Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 6 Μάι. 2004 , 16:52)

 

Η λίστα αυτή κάθε χρόνο αλλάζει και μιας και όπως είπες εσύ σε νοιάζει πάνω από όλα η αναγώριση (φαντάζομαι στην Ελλάδα) θεώρησε το Imperial πρώτο στην επιλογή σου αφου σου έχει κάνει offer. Το UCL εχει καλό όνομα απλά τελευταία έχει πάρει αέρα και μπορεί ακόμα να σε απορρίψει. Σίγουρα το Imperial όπως και όλα τα Λονδρέζικα υστερουν σε campus λόγω έλειψης χώρου αλλά όλα ενας συμβιβασμός είναι. Μάλλον το μεγαλύτερο μειονέκτημα του imperial είναι ότι είναι δύσκολο και περίπου τόσο θα είναι το ucl και να προετοιμαστείς για λίγο ξέσκισμα στις εξετάσεις - ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ (ουφ έχεις 4 χρόνια, εγώ τώρα τελειώνω και ούτε μπορώ να σκέφτομαι τις προηγούμενες εξεταστικες)

Αν θες κάτι άλλο, ρωτάς :)

 

Ευχαριστώ παιδιά για όλα θα περιμένω να δω και τις απαντήσεις για τα άλλα και θα αποφασίσω. Τι να κάνουμε λίγο διάβασμα δεν βλάπτει. Φίλε rigasnic δεν είναι 4 χρόνια αλλά 1 πάω για master όχι προπτυχιακές σπουδές (έχω πτυχίο πανεπιστημίου της Κρήτης στα οικονομικά).

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sorry, ειδα βιαστικά το 4 στο ποστ σου και νομιζα οτι ηταν 4 στην αγγλία :o

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 6 Μάι. 2004 , 06:32)

 

Καλημέρα παιδιά,

το Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο Computer Science μάλλον με κατεύθυνση network administrator ή A.I. Έχω κάνει αιτήσεις σε 3 πανεπιστήμια στο UCL, WESTMINISTER και IMPERIAL. Το καλό είναι πως με έχουν δεχθεί ήδη στα δύο WESTMINISTER και IMPERIAL και αναμένω UCL θα ήθελα τη γνώμη σας (ειδικά από τα παιδιά που σπουδάζουν Αγγλία και γνωρίζουν κάτι περισσότερο για τη κατάσταση εκεί) άλλα και όποιον άλλο γνωρίζει κάτι, να μου πει πιο από τα τρία να προτιμήσω.

 

Ανάμεσα σε UCL & Imperial δύσκολο να σου πω τι να επιλέξεις, πάντως απέρριψε όπως είσαι το Westminster.

 

Σ.Σ: Τι είναι το A.I? Artificial Intelligence ? :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac ( 7 Μάι. 2004 , 04:06)

 

Ανάμεσα σε UCL & Imperial δύσκολο να σου πω τι να επιλέξεις, πάντως απέρριψε όπως είσαι το Westminster.

 

Σ.Σ: Τι είναι το A.I? Artificial Intelligence ? :o

 

Ακριβώς Artificial Intelligence. Μη πάει το μυαλό σου σε ρομποτακια terminator style χιχι :D

Artificial Intelligence υπαρχει παντού (έστω σε μια πολύ απλή μορφή) ακόμη και στις καθημερινές μας συσκευές όπως πχ στο να καταλαβαίνειένα ψυγείο την αύξηση θερμοκρασίας στο χώρο και να αυξάνει από μόνο του τη ψύξη ώστε να διατηρεί την ίδια πάντα θερμοκρασία. (απλό άλλα πόσο σπουδαίο!!) Έγω θα ασχοληθώ με τον προγραμματισμό πάνω σε αυτό το θέμα και όχι τη δημιουργία των συσκευών.

Δηλαδή φίλε gmac westminister να το αποκλίσω τελίως ε? Αν και κάπου νομίζω οτι είχα ακούσει καλά λόγια για αυτό τουλάχιστον στον τομέα του computer science για αυτό και έκανα αίτηση. Τώρα δεν ξέρω. Πάντως εννοείται πώς αν είναι για imperial ή ucl εντάξει westminister δεν λέει μία.

