Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY MINI


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό εδώ είναι, σωστά;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=358978

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, τελικα με την τιμη του στα 71 ευρω στο αμαζον υπεκυψα στο να το ξανααγορασω εφ'οσον πλεον εχει γινει και ροοτ. υπαρχει καπου ενα προσφατο λινκ με τον οδηγο? δεν εχω προβλημα με το σε ποια γλωσσα ειναι αρκει να ειναι verified πως ολα οκ :cool: Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

 

Θεος οπως παντα ο Mr. Mol :cool: thanks

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και καλο μήνα,μετα το ρουτάρισμα,αλήθεια πόσος χόρος δημιουργειται για εφαρμογές και ποσο αναλώνεται ετσι ωστε να μπορέσω να στέλνω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.Απο κάρτες μνήμης ποιές προτείνετε και τι χωρητικότητάς
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

@emmanuelle

Το τηλ έχει 165mb μνήμη για την εγκατασταση εφαρμογων.

Οταν το πηρα είχε μόνο 25mb ελευθερα.

Μετα απο root απεγκατέστησα τις εξης apk:

(το root είναι στους οδηγους.)

Activitygraph...

CMP_MMCP_WEBSTORE_NOfmdata...

com.google.android.voicesearch-1...

Dashboard

Facebook

GenieWidget...

MediaseeGlobal...

MediaserGlobal...

Motoaccuweather2_App....

Motoaccuweather2_Service...

MotoLocationWidget_Simplified_small...

MotoweatherLivewallpaper...

MotoweatherPictureres

MusicGlobal...

MusicNowGlobal..

Quickoffice-motorola-....

SocialGraphWidget...

Swype...

Talk...

Twitter...

WorldClock...

Youtube...

 

και τωρα έχω 110-115mb ελευθερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ολοκλήρωσα τις ρυθμίσεις στο mini και έβγαλα την κάρτα σιμ από το παλιό τηλ και την έβαλα στο defy mini. Δεκτό το pin αλλά.... σύνδεση σε δίκτυο κινητής ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Και ουσιαστικά δεν έχω τηλ..... Υπάρχει περίπτωση λόγω root να μην δέχεται την κάρτα;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρόμ έβαλες; Εγώ με την ιταλική που έχει γραφτεί στον οδηγό δεν είχα πρόβλημα

 

Sent from my nexus 7 using tapatalk

 

Κι εγώ αυτή έβαλα αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρεί λύση. Έβαλα κι άλλη sim μέσα αλλά τίποτα. Αν έχει κάποιος το τηλ χωρίς root ας γράψει τα στοιχεία της rom ώστε να την ψάξω και να την περάσω πάλι...

 

Μεγάλο πρόβλημα....

 

edit: Μόλις παρατήρησα, μετά απο προτροπή του συμφορουμίτη Nikomas50 οτι η συσκευή δεν εμφανίζει αριθμό ΙΜΕΙ παρά μόνο ένα 0 :(

Παράκληση: Ας γράψει κάποιος που έχει τη συσκευή από Ελλάδα, χωρίς root, το όνομα της ROM που έχει η συκευή

 

Update 07/04/2013 : Πέρασα στο τηλ αρκετές rom μετά αυτή που μας έδινε ο saviano (TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT). Αυτές ήταν οι:

1. TNBST_4_0A.1F.10RPS_flex_WE_Retail_CEE

2. TNBST_4_0A.1F.0ERPS_flex_WE_Orange_Spain

3. TNBST_4_0A.1F.49RPS_flex_WE_Orange_Spain_v24

Με την 1η δεν άλλαξε το ΙΜΕΙ αλλά ήταν fastboot. Και δε μου έσβησε τα αρχεία root που είχαν περάσει με την ιταλική (TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT). Με τη δεύτερη rom πάλι δεν άλλαξε το ΙΜΕΙ αλλά ήταν κι αυτή fast boot. Έσβησε βέβαια όλα τα αρχεία root από το τηλ. Με την τρίτη rom επανήλθε το ΙΜΕΙ (ευτυχώς) αλλά δεν είναι fastboot.

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Απ΄οτι διαβάζω περνάει μόνο το flash για fastboot και όχι ολόκληρο το flash της rom.

Edited by skiouras
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό γράφει πως να κάνεις back up σε περίπτωση που συμβεί αυτό. Το έκανες; Δεν ξέρω αν περάσεις πάλι την αγγλική ρόμ αν επανέλθει....

Κοίταξα μόλις και εγώ το imei, 04 έχω....

