Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 2 απορίες 1) αν γίνεται να βάλω άλλο ραδιόφωνο εκτός από αυτό που έχει χωρίς να θέλει σύνδεση σε ιντερνέτ wifi ή 3G αν ξέρετε καμία εφαρμογή από το playstore 2) όταν το βάζω στο δυνατό με κάθε άγγιγμα της οθόνης βγάζει και ένα ήχο αλλά τους έχω απενεργοποιήσει μήπως ξέρει κανένας πως βγαίνουν εντελώς ? ευχαριστω

 

1) Όχι, δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή ραδιοφώνου στο Play Store σαν τη stock του τηλεφώνου, 2) στις ρυθμίσεις του ήχου κάτω κάτω έχει 4 κουτάκια, αποεπίλεξέ τα όλα. Αν δεν διαπιστώσεις καμία διαφορά, τότε η Alcatel έχει παραμετροποιήσει έτσι τον Kernel ώστε να μην είναι δυνατή η απενεργοποίηση αυτού του ήχου.

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως γίνεται να βάλω στο 995 το android ice cream ?

 

Προς το παρόν δεν είναι κάτι τέτοιο δυνατό, καθώς στο xda-forum δεν έχει αναρτηθεί σχετικό community και η επίσημη ανακοίνωση για αναβάθμιση σε ICS από την Alcatel μάλλον θα αργήσει αρκετά.

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αναμφίβολα, το Alcarel OT-995 είναι το τρίτο κατά σειρά καλύτερο κινητό που έχω πιάσει στα χέρια μου μετά τα Samsung Galaxy S2 & S3. Και σίγουρα το καλύτερο value for money smartphone σήμερα. Όσο για το rooting, μπορεί να γίνει με το SuperOneClick.:cool:

 

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, πως ακριβώς γίνεται αυτό, υπάρχει κάποιος σχετικός οδηγός?

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή ραδιοφώνου στο Play Store σαν τη stock του τηλεφώνου,

 

Δηλαδη δεν υπαρχει κανονικο ραδιοφωνο FM? Μονο Internet radio?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει κανονικο ραδιοφωνο FM? Μονο Internet radio?

 

Στο Play Store όχι, δεν υπάρχει.

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, πως ακριβώς γίνεται αυτό, υπάρχει κάποιος σχετικός οδηγός?

 

Στον υπολογιστή: Πήγαινε εδώ:

http://download.cnet.com/SuperOneClick/3000-2094_4-75447027.html ,πάτα "download now". Μόλις κατέβει ο φάκελος zip, κάνε τον extract σε ένα φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, άνοιξέ τον και τρέξε το superoneclick.exe. Στο τηλέφωνο: πήγαινε στις ρυθμίσεις>τοποθεσία & ασφάλεια>άγνωστες πηγές και τσέκαρέ το. Επίσης, πάλι μέσα από τις ρυθμίσεις πήγαινε και ψάξε για το MSC ή λειτουργία μαζικής αποθήκευσης σε USB σύνδεση και ενεργοποίησε την επιλογή. Τότε, σύνδεσε το τηλέφωνο και μόλις το αναγνωρίσει το PC, εγκατασταθούν οι drivers και το αναγνωρίσει και το superoneclick, πάτα το εικονίδιο "Root". Περίμενε έως ότου το τηλέφωνο κάνει Reboot. Όταν το superoneclick γράψει στο status "ALL DONE", και εκκινηθεί το τηλεφωνο, είσαι rooted.

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, διαβάζοντας ολο το θρέντ, το μονο ίσως μειονέκτημα του 995 ειναι τα 512 ram που έχει.. Είμαι ετοιμος να το παρω, δυστυχώς δεν υπάρχει budget για συσκευή που να ξεπερνάει τα 300€.

Πόσο όμως μειονέκτημα στην πράξη μπορει ναναι η όχι μεγάλη του μνήμη όμως?

Δεν θαθελα να πάρω ένα τηλεφωνο που μετα απο μερικούς μήνες να αποδειχθεί..."ανάπηρο"

(Ειχα απογοητeυθεί απίστευτα με το Omnia Pro WinMob 6.5)

:worry:

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, διαβάζοντας ολο το θρέντ, το μονο ίσως μειονέκτημα του 995 ειναι τα 512 ram που έχει.. Είμαι ετοιμος να το παρω, δυστυχώς δεν υπάρχει budget για συσκευή που να ξεπερνάει τα 300€.

Πόσο όμως μειονέκτημα στην πράξη μπορει ναναι η όχι μεγάλη του μνήμη όμως?

Δεν θαθελα να πάρω ένα τηλεφωνο που μετα απο μερικούς μήνες να αποδειχθεί..."ανάπηρο"

(Ειχα απογοητeυθεί απίστευτα με το Omnia Pro WinMob 6.5)

:worry:

 

Για μένα πάλι το μονο αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχουν developers και custom roms!έχω ένα Xperia x8 με 200 κάτι μνήμη και τρέχει 4.1:) cm10

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, διαβάζοντας ολο το θρέντ, το μονο ίσως μειονέκτημα του 995 ειναι τα 512 ram που έχει.. Είμαι ετοιμος να το παρω, δυστυχώς δεν υπάρχει budget για συσκευή που να ξεπερνάει τα 300€.

