Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και τεσσερις μερες ειμαι ευτηχης κατοχος της συσκευης.Εχουν περασει απο τα χερια μου ολες σχεδον οι συσκευες (htc one x ,sensation,sensetion xe,sensetion xl, titan,evo 3d ,samsung note i ,note ii, samsung galaxy s iii, sii, s,iphone 3g, 3gs,4,4s , lg 2x ,3d,4x, motorola razrxt910 ,sony xperia s ,ion, p, sonyericsson arc,arc s, x10,nokia lumia 610,800,900,n8) ουφ και ξεχασα και μερικα ειναι ολα τα λεφτα .Απιστευτη μπαταρια με την πρωτη φορτιση με ολα ανοιχτα και φωτεινωτητα στο 70 % μου εβγαλε χαλαρα 47 ωρες στην δευτερη φορτιση ειμαι στο35% ακομα και εχω κλεισει αισιως τις 40 ωρες.Γρηγορο κλειδωμα gps

απιστευτο κλεισιμο σε δευτερα μολις ανοιξω προγραμμα (ndrive,sygic) δεν κολαει πουθενα απο ηχο τι να λεμε καθαροτερο ηχο και σημα δεν ειχα μεχρι τωρα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι..απλώς αν είσαι όλη την ώρα με wifi και κάνεις browsing, σε 5 ώρες έχει τελειώσει η μπαταρία :p ..Είναι το αδύνατό του σημείο πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..απλώς αν είσαι όλη την ώρα με wifi και κάνεις browsing, σε 5 ώρες έχει τελειώσει η μπαταρία :p ..Είναι το αδύνατό του σημείο πιστεύω.

 

Να και ενας ανθρωπος που λεει οτι η μπαταρια του τελειωνει σε 5 ωρες. Λεω και εγω μονο το δικο μου τελειωνει τοσο γρηγορα?

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Να και ενας ανθρωπος που λεει οτι η μπαταρια του τελειωνει σε 5 ωρες. Λεω και εγω μονο το δικο μου τελειωνει τοσο γρηγορα?

 

That is AMOLED that cause web browsing time that low. As most websites are designed with white background that cause AMOLED to work at full power.

 

http://blog.gsmarena.com/huawei-ascend-p1-battery-life-test-completes-scores-come-out-mixed/

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..απλώς αν είσαι όλη την ώρα με wifi και κάνεις browsing, σε 5 ώρες έχει τελειώσει η μπαταρία :p ..Είναι το αδύνατό του σημείο πιστεύω.

 

Να και ενας ανθρωπος που λεει οτι η μπαταρια του τελειωνει σε 5 ωρες. Λεω και εγω μονο το δικο μου τελειωνει τοσο γρηγορα?

 

 

Δηλαδη ρε παιδια με ολο το σεβασμο.......αν σερφαρεις με wifi 5 ωρες συνεχομενα λογικο δεν ειναι να τελειωνει η μπαταρια??? εγω λογικο το βρισκω.......υπο πιο νορμαλ συνθηκες ομως εχει τρομερη αυτονομια παιδες.......απο τις καλυτερες που εχω δει σε smartphone................

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσοι σερφαρετε αρκετα κοιταξτε στις ρυθμισεις να κανετε αναστροφη χρωματων στον browser κ πειτε μας αποτελεσματα:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οσοι σερφαρετε αρκετα κοιταξτε στις ρυθμισεις να κανετε αναστροφη χρωματων στον browser κ πειτε μας αποτελεσματα:shifty:

 

