Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω να μεταφερω τα application μου στην External SD card μου και δεν μπορω... εχω δοκιμαση παρα πολλα root προγραμματα και δεν εχει επιλογη για μεταφορα στην external καρτα μου, μονο για την εσσοτερηκη SD card υπαρχει επιλογη. Δεν ξερω τι κανω ? παντως αναγνωριζητη το κινητο μου γιατι μπορω να μεταφερω φωτογραφιες....

 

Δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1932480 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά και το πρώτο πέρασμα των fixes στην jb θα ήθελα να ρωτήσω το εξής! Παρατήρησε κανείς κόλλημα όταν πάει να σηκώσει το τηλ του;
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2286314 Εδώ είναι ένα θέμα με όλα τα fixes συγκεντρωμένα για την jb του munjeni και ένας έφτιαξε και ένα καλύτερο kernel!(2η σελίδα έχω ανεβάσει download link και οδηγίες ως plutonas1(δεν το έφτιαξα εγώ) εγώ δεν έχω ακόμα το sole για να σου πω astraxan...(30 του μήνα θα το πάρω πίσω) Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2286314 Εδώ είναι ένα θέμα με όλα τα fixes συγκεντρωμένα για την jb του munjeni και ένας έφτιαξε και ένα καλύτερο kernel!(2η σελίδα έχω ανεβάσει download link και οδηγίες ως plutonas1(δεν το έφτιαξα εγώ) εγώ δεν έχω ακόμα το sole για να σου πω astraxan...(30 του μήνα θα το πάρω πίσω)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Nero! Το κόλλημα όταν σηκώνω το τηλ και όταν προσπαθώ να κάνω κλήση είναι τραγικό! :-/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Nero! Το κόλλημα όταν σηκώνω το τηλ και όταν προσπαθώ να κάνω κλήση είναι τραγικό! :-/

 

Σε εμενα τουλαχιστον δεν παρουσιαζει καποιο τετοιο κολλημα.. Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι μερικα FC's σε καποιες εφαρμογες που πριν με ICS ετρεχαν μια χαρα..(π.χ το Root Explorer). Δεν ξερω αν φτιαξει με "fix permissions" μεσω CWM.. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα τουλαχιστον δεν παρουσιαζει καποιο τετοιο κολλημα.. Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι μερικα FC's σε καποιες εφαρμογες που πριν με ICS ετρεχαν μια χαρα..(π.χ το Root Explorer). Δεν ξερω αν φτιαξει με "fix permissions" μεσω CWM.. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

 

Αν βάλεις το νέο kernel δεν θα έχεις πρόβλημα!Κοιτα στο θέμα που έχω ποστάρει πιο πάνω υπάρχει στη 2η σελίδα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

Έχω το sole εδώ και 6 μήνες και νομίζω ήρθε η ώρα και σε αυτό να περάσω κάποια costum rom είδα λίγο τα προηγούμενα θέματα και θα ήθελα να σας ζητήσω αν σας είναι ευκολο να μου προτεινετε κάποια rom jb που γενικά θα τρέχει καλά χωρις κολλήματα όπως με την official 4.0.4 και αν είναι ευκολο και κάποιον οδηγό εγκατάστασης αν και απο οτι είδα δεν διαφέρει απο παλιότερα xperia που είχα!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

Έχω το sole εδώ και 6 μήνες και νομίζω ήρθε η ώρα και σε αυτό να περάσω κάποια costum rom είδα λίγο τα προηγούμενα θέματα και θα ήθελα να σας ζητήσω αν σας είναι ευκολο να μου προτεινετε κάποια rom jb που γενικά θα τρέχει καλά χωρις κολλήματα όπως με την official 4.0.4 και αν είναι ευκολο και κάποιον οδηγό εγκατάστασης αν και απο οτι είδα δεν διαφέρει απο παλιότερα xperia που είχα!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :):)

 

 

Στη πρώτη σελιδα εχει τα παντα για οδηγούς αλλα και για πολλα αλλα.

Αν θες τη γνώμη μου βάλε experience v2.1 και θα εισαι οκ.

Ειναι πολυ γρήγορη και χωρις κολλήματα βέβαια, βάλε και τη κάμερα

Cyber shot 4.7.2 και θα ειναι σούπερ το κινητο.

Εγω ειμαι παρά πολυ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη σελιδα εχει τα παντα για οδηγούς αλλα και για πολλα αλλα.

Αν θες τη γνώμη μου βάλε experience v2.1 και θα εισαι οκ.

Ειναι πολυ γρήγορη και χωρις κολλήματα βέβαια, βάλε και τη κάμερα

Cyber shot 4.7.2 και θα ειναι σούπερ το κινητο.

Εγω ειμαι παρά πολυ ευχαριστημένος.

