Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή μου στείλατε 2-3 PM σχετικά με το αν έχει screen protector ή όχι, η απάντηση είναι: εξαρτάται τι εννοείτε.

 

ΕΧΕΙ μία λεπτή επικάλυψη περιμετρικά η οποία δείχνει σαν σκληρό screenprotector, είναι ΚΑΛΑ κολλημένη όμως και ΔΕΝ αφαιρείται (χωρίς να βλάψετε τη συσκευή). Πρακτικά λοιπόν ΔΕΝ έχει εκείνο το screen protector που όλοι γνωρίζουμε που μπαίνει βγαίνει. Του ΒΑΖΕΤΕ εσείς νέο screen protector από ΠΑΝΩ του αν θέλετε να το αλλάζετε.

 

:blink: :blink: :blink:

Τις τελευταιες μερες ειχα πειστει οτι εχει. Ισως το βλεπεις ολοκαινουργιο με τελεια εγκατασταση.

Αν το ταλαιπωρησεις λιγο στις ακρες θα δεις ειναι normal screen protector.

Εγω περιμενω να ταλαιπωρηθει το εργοστασιακο να το βγαλω και να βαλω το δικο μου που εχω ηδη αγορασει και περιμενω να βαλω.

Ελπιζω να βγαινει με ασφαλεια το εργοστασιακο και να βαλω το δικο μου οταν ερθει η ωρα. (Να δικαιωθω που το αφησα τοσο καιρο ετσι :lol:) Η αποφαση να μην βαλω τελικα screen protector ηταν η πλειοψηφια. Επισης ειναι ανουσιο να υπαρχει screen protector πανω σε screen protector. Τελος να πω οτι εκπροσωπος σε κοινοτητα της SONY στο εξωτερικο μου ειπε οτι η εργοστασιακη ζελατινα μπορει να βγει.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:blink: :blink: :blink:

Τις τελευταιες μερες ειχα πειστει οτι εχει. Ισως το βλεπεις ολοκαινουργιο με τελεια εγκατασταση.

Αν το ταλαιπωρησεις λιγο στις ακρες θα δεις ειναι normal screen protector.

Εγω περιμενω να ταλαιπωρηθει το εργοστασιακο να το βγαλω και να βαλω το δικο μου που εχω ηδη αγορασει και περιμενω να βαλω.

Ελπιζω να βγαινει με ασφαλεια το εργοστασιακο και να βαλω το δικο μου οταν ερθει η ωρα. (Να δικαιωθω που το αφησα τοσο καιρο ετσι :lol:) Η αποφαση να μην βαλω τελικα screen protector ηταν η πλειοψηφια. Επισης ειναι ανουσιο να υπαρχει screen protector πανω σε screen protector. Τελος να πω οτι εκπροσωπος σε κοινοτητα της SONY στο εξωτερικο μου ειπε οτι η εργοστασιακη ζελατινα μπορει να βγει.

 

Θα σου πω. Επειδή αυτό το Sole που μου έδωσε η Sony είναι για παρουσίαση, δεν είναι δικό μου δηλαδή, έβαλα κοπίδι να το σηκώσω το συγκεκριμένο και ΔΕΝ σηκώνεται εύκολα. Έβαλα δύναμη και ξεκόλλησε στην άκρη σαν screen protector, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ξανακολλάει καλά και από κάτω εμφανίζεται πλαστικό από τον σκελετό της συσκευής. Είναι πρακτικά μια λεπτή πλαστική επικάλυψη της οθόνης, η οποία όμως ΔΕΝ βγαίνει. Μην το επιχειρήσετε το ξαναλέω.

 

Επομένως ΜΗΝ το βγάλετε. Το έκανα εγώ για εσάς και το τραυμάτισα το Sole... :( Τοποθετήστε screenprotectors από πάνω. Εγώ προειδοποίησα ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Επειδή αυτό το Sole που μου έδωσε η Sony είναι για παρουσίαση, δεν είναι δικό μου δηλαδή, έβαλα κοπίδι να το σηκώσω το συγκεκριμένο και ΔΕΝ σηκώνεται εύκολα. Έβαλα δύναμη και ξεκόλλησε στην άκρη σαν screen protector, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ξανακολλάει καλά και από κάτω εμφανίζεται πλαστικό από τον σκελετό της συσκευής. Είναι πρακτικά μια λεπτή πλαστική επικάλυψη της οθόνης, η οποία όμως ΔΕΝ βγαίνει. Μην το επιχειρήσετε το ξαναλέω.

