Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε θα τα πάρουμε ένα ένα.

Πες μου αν το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή δουλεύει απροβληματιστα και ξέρεις να μπαίνεις σε recovery mode.

Αν ναι πρέπει να πας μέσα από το recovery και να του δώσεις εντολή να πάρεις backup.

Όταν τελειώσεις με αυτό και έχεις σώσει κάπου το Backup που πήρες (Υπολογίστή, εξωτερική sd ή αλλού) κατέβασε από την ιστοσελίδα που σου έδωσα (στο τρίτο βήμα) όπως φαίνεται στη παρακάτω φωτο το καινούριο recovery και πέρασέ το. Μπες ξανά σε recovery mode και σιγουρέψου ότι το Cwm έχει αλλάξει.

Αν τα κάνεις αυτά πες μου.

Πρόσεχε!!! αν για κάτι δεν είσαι σίγουρος μη το πειράζεις. Ότι κάνεις είναι με δική σου ευθύνη.

οδηγίες πως περνάς cwm recovery εδώ https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/wiki/FlashingRecovery

Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά. Εκτέλεσα επιτυχώς και το 2ο βήμα από τον οδηγό σου. Έτρεξε δηλαδή το πρόγραμμα στο υπολογιστή επιτυχώς. Μπήκα σε recovery και πήρα backup. Έχω πλέον στη εξωτερική SD φάκελο clockworkmod με το backup. Από το καινούριο recovery που κατέβασα, ποιο αρχείο θα τρέξω; Το fastboot;

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μου φεραν αυτο το κινητο και βλεποντας την εκδοση του filmware μου βγαζει 2 3 6 με μια εικονα με κατι ζομπι και μου γραφει zombie art by jack larson ειναι κατι επισημο αυτη η εκδοση η πρεπει να ανησυχω??
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου φεραν αυτο το κινητο και βλεποντας την εκδοση του filmware μου βγαζει 2 3 6 με μια εικονα με κατι ζομπι και μου γραφει zombie art by jack larson ειναι κατι επισημο αυτη η εκδοση η πρεπει να ανησυχω??

 

Μήπως πάτησες πολλές φορές επάνω στο σημείο που λέει την έκδοση του Android στο "Σχετικά με το τηλέφωνο" στις Ρυθμίσεις? Γιατί αν το πατήσεις πολλές φορές, εμφανίζει έναν πίνακα του Jack Larson.

 

 

Η επίσημη έκδοση είναι η 2.3.6 και σε κάποιες χώρες (όχι Ελλάδα) το κινητό πήρε επίσημη αναβάθμιση σε 4.0 (Ice Cream Sandwich).

 

Όμως, η υποστήριξη που έχει το κινητό στο xda είναι πολύ μεγάλη (μέχρι έκδοση 4.4.4 έχει βγει, όπως και πολλές rom, καθώς και firefox os). Διάβασε τις τελευταίες 2-3 σελίδες του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντως η υποστηριξη ειναι πολυ καλη για συσκευη 3 χρονων χωρις ιδιαιτερη δημοφιλια. Μετα τη φορα που πηρα με το νοτε2 μου, αναστησα το παλιο πιστο μου 995. Πανευκολο ρουταρισμα και περασμα της 4.4.2 σε 1 ωρα! Η δε συσκευη μεταμορφωθηκε και σε επιδοσεις αλλα και σε διαρκεια μπαταριας (1 φορτιση μεχρι τωρα αλλα σε 5 ωρες ειναι ακομα 100%!!!). Δεν εγινε βεβαια νοτε2 αλλα ειναι αξιοπρεπεστατο.

Οσοι το εχετε ακομα μην το σκεφτεστε. Αφου τα καταφερα εγω σιγουρα μπορειτε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδια!!!Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με την αναβαθμιση του κινητου???διαβαζω αυτα που λετε στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τους συνδεσμους...δεν μου περναει το cwm!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω το κατεβασα: https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/downloads/list

 

Βασικα ειναι απο το link που δινει ο iakwvos!!!

Link to comment
Share on other sites

Iolaos1989 γεια σου. Πάει καιρός που ασχολήθηκα με το κινητό του γιου μου. Η αλήθεια είναι ότι το κινητό δουλεύει πολύ καλά με την kitkat. Πρόσεχε όμως με την διαδικασία της αναβάθμισης μπορεί να κάνεις κάποιο λάθος και να χαλάσεις το κινητό. Αν έχεις αποφασίσει να συνεχίσεις πες μου τι δε καταλαβαίνεις από τις οδηγίες που έγραψα για να προσπαθήσω να βοηθήσω. Διάβασε πρώτα καλά τις οδηγίες που έγραψα (και στα link) και σιγουρέψου ότι καταλαβαίνεις τι κάνεις. Θα πρέπει και εγώ να τα ξαναρίξω καμμιά ματιά. Πάντως αν τελικά τα καταφέρεις αξίζει τον κόπο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το εχω κανει ροοτ,και πρωσπαθω να περασω το cwm αλλα δεν περναει με τιποτα!!!Φυσικα και θελω να συνεχισω!!!Εχω και το νοτε4 οποτε κομπλε :D :P
Link to comment
Share on other sites