 

Καλημέρα παίδες,

Έχω το sole εδώ και 6 μήνες και νομίζω ήρθε η ώρα και σε αυτό να περάσω κάποια costum rom είδα λίγο τα προηγούμενα θέματα και θα ήθελα να σας ζητήσω αν σας είναι ευκολο να μου προτεινετε κάποια rom jb που γενικά θα τρέχει καλά χωρις κολλήματα όπως με την official 4.0.4 και αν είναι ευκολο και κάποιον οδηγό εγκατάστασης αν και απο οτι είδα δεν διαφέρει απο παλιότερα xperia που είχα!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :):)

 

Εγώ θα πρότεινα καθαρή jb rom και όχι την experience γιατί είναι ics με features της jb...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2288630 εδώ είσαι stock jb rom βασισμένη σε αυτή του munjeni αλλά κατα πολύ βελτιωμένη!!Αλλα θα μπορούσες να δοκιμάσεις και του munjeni που με τα κατάλληλα fixes και mods πετάει!

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πρώτα απο όλα για την γρηγορη απάντηση :)

τωρα κατεβάζω την rom,kernels κτλ της ultimate v6 αν και το κινητό μου έφαγε ενα κόλλημα και δεν μπορω να το κανω boot είτε με τον τρόπο της sony ειτε με τον αλλον...

Έλπίζω να πάνε όλα καλα και να έχω νέα για το πως τρέχει λοιπον

 

παιδες help δεν μπορω να κανω με τιποτα root το κινητο.προσπάθησα με όλους τους τρόπους ξανα εβαλα πόσες φορές τους usb drivers κτλ.και δεν γίνεται τιποτα.μέχρι και υπολογιστή αλλαξα μήπως παιζει κανένα θέμα με τις usb

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδες help δεν μπορω να κανω με τιποτα root το κινητο.προσπάθησα με όλους τους τρόπους ξανα εβαλα πόσες φορές τους usb drivers κτλ.και δεν γίνεται τιποτα.μέχρι και υπολογιστή αλλαξα μήπως παιζει κανένα θέμα με τις usb

 

Τι ακριβώς κάνεις? Εξήγησε μας που είναι το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθώ και με τον τρόπο της sony αλλα αυτο απλα δεν λειτουργει καν και με (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798) τον οδηγό αυτόν.Με αυτο τον οδηγο λεει have fun κτλ οτι εγινε αλλα το super user δειχνει οτι δεν ειμαι και το ιδιο και το xrecovery..προσπαθησα καθε οδηγό και τρόπο και αυτο δεν λεει απλα να γινει :!: :p
Link to comment
Share on other sites

ο οδηγός που δίνεις είναι για τα sony του 2011 αν δεν κάνω λάθος. σιγουρα πάντως δεν κάνει για το δικό μας!

δες το πρώτο ποστ εδώ που έχει οδηγούς και αν δεν τα καταφέρεις πες μας που κολλάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Το προσπαθώ και με τον τρόπο της sony αλλα αυτο απλα δεν λειτουργει καν και με (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798) τον οδηγό αυτόν.Με αυτο τον οδηγο λεει have fun κτλ οτι εγινε αλλα το super user δειχνει οτι δεν ειμαι και το ιδιο και το xrecovery..προσπαθησα καθε οδηγό και τρόπο και αυτο δεν λεει απλα να γινει :!: :p

 

Αυτό είναι για την έκδοση 6.1.1.10

Εσύ έχεις την .54! Υπάρχει στην πρώτη σελίδα ο οδηγός!

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει αλλος που να εχει προβλημα στην φωρτιση?

Εννοω οταν κανω φορτιση με τον δικο του φωρτιστη(usb) το touch τρελενετε..αλλο πατας αλλο βγαινει.

Οταν βαζω φωρτιστη κανονικο(οχι usb) ολλα καλα.φυσικα το ιδιο συμβαινει κι οταν το συνδεω με το laptop.φωρτιζει αλλα τρελενετε...

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει αλλος που να εχει προβλημα στην φωρτιση?

Εννοω οταν κανω φορτιση με τον δικο του φωρτιστη(usb) το touch τρελενετε..αλλο πατας αλλο βγαινει.

Οταν βαζω φωρτιστη κανονικο(οχι usb) ολλα καλα.φυσικα το ιδιο συμβαινει κι οταν το συνδεω με το laptop.φωρτιζει αλλα τρελενετε...

 

Το παθαίνει και της κοπέλας μου αυτό. Γενικά τρώει ήττες και κολλάει και το κινητό και δεν παίζει το on/off button και θελει reset. Μάλλον θέλει clean install το Android

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα καθαρή jb rom και όχι την experience γιατί είναι ics με features της jb...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2288630 εδώ είσαι stock jb rom βασισμένη σε αυτή του munjeni αλλά κατα πολύ βελτιωμένη!!Αλλα θα μπορούσες να δοκιμάσεις και του munjeni που με τα κατάλληλα fixes και mods πετάει!

