" Έλληνες όπως παρουσιάζονται στην ταινία, αλλά δεν είναι κάτι που περνάει απαρατήρητο...

 

 

Ενδιαφέρουσα άποψη. Ένας ακόμα λόγος που μου πέρασε από το μυαλό σχετικά με το γιατί οι Αμερικανοί βάζουν τον Αίαντα να σκοτώνεται από τόσο νωρίς, ίσως είναι για να δείξουν πόσο μεγάλος πολεμιστής είναι ο Έκτορας.

 

Αν το καλοσκεφτούμε, δεν μένει και άλλος για να σκοτώσει, μιας και ο Αχιλλέας... δεν παίζει :p, ο Αγαμέμνονας δεν γίνεται να σκοτωθεί και αυτός από την αρχή, ο Οδυσσέας χρειάζεται στην ιστορία για να φτιάξει το άλογο κτλ κτλ κτλ....

 

Οπότε, ήρθε βολικά στα Αμερικανάκια.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:

 

Σιγά ρε αδέλφια, πολύ πατριωτικά το πήρατε το ζήτημα. Σας έθιξαν τον ήρωα Αχιλλέα? Σας παράλλαξαν την Ιλιάδα? Ιλιάδα είναι, όχι η Αγία Γραφή. Και την παράλλαξε το Χόλιγουντ, όχι κανας σοβαρός άνθρωπος/θεσμός.

 

Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι ΟΚ, σεβαστό και μπράβο. Αλλά να μιλάμε για προσβολή και να σκίζουμε τα ρούχα μας από αγανάκτηση επειδή κάποιος σκηνοθέτης έκανε χαλαρό adaptation αντί για πιστή μεταφορά (ο ιερόσυλος) το βρίσκω υπερβολικό. Σε λίγο θα φτάσουμε να απαιτούμε από τον Πέτερσεν να συμπεριλάβει στην ταινία το θάνατο του Θερσίτη από τον Αχιλλέα επειδή το γράφει το έπος. :wacko:

 

Στην τελική, ποιος σας είπε ότι το Χόλιγουντ φτιάχνει ντοκιμαντέρ? Ιστοριούλες θεαματικές φτιάχνει που και τη μ@λ@κια θα έχουν, και την αμερικανιά θα έχουν, και τις αυθαιρεσίες "σκηνοθετική αδεία" θα έχουν. Για το Όσκαρ πάνε οι άνθρωποι, όχι για το Νόμπελ Ιστορίας (υπάρχει? δεν ξέρω).

 

Μακάρι να είχαν και οι αμερικάνοι ιστορία να τους τη διαστρεβλώναμε με ταινίες μας. Δεν έχουν ιστορία αλλά και εμείς δεν έχουμε σινεμά. Άρα, ας μην μας κακοφαίνεται.

 

Χαλαρώστε, it's just a movie.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια πηγε η θαλασσα στης μυκηνες κ δεν το ηξερα η τροια ηταν διπλα στην θαλασσα κ επισης δεν το ηξερα,η ελενη εφυγε ηθελημενα κ ο παρης δεν πηρε τους θησαυρους του παλατιου του μενελαου ο οποιος παρεπιπτοντως δεν ηταν στον ιδομενεα τον βασιλια της κρητης αλλα φιλοξενουσε τους τρωες μαζι κ τον εκτορα!!!!!!!!!!!α,ρε ΟΜΗΡΕ ολα λαθος μας τα ειπες!!!!δεν ρωτησες πρωτα τα αμερικανακια να σου πουνε πως εγιναν πραγματικα τα γεγονοτα :mad: :mad:
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (17 Μάι. 2004 , 10:34)

 

:lol: :lol:

 

Σιγά ρε αδέλφια, πολύ πατριωτικά το πήρατε το ζήτημα. Σας έθιξαν τον ήρωα Αχιλλέα? Σας παράλλαξαν την Ιλιάδα? Ιλιάδα είναι, όχι η Αγία Γραφή. Και την παράλλαξε το Χόλιγουντ, όχι κανας σοβαρός άνθρωπος/θεσμός.

 

Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι ΟΚ, σεβαστό και μπράβο. Αλλά να μιλάμε για προσβολή και να σκίζουμε τα ρούχα μας από αγανάκτηση επειδή κάποιος σκηνοθέτης έκανε χαλαρό adaptation αντί για πιστή μεταφορά (ο ιερόσυλος) το βρίσκω υπερβολικό. Σε λίγο θα φτάσουμε να απαιτούμε από τον Πέτερσεν να συμπεριλάβει στην ταινία το θάνατο του Θερσίτη από τον Αχιλλέα επειδή το γράφει το έπος. :wacko:

 

Στην τελική, ποιος σας είπε ότι το Χόλιγουντ φτιάχνει ντοκιμαντέρ? Ιστοριούλες θεαματικές φτιάχνει που και τη μ@λ@κια θα έχουν, και την αμερικανιά θα έχουν, και τις αυθαιρεσίες "σκηνοθετική αδεία" θα έχουν. Για το Όσκαρ πάνε οι άνθρωποι, όχι για το Νόμπελ Ιστορίας (υπάρχει? δεν ξέρω).