Χμμμ βλέπω γίνονται ασπρόμαυρα όμως λογικά θα αντέχει αρκετά παραπάνω η μπαταρία στο σερφάρισμα με αυτόν τον τρόπο ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ένα κουφό σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας.Σήμερα το πρωί που πήγα να πάρω το τηλέφωνο είδα στο επάνω μέρος της οθόνης κάποια σχήματα που έμοιαζαν με τρίγωνα. Κατεβάζω τη μπάρα στην αρχική οθόνη και βλέπω ότι το κάθε τριγωνάκι αντιστοιχούσε και με μια αποτυχία αναβάθμισης σε κάτι.Έχω απενεργοποιήσει τη χρήση δεδομένων από την πρώτη στιγμή μιας και δεν μπαίνω στο ιντερνετ μέσω δικτύου (δεν το έχω βάλει στο πρόγραμμά μου) αλλά μέσω Wi-Fi. Πάνω δεξιά στη μπάρα είχε ένα χ προφανώς για σβήσιμο των ειδοποιήσεων. Το πατάω σβήνουν και μετά λέω, δεν κάνω και μια επανεκίνηση το τηλέφωνο. Το έκανα και με το που ανοίγει το τηλέφωνο βλέπω στο κάτω αριστερά μέρος της αρχικής οθόνης να γράφει "ΑΣΦΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ"!!!!!!! Σβήνω το τηλέφωνο το αφήνω σβηστό για μερικά δευτερόλεπτα και το ξαναανοίγω. Πλέον δεν έγραφε ασφαλής λειτουργία και μέχρι πριν από λίγο που το έβαλα για φόρτιση λειτουργούσε κανονικά. Έχει ξανατύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο ή γνωρίζει κάποιος τι ήταν αυτό;:worry::worry: Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. εδω και μια βδομαδα το εχω.. με την μπαταρια μαλλον θα διαφωνισω σχεδον με ολους! μια μερα με πληρη φορτιση...

απο εφαρμογες για εξοικονομιση, παρακολουθηση μπαταριας εχετε να προτεινεται κατι;

τελος σημερα εφαγε και τα πρωτα δυο κολυμματα, και χρειαστηκε ισαριθμες επανακινησεις.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα την αναβάθμιση σε Β229 αλλά η αλήθεια είναι οτι η μπαταρία μου κρατάει το πολύ 24 ώρες αλλά κάνω βαριά χρήση. Υποθέτω οτι με κλειστό το wifi Βελτιώνεται η διάρκεια μπαταρίας διότι έχει πολύ αποδοτικό πομποδέκτη. Δεν ξέρω πως βγάζουν μερικοί 2 μέρες. Μάλλον δεν κάνουν τη χρήση που κάνω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει εκπληκτική μπαταρία όπως λέτε. Εγω καθημερινα βλέπω μια τυπική διάρκεια για μπαταρια 1670 mAh. Επισης στα Battery tets του gsmarena είναι παντού χειρότερο από το One s Με παρόμοια χωρητικότητα μπαταρίας (εκτος από το talk time) και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ισχυρίζεται οτι το one s έχει σοβαρή διάρκεια μπαταρίας!!

 

http://blog.gsmarena.com/huawei-ascend-p1-battery-life-test-completes-scores-come-out-mixed/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, προσπαθώ να το κάνω root (B103 έκδοση) και με καμία από τις 2 μεθόδους δεν βγάζω άκρη, μπορεί κανείς να γράψει την διαδικασία που ακολούθησε και του βγήκε?
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4516204#post4516204

 

Εγω εκανα ακριβως αυτα και πετυχε.Το προβλημα ειναι πως δε μπορω να το κανω root τωρα

Προσπαθω με αυτον τον τροπο:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4521471#post4521471 αλλα

αν και εχουν περαστει σωστα οι drivers στο βημα 13 δε μου βγαζει συσκευη.Καμια ιδεα?

Edited by rastone
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει εκπληκτική μπαταρία όπως λέτε. Εγω καθημερινα βλέπω μια τυπική διάρκεια για μπαταρια 1670 mAh. Επισης στα Battery tets του gsmarena είναι παντού χειρότερο από το One s Με παρόμοια χωρητικότητα μπαταρίας (εκτος από το talk time) και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ισχυρίζεται οτι το one s έχει σοβαρή διάρκεια μπαταρίας!!