Πόσο όμως μειονέκτημα στην πράξη μπορει ναναι η όχι μεγάλη του μνήμη όμως?

Δεν θαθελα να πάρω ένα τηλεφωνο που μετα απο μερικούς μήνες να αποδειχθεί..."ανάπηρο"

(Ειχα απογοητeυθεί απίστευτα με το Omnia Pro WinMob 6.5)

:worry:

512ΜΒ είναι υπεραρκετά για φυσιολογική χρήση. ακολουθόντας και τις οδηγείες για πρόσβαση root και αφαίρεση σκουπιδιών οπως antivirus κλπ η συσκευή πετάει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και δύο μέρες αγόρασα και εγώ το τηλέφωνο και καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με android θα ήθελα μία μικρή βοήθεια στο εξής πρόβλημα. Καταχωρώ μία επαφή και όταν πάω να την δω δεν εμφανίζεται στις επαφές του τηλεφώνου παρα μόνο στις επαφές της sim. Όταν πάω να την αντιγράψω από την sim στο τηλέφωνο μου λέει ότι είδη υπάρχει. Υ.Γ: Πώς θα το κάνω όταν παταω επαφές να εμφανίζονται να εμφανίζονται σαν αρχική επιλογή οι επαφές της sim;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το πηρα το κινητό, απο Κωτσόβολο σε μαύρο χρώμα, 210€ τελικα.

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε android, πρεπει να πω οτι δείχνει να τρεχει μια χαρά. Έχω πολύ δουλεια μεχρι να το ψάξω και να το σεταρω στα μετρα μου.

Ταλαιπωρία μεγαλη να περάσω τις 350 περιπου επαφες μου απο το Samsung Omnia Pro Win Mob 6.5 :mad:

Δεν χωρούσαν ολες στην κάρτα σιμ με αποτέλεσμα να τις μεταφέρω σε... δοσεις και φυσικα οι επαφες που ειχαν περισσότερα στοιχεία απο ενα τηλεφωνο δεν περναγαν ολοκληρωμένες.

Αναγκαστικά, μια μια και διόρθωση. Ευκαιρία ισως ομως και για ξεσκαρταρισμα!

(Αν μπορουσε να συγχρονιστει με outlook...:mad:)

Τώρα απο πλευράς ποιότητας κατασκευής, δεν ειναι κορυφαίο, απλά αποδεκτό.

Το φώς της οθόνης φαίνεται απο τα πλάγια, καθώς και απο το HDMI εξοδο που έχει κάτω μπροστά. Δεν ειναι σε καμμια περίπτωση στιβαρό σαν το Omnia pro που παρόλο που εχει συρόμενο πληκρολόγιο και μετα δυόμιση χρόνια καθημερινής χρήσης δείχνει και ειναι σαν... Τανκς!

Μετα από μερικούς μήνες θα δείξει όμως τις αντοχές του.

Θήκη σιλικόνης μόνο απο e-bay ? Μήπως ξέρει κανεις αν πουλάνε στην Ελλάδα?

Πλαίσιο και Κωτσόβολος πάντως δεν διαθέτουν.

Νάστε καλά, θα επανέλθω δριμύτερος και σίγουρα με απορίες!

:bow:

Edited by Antwnis_gr
Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

Θήκη σιλικόνης μόνο απο e-bay ? Μήπως ξέρει κανεις αν πουλάνε στην Ελλάδα?

Είχα πάρει θήκη και προστατευτικό οθόνης από το easytechnology.gr αλλά βλέπω ότι δεν λειτουργεί το site τους. Στο e-bay τα βρίσκεις πολύ φθηνότερα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό το ότι ανοίγω την υπηρεσία δεδομένων για να λάβω ή να στείλω mms ή κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό το ότι ανοίγω την υπηρεσία δεδομένων για να λάβω ή να στείλω mms ή κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά?

 

Αν δε κανω λαθος, απο οτι ξερω τα ΜΜΣ χρειαζονται προσβαση στο ιντερνετ για να αποσταλουν....

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό το ότι ανοίγω την υπηρεσία δεδομένων για να λάβω ή να στείλω mms ή κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά?

 

Δεν νομίζω να είναι λογικό. Εγώ σε samsung με την υπηρεσία δεδομένων απενεργοποιημένη στέλνω και λαμβάνω mms κανονικά. Εξάλλου δεν χρειάζεται 3G για αυτό. Και με 2G(GPRS) λειτουργούν τα MMS.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

μα για αυτο το αναφερω και εγω, σε xperia mini που ειχα παλιοτερα και στο arc s τηε γυναικας μου δεν θυμαμαι να το ανοιγα για να λαβω ή να στειλω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...