Sent from my nexus 7 using tapatalk

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να χάνεται το imei όταν ροοτάρεις το κινητό;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση: Ας γράψει κάποιος που έχει τη συσκευή από Ελλάδα, χωρίς root, το όνομα της ROM που έχει η συκευή

 

Αγορασμένο από birdphone.gr έχει Έκδοση λογισμικού: TNBST_4_0A.21.0CRPS

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια ειναι λογικο εκει που παω να κανω back up για να κανω μετα root να μου βγαζει error και πως εγινε μονο ειτε το 99% σωστα..ειτε το 96%..ειτε το 97%..καθε φορα διαφορετικο αποτελεσμα δηλαδη..με ξενερωσε αυτο προς το παρον και δεν δοκιμασα να κανω κατι παραπανω..θελω πρωτου μπω στην διαδικασια να ειμαι φουλ οκ με το back up καθως θα χρειαστει να κανω την διαδικασια σε 3 κινητα (πηρε αρκετος κοσμος με την φουρνια των 71 ευρω του αμαζον).
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το στείλω πίσω δεν με βόλεψε, αν και δεν είχα πρόβλημα με το ρουταρισμα.. Το βρήκα too slow. Πήρα ένα ZTE V970, αν και ποιο μεγάλο(ήθελα κάτι φτηνό και καλό μέχρι 3,5 ίντσες) πάει σφαίρα ;-)

Sent from my nexus 7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το στείλω πίσω δεν με βόλεψε, αν και δεν είχα πρόβλημα με το ρουταρισμα.. Το βρήκα too slow. Πήρα ένα ZTE V970, αν και ποιο μεγάλο(ήθελα κάτι φτηνό και καλό μέχρι 3,5 ίντσες) πάει σφαίρα ;-)

Sent from my nexus 7

εσυ εκανες backup πρωτου συνεχισεις με το root η το αφησες θεωρωντας οτι η θεα τυχη ειναι με το μερος σου? :lol:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα back up με ένα πρόγραμμα που διάβασα στον οδηγό για το imei σε περίπτωση που γινόταν στραβή... Δεν χρειάστηκε όμως όλα πήγαν καλά... ;-)

 

Sent from my nexus 7 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα back up με ένα πρόγραμμα που διάβασα στον οδηγό για το imei σε περίπτωση που γινόταν στραβή... Δεν χρειάστηκε όμως όλα πήγαν καλά... ;-)

 

Sent from my nexus 7 using tapatalk

απλα το προβλημα μου ειναι με αυτο το προγραμμα για το μπακαπ. δεν το κανει 100% επιτυχημενα.. μου βγαζει 99% η 96%..καθε φορα που το τρεχω δηλ. βγαζει διαφορετικο αποτελεσμα :mad:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Απ΄οτι διαβάζω περνάει μόνο το flash για fastboot και όχι ολόκληρο το flash της rom.

Ναι. Ακριβώς αυτό κάνει. Το δοκίμασα και λειτουργεί μια χαρά το συγκεκριμένο τρικάκι! :D Το πέτυχα με τη δεύτερη.

Ο τύπος (Alin Razvan) λέει, πως όταν θα δείτε να εμφανίζονται στην οθόνη οι γραμμές MODEM,

(δείτε την πρώτη φώτο που έχει ανεβάσει, είναι αυτή που έχω παρακάτω),

ΕΚΕΙΝΗ ακριβώς τη στιγμή, αποσυνδέετε το USB & την μπαταρία από το κινητό σας.

Μιας και τότε ολοκληρώνεται το πέρασμα το Bootloader και αν το αφήσετε να συνεχίσει, θα αχρηστεύσει την ROM που έχει το κινητό.

Στην πρώτη μου προσπάθεια, άργησα να κάνω την αποσύνδεση, (άρχισαν να εμφανίζονται οι υπόλοιπες γραμμές στην οθόνη).

Το αποτέλεσμα ήταν να μην ανοίγει το κινητό και να θέλει εκ νέου εγκατάσταση κάποια ROM.

Την επόμενη φορά, με το που είδα να εμφανίζονται αυτές οι δύο γραμμές, αποσύνδεσα ΑΜΕΣΑ το USB και την μπαταρία και μετά το έθεσα σε λειτουργία.

Άνοιξε κανονικά. Στη συνέχεια το τσέκαρα και ήταν όντως FASTBOOT, ενώ πριν όχι.

Έριξα και μια ματιά στη ελεύθερη μνήμη που είχα και παρατήρησα ότι μειώθηκε κάπου 4-5 MB.

Υπέθεσα ότι αυτό οφείλεται στην διαδικασία, (είχα ήδη εγκατεστημένη ROM και του πέρασα κάποια στοιχεία από άλλη).

Για να το καθαρίσω λοιπόν από τυχόν σαβούρα, (διπλά αρχεία κλπ.), έκανα μια επαναφορά στο κινητό και ο ελεύθερος χώρος επανήλθε εκεί που ήταν πριν!

Όλα καλά λοιπόν με αυτή τη μέθοδο. Μπορείτε να επιλέξετε ΟΠΟΙΑ ROM θέλετε από εδώ: http://www.droidevelopers.com/downloads.php?do=cat&id=112

και αν δεν είναι FASTBOOT (που είναι και το πιθανότερο), να περάσετε ΜΟΝΟ τον Bootloader από κάποια ROM που να διαθέτει τέτοιον.

Εκτός αν αποφασίσετε να περάσετε κανονικά (ολόκληρη), μια ROM που διαθέτει τον παλιό FASTBOOT Bootloader.

 

Προσωπικά, ως βασική ROM, έβαλα την πιο πρόσφατη γαλλική Retail: TNBST_4_0A.21.2CRPS_flex_WE_RTFR_v_14

(έχει ελληνικά κανονικά, όπως όλες όσες δοκίμασα...)