 

http://blog.gsmarena.com/huawei-ascend-p1-battery-life-test-completes-scores-come-out-mixed/

Το τεστ είναι παλιό.

Ακόμα και με ένα μικρό update η κατανάλωση μπορεί να αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο.

Φιλικά :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους..

 

Νεος κατοχος κ εγω του P1 εδω κ κατι μερες κ μπορω να πω κ ενθουσιασμενος.

Δεν αντεξα κ άρχισα να το ψαχνω να το root.

 

Κινητο:

εκδοση : 4.0.3 / U9200-1V100R001C185B103

 

Αν καταλαβα καλα για να κανω update σε -> HUAWEI Ascend P1 firmware(U9200-1,Android 4.0,V100R001C00B229,General Version) πρεπει να κανω πρωτα root την Β103 & μετα πειραζω το build.prop κατεβαζω την B229 την περναω στην SD κ μετα κανω update.

 

Κ μετα πρεπει να ξαναrootαρω την Β229?!?

 

Βασικα πρωτα απο ολα δε καταλαβα πως να κανω ενα backup ROM/kernels κτλ ωστε κ να κανω καμια χαζομαρα αμα κολλησει να μπορω να το επαναφερω. γιατι σας το λεω εσας εχω για τεχνικη υποστήριξη κ θα σας πρήξω

 

Δειξτε κατανοηση παιδια, πρωτη φορα σε Android

 

Ευχαριστω

 

ΥΓ:ΑΑΑ... κ αυτη η δονηση οταν μιλας στην κληση απενεργοποιείται με καποιον τροπο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Ενα κουφό που μου έκανε και εμένα σημερα το είχα βάλει να φορτίσει κλειστό και μόλις έφτασε το 100%,το έβγαλα από την πρίζα και το άφησα για να το ανοίξω σήμερα. Μόλις το άνοιξα κοιτάω την μπαταρία 75% και σκαλωσα!!:wacko:
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Για όσους "ψήνονται" να δοκιμάσουν την CM10.1 (4.2.1) να σας πω 2-3 πραγματάκια από την εμπειρία μου μαζί της καθώς την είχα για μια εβδομάδα.. Η rom τα πάει πολύ καλά.. δεν κολλάει πουθενά κ τα πάει πολύ καλά με την μπαταρία.. Ποιότητα κλήσης, Wifi, 3G, GPS δουλέυουν άψογα.. To αρνητικό της είναι πως δεν λειτουργεί η κάμερα σε λειτουργία βίντεο.... Αν δεν σας πειράζει αυτό, η rom είναι πολύ καλή... Έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα κ με το bluetooth, αλλά προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου... Περισσότερες πληροφορίες εδώ...

 

Και αν τελικά κάποιος να την περάσει του προτείνω οταν θα είναι στην ClockwordMod Recovery να κάνει ένα πλήρες backup, καθώς δεν βρήκα τρόπο πως να ξαναγυρίσεις σε stock rom (αν κ η αλήθεια ειναι πως δεν το έψαξα κ πολύ... )..

Τέλος, για την ιστορία, εγώ ξαναγύρισα στη Β229 μιας κ σύντομα θα μου χρειαστεί το βιντεο του κιν... Αυτά.......

