Jump to content

Galaxy Nexus (i9250) : Root & Custom ROM


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας , πιστευα οτι μετα το ξεκλειδωμα του hox και το ροοταρισματα του , το ροοτ του Nexus 8α ηταν παιχνιδακι... ε λοιπον μου εχει σπασει τα νευρα... εχω δοκιμασει οτι τροπο βρηκα στο ιντερνετ και δεν μπορς να ξεκλειδωσω bootloaders .... καποια βοη8εια? καποιον δοκιμασμενο τροπο??? οτιδηποτε ξερετε ισως με βοη8ισει... ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Με τις οδηγίες στο 1o post πρέπει να είσαι εντάξει λογικά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οταν γραψω το fastboot με το χερι, μου λεει waiting for devices , οταν σειρω το αρχειο fastboot μεσα απο τον φακελο ροοτ μεσα στο cmd, μου βγαζει ενα κατεβατο , αλλα τιποτα για ξεκλειδωμα ... παιζει να εχω φαει και ενα 8 ωρο ... νοιω8ω πιο αχρηστος απ οτι ειμαι :P
Link to comment
Share on other sites

λοιπον , το προβλημα το ελυσα.... φταιγαν τα σπασμενα windows που ειχα... ευχαριστω για την βοη8εια...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια ερωτηση.... :D

η διαδικασια για ροοτ ειναι ιδια οταν θα εχουμε εγκαταστησει την jellybean..;

σας ευχαριστω...

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όπως σου είπε και από πάνω δεν υπάρχει απάντηση. Ο καθένας είναι με τα γούστα του. Δοκιμάζεις μερικές και καταλήγεις σε αυτή που εξυπηρετεί περισσότερο εσένα.

 

Καλησπέρα,

είμαι ψιλοάσχετος και θα ήθελα να μου απαντήσετε,μόλις κάνω root,που βρίσκεις τιε rom και με τι κριτήρια επιλέγουμε?

Επίσης,θα μπορώ να παίρνω ενημερώσεις συστήματος κι εφαρμογών?

Μετά το root θα παει πάλι σε isc μιας και τωρα είμαι σε jelly bean?

3.0.31-g6fb96c9 android build @vpbs είναι η έκδοση kernel μου.

Tέλος,σε ποιο thread να ψάξω για το ποιες βελτιώσεις μπορώ να κάνω στο Nexus μου μετά το root?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν μπορω με τίποτα σε 4 διαφορετικά pc να περάσω τους android 1.0 drivers για όταν είναι η συσκευη σε recovery mode.

Υπάρχει κάποιο tip?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το CWM είναι rom ή απλά ένα mod? Υπάρχει στο κινητό ένας counter που αν αυξηθεί χάνεις την εγγύηση τι ακριβώς αυξάνει αυτόν τον counter? Ο CWM τον αυξάνει?

 

Το ξέρω ότι ρωτάω πολλά αλλά θέλω να ξέρω ότι όλα είναι ανατρέψιμα για πιθανή χρήση της εγγύησης

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ :

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ root ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ unlovk ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ: Πηγαίνουμε στο super duper κινητό μας και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων: Settings -> Developer Options -> USB Debugging

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ :

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ root ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ unlovk ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ: Πηγαίνουμε στο super duper κινητό μας και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων: Settings -> Developer Options -> USB Debugging

 

πας πληροφοριες και στην τελευταια καρτελα την πατας 7 φορες και σου εμφανιζει το hidden μενου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα. προσπαθω να περασω τα drivers του nexus σε win8 και δεν τους περναει αυτους που λεει ο οδηγος. μου βγαζει οτι δεν εχει υπογεγραμενα πιστοποιητικα ή κατι τετοιο. καποια βοηθεια?

