Jump to content

Satellite Internet. Ποιος πάροχος και γιατι!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Αποφάσισα να βάλω satellite internet γιατί απ'ότι είδα τα 3G ιντερνετ απότους παρόχους κινητής και συγκεκριμένα την Cosmote η οποία είναι η μοναδική η οποία έχει σήμα 3G στην περιοχή μου, έχουν εκτινάξει το κόστος στα ήψη. Σκέφτομαι να βάλω αυτό http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10013285 η χρήση θα είναι σερφάρισμα, βίντεο, μικρής κλίμακας download όχι τορρεντ και δεν θα με χάλαγε κανένα online game αλλά απ'ότι έχω μάθει τα πινγκ είναι ιδιαιτέρως υψηλά. Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα λόγω υποδομών της περιοχής να βάλω adsl και το μόνο ίντερνετ που έχω είναι free wifi του δήμου με ταχύτητες που σέρνονται αν και όταν πιάνει. Έτσι αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να έχω το δικό μου ίντερνετ στο σπίτι. Το κόστος είναι 40Ε/μήνα + 200ευρώ κόστος ενεργοποίησης + 60 ευρώ κόστος εγκατάστασης. Το κόστος εξοπλισμού είναι της εταιρίας. Επίσης ισχύει και αυτό * Η υπηρεσία συνοδεύεται από εφαρμογή πολιτικής ορθής χρήσης (συνολική μέγιστη κατανάλωση 6GB για διάστημα τεσσάρων εβδομάδων) η οποία δε συνοδεύεται από καμία επιπλέον χρέωση σε περίπτωση που ο χρήστης υπερβεί την ως άνω κατανάλωση. Πληροφορίες για την εφαρμογή δημοσιεύονται αναλυτικά στο http://www.forthnet.gr.

Δηλαδή αν υπερβώ τον όγκο δεν μου κόβουν το ίντερνετ απλά μου μειώνουν την ταχύτητα.

Επειδή είμαι πολύ κοντά στο να το αποκτήσω, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αντίστοιχο κοντά σε αυτά τα λεφτά; Επίσης είναι κάποιος που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη υπηρεσία και που θα μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές είσαι σε καλό δρόμο... δεν έχω εχώ forthnet satellite brodband, αλλά από φίλο που έχει στη Βάρκιζα, το έχω τεστάρει και δεν είδα διαφορά σε σχέση με την ADSL σύνδεση που έχω σπίτι μου... μάλλον γιατί από όσο ξέρω είναι συντονισμένο σε δορυφόρο που δίνει αποκλειστικά και μόνο broadband υπηρεσία. άρα το 10άρι Mbps που υπόσχεται το δίνει... εκτός βέβαια περίπτωση φυσικού φαινομένου τύπου Κατρίνα που δεν έχουμε ποτέ στην Ελλάδα... αν είσαι σε περιοχή που δεν πάει χαλκός είναι η καλύτερη λύση, ειδικά τώρα που αποφάσισαν να ρίξουν τις τιμές του δορυφορικού internet στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός forthnet έχει; Αν μπορείς μάθε 5 πράγματα σε παρακαλώ. Τι πινγκ έχει; Αν καταναλώσει τον όγκο πέφτει αισθητά η ταχύτητα; Και πόσο. Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

τον πήρα τηλ και μου είπε ότι έχει κάποιο latency όπως όλα τα δορυφορικά... συγκεκριμένα μου είπε ότι κυμαίνεται περίπου στα 600 ms. τώρα σχετικά με το αν ξεπεράσεις τα 6GBs κατέβασμα, ο ίδιος δεν τα έχει ξεπεράσει για να ξέρει, αλλά η εταιρεία λέει στο site ότι αν τα υπερβείς σε διάρκεια 4 εβδομάδων, σου μειώνει την ταχύτητα στα 256 kbps. αλλά για να τα υπερβείς πρέπει να κατεβάζεις συνέχεια... ελπίζω να βοήθησα!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω φίλο που έχει forthnet δορυφορικό ο οποίος ζει σε χωριό και δε μπορούσε να εχει ιντερνετ με κανένα άλλο τρόπο. Απ' ο,τι ξερω ειναι πολύ ευχαριστημένος π.χ. downloading έχει όσο κι εγώ με την επίγεια. Αν δεν κατεβαζεις torrents και δε βλέπεις high definition video τότε το 6 Gb θα σου φτάνουν μια χαρά. Πάντως να ξέρεις το δορυφορικό ιντερνετ είναι πλέον δοκιμασμένο και δε θα σου δημιουργήσει κανένα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

To δορυφορικό έχει εξελιχθεί πραγματικά και το συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο έχει φίλος

μου έχει πει ότι δίνει αυτό που υπόσχεται.

