Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την πληροφορία δεν το ειχα πάρει χαμπάρι μιας και δεν παρακολουθώ τις υπόλοιπες ενότητες εκτός απο το development section.

Πάντως ειναιrom η οποία δεν υποστηρίζεται απο τον δημιουργό της και απ οτι βλεπω εχει αρκετά θέματα ακόμα.

 

Υποστηριζεται απο παρα πολλα ατομα και ο δημιουργος της μπορει να ξαναρχισει την υποστηριξη απλα ειχε νευριασει με ανουσια comments στο thread του,δεν εχει προβληματα που σε εμποδιζουν να τη χρησιμοποιεις καθημερινα και αμα βαλεις και τα fixes θανπεταει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εννοω τοσο σοβαρα bugs,απλα δεν δουλευει η illumination bar κατω απο τα capacitive buttons και το glove mode+floating touch,ολα τα υπολοιπα bugs που υπαρχουν εχουν βρεθει και αντιστοιχα οι λυσεος τους..Εγω που ειχα βαλει τη firedroid 1.4 μια χαρα δουλευε(για 2 βδομαδες την εοχα)

 

Πίστεψε με για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό το floating touch. Όταν πιάνω άλλο κινητό μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Τέλος πάντων σεβαστή η άποψη του καθενός. Εγώ προτιμώ να περιμένω, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, να βγει μια επίσημη CM10 χωρίς ταρζανιές.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό το floating touch. Όταν πιάνω άλλο κινητό μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Τέλος πάντων σεβαστή η άποψη του καθενός. Εγώ προτιμώ να περιμένω, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, να βγει μια επίσημη CM10 χωρίς ταρζανιές.

 

Μα εγώ τόσο καιρό δεν μιλάω για cm10 αλλά για την jb rom του munjeni τέλος πάντων :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δουλεύει παρά πολύ καλά στιγμής! Τα μόνα κολλήματα που έχω παρατηρήσει είναι στην φωτογραφία όταν πάω να τραβήξω η ανάλυση είναι τραγική ενώ στο άλμπουμ είναι πολύ ωραία τραβηγμένη! Επίσης, όταν πατάω σταθερά το home button και κλείνω κάποιες εφαρμογές από πίσω τα εικονίδια δεν είναι γεμισμένα!
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό το floating touch. Όταν πιάνω άλλο κινητό μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Τέλος πάντων σεβαστή η άποψη του καθενός. Εγώ προτιμώ να περιμένω, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, να βγει μια επίσημη CM10 χωρίς ταρζανιές.

 

και με CM πώς θα την παλέψεις τότε που δεν το υποστηρίζει?

(ή το υποστηρίζει και έχω μείνει πίσω? γενικά επειδή όταν δοκίμαζα rom είχαν αρκετά bugs που προσωπικά με ενοχλούσαν οι CM based, έχω χάσει τις εξελίξεις τους)

Link to comment
Share on other sites

και με CM πώς θα την παλέψεις τότε που δεν το υποστηρίζει?

(ή το υποστηρίζει και έχω μείνει πίσω? γενικά επειδή όταν δοκίμαζα rom είχαν αρκετά bugs που προσωπικά με ενοχλούσαν οι CM based, έχω χάσει τις εξελίξεις τους)

 

Υποστηρίζει floating touch. Με firedroid είμαι κομπλέ!

 

cyanogen είναι τι άλλο να'ναι?

 

Cyanogen βασισμένη σε jb. Γιατί λοιπόν να βάλω μια jb rom μέσα στα bugs και να μην περιμένω μια jb cm10 rom ολοκληρωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!παίζει να μαζέψει κάποιος τα fix που έχουν βγει για την jb γιατί δεν μπορώ να τα βρω πουθενά;; Ευχαριστώ!!!

 

Αν μιλας για τη ρομ του munjeni θα τα βρω εγω

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για τη ρομ του munjeni θα τα βρω εγω

 

Ναι Nero γι αυτην μιλαω! σ ευχαριστω γιατι εχω βρει μονο αυτο που μου ειχες προτεινει εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Nero γι αυτην μιλαω! σ ευχαριστω γιατι εχω βρει μονο αυτο που μου ειχες προτεινει εσυ!

