Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

Τροποποίηση από την ομάδα διαχείρισης: Στα βήματα 7 και 10 με τον όρο "τσιμπάς και σέρνεις" δεν εννοείται το γνωστό drag and drop. Το σωστό είναι να γίνει copy του αρχείου ftf και paste στο c:\flashtool\firmwares

 

παω να τρελαθω!!ακολουθαω ολα τα βηματα και δεν γινεται root,θελω επειγοντος βοηθεια!!μηπως υπαρχει αλλος τροπος??

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα root,στο 9 βημα στο root with restore οταν ανοιξεις το προγραμμα που κανει root δεν πρεπει να πατησεις 1 αλλα 3.απο οτι φαινεται αυτο εφταιγε που δεν γινοταν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε παιδια! εχω σημαντικο προβλημα...εχω το κινητο 8 μηνες περιπου αλλα απ την αρχη ενω γενικα ειναι κινηταρα δεν εχει κατι σοβαρο να πεις σαν κινητο παρατηρησα οτι εχω χαμηλη ενταση ακουστικου δλδ αν εχει ηχορυπανση ( δεν εννοω να παιζουν ντραμς απλα να μιλανε διπλα στη καφετερια μια παρεα) κ με παρει καποιος τρομαζω να ακουσω κ πρεπει να το πιεσω λιγο στο αυτι που με αλλα xperia δε σημβαινει κ το πιο σημαντικο δεν εχω δυνατο ηχειο σε σχεση με αλλα xperia το χω δοκιμασει (εβαλα το ιδιο τραγουδι δε tipo,miro,j και e και με σκεπαζαν στιν ιδια ενταση) εσας το sole το ιδιο ειναι? το πηγα, μου ειπαν να κανω αναβαθμηση εκανα τπτ το ξαναπηγα μου παν κανε αλλη μια τπτ μεχρι που το στειλα στη σονυ εντος εγγυησης μου κανε αλλη μια τη δικια τους τη καλη που κανουν κ μου αλλαξε υποτιθετε κ το εξαρτημα του ηχειου ειχε προβλημα απ την αρχη δλδ δικο τους θεμα. παλι τπτ! δλδ η ειμαι τοσο γκαντεμης κ το μονο xperia με χαμηλη ενταση ειναι αυτο η εχει προβλημα γενικο. σορρυ σας ζαλησα απλα για να καταλαβεται....SOS!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το κόλλησα το κινητούλι.

Ξεκλείδωσα τον bootloader, εγκατέστησα το clockwork mod. Έκανα wipe data και πέρασα την ultimate V10. Μετά την επανεκκίνηση όμως, το κινητό μένει κολλημένο στο logo της sony και αυτό αναβοσβήνει. Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Recovery μπαίνει??

Αν ναι, φλάσαρε την μαμίσια ρομ να δεις αν ανοίγει το κινητό και μετά ξανα προσπάθησε.. Κάτι θα έκανες λάθος..

Edited by AlMag1
Link to comment
Share on other sites

Recovery μπαίνει??

Αν ναι, φλάσαρε την μαμίσια ρομ να δεις αν ανοίγει το κινητό και μετά ξανα προσπάθησε.. Κάτι θα έκανες λάθος..

 

Ούτε recovery...Με το flashtool έχω καμία ελπίδα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!το κινητο καθως ηταν ανοιχτο λεει ''δυστυχως,η διαδικασια com.android.phone εχει σταματησει'',παταω ok αλλα ανοιγει μετα απο 1 δευτερολεπτο,τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Ούτε recovery...Με το flashtool έχω καμία ελπίδα;

 

Ναι μπορείς να φλασάρεις από εκεί τη μαμίσια ρομ!

 

 

παιδια βοηθεια!!το κινητο καθως ηταν ανοιχτο λεει ''δυστυχως,η διαδικασια com.android.phone εχει σταματησει'',παταω ok αλλα ανοιγει μετα απο 1 δευτερολεπτο,τι να κανω??