Άλήθεια υπάρχει κανείς στο forum που σπουδάζει κάτι ανάλογο να μου πως τα πάει?

Να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Imperial δαγκωτο!

Μην ακουτε κ τοσο τα rankings των Times.....Το Imperial ειναι το καλυτερο και περιμενουν πως και πως τους αποφοιτους του οι εργοδοτες...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ, όλα αναγνωρίζονται αν είναι κρατικά, και όλα αυτά που λες είναι. Το Westminster είναι από τα χειρότερα. Από εκεί και πέρα, επειδή κι εγώ σπούδασα Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής στην Ελλάδα και πήγα για Master στην Αγγλία, να ξέρεις ότι το επίπεδο σπουδών στην Αγγλία είναι πιο χαμηλό αλλά οι συνθήκες αυστηρότερες, οπότε σίγουρα μαθαίνεις αυτά που προβλέπονται, σε αντίθεση με την Ελλάδα, που μπορεί να πάρεις πτυχίο και να μην έχεις ιδέα!
:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παντως το Πανεπιστημιο ΟΥΑΛΙΑΣ και το SHEFFIELD αποτελουν πανεπιστημια αξιας προσοχης και σου τα προτεινω ανεπυφιλακτα.το imperial οπως μου ειχε πει ο rigasnic δεν εχει καν επαναληπτικες και μπορει να σε διωξουν ευκολα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

IMPERIAL kai ka8arises. afou se exei dextei mhn to skeftesai kan! alla etoimasou gia PARA POLY diabasma. einai kati filoi sto imperial kai tous exei bgei o patos! dokimase sto Essex einai polu kalo panepisthmio, me gero cs dept kai wraio campus. den einai londino einai 40 lepta peripou me traino apo liverpool str.

 

ps an 8es extra info gia agglia let me know me pm h email.

 

kyriakos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανονίζω να φύγω για μεταπτυχιακό από Σεπτέμβρη στο Εδιμβούργο(innovation,technology and the law)

Αν εχει περάσει κανεις από εκει για πολύ ή λίγο και δεν βαριέται ας πει κανα δυο κουβέντες

Καλές κατά προτίμηση ετσι…;;;

Τωρα και ασχημες να είναι θα το αντέξω…

Ελπίζω να μην με βάλετε να αλλάξω πανεπιστήμιο τελευταία στιγμή…

Η πόλη αξίζει?Και αν ναι τι αξίζει ιδιαίτερα?Αλήθεια επειδή δίνω για toefl την άλλη Δευτέρα δεν εχω στειλει χαρτια ακόμα για accommodation.Ελπίζω να βρώ κατι καλό να μέινω.Και εδώ αν εχει κανεις εμπειρία ας καταθέσει την αποψη του.Αν κανεις είναι Πατρα μεριά κερνάω καφέ να μου τα πεί από κοντά.

 

Να στε καλα

 

EDINBURGH-NOTINGHAM-MANCHESTER-ESSEX-ABERDEEN-LEEDS

apo ayta me exoun dextei

an 8elei kaneis as 8esei ti gnomi tou kai gia ayta ta universities kai tis poleis

 

kala toson kairo giati den ekana mia erotisi edo mesa...?(ritorika erotimata)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για την πόλη που ξέρω (εγώ έκανα το master Γλασκώβη): Είναι πραγματικά απίθανη! Είναι μια παλιά πόλη με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα! Για μένα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Βρετανίας. Και από ζωή από ό,τι ξέρω δεν πάει άσχημα.

 

Όσο για το πανεπιστήμιο, είχα ένα γνωστό στο Electrical Engineering. Δεν ήταν καθόλου άσχημο...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Andrew (22 Ιούν. 2004 , 18:30)

 

 

 

EDINBURGH-NOTINGHAM-MANCHESTER-ESSEX-ABERDEEN-LEEDS

apo ayta me exoun dextei

an 8elei kaneis as 8esei ti gnomi tou kai gia ayta ta universities kai tis poleis

 

 

Nottingham: Ekana to master mou ena xrono. Epeidi exo episkeftei polles poleis stin Agglia, mporo na po oti einai apo tis kaluteres stin Agglia gia foititiki zoi. To Panepistimio einai apo ta poly kala, uparxoun kai kalutera ;)

Einai o tomeas sou tetoios pou den ksero na sou po gia to panepistimio.