OPO Sandstone 64GB

ROM: CM12S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως κάνουμε Root - Unlock Bootloader

 

1. Κατεβάζουμε το zip εδώ, το κάνουμε extract και αφού μετονομάσουμε τoν φάκελο σε root τον πετάμε χύμα στον τοπικό μας δίσκο C εκεί που είναι τα program files/windows/temp κτλ.

2. Πηγαίνουμε στο super duper κινητό μας και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων: Settings -> Developer Options -> USB Debugging

3. Kατεβάζουμε από εδώ τους Samsung Drivers και τους κάνουμε install στον υπολογιστή μας.

4. Κλείνουμε το κινητό και το συνδέουμε στον υπολογιστή.

5. Μπαίνουμε σε Fastboot Mode πατώντας ταυτόχρονα: volume up+volume down+power button.

6. Στο PC μας κάνουμε τα εξής: έναρξη -> στην μπάρα αναζήτησης γράφουμε cmd-> πατάμε enter -> εμφανίζεται ένα μαύρο παράθυρο.

7. Στο μαύρο παράθυρο δίνουμε τις παρακάτω εντολές μία προς μία:

 

cd C:/ -> πατάμε enter

cd root -> πατάμε enter

fastboot-windows oem unlock -> πατάμε enter

 

8. Πηγαίνουμε αμέσως στο κινητό μας και προφανώς επιλέγουμε "Yes Unlock Bootloader'' (η περιήγηση/επιλογή γίνεται με Volume Up-Down/Power button)

9. Μόλις ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία στα καπάκια ανοίγουμε τον root φάκελο (που έχουμε βάλει στον τοπικό δίσκο) και κάνουμε διπλό αριστερό κλικ στο αρχείο install-superboot-windows.bat το οποίο θα ρουτάρει την κινητάρα μας.

10. Reboot και είμαστε έτοιμοι.

 

Υ.Γ. Η παραπάνω διαδικασία διαγράφει τις ρυθμίσεις/εφαρμογές που έχετε κάνει install.

[/size]

 

Παιδια μια ερωτηση,εγω ειχα ξεκλειδωσει απλα τον Bootloader (νομιζω βασικα γιατι οταν ανοιγει μου γραφει google και απο κατω εχει ενα ξεκλειδωτο λουκετο) απλα τον ειχα ξεκλειδωσει πριν αρκετο καιρο και τον αφησα ξεκλειδωτο. Αν τωρα δηλαδη παω κατευθειαν στο βημα 9 για να δωσει την εντολη το cmd να κανει root θα μπορεσει να δοθλεψει και να γινει root? ή θα πρεπει να κανω απο την αρχη ολα τα βηματα? γιατι απ 'οτι καταλαβα μεχρι το βημα 9 ειναι η διαδικασια για ξεκλειδωμα του BL οποτε αν ειναι ετσι να μην τα κανω αφου τον εχω ηδη ξεκλειδωτο.Αν μπορει ας απαντησει καποιος ακομα και σημερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά εγώ όταν τελειώνω με τις εντολές στο cmd και πατάω enter μου λέει waiting for device ενώ στην συσκευή δεν με ρωτάει αν θέλω να ξεκλειδώσω τον bootloader. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιησει το usb debugging?

Κ σε μενα κατι τετοιο ειχε συμβει κ εαν θυμαμαι καλα, απλα ειχα αποσυνδεσει το κινητο απο το pc 1-2 φορες, μεχρι να το βρει σαν συσκευη.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιημένο είναι!

 

Τότε μάλλον δεν έγινε σωστή εγκατάσταση των drivers.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο bug με τα 8άρια.. Σε 7άρια έγινε η διαδικασία. Αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον σωστό οδηγό για root...

 

Άλλο πρόβλημα τώρα: Μετά το root σύμφωνα με το οδηγό από το forum κολλάει στο boot ( εκεί που λέει Google με την κλειδαριά από κάτω ) και για να ανοίξει πρέπει να βγάλω την μπαταρία. Όταν ανοίξει έχω το superuser κατεβασμένο αλλά στο root checker μου λέει ότι δεν είμαι rooted. Έκανα update στο superuser αλλά πάλι τα ίδια... Τι να κάνω; Ξανάκανα την διαδικασία αλλά τίποτα.