Απο αυριο ομως γιατι τωρα βαριεμαι ειναι παρα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει στο κινητο μου μια ROM JB αλλα δεν ξερω αν ειναι του munjeni ή καποιου αλλου.. (αν εχει βγαλει και καποιος αλλος) και να ρωτησω πως μπορω να το δω αυτο?

Ενδιαφερομαι κι εγω για τα fixes που εχουν βγει γιατι εχω μονο δυο που αναφερθηκαν εδω σε προηγουμενα ποστ, καποιο fix (που σε καποιον αν θυμαμαι καλα δεν δουλευε σωστα) αλλα και ενα δευτερο που αναφερεται στα grid των οθονων εφαρμογων απο 4x4 σε 4x5 (το οποιο ωστοσο εχει και αυτο καποιο προβλημα γιατι καποιες φορες δεν τα βαζει σωστα κι αφηνει κενα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει στο κινητο μου μια ROM JB αλλα δεν ξερω αν ειναι του munjeni ή καποιου αλλου.. (αν εχει βγαλει και καποιος αλλος) και να ρωτησω πως μπορω να το δω αυτο?

Ενδιαφερομαι κι εγω για τα fixes που εχουν βγει γιατι εχω μονο δυο που αναφερθηκαν εδω σε προηγουμενα ποστ, καποιο fix (που σε καποιον αν θυμαμαι καλα δεν δουλευε σωστα) αλλα και ενα δευτερο που αναφερεται στα grid των οθονων εφαρμογων απο 4x4 σε 4x5 (το οποιο ωστοσο εχει και αυτο καποιο προβλημα γιατι καποιες φορες δεν τα βαζει σωστα κι αφηνει κενα)

 

Το εχω το φιξ αυτο θα ανεβασω οτι εχω αυριο το μεσημερι,τη ρομ του munjeni εχεις,επειδη εγω δεν την εχω δοκιμασει μπορεις να μου πεις πως ειναι?(δεν εχω το σολε μου για να τη δοκιμασω,θα το εχω σε λιγες μερες)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω το φιξ αυτο θα ανεβασω οτι εχω αυριο το μεσημερι,τη ρομ του munjeni εχεις,επειδη εγω δεν την εχω δοκιμασει μπορεις να μου πεις πως ειναι?(δεν εχω το σολε μου για να τη δοκιμασω,θα το εχω σε λιγες μερες)

 

Ωραια.. Το τηλεφωνο ρολαρει μια χαρα.. μαλιστα ο κερνελ που φοραει πιανει τα 1150ΜΗΖ χωρις να το "ψηνει". Αρκετα ευκολα μπορεσα κι εκανα την ολη διαδικασια κρατωντας νωριτερα ενα backup τις εφαρμογες με titanium. To restore αργοτερα των εφαρμογων εγινε πανευκολα, και δεν ειχα καποια FC's σε καμια τουλαχιστον απο οσες εχω τρεξει μεχρι τωρα.. Η μνημη απο 20-30ΜΒ που ειχα ελευθερα με ICS τωρα ειναι στα 80-90ΜΒ και δεν εχω παρατηρησει καποια κολληματα. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν παιζει ο flash player αλλα σε μια αναζητηση στο google ειδα οτι γενικα στις εκδοσεις 4.1.2 δεν υπαρχει υποστηριξη απο την adobe κι αυτο για σε λιγο θα επικρατησει το πρωτοκολλο html5 οπου δεν θα χρειαζεται (το τελευταιο το διαβασα σε καποιο αρθρο αν και δεν ειμαι σχετικος με αυτα). Η αυτονομια της μπαταριας ειναι ικανοποιητικη και θα ελεγα λιγο καλυτερη απο αυτη των επιπεδων που ειχα με ICS. Στην αρχη βεβαια αφου ειχα περασει την JB και επεξεργαζομουν το κινητο μου κρατησε μονο 1 μερα, αλλα με νορμαλ χρηση πιανει το 3ημερο (ισως και παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως μπορείτε να μας κατευθείνετε λίγο πώς βάζουμε τη JB; Τα links στο XDA έχουν διαγραφεί. Πού βρίσκουμε τα αρχεία, πώς κάνουμε root μετά; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως μπορείτε να μας κατευθείνετε λίγο πώς βάζουμε τη JB; Τα links στο XDA έχουν διαγραφεί. Πού βρίσκουμε τα αρχεία, πώς κάνουμε root μετά; Ευχαριστώ