 

Essex: Based in Colchester ki epeidi ekei meno 1 xrono tora, 8a sou po oti i poli den aksizei mia. To panepistimio einai xamila se genikes katatakseis kai sti geniki ektimisi ton ergodoton. Yparxoun omos tomeis (px Political Sciences) stous opoious einai poly kalo.

 

Gnomi mou. Ase tis polles gnomes apo emas, giati o ka8enas 8a leei to makry tou kai to konto toy :whistle: :)

Link to comment
Share on other sites

signomi alla den katalaba ti metaptixiako thes.se poion klado.

ego protino anepifilakta university of wales eidika to bangor ine poli kalo an thes na spoydasis pliroforiki.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, του Εδιμβούργου ειδικεύεται στην τεχνιτή νοημοσύνη. Εκεί έκανε μεταπτυχιακό/διδακτορικό αυτός που μας έκανε ΤΝ στη σχολή μας (και παρεπιπτόντως είναι ένας από τους καλύτερους καθηγητές μας).
Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό για τον φιλο tomorrow που μπερδευτηκε ειναι πανω στην Νομικη.Αυτο εχω σπουδάσει Ελλάδα.Το συγκκριμένο προγραμμα έχει να κανει με νομικα ζητηματα που εχουν προκύψει εσχάτως απο την χρήση και εν γενει την αναπτυξη της τεχνολογιας.Π.χ προσωπικα δεδομένα,πνευματικη ιδιοκτησια και προστασια της στο διαδυκτυο,τηλεπικοινωνιές κλπ.

Οσον αφορα το πανεπιστημιο πρεπει να ειναι καλο.Τουλαχιστον στην λιστα πανεπιστημιων των TIMES με βάση το τμημα νομικής ειναι στην εκτη θέση.

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι γνωμες για την πόλη πιο πολύ.Βέβαια μεχρι στιγμης καλα λογια ακούω όπου κι αν ρωτήσω.Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας ολους ως τωρα.

 

Αν ξέρει κανεις πτηση Ελλάδα -Εδιμβούργο υπάρχει?Δεν βρισκω κάτι.Πως θα πάω μεχρι εκει?ανεβα κατεβα αεροπλάνα και κουβάλα ξεκουβάλα βαλίτσες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Andrew (23 Ιούν. 2004 , 18:28)

 

Αν ξέρει κανεις πτηση Ελλάδα -Εδιμβούργο υπάρχει?Δεν βρισκω κάτι.Πως θα πάω μεχρι εκει?ανεβα κατεβα αεροπλάνα και κουβάλα ξεκουβάλα βαλίτσες?

 

 

Den ksero an uparxei apef8eias ptisi, alla an allazeis ptisi, de xreiazetai na kouvalas tis valitses sou. Allazoun mones tous :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά παιδιά με δέχτηκαν UCL πριν 5 μέρες μου ήρθε το γράμμα και με δέχτηκαν και με full fees scolarship εντάξει έχω ήδη τρελαθεί!! Φεύγω όπως είμαι 27 Σεπτεμβριου ξεκινάω μαθήματα!! Το imperial ζητούσε τρελά λεφτα 9000 λίρες που να τα βρώ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 7 Ιούλ. 2004 , 12:30)

 

Τελικά παιδιά με δέχτηκαν UCL πριν 5 μέρες μου ήρθε το γράμμα και με δέχτηκαν και με full fees scolarship εντάξει έχω ήδη τρελαθεί!! Φεύγω όπως είμαι 27 Σεπτεμβριου ξεκινάω μαθήματα!! Το imperial ζητούσε τρελά λεφτα 9000 λίρες που να τα βρώ?

 

Πολύυυυ ωραίος. ;)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 7 Ιούλ. 2004 , 10:30)

 

Τελικά παιδιά με δέχτηκαν UCL πριν 5 μέρες μου ήρθε το γράμμα και με δέχτηκαν και με full fees scolarship εντάξει έχω ήδη τρελαθεί!! Φεύγω όπως είμαι 27 Σεπτεμβριου ξεκινάω μαθήματα!! Το imperial ζητούσε τρελά λεφτα 9000 λίρες που να τα βρώ?