 

Μακάρι να είχαν και οι αμερικάνοι ιστορία να τους τη διαστρεβλώναμε με ταινίες μας. Δεν έχουν ιστορία αλλά και εμείς δεν έχουμε σινεμά. Άρα, ας μην μας κακοφαίνεται.

 

Χαλαρώστε, it's just a movie.

 

οχι φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο,σκεψου ποσα εκατομμυρια ανθρωποι θα το δουνε κ ποσοι απ αυτους που δεν ξερουν την ιλιαδα θα μας δουνε ως βαρβαρους.αν εσενα δεν σ ενοχλει να σε βλεπουν ετσι,ενταξει δικη σου γνωμη.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τέοτερ, όποιος περιμένει από τις ταινίες να μάθει ιστορία είναι άξιος της τύχης του. Αν όμως μερικοί στο εξωτερικο πάρουν αφορμή από την ταινία και πάρουν να διαβάσουν την Ιλιάδα, κέρδος θα είναι. Καλύτερα να ασχολούνται με τις ιστορίες μας παρά να τις θάβουν όπως εμείς (αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που γυρίσαμε ταινία με θέμα κάτι από την ιστορία ή τη μυθολογία μας?)

 

Οι αμερικανοί και οι όμοιοί τους μάς θεωρούν βαρβάρους και χωρίς να δουν την "Τροία". Τους αρκεί που είμαστε δίπλα στη μέση ανατολή :) (ή μάλλον ΣΤΗ Μέση Ανατολή) :lol:

 

Μην το παίρνετε τόσο στα σοβαρά. Κανείς άλλος δεν το παίρνει. Μια ταινία είναι που οι λεπτομέρειές της θα ξεχαστούν μόλις τελειώσουν τα Όσκαρ του χρόνου.

 

Don't botha, it's just Warna Brotha

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (17 Μάι. 2004 , 10:34)

 

:lol: :lol:

 

Σιγά ρε αδέλφια, πολύ πατριωτικά το πήρατε το ζήτημα. Σας έθιξαν τον ήρωα Αχιλλέα? Σας παράλλαξαν την Ιλιάδα? Ιλιάδα είναι, όχι η Αγία Γραφή. Και την παράλλαξε το Χόλιγουντ, όχι κανας σοβαρός άνθρωπος/θεσμός.

 

Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι ΟΚ, σεβαστό και μπράβο. Αλλά να μιλάμε για προσβολή και να σκίζουμε τα ρούχα μας από αγανάκτηση επειδή κάποιος σκηνοθέτης έκανε χαλαρό adaptation αντί για πιστή μεταφορά (ο ιερόσυλος) το βρίσκω υπερβολικό. Σε λίγο θα φτάσουμε να απαιτούμε από τον Πέτερσεν να συμπεριλάβει στην ταινία το θάνατο του Θερσίτη από τον Αχιλλέα επειδή το γράφει το έπος. :wacko:

 

Στην τελική, ποιος σας είπε ότι το Χόλιγουντ φτιάχνει ντοκιμαντέρ? Ιστοριούλες θεαματικές φτιάχνει που και τη μ@λ@κια θα έχουν, και την αμερικανιά θα έχουν, και τις αυθαιρεσίες "σκηνοθετική αδεία" θα έχουν. Για το Όσκαρ πάνε οι άνθρωποι, όχι για το Νόμπελ Ιστορίας (υπάρχει? δεν ξέρω).

 

Μακάρι να είχαν και οι αμερικάνοι ιστορία να τους τη διαστρεβλώναμε με ταινίες μας. Δεν έχουν ιστορία αλλά και εμείς δεν έχουμε σινεμά. Άρα, ας μην μας κακοφαίνεται.

 

Χαλαρώστε, it's just a movie.

 

Pαιδια το ξανασκεφτηκα το θεμα και πιστευω οσο οξυμωρο και αν ακουγεται-Καλυτερα να ακουγεσαι εστω και μεσω αρνητικης διαφημησης παρα να εισαι στην αφανεια και την ανυπαρξια.