Μα κανω τη διαδικασια οπως λεει και δεν γινετε τιποτα.βαζω το κινητο με volume down+power σε fastboot που λεει και μετα παταω το flash.bat αλλα δεν κανει τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρά. Έχω πρόβλημα με την συσκευή,

Έπειτα που εξαντλήθηκε η μπαταρία και πήγα να το φορτίσω δεν φορτίζει αλλά αναβοσβήνει το φωτάκι φόρτισις η συσκευή προσπαθεί να ανάψει αλλά δεν τα καταφέρνει και παραμένει στο σήμα της alcatel για 2 δευτερόλεπτα με συνεχόμενη επανάληψη αυτής της κατάστασής,

διάβασα πριν κάποιες σελίδες να πατήσω το κουμπί power μαζί με το volume up ή με το volume down παρατεταμένα αλλά δεν ανοίγει και πάλι,

τι υπάρχει περίπτωσή να έχει συμβεί? και πως μπορώ να το επαναφέρω στην κατάστασή που ήταν? Δεν του έχω κάνει κανενός είδος αναβάθμιση.. όλα εργοστασιακά μόνο που έχω βάλει εφαρμογές όπως torque sygic κτλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το ιδιο και σε εμενα

Το να το αφηνεις κανα μισαωρο τωρα μεχρι και αμα παρει μπρος δεν νομιζω να ειναι και λυση

Απο την αλλη αμα δεν εχει εκφορτιστει καθολου φορτιζει χωρις προβλημα!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες αρχισα να σκαλιζω και το δικο μου για πρωτη φορα ενω ειμαι και εντελως ασχετος...

- Καταφερα να του κανω root μετα απο καμια δεκαρια προσπαθειες

Τωρα τι κανουμε Τι του περναμε και πως;

Βλεπω κατι αρχεια για kitkat παραπανω ...

H lollipop δεν ειναι η τελευταια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει lollipop για το συγκεκριμένο κινητό.... Και που υπάρχει KitKat 4.4.4 υπερευχαριστημένοι θα πρέπει να είμαστε....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατι θα ψαχνομουνα και με αυτο και ετσι θα εβαζα κανα λολι:ρ

 

Τελικα περασα την paranoid απο τα αρχεια που δινει ο

Iakovos64

αλλα χωρις να ξερω τι κανω γιατι τα λετε λες και ξερουμε πως μπαινει το ζιπ αζιπαριστο για πχ και αφου κατα τη διαδικασια εβλεπα και αυτο το σκ#τοβιντεο που δεν πηγαινει πουθενα να επιλεξει το ζιπ αρχειο και τον εχασα

 

Το κινητο ρουφαει την μπαταρια σαν τρελο εχει φοβερα κολληματα και ελλειψεις σε βασικα προγραμματα

Ενω εχασα και τις επαφες (αυτο απο δικο μου λαθος προφανως) απο την καρτα σιμ

Τωρα πως τις επαναφερω αυτες απο τη στιγμη που δεν τις ειχα περασει σε κανα γκουγκλ... και πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ενω φορτιζα την μπαταρια και ενω ηταν κλειστο/απενεργοποιημενο, εβαλα να τρεχει το ONE TOUCH Upgrade Q 2.7.1 Οκ ισως λαθος σε αυτη τη φαση που το φορτιζα αλλα ισως και οχι αφου εγινε δουλεια και αφου μολις τελειωσε με ξαναγυρισε στο παλιο! (και καλο συγκριτικα με το παραπανω που μου φρικαρισε τη συσκευη) 2.3.6

Οι επαφες απο τη σιμ δεν ξαναεμφανιστηκαν παρα μονο αυτες που ειχε αποθηκευμενες στη συσκευη (που με το παρανοιντ και αυτες δεν της εβλεπα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α λαμπρα! Με το που συνδεθηκα με τον gmail λογαριασμο μου μου εμφανισε τις επαφες απο τη σιμ ...και δε θυμομουνα να το ειχα ρυθμισει ετσι...

