Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας....Θελω να κανω root στο alcatel και επισης θα ηθελα να βαλω καποια custom rom....Θα ηθελα τα εξης να με πειτε

-Πως κανουμε root στην συσκευη για να περασουμε μια rom(εαν φυσικα ειναι αναγκαιο);;

-Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες καλες ρομ για να περασω...(φυσικα θελω να βρω καποια με 4.1)

 

ΥΓ. το κινητο φοραει 2.3.6 official

 

Διάβασε δυο τρείς σελίδες πίσω που μου τα εξήγησαν τα παιδιά αναλυτικότατα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να καταλάβεις τι να κάνεις με το τηλέφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβασε δυο τρείς σελίδες πίσω που μου τα εξήγησαν τα παιδιά αναλυτικότατα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να καταλάβεις τι να κάνεις με το τηλέφωνο σου.

Υπαρχει κανενας καταλογος με ολες τις ρομ??θελω να δω ολες τις καινουργιες...

 

Επισης πως γινετε να γυρισω σε official κατασταση??

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35497617&postcount=144

 

και κάνε μετά αυτό που σου είπα να διαβάσεις τις πιο πίσω σελίδες,επαναφορά κάνεις εύκολα με την ίδια διαδικασία που περιγράφουν πιο πίσω τα παιδιά,εννοείται όμως πως θα κρατήσεις backup τη δική σου rom.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35497617&postcount=144

 

και κάνε μετά αυτό που σου είπα να διαβάσεις τις πιο πίσω σελίδες,επαναφορά κάνεις εύκολα με την ίδια διαδικασία που περιγράφουν πιο πίσω τα παιδιά,εννοείται όμως πως θα κρατήσεις backup τη δική σου rom.

Ευχαριστω.

Να ρωτησω και κατι ακομα.

Υπαρχει καποιο προγραμμα οπου μπορουμε να περασουμε επισημη εκδοση λογισμικου αλλης χωρας??για παραδειγμα να περασουμε ice cream sandwich που κυκλοφορει σε αλλες χωρες,μιας και η εκδοση δεν ερχετε στην ελλαδα.

Η samsung εχει το odin,οπου κατεβασεις το λογισμικο και το περνας απευθειας.Για την alcatel υπαρχει τετοιο πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Να ρωτησω και κατι ακομα.

Υπαρχει καποιο προγραμμα οπου μπορουμε να περασουμε επισημη εκδοση λογισμικου αλλης χωρας??για παραδειγμα να περασουμε ice cream sandwich που κυκλοφορει σε αλλες χωρες,μιας και η εκδοση δεν ερχετε στην ελλαδα.

Η samsung εχει το odin,οπου κατεβασεις το λογισμικο και το περνας απευθειας.Για την alcatel υπαρχει τετοιο πραγμα?

 

Όχι η alca δεν έχει κάτι τέτοιο.

Η το rootαρεις και περνάς κάποια custom rom ή περιμένεις πότε η alcatel θα δώσει το ics στο ελληνικό 995!

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Όχι η alca δεν έχει κάτι τέτοιο.

Η το rootαρεις και περνάς κάποια custom rom ή περιμένεις πότε η alcatel θα δώσει το ics στο ελληνικό 995!

να γυρισω απο custom rom σε official gingerbread μπορω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει αλλα παει καιρός απο τοτε...

εχει βρει κανεις καμια μπαταρια πιο ενισχυμένη?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα έχω βάλει στο 995 της γυναίκας μου την έκδοση ICS+ v1.3. Όλα καλά και άριστα μέχρι στιγμής σε σχέση με την GB που είχε αλλά μόνο 1 πρόβλημα:

Όταν ξεκινάει το κινητό έχει σύνδεση με το internet (εικονίδιο με χρώμα μπλε), μετά από κάποιες ώρες ή μετά από κάποιο συμβάν που δεν έχω εντοπίσει, τη χάνει ενώ έχει ένδειξη 3G η οποία όμως έχει γίνει γκρι και δεν γίνεται μπλε παρά μόνο αν κάνει επανεκκίνηση ή hot boot (οπου δε χρειάζεται να δώσει Pin ξανά).

 

Αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όλες τις εφαρμογές αλλά επηρεάζει και τα mms.

 

Έχω δοκιμάσει να διαγράψω όλα τα APN settings και να φτιάξω καινούργια με τις ρυθμίσεις της vodafone αλλά τίποτα.

 

Το μυαλό μου πάει στις ρυθμίσεις του No frills CPU control το οποίο έχω πειράξει από την αρχική του ρύθμιση. Έχω βάλλει smartassv2 και noop. Μπορεί κανείς να μου πει τι ρύθμιση έχει στο δικό του; Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή διαχείρισης ενεργειας που μπορεί να βάζει το Internet σε κατάσταση "ύπνου".

 

Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα; Στο xda που κοίταξα βρήκα 1-2 αναφορές για την H1N1 που το έριχναν στον kernel χωρίς όμως περισσότερη ανάλυση αλλά και λύση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την ics από το λινκ εδώ αλλά τελικά το κινητό αναβόσβηνε.

 

Τελικά έχω βάλει την cyanogen jelly bean 4.1 jellybean και δουλεύουν όλα μια χαρά, instructions εδώ https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/wiki/Installation

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την ics από το λινκ εδώ αλλά τελικά το κινητό αναβόσβηνε.

