Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο launcher δεν θα βελτιωσει την απόδοση του κινητού στο σύνολο.

ο launcher σου αλλαζει το ui, προσθετει εφε κλπ.

την επίδοση θα την επηρεάσει μόνο στο κομμάτι του τι πόρους καταναλώνει, δηλαδή δεν θα κάνει τις εφαρμογές να τρέχουν πιο γρήγορα, αλλά θα καταναλώνει περισσότερη/λιγότερη ram σε σχέση με άλλον launcher.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Επειδή είναι αδύνατο να κάτσω να διαβάσω 400+ σελίδες:hypno: θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνω με τη συσκευή μου. Όσο αεράτο και χωρίς κολλήματα ήταν στην αρχή τώρα κολλάει και σέρνεται σε εκνευριστικό βαθμό!:rocket: Δεν του έχω πειράξει τίποτα, είναι "μαμά", μόνο κάποιες εφαρμογές τύπου διαχείρησης Mb, μπαταρίας κλπ (χαζά δλδ) και δεν το έχω φορτωμένο με εφαρμογές.

Σκέφτηκα να το rootάρω και να του περάσω μια custom rom.

Αυτάπου θέλω είναι να μην κολλάει (χεχε, κατι είπα τώρα...!) και να κρατάει η μπαταρία του. Παιχνίδια, φρου-φρου κλπ δεν με ενδιαφέρουν. Εσείς τι μου προτείνετε?

 

Κάποιος οδηγός για root και αλλαγή rom που εμπιστευόμαστε υπάρχει?

Τα παραπάνω γίνονται μόνο από windows?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση μπορείς να του κάνεις root και να βγάλεις το bloatware που το έχει φορτώσει η Sony. Αν και στη θέση σου το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι μια επιδιόρθωση με το SEUS ώστε να σβηστούν όλα και να φρεσκαριστεί το κινητό.

 

Το ξέρω ότι είναι λύση πονάει κεφάλι-κόβεις κεφάλι αλλά ισχύει πλέον ότι και με τους υπολογιστές: Μετά από κάμποσο καιρό φορτώνουν και σέρνονται!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

rootαρε το με τη stock rom όπως είσαι, και βάλε και greenify και θα είσαι άρχοντας. το μυστικό είναι να κάτσει καλά η 4.04 εγώ βγάζω 9002 στο antutu, αμφιβάλω αν βγάζει τόσο κανείς με custom rom. το κινητό πάει σφαίρα για τα δεδομένα.
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω αν κάνω αναβάθμιση αλλά έχω πρόβλημα στην σύνδεση. Κλείνω το κινητό, κ όταν το συνδέω ενώ κρατάω πατημένο το κουμπί μείωσης ήχου, συνδέεται αλλά δεν το αναγνωριζει το πρόγραμμα αναβάθμισης ως συνδεδεμένο, δεν πηγαίνει δηλαδή στο επόμενο βήμα. Υπάρχει κάποιο κόλπο? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

@solas

v2 ή v1

 

είμαι στην 2 τώρα, αλλα περιμένω να ανεβεί και αυτή εδώ να γυρίσω σε ICS. Τώρα με τα κρύα το glove mode είναι απαραίτητο:)

LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cm11 4.4 kitkat.. Το κινητό παει πολύ καλά, θυμησε εποχές GB.. Αλλά δυστυχώς τίποτα δεν είναι τέλειο.. Παρολο που είναι στην 2η εκδοση η ρομ, έχει αρκετα FC's, δεν απομνημονευει τα WiFi δίκτυα, στο YouTube δεν δουλεύει το full screen.. Αυτά έχω δει μέχρι στιγμής.. Το κακό είναι οτι μάλλον ο munjeni απο το xda σταματάει το developing για το κινητό μας οποτε δεν βλέπω να διορθώνει αυτά τα bug..

Α και επίσης όταν κανεις restart καποιες εφαρμογές που εχεις κατεβάσει σβηνονται..

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην 2 τώρα, αλλα περιμένω να ανεβεί και αυτή εδώ να γυρίσω σε ICS. Τώρα με τα κρύα το glove mode είναι απαραίτητο:)

 

δοκιμασα την v2 από αυτήν την rom( XPERIA SOLA Ultra V2).

δεν ξερω αν φταιει η rom ή αν δεν καθησε καλά στο κινητό μου, ή αν έκανα κάτι λάθος, αλλά είχε τρελό λαγκ, δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο, έτρωγε reboot.. επεστρεψα σε στοκ για λιγο..

πάντως μέχρι τώρα η καλύτερη που έχω βάλει είναι η slimfxp, η οποία δυστυχώς δεν έχει ράδιο και για αυτό αποφάσισα να την βγάλω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από αρκετές αλλαγές σε ρομ και επειδή δεν πήγαινε άλλο με το lag του κινητού, έβαλα την καλύτερη ρομ που υπάρχει..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2493021

 

Gingerbread 2.3.7 με το interface της jelly bean.. Το κινητό όχι απλά πετάει.. Βάζει κάτω πολλά smartphone με 1gb ram με stock rom..