 

Επομένως ΜΗΝ το βγάλετε. Το έκανα εγώ για εσάς και το τραυμάτισα το Sole... :( Τοποθετήστε screenprotectors από πάνω. Εγώ προειδοποίησα ;)

 

 

Τραυματισες την ζελατινα και οχι το sole. Νομιζω λογικο να μην ξανακολλαει. Οποιο screen protector και να πειραξεις θα το βλεπεις πειραγμενο στην ακρη.

Σε μια σελιδα του manual του sole (την εχω ποσταρει πιο πισω) γραφει:

Hard coated shatterproof sheet on scratch-resistant glass

Σε ενα αλλο review ο τυπος που το κανει γραφει οτι εχει.

 

Το εχουνε ξαναδει αυτο σε SONY.

Σε μοντελα οπως το arc, X10, S σε συζητησεις σε ξενα forums που εψαξα ειχαν την ιδια απορια.

Τελικα αποδειχτηκε οτι αυτο εβγαινε και μαλιστα αρκετοι το αφησαν χωρις να βαλουν καθολου δικο τους και εμειναν πιο ευχαριστημενοι αφου χωρις αυτο το κινητο μαζευε λιγοτερη σκονη αλλα ειχε και καλυτερη αισθηση.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=961588&d=1332519731

Μια φωτο απο το S που φενεται να εχει, μαλιστα στην συσκευασια σου δινουν και ανταλλακτικο screen protector προφανως για να βαλεις αυτο και οχι να το βαλεις πανω απο εκει.

 

Στο active τωρα (που εχει gorilla glass) μερικοι ειδαν γρατζουνιες σε 5-6 μερες.

Τελικα μολις εβγαζες το προστατευτικο του εργοστασιου τοτε δουλευε το gorilla glass.

Ηταν και εκει δυσκολο να δεις οτι εχει προστασια.

 

Συμπερασμα αν και το εχω ξαναγραψει.

Αν νομιζεις οτι εχει screen protector για εμενα δεν χρειαζετε να βαλεις αλλο μιας και θα γινει αντικατασταση με το δικο σου οταν ερθει η ωρα. Εκτος αν θες να προστατεψεις το screen protector το πρωτο με 2ο απο πανω πραγμα που ειναι ανουσιο.

 

Οποιος το βγαλει πρωτος (ειτε κανει αντικατασταση, ειτε δεν το θελει) ας βγαλει μια φωτογραφια και ας την κανει upload εδω να ξερουμε 100% σιγουρα και οι αλλοι. Εγω περιμενω απαντηση απο την SONY HELLAS. Θα ενημερωσω.

 

Ενα βιντεο πως βγαινει εργοστασιακο screen protector.

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει αυτo η συνεχόμενo θέμα για το screen-protector, και για το οποίο είχα όπως πάντα δίκιο (και άπειρη μετριοφροσύνη) :p , μόλις αφαίρεσα το δικό μου, με χαρακτηριστικότατη ευκολία, αφού σήκωσα προσεκτικά τη γωνία, κρατώντας στα πλάγια μιά καρφίτσα! 5 δευτερόλεπτα συνολικά! Είναι μια καλής ποιότητας ζελατίνα και τίποτε άλλο. Στην αγορά υπάρχουν κάτι της ποιότητας Vikuiti που είναι πολύ καλύτερες! Η αίσθηση που έχει χωρίς την χοντρή ζελατίνα είναι απίστευτη αλλά θα του βάλω δική μου!

 

FACTORY SCREEN-PROTECTOR CASE CLOSED! IT EXISTS AND IT'S EASILY REMOVABLE AND REPLACEABLE!!!