 

Τωρα ισως ξαναπειραματιστω με καμια νεα αργοτερα

Καμια CyanogenMod δεν ξερω αμα κανει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδια εγώ θελω πολυ να το αναβαθμισω στην 4.4 αλλα δεν βγαζω καθόλου ακρη με τα τελευταία ποστ. Ειναι πραγματικά μπερδεμένα . Αν δεν κάνει κοπο σε καποιο μέλος του φόρουμ ας με καθοδηγήσει είτε με pm είτε γράφοντας εναν ποιό λεπτομερή οδηγό. Τώρα φοραω την 2.3 Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

Post #1520

 

"βημα1:κατεβαζουμε και κανουμε εγκατασταση το one touch upgrade απο εδω:http://www.alcatelonetouch...-5-8-setup.exe

βημα2: ροοταρουμε το τηλ με αυτο:http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2 και αφου κατεβει το ξεζιπαρουμε

βημα3:κατεβαζουμε τη ρομ απο εδω:http://d-h.st/yrA και την βαζουμε στην sdcard μας

βημα 4:κατεβαζουμε το cwm απο εδω:http://d-h.st/jpI αν εχουμε επισημη αναβαθμιση GB(που εχουν οι περισοτεροι) ή αυτο εδω:http://d-h.st/w2k αν εχουμε επισημη αναβαθμιση ics και το ξεζιπαρουμε

ΞΕΚΙΝΑΜΕ: αφου κανουμε εγκατασταση το one touch upgrade στο pc μας συνδεουμε το τηλ μας με το pc αφου πρωτα εχουμε ενεργοποιηση το usb debug και μετα ανοιγουμε τον φακελο του super one click και παταμε την εφαρμογη(το κοκινοπρασινο ανθρωπακι) και παταμε root. αφου τελειωσει με το ροοταρισμα κλεινουμε το τηλ μας αφου εχουμε αποθηκευση τη ρομ μεσα στην sdcard μας. οταν κλεισει το τηλ παταμε το πληκτρο μειωσης της εντασης και το power πανω απο 2 δευτερολεπτα αφου ανοιξει η οθονη.ειμαστε σε bootloader. συνδεουμε το τηλ μας μεσω usb, ανοιγουμε το cwm που εχουμε ξεζιπαρει και παταμε το αρχειo δεσμης:fastboot load, μπηκαμε σε recowery.. (με τα πληκτρα πανω και κατω μεταφερομαστε και με το πληκτρο power επιλεγουμε).παμε στο backup and restore και κανουμε backup την rom μας (αν θελουμε) οταν τελειωσει παταμε wipe data factory reset, wipe cache partision και στο φακελο advanced, wipe davlic cache παμε πισω και επιλεγουμε install zip from sdcard, chooze zip from sdcard, βρισκουμε το zip που εχουμε αποθηκευση και παταμε install. ακολουθουμε τις οδηγιες και οταν τελειωσει reboot system now και ειμαστε ετοιμοι...

τωρα για το backup επαφων το πιο απλο ειναι να τις αποθηκευσουμε στην sdcard μας σαν vcf αρχειο. παμε επαφες μενου και εισαγωγη στην sdcard.. τα sms κατεβαζετε απο το play store αυτο:https://play.google.com/st...pRestore&hl=el τα κανετε backup και οταν περασετε τη νεα rom το ξανακατεβαζετε και κανετε επαναφορα.....

αυτα.... πιστευω να σας βοηθησα αρκετα... οτιδηποτε αποριες εδω ειμαστε ολοι να βοηθησουμε"

 

Αυτές είναι κάποιες γενικές οδηγίες για το πως μπορείς να το κάνεις από 2.3 σε 4.0. Για να το κάνεις 4.4, θα αντικαταστήσεις τα αρχεία που περιέχουν τη ρομ με το ICS (4.0) με τα αρχεία που περιέχουν κάποια από τις 4.4 ρομς.

 

Τις ρομς θα τις βρεις στο αντίστοιχο θέμα του xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1620387).

 

Πρόσεξε μόνο να βάλεις το σωστό recovery (ανάλογα με τη ρομ που θα επιλέξεις, υπάρχει και το αντίστοιχο CWM recovery).

 

Πάντως, και στο συγκεκριμένο θέμα, αν αρχίσεις από την 98-99 σελίδα και μετά το διάβασμα, θα ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός του SpySif μπήκε στο πρώτο post.

 

Ο οδηγός είναι του christos279 (post #1520, σελ. 102).

 

Εγώ μια απλή αντιγραφή τον έκανα και προσέθεσα 1-2 λεπτομέρειες για την εγκατάσταση... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός είναι του christos279 (post #1520, σελ. 102).

 

Εγώ μια απλή αντιγραφή τον έκανα και προσέθεσα 1-2 λεπτομέρειες για την εγκατάσταση... :) :)

 

ολοι εδω μεσα ειμαστε μια ομαδα τι εγω τι εσυ τι καποιος αλλος... :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ολοι εδω μεσα ειμαστε μια ομαδα τι εγω τι εσυ τι καποιος αλλος... :):)

 

Σωστός... ;)

 

Για ότι άλλο θέλετε να ανέβει στο πρώτο post με ενημερώνετε... έχει χώρο για όλους. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...