Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να κάνω root στην έκδοση .54. Ακολουθώ όλες τις οδηγίες που υπάρχουν στον οδηγό αλλά μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει τους drivers του κινητού. Τις έκανα εγκατάσταση από έναν φάκελο που έχει αλλά πάλι τίποτε. Καμιά βοήθεια???

Την αναγνωρίζει τη συσκευή στην αρχή αλλά όταν την σβήνω για να την βάλω σε flashmode εκει δεν την βρίσκει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

 

τι βηματα εκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι πήγε να γίνει. Έκανε flash και έκανα τα βήματα αλλά δεν μου εμφάνησε το εικονίδειο superuser. Οπότε δεν νομίζω να είμαι root.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήγε να γίνει. Έκανε flash και έκανα τα βήματα αλλά δεν μου εμφάνησε το εικονίδειο superuser. Οπότε δεν νομίζω να είμαι root.

το binary το περασες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό το αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν κάνω το πρώτο flash και το ανοιγω είναι όλα μαύρα. Είναι φυσιολογικό; Μετά κάνω το root με το binary και μετά το flash πάλι αλλά τίποτε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εν κάνω σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό το αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν κάνω το πρώτο flash και το ανοιγω είναι όλα μαύρα. Είναι φυσιολογικό; Μετά κάνω το root με το binary και μετά το flash πάλι αλλά τίποτε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εν κάνω σωστά;

 

ποιο ανοιγεις και ειναι μαυρα?

κλικαρεις στο κινητο τον εντοπισμο σφαλαματων και το κλεινεις το βαζεις σε default mode ανοιγεις το flash και μετα συνδεεις το κινητο με το pc και πατας τον κεραυνο.....

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κάνω όλα μια χαρά... στο binary μου γράφει "adb server is out of date. killing...ADB server didn't ACK" τι ακριβώς σημαίνει;

 

όλα οκ με το μηνυμα αυτό. απενεργοποίησα το adk από το task manager. και πάλι τίποτα όμως. θα μας τρελάνει...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

όλα οκ με το μηνυμα αυτό. απενεργοποίησα το adk από το task manager. και πάλι τίποτα όμως. θα μας τρελάνει...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4445641#post4445641

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4423504#post4423504

 

κλεισε το flash και ανοιξε το binary

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κάνω όλα μια χαρά... στο binary μου γράφει "adb server is out of date. killing...ADB server didn't ACK" τι ακριβώς σημαίνει;

 

Δεν ξερω αν βοηθαω αλλα κατι τετοια χαζα μου κανει κι εμενα οταν παω να τα κανω ολα αυτα απο τις θυρες USB του σταθερου Η/Υ. Οταν ομως επαναλαβω τις διαδικασιες απο το λαπτοπ ολα μπαινουν ρολοι!!!! Γνωμη μου να δοκιμασεις και σε καποιον αλλον Η/Υ αν εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό το αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν κάνω το πρώτο flash και το ανοιγω είναι όλα μαύρα. Είναι φυσιολογικό; Μετά κάνω το root με το binary και μετά το flash πάλι αλλά τίποτε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εν κάνω σωστά;

 

Το έχω πει το έχω ξανα πει τόσες φορές εδώ μέσα.. Είναι bug της έκδοσης root.. Το λέει κιόλας από κάτω..

"After flashing the 6.1.1.B.1.10 kernel your icons can turn black, don't worry and go on."

Δεν τρέχει τίποτα.. Ανοίγεις το κινητό στα τυφλά (μηχανικές κινήσεις, ή έχεις βγάλει το pin από πριν) φλασάρεις την .54 και τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν το είχα δει αλλά παρόλα αυτα συνέχισα στα τυφλά και μετά το root με το binary (πριν ξαναφλασάρω) τσέκαρα τα εικονίδια μήπως υπάρχει το superuser. Δυστυχώς όμως. Οπότε καταλαβαίνω ότι το λάθος μου πρεέπι να βρίσκεται στο root. Δεν ξέρω όμως τι κάνω λάθος γιατί το πρόγραμμα μου λέει ότι όλα είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με απλό root θα καταφέρω να το ξυπνήσω λίγο;κάτι σε one click δεν υπάρχει;

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με απλό root θα καταφέρω να το ξυπνήσω λίγο;κάτι σε one click δεν υπάρχει;

 

με root θα μπορέσεις να πετάξεις τη σαβούρα της sony! σιγουρα αυτη η ενεργεια (το πέταγμα της σαβούρας, όχι το root από μόνο του) βοηθάει το κινητό!