 

Ανεβασε φωτογραφια με την ζελατινα. Να δουμε πως ειναι :clap: :clap:

Ειχε κολλα απο κατω και αφησε κολληματα στην οθονη;

Μπραβο οχι μονο που ειχες δικιο αλλα μπραβο που καταφερες και το εβγαλες.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Δεν άφησε καθόλου κόλλα αλλά το πέρασα και ένα χεράκι με βαμβάκι με λίγο Αζαξ! :lol: Δεν κόλλησα ακόμη δική μου ζελατίνα γιατί ένας φίλος μου το ζητάει παρακλητικά και λέω να του το δώσω το απόγευμα. Θέλω να κρατήσω για λίγο το Lumia 610 που η αίσθηση χρήσης είναι άπιαστο όνειρο για τα Android!

 

Μαλιστα ευχαριστουμε για την ενημερωση

Κανε ενα κοπο παραπανω και βγαλε μια φωτο την πεταμενη εργοστασιακη ζελατινα να δω πως ειναι σε σχεση με μια απλη :lol:

Περιμενουμε πως θα ειναι και με εργοστασιακη ζελατινα (αν βαλεις) απο εσενα η φιλο σου εντυπωσεις.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Επειδή αυτό το Sole που μου έδωσε η Sony είναι για παρουσίαση, δεν είναι δικό μου δηλαδή, έβαλα κοπίδι να το σηκώσω το συγκεκριμένο και ΔΕΝ σηκώνεται εύκολα. Έβαλα δύναμη και ξεκόλλησε στην άκρη σαν screen protector, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ξανακολλάει καλά και από κάτω εμφανίζεται πλαστικό από τον σκελετό της συσκευής. Είναι πρακτικά μια λεπτή πλαστική επικάλυψη της οθόνης, η οποία όμως ΔΕΝ βγαίνει. Μην το επιχειρήσετε το ξαναλέω.

 

Επομένως ΜΗΝ το βγάλετε. Το έκανα εγώ για εσάς και το τραυμάτισα το Sole... :( Τοποθετήστε screenprotectors από πάνω. Εγώ προειδοποίησα ;)

Νομίζω ότι ξεκόλλησες το προστατευτικό πλαστικό κομμάτι της οθόνης κι όχι το screen protector. Είμαστε σίγουροι πως σε αυτό το πλαστικό δεν υπάρχει ζελατίνα επάνω;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

haki ευχαριστούμε για την διευκρίνηση φίλε! Φαίνεται μια χαρά το μαμά protector που έχει αν και έχω άλλα 6 καβάτζα στο ντουλάπι :D Οπότε δεν βάζω άλλο, ούτε βγάζω αυτό που έχει από μόνο του μέχρι να "φύγει" μόνο του! Άντε μου λήθηκε η απορία για τα 6gb και για το προστατευτικό οπότε μένει μόνο η απορία γιατί δεν είναι συμβατά παιχνίδια που είναι συμβατά με το Neo V :happy:
www.pc-maniacs.com
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους να τελειωσει αυτο το σηριαλ γιατι ειχε αρχισει να κουραζει.σε λιγο θα ζητησετε και βιντεο σε 1080p για how to οδηγιες :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω φωτό επειδή θέλω εγώ και όχι για να πείσω τους άπιστους! ;)

 

Το κινητό ήδη φιλοξενείται σε άλλη τσέπη. Παρεμπιπτόντως, σήμερα παρέλαβα απο το Londonmagicatore την λευκή S-shape Gel θήκη μαζί με ένα screen-protector. Ο κακόγουστος αγοραστής του Sole προτίμησε να του δώσω τη μαύρη που είχα από το προηγούμενο Sole! Oποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.

 

Ωραιος :D

Η Sony εγραφε οτι αυτο το protector ειναι για να μην γινει κομματακια η οθονη σε περιπτωση που πεσει κατω.

Μοιαζει ομως screen protector σαν αυτα του εμποριου..αρα λογικα ολα προστατευουν αυτο.

Επρεπε να βγαλουμε μονοι μας τελικα το συμπερασμα αν υπαρχει ζελατινα και αν πρεπει να βγει.

Κακως η Sony δεν μας ενημερωσε για αυτο απο την αρχη.