 

 

Μπράβο φίλος! :) :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Καλησπέρα, βασικά απευθύνομαι σε όσους έχουν περάσει από τη διαδικασία της συνέντευξης για κάποιο μεταπτυχιακό αλλά και όσους για κάποιο λόγο πιστεύουν ότι μπορούν να δώσουν μια αξιόπιστη απάντηση (κάποιος καθηγητής ίσως :p ) ! Το ερώτημα τώρα: ωραία, κάναμε την αίτηση και μας καλέσανε για την συνέντευξη. Τί πρέπει να περιμένουμε? Τί μπορεί να μας ρωτήσουν? Και κυρίως τί περιμένουν να ακούσουν από εμάς? Ρωτάω κυρίως για την κοπέλα μου η οποία έχει κάνει αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό του ΦΠΨ ...
Link to comment
Share on other sites

Τί πρέπει να περιμένουμε? Τί μπορεί να μας ρωτήσουν?

 

erwthseis sxetika me to ptuxio kai to background tou upopsifiou (p.x. prouphresia). Klasikh erwthsh einai "giati 8es na kaneis auto to master?", "pisteueis oti 8a se boh8hsei sto mellon?", "exeis douleia etoimh pou 8a to basiseis? an oxi pou 8a h8eles na doulepseis?", "poia einai ta mellontika sou sxedia" ktl ktl

genika oi erwthseis 8a kimenontai sto mellon kai pws to metaptuxiako pou 8es na kaneis mporei na to epireasei.

 

κυρίως τί περιμένουν να ακούσουν από εμάς?

 

skopos ths sunenteukshs einai na doun poso pa8iasmenos eisai gi auto to metaptuxiako. den 8a se paroun me kalo mati an katalaboun oti to master to kaneis mono kai mono gia na to kaneis kai gia na xaseis enan xrono. perimenoun na doun ena arketa prosgiwmeno atomo alla me anoixtous orizontes etoimo na antimetwpisei oles tis duskolies.

apofeuge tis megales protaseis kai tis famfarologies kako kanoun! mhn peneusai gia ton euato sou alla kai na mhn ton upothmas! ena sunh8ismeno fainomeno einai h psuxologikh piesh me diafores erwthseis (p.x. mhpws prepei na kaneis kati diaforetiko pou na tairiazei me tis idees sou) gia na doun mexri poso thn antexeis... polloi thn exoun pathsei epeidh den kataferan na krathsoun thn psixraimia tous (mhn se pathsoun alla pou kai pou kane to koroido an den mporeis na apanthseis SWSTA kai tekmhriwmena!)

 

auta...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να απογοητεύσω τον φίλο μου... αλλά σε ελληνικό μάστερ μόνο αν είσαι τρομερά καλός έχεις ελπίδες... αλλιώς με βύσμα μόνο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να απογοητεύσω τον φίλο μου... αλλά σε ελληνικό μάστερ μόνο αν είσαι τρομερά καλός έχεις ελπίδες... αλλιώς με βύσμα μόνο!!!!

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου … :worry:

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Thanks lopsi! Βασικά όπως είπα ρωτάω για την κοπέλα μου η οποία είναι αρκετά μελετηρή (πτυχίο 8.4) ... Το ξέρω ότι παίζει πολύ βύσμα αλλά ελπίζω ότι κάποιες θέσεις θα τις δίνουν σε άτομα που το αξίζουν ...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι συνετεύξεις γίνονται απλά για να γίνονται... Ναι, για κάποιες (λίγες) θέσεις έχουν σημασία, αλλά αυτό που μετράει είναι το βύσμα.

 

Εν πάσει περιπτώσει, το μόνο γενικό που μπορεί να ειπωθεί για τις συνεντεύξεις, είναι.... cool! Ούτε για κρέμασμα πάτε, ούτε θα σας ρωτήσουν τίποτα το εξωγήινο. Να είστε οι εαυτοί σας, να αποφεύγετε τις μεγαλοστομίες και όλα ΟΚ. Όπως και στην πραγματική ζωή δηλαδή.

 

Το ξέρουν ότι θέλετε το χαρτί και εσείς ξέρετε ότι θέλουν τα λεφτά σας...;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...