 

Στο pc βγάζει το παρακάτω.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόβλημα τώρα: Μετά το root σύμφωνα με το οδηγό από το forum κολλάει στο boot ( εκεί που λέει Google με την κλειδαριά από κάτω ) και για να ανοίξει πρέπει να βγάλω την μπαταρία. Όταν ανοίξει έχω το superuser κατεβασμένο αλλά στο root checker μου λέει ότι δεν είμαι rooted. Έκανα update στο superuser αλλά πάλι τα ίδια... Τι να κάνω; Ξανάκανα την διαδικασία αλλά τίποτα.

 

Στο pc βγάζει το παρακάτω.

 

Φαίνεται πως οι drivers ακόμη δεν έχουν εγκατασταθεί σωστά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνω για αυτό; Εν τω μεταξύ ο bootloader ξεκλειδώθηκε από αυτό το laptop στη φώτο ( με 7άρια ) . Με 8άρια έλεγε waiting for device. Τώρα και το 2ο έχει πρόβλημα με το root... Τι να κάνω ρε γ€&€:ο; Τρεις μέρες παλεύω!
Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνω για αυτό; Εν τω μεταξύ ο bootloader ξεκλειδώθηκε από αυτό το laptop στη φώτο ( με 7άρια ) . Με 8άρια έλεγε waiting for device. Τώρα και το 2ο έχει πρόβλημα με το root... Τι να κάνω ρε γ€&€:ο; Τρεις μέρες παλεύω!

 

Ναι, με τα 8 υπάρχει θέμα και την εγκατάσταση των drivers. Το πέρασα κι εγώ πρόσφατα ξανά μετά από format, και υπάρχει μια διαδικασία που πρέπει να κάνεις(περιλαμβάνει reboot σε safe mode) ώστε να σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που θες εσύ, και να μην κάνει force τους default των Windows. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εγώ γενικά είχα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό κατά γράμμα και μου έχουν δουλέψει όλα. Αλλά θέλει καλό διάβασμα και προσεκτικό.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25477039&postcount=1

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με ξεκλείδωτο bootloader και μισο-ρουταρισμένο κινητό!!!

 

Αν δε βγάλεις άκρη τελικά, ξεκίνα από την αρχή με το guide, κι από ότι είδα έχουν προσθέσει και οδηγίες για τα W8.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βγάλεις άκρη τελικά, ξεκίνα από την αρχή με το guide, κι από ότι είδα έχουν προσθέσει και οδηγίες για τα W8.

 

Πολύ δύσκολη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολη διαδικασία...

 

Κοίτα φαίνονται πολλά. Αλλά είναι μόνο η πρώτη φορά. Μετά θα την καταλάβεις τη διαδικασία και θα είναι εύκολο. Και τα βήματα είναι πολύ λεπτομερή. Οπότε χρόνο και διάθεση χρειάζεσαι. ;-)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω το galaxy nexus με εκδοση 4.2.2. και θελω να το κανω root,αλλα στης ρυθμησεις του κηνιτου μου δεν εχει αυτο που γραφει ποιο πανω, "Settings -> Developer Options".

τι να κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω το galaxy nexus με εκδοση 4.2.2. και θελω να το κανω root,αλλα στης ρυθμησεις του κηνιτου μου δεν εχει αυτο που γραφει ποιο πανω, "Settings -> Developer Options".

τι να κανω τωρα;

 

Πήγαινε στο about phone και κάνε πολλά κλικ στο build number, την κάτω κάτω επιλογή, θα σου βγει ένα μήνυμα λογικά που θα σου λέει you are now a developer. Μετά από αυτά, θα σου εμφανιστεί στα settings το developer options

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...