 

Είσαι rooted,έχεις ξεκλειδώσει bootloader και έχεις βάλει cwm?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας :)

είναι η πρώτη μου επαφή με smartphones, γι'αυτό συγχωρήστε μου την ασχετοσύνη, προσπάθησα να δω μήπως έχει απαντηθεί η απορία μου σε νωρίτερο post, αλλά μετά από ένα σημείο χάθηκα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, οπότε είπα να ρωτήσω!

πήρα ένα xperia sole μέσα στα Χριστούγεννα, ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένη, πετούσε, αλλά κατά τον Απρίλη παρουσίασε το εξής πρόβλημα: κόλλαγε η οθόνη. δηλαδή ξεκλείδωνα το κινητό μια χαρά, αλλά τα πάντα ήταν παγωμένα, και όταν (αρχικά) πάταγα διάφορα, μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν ανταποκρίνεται η οθόνη και αν ήθελα να την τερματίσω με το ζόρι ή να περιμένω (το αντίστοιχο δηλαδή που βγάζει και στον υπολογιστή όταν "σκάει" κάτι!). έκανα διάφορες δοκιμές... περίμενα να συνέλθει μόνη της, τίποτα! πάτησα να κλείσει, μου μαύριζε το σύμπαν και μετά τίποτα! ο μόνος τρόπος ήταν το restart της συσκευής! πατούσα το κουμπάκι να μου βγάλει το μενού της απενεργοποίησης, στην αρχή μια χαρά, αλλά μετά άρχισε και κόλλαγε και εκεί ακόμα, έμενε με το μήνυμα "παρακαλώ περιμένετε -- απενεργοποίηση" και δεν έκλεινε!! και επειδή είχα την τρελή ίδέα να πάρω συσκευή με ενσωματωμένη μπαταρία, δεν μπορούσα να το κλείσω με το ζόρι, οπότε έπρεπε να περιμένω μέχρι να κλείσει από μπαταρία (περίμενα μέχρι και πάνω από μια μέρα.... :blink: )

ήμουν αποφασισμένη να το πάω για service, γιατί είχαν σπάσει τα νεύρα μου, αλλά μου είπε ένας γνωστός μου που έχει το ίδιο τηλέφωνο, ότι τον Απρίλη έκανε update το λογισμικό, και σκέφτηκα μήπως έφταιγε αυτό. οπότε κατέβασα κι εγώ το seus και έκανα αναβάθμιση σε 4.δεν-θυμάμαι-πόσο! όμως μετά από 2-3 μέρες, άρχισε πάλι να κολλάει, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!!!!

έκανα κι εγώ υπομονή να επιστρέψω από τις διακοπές, και το πήγα στο πλαίσιο (από όπου το είχα αγοράσει), όπου με παρέπεμψαν στη sony! το πήγα κι εκεί, και μέσα σε μια μέρα μου είπαν ότι ήταν έτοιμο, ότι ήταν θέμα αναβάθμισης του λογισμικού και δεν ήξεραν τι είχε προκαλέσει το πρόβλημα και ότι η συσκευή κατά τα άλλα είναι μια χαρά!!

αφού το έφερα σήμερα σπίτι, το άνοιξα για να περάσω επαφές κλπ πάλι πίσω, και πρόσεξα ότι το λογισμικό του είναι πάλι 2.3.7!! να το ξανακάνω αναβάθμιση σε 4?

βοήθεια!! (και συγνώμη για το τεράστιο post)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι rooted,έχεις ξεκλειδώσει bootloader και έχεις βάλει cwm?

Oh, yes...:p

 

γεια σας :)

και επειδή είχα την τρελή ίδέα να πάρω συσκευή με ενσωματωμένη μπαταρία, δεν μπορούσα να το κλείσω με το ζόρι, οπότε έπρεπε να περιμένω μέχρι να κλείσει από μπαταρία (περίμενα μέχρι και πάνω από μια μέρα.... :blink: )

...............................................................................................................