 

Παντως εγω παιδες μετα απο πολλα τεστ και αφιερωνοντας αρκετο χρονο πανω στο κινητο δοκιμαζοντας την jb κατεληξα στο συμπερασμα να περιμενω λιγο ακομα!με jb στο antuntu το solaki κυμαινοταν στα 5400-5800 και το τοπ που επιασε ειναι 6700 σε ενα μονο τεστ ενω με tweaks στο ics ειναι σταθερα πανω απο 6800 και με την ram να παιζει στα 150 και πανω ενω στην jb σταθερα γυρω στα 100-110. Προσωπικη αποψη να περιμενουμε λιγο ακομα υπομονετικα να κανουν την δουλεια τους οι developers και να μας παραδωσουν μια jb χωρις bugs.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνει και της κοπέλας μου αυτό. Γενικά τρώει ήττες και κολλάει και το κινητό και δεν παίζει το on/off button και θελει reset. Μάλλον θέλει clean install το Android

 

το κανει απο την μερα που το αγορασα.δεν το πηγα στην sony γιατι ειχα αλλο φωρτιστη αλλα το εχουν πει και πολλοι αλλοι και με αλλα κινητα sony.και η κορη μου που εχει το xperia mini το κανει.μολις βαλουμε τον αλλο φωρτιστη..ειναι ενταξει.κατι γινετε με την γειωση πιστευω.σιγουρα δεν ειναι θεμα software..

Link to comment
Share on other sites

..κατι γινετε με την γειωση πιστευω.σιγουρα δεν ειναι θεμα software..

 

Δεν εχει γειωση ο φορτιστης.. φαση και ουδετερος υπαρχουν μονο.. Εμενα παντως δεν μου το εκανε απο την αρχη.. μετα απο καποιο διαστημα αρχισε να το κανει με φορτιση απο το usb.. Στις αρχες οταν φορτιζε απο usb δουλευε μια χαρα το touch..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει γειωση ο φορτιστης.. φαση και ουδετερος υπαρχουν μονο.. Εμενα παντως δεν μου το εκανε απο την αρχη.. μετα απο καποιο διαστημα αρχισε να το κανει με φορτιση απο το usb.. Στις αρχες οταν φορτιζε απο usb δουλευε μια χαρα το touch..

 

το θεμα ειναι οτι το κανει και οταν ειναι συνδεδεμενο και με το laptop.εχω αλλαξει διαφορα καλωδια usb αλλα το κανει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω παιδες μετα απο πολλα τεστ και αφιερωνοντας αρκετο χρονο πανω στο κινητο δοκιμαζοντας την jb κατεληξα στο συμπερασμα να περιμενω λιγο ακομα!με jb στο antuntu το solaki κυμαινοταν στα 5400-5800 και το τοπ που επιασε ειναι 6700 σε ενα μονο τεστ ενω με tweaks στο ics ειναι σταθερα πανω απο 6800 και με την ram να παιζει στα 150 και πανω ενω στην jb σταθερα γυρω στα 100-110. Προσωπικη αποψη να περιμενουμε λιγο ακομα υπομονετικα να κανουν την δουλεια τους οι developers και να μας παραδωσουν μια jb χωρις bugs.

 

Πολλοί όμως δεν μετράνε benchmarks(όπως εγώ :p) αλλά τους ενδιαφέρει η συνολική εμπειρία χρήσης....Ως προς το θέμα της ραμ νομίζω πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα εκτώς από ψευτο-βελτιώσεις....(φταίνε τα 512 mb ram ίσως για αυτό δεν έδωσε jb η sony,αν είχαμε 768 μπορεί να είχαμε πάρει και official

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια βδομάδα χρήσης jb πάντως η official tweaked ics είναι αρκετά καλύτερη για μένα! Και όσο για την ραμ δυστυχώς το go με την ιδια πήρε jb όπως και το j όπως και το e απλά η σονυ επέλεξε να αφήσει πίσω το σολακι :( πάντως έχω πίστη

ότι στο xda θα κάνουν το θαύμα τους

και θα δώσουν μια stable και χωρίς bug jb!

Link to comment
Share on other sites

...Ως προς το θέμα της ραμ νομίζω πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα εκτώς από ψευτο-βελτιώσεις....(φταίνε τα 512 mb ram ίσως για αυτό δεν έδωσε jb η sony,αν είχαμε 768 μπορεί να είχαμε πάρει και official

 

Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα που να "τρωει" χωρο απο την SD ή την εσωτ. μνημη (οχι RAM) και να την χρησιμοποιει ως RAM (κατι αντιστοιχο που κανουν τα windows με την virtual RAM (αν το λεω και σωστα)? Ετσι θα εχουμε περισσοτερη μνημη και αν εχουμε και γρηγορη καρτα πιστευω δεν θα ειναι και τοσο αργη η εικονικη μνημη..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...