 

Οσο για το σχολιο σου για την αγια γραφη δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν την διαστρεβλωνανε.Βιβλιο των εβραιων ειναι και ποσος με ενδιαφερει αν θα διαστρεβλωσουν την ιστορια τους.Με την δικια μου δεν θελω να παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (17 Μάι. 2004 , 11:18)

 

Φίλε τέοτερ, όποιος περιμένει από τις ταινίες να μάθει ιστορία είναι άξιος της τύχης του. Αν όμως μερικοί στο εξωτερικο πάρουν αφορμή από την ταινία και πάρουν να διαβάσουν την Ιλιάδα, κέρδος θα είναι. Καλύτερα να ασχολούνται με τις ιστορίες μας παρά να τις θάβουν όπως εμείς (αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που γυρίσαμε ταινία με θέμα κάτι από την ιστορία ή τη μυθολογία μας?)

 

Οι αμερικανοί και οι όμοιοί τους μάς θεωρούν βαρβάρους και χωρίς να δουν την "Τροία". Τους αρκεί που είμαστε δίπλα στη μέση ανατολή :) (ή μάλλον ΣΤΗ Μέση Ανατολή) :lol:

 

Μην το παίρνετε τόσο στα σοβαρά. Κανείς άλλος δεν το παίρνει. Μια ταινία είναι που οι λεπτομέρειές της θα ξεχαστούν μόλις τελειώσουν τα Όσκαρ του χρόνου.

 

Don't botha, it's just Warna Brotha

 

ναι μαλλον εχεις δικιο ετσι οπως το θετεις :)

 

αλλα δεν παυει να μ ενοχλει ο τροπος που το δειξανε ;)

LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα δεν θα με πείραζε καθόλου αν τον έργο το λέγανε Πενσυλβάνια, τον Αχιλλέα Άραγκορν, τον Αγαμέμνων Γκάνταλφ κ.ο.κ.

If u get my point :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολλα να πω, αλλα με αποστομωσες

 

:lol: :lol: :lol:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (17 Μάι. 2004 , 11:18)

 

 

Don't botha, it's just Warna Brotha

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (17 Μάι. 2004 , 10:34)

 

:lol: :lol:

 

Σιγά ρε αδέλφια, πολύ πατριωτικά το πήρατε το ζήτημα. Σας έθιξαν τον ήρωα Αχιλλέα? Σας παράλλαξαν την Ιλιάδα? Ιλιάδα είναι, όχι η Αγία Γραφή. Και την παράλλαξε το Χόλιγουντ, όχι κανας σοβαρός άνθρωπος/θεσμός.

 

Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι ΟΚ, σεβαστό και μπράβο. Αλλά να μιλάμε για προσβολή και να σκίζουμε τα ρούχα μας από αγανάκτηση επειδή κάποιος σκηνοθέτης έκανε χαλαρό adaptation αντί για πιστή μεταφορά (ο ιερόσυλος) το βρίσκω υπερβολικό. Σε λίγο θα φτάσουμε να απαιτούμε από τον Πέτερσεν να συμπεριλάβει στην ταινία το θάνατο του Θερσίτη από τον Αχιλλέα επειδή το γράφει το έπος. :wacko:

 

Στην τελική, ποιος σας είπε ότι το Χόλιγουντ φτιάχνει ντοκιμαντέρ? Ιστοριούλες θεαματικές φτιάχνει που και τη μ@λ@κια θα έχουν, και την αμερικανιά θα έχουν, και τις αυθαιρεσίες "σκηνοθετική αδεία" θα έχουν. Για το Όσκαρ πάνε οι άνθρωποι, όχι για το Νόμπελ Ιστορίας (υπάρχει? δεν ξέρω).

 

Μακάρι να είχαν και οι αμερικάνοι ιστορία να τους τη διαστρεβλώναμε με ταινίες μας. Δεν έχουν ιστορία αλλά και εμείς δεν έχουμε σινεμά. Άρα, ας μην μας κακοφαίνεται.

 

Χαλαρώστε, it's just a movie.

 

 

 

Δεν διαφωνούμε. Πρόκειται για την χολιγουντιανή έκδοση του τρωικού πολέμου. Δεν περιμέναμε τίποτα παραπάνω.

Το θέμα είναι ότι στο cinema πας για να διασκεδάσεις (γι αυτό και το χολιγουντ τα πάει τόσο καλά). Δεν νομίζω,λοιπόν, ότι υπήρχαν πολλοί στην Ελλάδα οι οποίοι έφυγαν με καλή διάθεση μετά τη συγκεκριμένη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει "περίεργη" σχέση μεταξύ πάτροκλου και αχιλλέα δεν το βλέπω... :p

 

ακου εκεί ο ξάδερφος... :wacko:

 

Παντως την μονομαχια αχιλλεα-εκτορα παρολο που ηταν συντομη

 

Αυτή δεν έπρεπ να ήταν η μεγαλύτερη και επιβλητικότερη μάχη :whistle:

 

ο Μέγας Αρχιστράτηγος και Βασιλιας Αγαμέμνων δεν είχε ιδέα απο τακτική και έστελνε αβέρτα 50.000 άντρες στη σφαγή. Η Ηλιάδα δημιουργεί ένα μεγαλειώδες πρόσωπο στο όνομα του, και οι φίλοι Αμερικάνοι τον μετατρέπουν σε ένα μισητό δικτάτορα, χωρίς ηθική, που βιάζει και λεηλατεί, σε σημείο που στο τέλος... χαίρεσαι όταν πεθαίνει...