 

Τελικά έχω βάλει την cyanogen jelly bean 4.1 jellybean και δουλεύουν όλα μια χαρά, instructions εδώ https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/wiki/Installation

 

mms εχεις?

Link to comment
Share on other sites

mms εχεις?

 

σου λειτουργει το 3g ??

 

Όχι η alca δεν έχει κάτι τέτοιο.

Η το rootαρεις και περνάς κάποια custom rom ή περιμένεις πότε η alcatel θα δώσει το ics στο ελληνικό 995!

 

Στην Ελλαδα δεν θα ερθει η ΙCS. Ηρθα σε επικοινωνια με ALCATEL HELLAS..

:mad:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα έχω βάλει στο 995 της γυναίκας μου την έκδοση ICS+ v1.3. Όλα καλά και άριστα μέχρι στιγμής σε σχέση με την GB που είχε αλλά μόνο 1 πρόβλημα:

Όταν ξεκινάει το κινητό έχει σύνδεση με το internet (εικονίδιο με χρώμα μπλε), μετά από κάποιες ώρες ή μετά από κάποιο συμβάν που δεν έχω εντοπίσει, τη χάνει ενώ έχει ένδειξη 3G η οποία όμως έχει γίνει γκρι και δεν γίνεται μπλε παρά μόνο αν κάνει επανεκκίνηση ή hot boot (οπου δε χρειάζεται να δώσει Pin ξανά).

 

Αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όλες τις εφαρμογές αλλά επηρεάζει και τα mms.

 

Έχω δοκιμάσει να διαγράψω όλα τα APN settings και να φτιάξω καινούργια με τις ρυθμίσεις της vodafone αλλά τίποτα.

 

Το μυαλό μου πάει στις ρυθμίσεις του No frills CPU control το οποίο έχω πειράξει από την αρχική του ρύθμιση. Έχω βάλλει smartassv2 και noop. Μπορεί κανείς να μου πει τι ρύθμιση έχει στο δικό του; Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή διαχείρισης ενεργειας που μπορεί να βάζει το Internet σε κατάσταση "ύπνου".

 

Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα; Στο xda που κοίταξα βρήκα 1-2 αναφορές για την H1N1 που το έριχναν στον kernel χωρίς όμως περισσότερη ανάλυση αλλά και λύση στο πρόβλημα.

 

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!

Θα δοκιμάσω σήμερα αλλαγή ROM και θα σε ενημερώσω αν λύθηκε το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!

Θα δοκιμάσω σήμερα αλλαγή ROM και θα σε ενημερώσω αν λύθηκε το θέμα!

 

Το δοκίμασα κι έβαλα την stock GB , και παρατήρησα εδώ και μέρες πως το πρόβλημα πλέον δεν υφίσταται!

Οπότε , παραμένω με αυτήν έως ότου βρω μια άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το feedback.

Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν αυτό συμβαίνει και με τη rom του φίλου tsicrete

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

--please do not reply below this line--

 

Αγαπητέ κε Χρήστο καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

 

Θα μεταφέρουμε τις παρατηρήσεις σας στο αρμόδιο τμήμα μας.

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για το αν και ποτέ θα αναβαθμιστεί το 995 σε ics.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

 

--------Original Message---------

Link to comment
Share on other sites

--please do not reply below this line--

 

Αγαπητέ κε Χρήστο καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

 

Θα μεταφέρουμε τις παρατηρήσεις σας στο αρμόδιο τμήμα μας.

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για το αν και ποτέ θα αναβαθμιστεί το 995 σε ics.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

 

--------Original Message---------

 

Και το νεο που ειναι εδω??Γνωστη η πολιτικη τις εταιριας.....

Απο την στιγμη που εφερε το 997 μην περιμενεται να γινει κατι δυστηχως.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και το νεο που ειναι εδω??Γνωστη η πολιτικη τις εταιριας.....

Απο την στιγμη που εφερε το 997 μην περιμενεται να γινει κατι δυστηχως.....

 

Γι 'αυτό και ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ σταμάτησε την συνεργασία μαζί τους

Edited by xrpana
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το alcatel one touch 995 δεν ξερω και πολλα πραγματα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας ... λοιπον το κινιτακι μου δεν μου ανοιγει την καμερα παταω να την ανοιξω και μου γραφει : Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΜΕΡΑ (ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ com.android.camera) ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ. εχει τωρα καιρο που μου το κανει αυτο και θα ηθελα μια λυση ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε stock rom τοτε απλα συνδεσε το στον υπολογιστη με το καλωδιο και μεσω του προγραμματος αναβαθμισης της alcatel , θα σου ξαναπερασει την rom μεσα.
Link to comment
Share on other sites

τα δωκιμασα και τα δυο αλλα εξακολουθει το πρωβλημα καποια αλλη λυση ?????

 

stock rom ειναι!

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

τα δωκιμασα και τα δυο αλλα εξακολουθει το πρωβλημα καποια αλλη λυση ?????

 

stock rom ειναι!

 

κλείσε,βγάλε μπαταρια για 1-2 λεπτά και δοκίμασε ξανα

jimn
Link to comment
Share on other sites

τα εχω δοκιμασει ολλα αυτα που λετε αλλα τιποτα καποια αλλη αναβαθμιση ισως??? δεν ξερω ευχαριστω ως τωρα για τιν πολυτιμη βοηθεια σας...!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...