 

σε one click υπάρχει μόνο αν δεν εχεις κάνει το τελευταίο update (.54) και έχεις μείνει στο .10 . αλλιώς διάβασε τους οδηγούς στο πρώτο ποστ, είναι σχετικά εύκολη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβεσ πολύ καλά.Χάνονται με κάποιες συγκεκριμένες ρομ.Θα σου εξηγήσω άυριο όμως.Αν θες να δοκιμάσεις μόνος σου στην πρώτη σελίδα έχει έναν οδηγό που λέει cwm/custom rom

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162832 δοκίμασε να βάλεις αυτή.

 

Παιδιά όποιος θέλει ας δοκιμάσει την εφαρμογή Xcore απενεργοποιεί και ενεργοποιεί(όποτε θέλετε εσείς) τον 1 πυρήνα για εξοικονόμιση ενέργειας!

 

διάβασα λίγα στο link και χάθηκα... δεν θέλω να το επιχειρήσω, διαβάζω και κάτι προβληματάκια με μερικούς.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

με root θα μπορέσεις να πετάξεις τη σαβούρα της sony! σιγουρα αυτη η ενεργεια (το πέταγμα της σαβούρας, όχι το root από μόνο του) βοηθάει το κινητό!

 

σε one click υπάρχει μόνο αν δεν εχεις κάνει το τελευταίο update (.54) και έχεις μείνει στο .10 . αλλιώς διάβασε τους οδηγούς στο πρώτο ποστ, είναι σχετικά εύκολη διαδικασία!

 

Αριθμός έκδοσης .54

Αν μπορείς στείλε μου με pm αναλυτικά τι μπορω να κανω σε παρακαλώ πολυ ώστε να ειμαι root,δε θέλω κάποια custom rom.

Ram θέλω να κερδίσω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια. Θέλω να βάλω κάποια Rom με βασική προϋπόθεση να υποστηρίζει Overclock και δεύτερον να έχω Ελληνικό μενού… Καμία ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

σε stock based τι θεωρείτε καλύτερο?

έχω fluidity και σκεφτομαι για experience (ή κάποια άλλη)

[και επειδή έχω μπερδευτεί αυτή είναι, έτσι?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162832 ]

 

όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα, για αλλαγή περισσότερο :p

Link to comment
Share on other sites

τα βήματα αυτά είναι;

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38386914&postcount=4

 

ή υπάρχουν και πιο λίγα;

 

Αυτά είναι.. Και αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader κάνεις και τα τελευταία με το memory tweak που λέει..

Για κλειδωμένο bootloader λέει να δεις το post#173

Link to comment
Share on other sites

rooting για τον kernel .54 με flashtool. ( βλ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756&page=9 )

1. ακολουθούμε τα βήματα 1-8 του 1ου post με την διαφορά ότι τα αρχεία τα βάζουμε στο c:/flashtools/firmwares με copy paste.

2. κάνουμε reboot και συνδέουμε το τηλέφωνο.

3. ανοίγουμε flashtool και πατάμε το root -λουκέτο (γίνονται όλα από μόνα τους) και ειμαστε root σε 6.1.1.B.1.54_KERNEL

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να περάσουμε Firefox os λειτουργικό? Δεν το έχω ψάξει. Και δεν ξέρω αν έχει τον ίδιο πυρήνα με το android.
Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω πως και πως και πιστεψέ με ότι όταν κυκλοφορήσει ευρέως το λειτουργικό θα είμαι ο πρώτος που θα γράψει οδηγό!!!

Σύμφωνα πάντως με αυτό το άρθρο τα πράγματα είναι ενθαρρυντικά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδάκια, θέλω να περάσω το cyber-shot του Xperia V. Έχω το S αλλά θυμάμαι ότι το συζητάγατε πριν λίγο καιρό στο συγκεκριμένο θέμα. Πριν κάνω install μέσω CWM, πρέπει να κάνω WIPE CACHE PARTISION και WIPE DALVIK CACHE μέσω του menu του CWM; Τι θα χάσω αν τα κάνω αυτά τα δύο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...