Ένα θα σας πω.. Χωρίς να έχω κάνει καμία μόντα, σε κάθε ξεκίνημα του κινητού έχω ελεύθερη ραμ από 200 μέχρι 220 mb όταν στις ρομ με jb έχω 80-90.. Οπότε και μόνο από αυτό φανταστείτε πώς τρέχει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βγάζει incompatibility όμως με εφαρμογές που είναι για 4+? Πχ μπορείς να βάλεις Nova launcher?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω launchers.. Αλλα απ'οτι βλεπω ο nova δεν ειναι συμβατος.. Αλλα εχει αρκετους αλλους που ειναι.. Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποια εφαρμογη που να μην ειναι συμβατη..
Link to comment
Share on other sites

με έψησες να την δοκιμασω.. την στοκ που δινει η σονυ δεν την μπορω καθολου, οποτε θα δοκιμασω αυτη την gb και βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με θα εκπλαγεις.. Καταπληκτικη εμπειρια multitasking.. Να εχω τωρα ανοιχτο το fb, τον browser και το candy crush και να μπαινω απο τη μια εφαρμογη στην αλλη χωρις να κλεινουν..
Link to comment
Share on other sites

εχω θέμα με το root.

δεν θα επρεπε να ειναι rooted? δεν ειχε superuser εξαρχής και οταν το βαζω δεν κανει καποια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ηταν και σε εμενα.. Κατσε να σου στειλω λινκ απο xda να τον φλασαρεις απο recovery!

 

Καλημερα.. βαλτο κι εδω γιατι κι εγω ψηνομαι να την φλασαρω.. (αν και λεει πως ειναι rooted γιστι υπαρχει θεμα με αυτο?)

 

"Features:

-GB. 184 based, the last one.

-Prerooted and with Cwm."

Edited by aeriko1975
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ξανα παθει και σε αλλες 2 ρομ.. Δεν ξερω γιατι το κανει..

Οριστε το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1903610

Το κατεβαζεις, το βάζεις στην εσωτερική, το φλασαρεις απο recovery και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τη ROM, οντως πολυ γρηγορη στην αρχικη της εγκατασταση (θα δω και πως θα παει οταν τρεξω το TB και βαλω τις εφαρμογες που εχω), ωστοσο αντιμετωπιζω προβλημα με το wifi.. ενω βρισκει το δικτυο στο σπιτι δεν μπορει να συνδεθει.. Ξερει κανεις κατι γι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με wifi.. Ισως χρειαζεται να κατεβασεις το channel του ρουτερ σου!

 

Ειχες δικιο.. αλλαξα το καναλι του ρουτερ απο 6 σε 11 και μπηκε κανονικα.. τωρα κατεβαζω και την ν3.5 να δω πως παει..

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο.. αλλαξα το καναλι του ρουτερ απο 6 σε 11 και μπηκε κανονικα.. τωρα κατεβαζω και την ν3.5 να δω πως παει..

 

Απο που την κατεβαζεις; Γιατι εχει το ota update μεσα αλλα δεν κανει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Απο που την κατεβαζεις; Γιατι εχει το ota update μεσα αλλα δεν κανει τιποτα..

 

Απο το ΟΤΑ update... μου την κατεβασε, την εκανε εγκατασταση και μετα εκανε reboot απο μονο του το κινητο..

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω μεχρι στιγμης ειναι στο QuickPanel που ειναι στις ρυθμισεις οπου εχω fc.

Link to comment
Share on other sites

Απο το ΟΤΑ update... μου την κατεβασε, την εκανε εγκατασταση και μετα εκανε reboot απο μονο του το κινητο..

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω μεχρι στιγμης ειναι στο QuickPanel που ειναι στις ρυθμισεις οπου εχω fc.

 

Ναι αυτο το εχω κι εγω ειπε θα το φτιαξει στην v4..

Εισαι σιγουρος οτι την εβαλες απο το ota update; εμενα την κατεβαζει, πατάω εγκατάσταση και μου λέει οτι θα κανει reboot και θα μπει recovery για να φλασαρει το update.. Αλλα δεν ανοιγει recovery, ανοιγει κανονικα το κινητο χωρίς να εχει γινει το update..

Το εκανα και χειροκινητα μπηκα μονος μου recovery και φλασαρα το update αλλα τιποτα.. Ανοιγω το κινητο και μου γραφει οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ίδιο με τον almag είμαι.. Επίσης στο titanium backup όταν μπαίνω σε batch οι εφαρμογές είναι σε ένα μικρό παραθυράκι κάτω κατω, που χωράει μόνο μια κάθε φορά και πρέπει να κάνω scroll
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...