 

Reboot!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώρες προσπαθειών, το επανέφερα το τηλέφωνο. Παρόλα αυτά, η ultimate ROm αρνείται να εγκατασταθεί. Αφού γίνει η εγκατάσταση και μου γράψει ότι όλα πήγαν καλά, κάνω reboot και το μόνο που γίνεται είναι να αναβοσβήνει το λογότυπο της sony. Αφού υποτίθεται ότι όλα πήγαν καλά, γιατί γίνεται αυτό;

 

EDIT: Μη μου πείτε ότι πρώτα πρέπει να εγκαταστήσω την V6 και μετά την V10...

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Ε αν συνεχίζεται κάνε μια επιδιόρθωση με το Sony Update Service

 

τελικα το εκανα repair και ολα καλα,αλλα μου ειπε πως θα διαγραψει επαφες,μηνυματα,ιστορικο κλησεων αλλα οχι αρχεια,το μονο που με ενοιαζε ηταν οι επαφες και ετσι εκανα αντιγραφο ασφαλειας αλλα οταν παω να κανω επαναφορα παλι στο κινητο τα αρχεια μολις παταω επαναφορα ανοιγει ενα αλλο παραθυρο του sony pc companion μαυριζει και μενει εκει....τι να κανω?? :/

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώρες προσπαθειών, το επανέφερα το τηλέφωνο. Παρόλα αυτά, η ultimate ROm αρνείται να εγκατασταθεί. Αφού γίνει η εγκατάσταση και μου γράψει ότι όλα πήγαν καλά, κάνω reboot και το μόνο που γίνεται είναι να αναβοσβήνει το λογότυπο της sony. Αφού υποτίθεται ότι όλα πήγαν καλά, γιατί γίνεται αυτό;

 

EDIT: Μη μου πείτε ότι πρώτα πρέπει να εγκαταστήσω την V6 και μετά την V10...

 

Ναι.. Αλλα υπαρχει και εναλλακτικη λυση.. Σου λεει ή το ενα ή το αλλο.. Εγω το δευτερο εκανα ηταν πιο ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Αλλα υπαρχει και εναλλακτικη λυση.. Σου λεει ή το ενα ή το αλλο.. Εγω το δευτερο εκανα ηταν πιο ευκολο..

 

Αυτά παθαίνεις όταν δεν διαβάζεις τελείως διεξοδικά τις οδηγίες. Αυτό ήταν τελικά, πρώτα V6 και μετά V10. Όλα καλά, το τηλέφωνο πήρε νέα ζωή με την custom ROM και είναι πλέον ακόμη πιο ευχάριστο στη χρήση. Ποιό ήταν το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σήμερα το μεσημέρι πήγα να ξεκλειδώσω το κινητό και βλέπω πως έχει κλείσει προσπαθώ να το ανοίξω αλλά τίποτα και μάλιστα το είχα βγάλει από την φόρτιση σχεδόν 20 λεπτά ποιο μπροστά άρα μπαταριά είχε. Το συνδεσα στο φορτιστή ανάβει ένα κόκκινο λαμπάκι αλλά από κει και πέρα τίποτα πάλι δεν ανοίγει δοκίμασα να το βάλω στο SEUS άλλα τίποτα .Έχετε να προτείνεται κάτι ?Μήπως πρέπει να το στείλω για service ?

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με το power button και το volume up button να δεις αν κάνει τίποτα.. Πάτα τα ταυτόχρονα και περίμενε να δεις αν θα νιώσεις δόνηση.. Αλλιώς αν δεις ότι δεν ανοίγει πήγαινε το για service..
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα δονηται 1 φορά και μετά από 2 δευτερόλεπτα άλλες 2 φόρες άλλα και πάλι δεν ανοίγει .

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν δονηθεί 2 φορές κλείνει το κινητό.. Στην πρώτη κάνει επανεκίνηση. Το κινητό δεν ήταν κλειστό, απλά είχε φάει χοντρό κόλλημα.. Τώρα το έκλεισες, οπότε προσπάθησε τώρα να το ανοίξεις!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν κάνει τίποτα δεν δονηται καθόλου

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...