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ένα κουφό σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας.Σήμερα το πρωί που πήγα να πάρω το τηλέφωνο είδα στο επάνω μέρος της οθόνης κάποια σχήματα που έμοιαζαν με τρίγωνα. Κατεβάζω τη μπάρα στην αρχική οθόνη και βλέπω ότι το κάθε τριγωνάκι αντιστοιχούσε και με μια αποτυχία αναβάθμισης σε κάτι.Έχω απενεργοποιήσει τη χρήση δεδομένων από την πρώτη στιγμή μιας και δεν μπαίνω στο ιντερνετ μέσω δικτύου (δεν το έχω βάλει στο πρόγραμμά μου) αλλά μέσω Wi-Fi. Πάνω δεξιά στη μπάρα είχε ένα χ προφανώς για σβήσιμο των ειδοποιήσεων. Το πατάω σβήνουν και μετά λέω, δεν κάνω και μια επανεκίνηση το τηλέφωνο. Το έκανα και με το που ανοίγει το τηλέφωνο βλέπω στο κάτω αριστερά μέρος της αρχικής οθόνης να γράφει "ΑΣΦΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ"!!!!!!! Σβήνω το τηλέφωνο το αφήνω σβηστό για μερικά δευτερόλεπτα και το ξαναανοίγω. Πλέον δεν έγραφε ασφαλής λειτουργία και μέχρι πριν από λίγο που το έβαλα για φόρτιση λειτουργούσε κανονικά. Έχει ξανατύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο ή γνωρίζει κάποιος τι ήταν αυτό;:worry::worry:

Γι αυτό που πόσταρα χθές δεν γνωρίζει κάποιος κάτι και μόνο σε μένα τον "τυχερό" έλαχε;

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

κάτι που έχει σχέση με τις αναβαθμίσεις , για να περάσει κάποιος την B229 πρέπει να γίνει root ? επίσης σε όσα έχουν αγοραστεί από wind, τι έκδοση λογισμικού φέρουν ?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για backup της rom κτλ? φοβαμαι θα κανω καμια χαζομαρα

 

Κ εχω κ ενα αλλο θεματακι, δεν ξερω αν συμβαινει κ σε εσας.

εχω βαλει τη λειτουργια του κινητου να παιζει μονο σε δικτυα 2G γιατι δεν ειχα σχεδον ποτε σημα αλλιως..

αλλα το σηματακι ειναι ΓΚΡΙ, αλλα οταν ανοιγω WIFI να συνδεθω γινεται ΜΠΛΕ.

 

By the Way Στις φωτο ειναι κ ποσο κρατησε κ η μπαταρια μαζι με το σημα που αλλαζει χρωμα :p

 

[ATTACH]29998[/ATTACH] [ATTACH]29999[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

ωραία τώρα το κατάλαβα ,για να έχουμε πρόσβαση στο αρχείο προς τροποποίηση πρέπει να έχουμε δικαιώματα root (administrator) κοινώς ,

τώρα από την στιγμή που περνάμε international έκδοση ,θα έχει ελληνικά ?, και κάτι άλλο ,εάν διάβασα σωστά ποιο πίσω, κάποια κινητά που φέρουν της κάτωθι εκδόσεις θα έχουν μελλοντικές αναβαθμίσεις ,και τα υπόλοιπα ? :blink:

 

"Versions can be upgraded

SOFTWARE_VER_LIST.mbn

U9200-1V100R001C00B229

U9200-1V100R001C00B227

U9200-1V100R001C00B226

U9200-1V100R001C00B225

U9200-1V100R001C00B219

U9200-1V100R001C00B213"

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, χρειάζεται ρουτάρισμα απλά για να τροποποιήσουμε ένα αρχείο για να "μπερδέψουμε" το τηλέφωνο ώστε να νομίζει ότι είναι "διεθνές" και συνεπώς να δεχθεί την διεθνή C00Β229. Mόλις την περάσουμε φεύγει το ρουτάρισμα.

2. Την C185Β103.

 

 

Εμενα παντως απο wind αγορασμενο φοραει την C185Β104

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως απο wind αγορασμενο φοραει την C185Β104

 

Και το δικό μου από wind την 104 φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο μου το θεματακι ξερει κανεις τπτ?!?

 

Ρε μαγκες γιατι ειναι παραλληλογραμο κ οχι στρογγυλο θα ρωτησει κανεις??:wacko:Ρωτηστε κατι σημαντικο η καποιο προβλημα που εχετε οχι αν ειναι μπλε η γκρι το σημα του wifi.:!:

 

haki εχεις κανει root στην b229?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...