 

Κατι ακομα μου αρεσει που η SONY λεει οτι ειναι scratch resistant η οθονη..αληθεια τι ακριβως εννοει;

Οτι αυτη η εργοστασιακη μεμβρανη που βαλανε τρωει τις γρατζουνιες για να μην της φαει η οθονη;

Αρα ολα τα κινητα ειναι scrath resistant ετσι.

 

Μαλλον κολπο marketing ειναι. Σε ολα τα νεα SONY XPERIA εχει μπει αυτη η μεμβρανη που βγαινει δυσκολα.

Γιαυτο μαλλον στα specs στα κινητα γραφουν scratch resistant επειδη βαλανε ενα screen protector που δεν μπορεις να δεις ευκολα με γυμνο ματι.

Παντως στο εργοστασιακο screen protector γρατζουνιες γινοντε με σχετικη ευκολα

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρείς μέρες χρήσης, η εργοστασιακή μεμβράνη είχε αρχίσει να αφήνει ανεπαίσθητες γρατζουνιές πράγμα που δε θα συνέβαινε με μιά ακριβή μεμβράνη εμπορίου. Αρχίζω και αναθεωρώ την αποψή μου ως προς την ποιότητα της μεμβράνης. Είναι μάλλον μέτρια και αν ξαναπάρω Sole θα την αφαιρέσω αμέσως.

 

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην σε πιστεύω...Νομίζω πως ήταν σκηνοθετημένη η φωτογραφία και ότι είσαι εγκάθετος άλλης εταιρίας smartphones με σκοπό να μειώσεις την πανάκριβη προστασία οθόνης που έχει τοποθετήσει η ΣΟΝΥ.:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,να ρωτησω,για να καθαρισω την οθονη του δικου μου sole τι να βαλω για να μην γρατζουνιστει ??Γενικα τα τις οθονες με τι τις καθαριζουμε?ευχαριστω
Βασιλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,να ρωτησω,για να καθαρισω την οθονη του δικου μου sole τι να βαλω για να μην γρατζουνιστει ??Γενικα τα τις οθονες με τι τις καθαριζουμε?ευχαριστω

 

Εγω χρησιμοποιω πανακι για τα γυαλια..:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπας κι έχει κανένα αλάνι όρεξη να βάλουμε στο καινούριο μου SOLE καμιά εφαρμογούλα; είμαι τελείως νιούμπι στα android αλλά και στα άλλα λειτουργικά δεν έκανα εγκαταστάσεις κτλ.

Είμαι διαθέσιμος στην Θεσ/νικη το Σαββατοκύριακο.

Το κινητό έχει κάνει πρώτη φόρτιση. Δεν βρίσκω τρόπο μέσω ΒΤ να περάσω από το vivaz τις επαφές μου...

Παράγγειλα μια διάφανη θήκη αλλά και για την άσπρη δεν θα έλεγα όχι...

Tον καφέ τον κερνάω ε;

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Μπας κι έχει κανένα αλάνι όρεξη να βάλουμε στο καινούριο μου SOLE καμιά εφαρμογούλα; είμαι τελείως νιούμπι στα android αλλά και στα άλλα λειτουργικά δεν έκανα εγκαταστάσεις κτλ.

Είμαι διαθέσιμος στην Θεσ/νικη το Σαββατοκύριακο.

Το κινητό έχει κάνει πρώτη φόρτιση. Δεν βρίσκω τρόπο μέσω ΒΤ να περάσω από το vivaz τις επαφές μου...

Παράγγειλα μια διάφανη θήκη αλλά και για την άσπρη δεν θα έλεγα όχι...

Tον καφέ τον κερνάω ε;

 

Της επαφές από το vivaz θα τις επιλέξεις όλες και θα της στείλεις με bt σαν επαγγελματική κάρτα.