και για να περάσω τον παλιό FASTBOOT Bootloader, χρησιμοποίησα την ιταλική που προτείνεται στον ελληνικό οδηγό του saviano:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=358978

Δηλαδή αυτήν: TNBST_4_0A.1D.22RPS_flex_WE_RTIT

 

Η διαδικασία είναι πραγματικά πολύ απλή.

Αφού περάσετε την ROM που σας ενδιαφέρει (ή την έχετε ήδη),

φορτώστε μία FASTBOOT ROM (π.χ. την ιταλική που αναφέραμε πριν) στο RSDLite και πατήστε Start.

Όταν πλησιάζει το φόρτωμα της ROM στο 100% να είστε σε ετοιμότητα.

Χρειάζεται απλά να έχετε ανοικτό το πίσω μέρος του κινητού, (αυτό το έχετε προνοήσει φυσικά από πριν),

το ένα χέρι σας να είναι έτοιμο να βγάλει την μπαταρία και με όποια περισσευούμενα δάχτυλα σας βολεύει,

να πιάνετε το καλώδιο USB από τη μεριά του υπολογιστή ώστε να το τραβήξετε.

Αυτό θα χρειαστεί να το κάνετε λίγα δευτερόλεπτα αφού ολοκληρωθεί (100%) η φόρτωση της ROM στο RSDLite.

Ακριβώς δηλαδή την στιγμή που θα δείτε να εμφανίζονται στην οθόνη του κινητού σας οι δύο γραμμές MODEM, όπως βλέπετε παρακάτω

 

http://www.droidevelopers.com/attachments/f412/4141d1357236264-defy-mini-root-success-alin-razvan-droidevelopers-xt320-interupt-flashing.png

 

Μετά, βάζετε την μπαταρία, κάνετε επαναφορά ρυθμίσεων της ROM, (προαιρετικά αυτό),

απενεργοποιείτε το κινητό και τσεκάρετε αν είναι FASTBOOT ή όχι. (λογικά θα είναι :p)

Επαναλαμβάνω πάντως πως αν για κάποιο λόγο δεν το πετύχετε με τη μία, θα χρειαστεί να περάσετε την βασική σας ROM από την αρχή

και μετά να προσπαθήσετε πάλι να περάσετε τον FASTBOOT Bootloader, οπότε καλού κακού πριν από όλα Backup όλων όσων χρειάζεστε...

 

παιδια ειναι λογικο εκει που παω να κανω back up για να κανω μετα root να μου βγαζει error και πως εγινε μονο ειτε το 99% σωστα..ειτε το 96%..ειτε το 97%..καθε φορα διαφορετικο αποτελεσμα δηλαδη..με ξενερωσε αυτο προς το παρον και δεν δοκιμασα να κανω κατι παραπανω..θελω πρωτου μπω στην διαδικασια να ειμαι φουλ οκ με το back up...

Επειδή κι εγώ ήθελα να είμαι σίγουρος πριν κάνω το οτιδήποτε, (μιας και είχα διαβάσει εδώ ότι κάποιοι είχαν προβλήματα), έκανα κι εγώ αυτή τη διαδικασία.

Είχα κι εγώ το πρόβλημα που περιγράφεις... Η γραμμή πρασίνιζε αλλά το ποσοστό διέφερε κάθε φορά!

Υπέθεσα ότι αυτό το πρόβλημα οφειλόταν στο γεγονός ότι γενικά ΟΛΕΣ τις διαδικασίες που έχω κάνει με το Defy mini, τις έχω κάνει σε XP με χρήση VMWare.

Αφού όμως το λες κι εσύ, (που δεν αναφέρεις κάτι τέτοιο), μάλλον θα συμβαίνει γενικότερα...

Συγκεκριμένη λύση στο πρόβλημα δε βρήκα. Απλά μετά από πολλές προσπάθειες, τελικά πέτυχα το 100% και πήρα σωστό Backup. :happy:

Να επισημάνω πάντως ότι πέρασα αρκετές ROM μέχρι να καταλήξω ποια θα αφήσω και δεν προέκυψε το παραμικρό πρόβλημα με το IMEI μου.

Φυσικά, προτείνω την δημιουργία Backup για παν ενδεχόμενο. ;)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!Και χρονια πολλα!Ερωτηση,όσοι παραγγειλατε το τηελφωνο απο το αμαζον,μετά απο ποσες μερες παραλάβατε,και σε τι κατάσταση το τηλέφωνο!Το παράγγειλα σημερα απο αμαζον κ περιμένω!Επησεις εαν υπάρχει κάποιος που να έχει κανει το ρουτάρισμα,θα χρειαστω την βοήθεια του για να το κάνουμε παρέα!(Να μαθαίνουμε κ ολας)

 

Ευχαριστώ πολύ!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Το eshop στα 80 € το δίνει ;)

 

Δέν βλέπω να το έχει 80! 99 το έχει ακόμα!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Το Αμαζον Παραμένει το φθηνότερο μέχρι σττιγμής,ετσι μου φαινεται!
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...