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο χωριό μου, το χτύπησε ένας που είχε και nova και απόσο μου έχει πεί είναι μια χαρά. σχεδόν καθαρό 10άρι. Είναι τύπος που δεν κατεβάζεις απλά θέλει να έχει νετ και στο χωρίο ούτε η 2αρα του ΟΤΕ δεν πάει.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Με την ταχύτητα που σου δίνει αφού περάσεις τα 6GB μπορείς να σερφάρεις αλλά όχι να δεις π.χ. youtube

Πάντως mail και βασικό browsing κάνεις

Edited by pgpap
Link to comment
Share on other sites

και εγώ τη θεωρώ πολύ καλή υπηρεσία σε περίπτωση που δεν μπορείς να βάλεις επίγεια...τα 6gb εύκολα ε φτάνουν για mail και browsing
Link to comment
Share on other sites

τον πήρα τηλ και μου είπε ότι έχει κάποιο latency όπως όλα τα δορυφορικά... συγκεκριμένα μου είπε ότι κυμαίνεται περίπου στα 600 ms. τώρα σχετικά με το αν ξεπεράσεις τα 6GBs κατέβασμα, ο ίδιος δεν τα έχει ξεπεράσει για να ξέρει, αλλά η εταιρεία λέει στο site ότι αν τα υπερβείς σε διάρκεια 4 εβδομάδων, σου μειώνει την ταχύτητα στα 256 kbps. αλλά για να τα υπερβείς πρέπει να κατεβάζεις συνέχεια... ελπίζω να βοήθησα!

Απλά μια παρατήρηση,

Με 600ms ξεχνάς Online gaming κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
καλησπέρα έχω σταθερό ίντερνετ και σκέφτομαι να βάλω δορυφορικό ίντερνετ. είδα ότι η forthnet δίνει και την Nova μαζί αλλά να λόγος που σκέφτομαι να βάλω δορυφορικό ίντερνετ είναι ό εξής έχουμε δύο σπίτια στο ένα έχουμε τηλέφωνο και στο άλλο όχι, και σκέφτομαι να βάλω δορυφορικό στο ένα σπίτι και στο άλλο σπίτι να βάλω ένα πιάτο και να μεταφέρω τον εξοπλισμό για να μπαίνω ίντερνετ και εκει. θα λειτουργήσει κάτι τέτοιο ? ή όχι ξέρω ότι στην nova μέσω δορυφόρου άμα έχει βάλει στο ένα σπίτι δορυφόρο και στο άλλο πιάτο, μπορείς σε ένα από τα δύο μέρη να βλέπεις τηλεόραση. γίνεται κάτι αντίστοιχο και με το δορυφορικό ίντερνετ ?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θες να μας πεις μερικές λεπτομέρειες ακομα?

Στο άλλο σπίτι θες μονο Ίντερνετ?

 

ναι θέλω μόνο ίντερνετ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το δορυφορικό Ίντερνετ έχει περιορισμούς. Δεν μπορείς να πάρεις Ίντερνετ απο το σταθερό και να το μεταδόσεις ασύρματα στο άλλο σπίτι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το δορυφορικό Ίντερνετ έχει περιορισμούς. Δεν μπορείς να πάρεις Ίντερνετ απο το σταθερό και να το μεταδόσεις ασύρματα στο άλλο σπίτι?

 

όχι είναι σε διαφορετικές πόλεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Cosmote Hybrid τι είναι;

Πάντως δεν είναι Satellite, οπότε είναι άσχετο με την κουβέντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν έχεις δυνατότητα landline?

 

τι ακριβώς είναι το landline?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Sorry, εννοώ κανονική γραμμή σταθερού τηλεφώνου.

 

οχι δεν εχω καθολου σταθερο εκει και μεχρι τωρα χρησιμοποιω ιντερνετ απο κινητη τηλεφωνια .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δες εαν στην πόλη σου υπάρχει δίκτυο Wifi σαν το AMWN της Αθήνας.

Εαν υπάρχει, μπορείς να δεις ποιοί έχουν τα hotspots κ εαν μοιράζουν ιντερνετ (κ με ποιές προυποθέσεις)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Δες εαν στην πόλη σου υπάρχει δίκτυο Wifi σαν το AMWN της Αθήνας.

Εαν υπάρχει, μπορείς να δεις ποιοί έχουν τα hotspots κ εαν μοιράζουν ιντερνετ (κ με ποιές προυποθέσεις)

 

τα μονα δικτυα που ποιανω ειναι των γειτονων δεν υπαρχει καποιο free wifi , ποιανω ενα ote wifi fon το οποιο ειναι μακρυα και πρεπει να κολλησω στον τοιχο για να το αξιοποιησω . Κατα τα αλλα κανενα free wifi.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...