 

goux Bush goux

 

 

α και για να μην ξεχνιομαστε...

 

ο κινηματογράφος είναι για ψυχαγωγία

 

γιαυτό μην πουλάτε το γνωστό...

 

πάω για διασκέδαση..

 

αν θέλετε διασκέδαση δεν χρειάζεται να δώσετε 8 ευρώ για κάτι ηλίθιο...πηγαίντε κάμια βόλτα με την παρέα σας για καφέ...

 

Η ταινία είναι μάπα και μισή...το περιμέναμε και είναι...

 

ΤΕΛΟΣ :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οι προλαλήσαντες εξήγησαν γιατί δε μου άρεσε η ταινία.

 

Θα πω λοιπόν τι με έκανε να ΑΗΔΙΑΣΩ στο έργο αυτό:

 

Αυτοί που ήταν γύρω μου.

 

Σας φταίει το Χολιγκουντ που δε ξέρει Ιλιαδα?

 

Για τις γκόμενες που ρώταγαν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ αν κέρδισαν οι Έλληνες το πόλεμο?

 

Για τη παντελή άγνοια βασικών λεπτομερειών της Ιλιαδας απο τη συντριπτική πλειοψηφία να μη πούμε τίποτα? Κασσάνδρα? Ποια ειναι η Κασσάνδρα?

 

(Ατάκα: Ο τυπάκος με το μοδατο κούρεμα, στη γκόμενα με τα trendy ρούχα: Κοίτα να δεις που έκρυψε ο Αχιλλέας τους δικούς του κάτω απο την άμμο και θα πεταχτούν τώρα!)

 

 

Οταν εμείς αγνοούμε την Ιλιαδα, περιμένετε να τη ξέρουν άλλοι?

 

Υ.Γ. Διαφωτίστε με στο εξής: Θυμάμαι λάθος στο ότι ο Αχιλλέας εξανάγκασε τον Οδυσσέα να έρθει στη Τροία, (οταν αυτός έκανε το τρελό) και όχι το αντίθετο που είδαμε στο έργο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

"Andra moi enepe BRAND PITT polytropo"

 

Λοιπον ειδα κι εγω την TROY κι εχω να πω τα εξης

 

Λεει στο τελος καθαρα"Inspired by Homer's ILIADA"

Συνεπως οποιαδηποτε ανακριβεια(στις 30 εχασα τον αριθμο) και ανακολουθια σε σχεση με το πρωτοτυπο δικαιολογειται ως διασκευη.Ενταξει ηταν πολυ"Παπακαλιατικη" εκδοχη αλλα αυτα πουλανε και αυτα επιλεγουν οι παραγωγοι και αν εχετε παραπονο τελοσ παντων να πα να δειτε τον Αγγελοπουλα...

Εμενα αυτο που με πειραξε ηταν η ανθελληνικη δυσφημιση ενοψει Ολυμπιακων που γινεται στο σημειο που ο Πριαμος οχι μονο εισβαλλει χωρις να τον αντιληφθει κανεις στο ελληνικο στρατοπεδο αλλα καταφερνει να φτασει ανενοχλητος στη σκηνη του superweapon Achilles.Και θα λενε οι TIMES:Αφου ενας παλιογερος μπηκε μεσα σε στρατοπεδο,ΦΑΝΤΑΣΟΥ τι εχει να γινει στους Ολυμπιακους...

 

.Γ. Διαφωτίστε με στο εξής: Θυμάμαι λάθος στο ότι ο Αχιλλέας εξανάγκασε τον Οδυσσέα να έρθει στη Τροία, (οταν αυτός έκανε το τρελό) και όχι το αντίθετο που είδαμε στο έργο?

 

File mou lathos thymasai.O Odysseas ontws stratologei ton Achilles ton opoio h mhtera tou gnwrizontas pws an paei sthn troia tha pethanei ton exei krypsei se ena iero gynaikwn ntymeno gynaika(apo kei tou bghke to syndromo me ton Patroklo mallon).O polymhxanos Odysseas afhnei kati opla(aspida akontio spathi) katw kai shmainei synagermo oti kai kala tous thn peftoune oxtroi.O prwtos pou trexei na parei ta opla htan O Achilles(ntymenos gynaika)Etsi ton ksetrypwse o Odyseas

 

Mhpws ESY hsoun to paidi me trendy malli? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...