αφού το έφερα σήμερα σπίτι, το άνοιξα για να περάσω επαφές κλπ πάλι πίσω, και πρόσεξα ότι το λογισμικό του είναι πάλι 2.3.7!! να το ξανακάνω αναβάθμιση σε 4?

 

Σοβαρά περίμενες να τελειώσει η μπαταρία από μόνη της; Μήπως βρήκες αφορμή να πάρεις και καμιά φίλη σου και να μιλάτε με τις ώρες μέχρι να κλείσει; :lol:

Λοιπόν, για να κλείσεις το κινητό όταν σου κολλάει κρατάς πατημένο το power και το vol up μέχρι να νιώσεις 3 δονήσεις, και κλείνει.

Για το άλλο ερώτημα, προτείνω να κρατήσεις κάνα μήνα τη 2.3 και να δεις πώς συμπεριφέρεται.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά περίμενες να τελειώσει η μπαταρία από μόνη της; Μήπως βρήκες αφορμή να πάρεις και καμιά φίλη σου και να μιλάτε με τις ώρες μέχρι να κλείσει; :lol:

Λοιπόν, για να κλείσεις το κινητό όταν σου κολλάει κρατάς πατημένο το power και το vol up μέχρι να νιώσεις 3 δονήσεις, και κλείνει.

Για το άλλο ερώτημα, προτείνω να κρατήσεις κάνα μήνα τη 2.3 και να δεις πώς συμπεριφέρεται.

 

ααααααααα, δεν το ήξερα αυτό με το vol up!!!!!! αλλιώς, δεν θα περίμενα σαν χαζή :P ήταν δραματική η κατάσταση!!

ευχαριστώ και για τη συμβουλή! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως στο έκανε επειδή είχες καιρό να κλείσεις το κινητό σου. Τα smartphone με μικρή RAM αν δεν τα κάνεις restart κάθε 2 μέρες, αρχίζουν και μπουκώνουν. Λειτουργούν πολλές εφαρμογές στο παρασκήνιο, με αποτέλεσμα να γεμίζει η RAM. Επειδή λοιπόν γεμίζει, πρέπει κάτι να κλείσει από μόνο του, για να μην κολλήσει το κινητό. Έτσι σου ζητούσε να κλείσεις την εφαρμογή που είπες. Για αυτό και δεν βρήκαν τίποτα στη Sony.

Για το update κάνε το άφοβα. Κάνε καθαρή εγκατάσταση βάση των οδηγιών που έχουμε βάλει στο πρώτο post!

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ και χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα το sole ,ποια ρομ είναι η πιο καλή με JB όποιος μπορεί ας δώσει και κανα link για το πως θα τη βάλω γιατί δεν θυμάμαι τπτ :P , thnx in advance !!!
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ και χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα το sole ,ποια ρομ είναι η πιο καλή με JB όποιος μπορεί ας δώσει και κανα link για το πως θα τη βάλω γιατί δεν θυμάμαι τπτ :P , thnx in advance !!!

 

H jb rom του munjeni ειναι η καλυτερη και η μονη που δουλευει σωστα και ακομα καλυτερα αν βαλεις καποια fixes,βαζω download link σε μισο λεπτο.

 

Edit:ειναινεδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=40896625 στις πρωτες 15 σελιδες ψαξε και εσυ και θα ψαξω και εγω...

 

Edit 2:αυτο ειναι https://docs.google.com/file/d/0B7Cf8VOwreP4TDNBMFNBQksxWXM/preview?pli=1 αλλα δεν φλασαρεται με cwm ολο

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εδώ είναι η ROM JB του munjeni

και εδώ τα fixes.

Χρειαζόμαστε κάτι άλλο;

 

Αφου κατεβασεις τη ρομ βγαζεις τελειως απο το zip το boot.img και το flashareis μεσω flashtool σε λειτουργεια fastboot και μετα μπαινεις σε cwm κανεις τη λειτουργεια που τα σβηνει ολα(δε θυμαμαι πως λεγεται),μετα wipe dalvik cache και flashαρεις το υπολοιπο zip.το φιξ που εχεις δεν τα εχει ολα,προσπαθω εγω να τα συμμαζεψω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...