Αποστολή ως επαγγελματική καρτα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,κατι αλλο τωρα,στο θεμα φορτισης? Αφου οταν το πηρα το φορτισα για μιση ωρα πριν το ανοιξω οπως εγραφε το αυτοκολητακι μετα το αφησα να πεσει η μπαταρια του μεχρι το 30 % περιπου και το φορτισα τερμα ,αυτη ηταν η πρωτη φορτιση απο εδω και περα τι γινεται?
Βασιλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενα θεμα με το ηχειο η μου φενετε?εχω το ασπρο και οταν παιζω ενα τραγουδι στο φουλ καθε λιγο ακουγετε ενας γρηγορος ηχος σαν να χαλαει η ποιοτητα...Σε ολα τα τραγουδια και μονο στο φουλ...Επισης εχει λιγο 'delay' στο dead space.Ειναι λογικο?Επισης οποιος γνωριζει να μου πει αμα αξιζει να βαλω αυτην την ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679648 γιατι λενε οτι παει καλα!! Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,κατι αλλο τωρα,στο θεμα φορτισης? Αφου οταν το πηρα το φορτισα για μιση ωρα πριν το ανοιξω οπως εγραφε το αυτοκολητακι μετα το αφησα να πεσει η μπαταρια του μεχρι το 30 % περιπου και το φορτισα τερμα ,αυτη ηταν η πρωτη φορτιση απο εδω και περα τι γινεται?

Κανε της 2-3 πρωτες φορτισεις με κλειστο το τηλεφωνο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενα θεμα με το ηχειο η μου φενετε?εχω το ασπρο και οταν παιζω ενα τραγουδι στο φουλ καθε λιγο ακουγετε ενας γρηγορος ηχος σαν να χαλαει η ποιοτητα...Σε ολα τα τραγουδια και μονο στο φουλ...Επισης εχει λιγο 'delay' στο dead space.Ειναι λογικο?Επισης οποιος γνωριζει να μου πει αμα αξιζει να βαλω αυτην την ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679648 γιατι λενε οτι παει καλα!!

 

Δοκίμασε να βγάλεις το Macffee και δες μετά για το Dead Space αν θα τρέχει καλύτερα.

www.pc-maniacs.com
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειχα βγαλει πρωτο πρωτο :P

Εχω το AVG

Απο το ενα κακο στο αλλο :p βγαλε και το avg δεν χρειαζεται να το εχεις μονιμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι? :/ Για την rom τι λες?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945 αν κατεβαζεις απο το play κατα 99% δεν υπαρχει προβλημα, αν κατεβαζεις και απο τα ''πολυκαταστηματα'' καθε φορα που κατεβαζεις τσεκαρε με καποιο antivirus οπως το avg και μετα βγαλτο παλι(το antivirus).

Για τη rom δεν ξερω να σου πω.

Για το root που δεν υπαρχει ευκολος τροπος εχω σκασει :sick::mad::angry:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945 αν κατεβαζεις απο το play κατα 99% δεν υπαρχει προβλημα, αν κατεβαζεις και απο τα ''πολυκαταστηματα'' καθε φορα που κατεβαζεις τσεκαρε με καποιο antivirus οπως το avg και μετα βγαλτο παλι(το antivirus).

Για τη rom δεν ξερω να σου πω.

Για το root που δεν υπαρχει ευκολος τροπος εχω σκασει :sick::mad::angry:

 

Υπομονή μέχρι να πάρουμε το παγωτάκι παιδιά. Μετά θα μπορούμε να κάνουμε ρουτ χωρίς ξεκλείδωμα;)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι να πάρουμε το παγωτάκι παιδιά. Μετά θα μπορούμε να κάνουμε ρουτ χωρίς ξεκλείδωμα;)

Αυτο κανω(υπομονη) αν δεν δω φως με την ics θα παρω δραστικα μετρα:lol:

Ευκολο root(νομιζω) χωρις ξεκλειδωμα ειδα στην 4.0.3, στην 4.0.4 δεν εχω δει ευκολο ακομα.

αφου φτασει στο κοκκινο η να τελιωσει εντελως καθε φορα?

Καλο ειναι να μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο 10% να το βαζεις για φορτιση, καλο ειναι να μην κλεινει το τηλεφωνο απο μπαταρια.

Αφου κανεις 2-3 καλες φορτισεις μετα μπορεις να το βαζεις οποτε θες και ας ειναι στο 50% στο 70% στο 30%....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...