Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι φοιτητής στο 3ο έτος (πάω 4ο τώρα) στο βιολογικό της Πάτρας. Θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία, αν θα ήταν συνετό και κατορθωτό σε κορυφαίο πανεπιστήμιο. Υπολογίζω να βγάζω περίπου βαθμό πτυχίου απο 6.6 μέχρι 7. Ποιες είναι οι πιθανότητες να με δεχτούν με τον παραπάνω βαθμό σε πανεποστήμιο κυρίως σε Msc of biological sciences, Msc in clinical research?

Όποιος ξέρει να απαντήσει θα του ήμουν υπόχρεος....

Ακόμα, εκτός του βαθμού τι άλλο κοιτάνε γενικά? Λές να κάνω πρακτική σε στρατιωτικό νοσοκομείο (ως εργαστηριακό προσωπικό για αναλύσεις- τουλάχιστον για 2 μήνες γεμάτους). Πώς θα το εκλάβουν? :p

Γενικότερα με απασχολεί πολύ αυτό το θέμα του βαθμού και με έχει φάει... Έχω ακούσει οτι το βιολογικό που είμαι δεν βάζει εύκολα βαθμούς αλλά απο τν άλλη βλέπω σαν minimum requirements 2.1 honors degree που σημαίνει κατά κύριο λόγο πάνω απο 7 (στο Imperial ας πούμε)

Έδω παιδιά τι γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

 

Υστερόγραφο: Ζητώ την κατανόηση σας αν έχουν υπάρξει παρόμοια posts, αλλά θα ήθελα μια εξατομικευμένη απάντηση για την κατάσταση μου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Πληροφορικής και τις Τηλεπικοινωνίες και μετά απο κάποιο ψάξιμο κατέληξα στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας (AIT) στο MSITT πρόγραμμα γιατί προσφέρει εκπαίδευση και εξειδίκευση στις περιοχές της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών, έχει πολύ καλή απορρόφηση αποφοίτων στην αγορά εργασίας αφού ξεφεύγει από τις κορεσμένες κατευθύνσεις

http://www.ait.gr/ait_web_site/MSITT.jsp

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, εκτός του βαθμού τι άλλο κοιτάνε γενικά? Λές να κάνω πρακτική σε στρατιωτικό νοσοκομείο (ως εργαστηριακό προσωπικό για αναλύσεις- τουλάχιστον για 2 μήνες γεμάτους). Πώς θα το εκλάβουν? :p

Γενικότερα με απασχολεί πολύ αυτό το θέμα του βαθμού και με έχει φάει... Έχω ακούσει οτι το βιολογικό που είμαι δεν βάζει εύκολα βαθμούς αλλά απο τν άλλη βλέπω σαν minimum requirements 2.1 honors degree που σημαίνει κατά κύριο λόγο πάνω απο 7 (στο Imperial ας πούμε)

Έδω παιδιά τι γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

 

Υστερόγραφο: Ζητώ την κατανόηση σας αν έχουν υπάρξει παρόμοια posts, αλλά θα ήθελα μια εξατομικευμένη απάντηση για την κατάσταση μου. :)

 

Αφού σπουδάζεις πάτρα να πας μια βόλτα από την πρυτανεία,στο γραφείο διασύνδεσης.

Θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς και με την επικοινωνία σου με τα τμηματα που σε ενδιαφέρει.

Χαμένος δεν θα βγεις.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Πληροφορικής και τις Τηλεπικοινωνίες και μετά απο κάποιο ψάξιμο κατέληξα στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας (AIT) στο MSITT πρόγραμμα γιατί προσφέρει εκπαίδευση και εξειδίκευση στις περιοχές της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών, έχει πολύ καλή απορρόφηση αποφοίτων στην αγορά εργασίας αφού ξεφεύγει από τις κορεσμένες κατευθύνσεις

http://www.ait.gr/ait_web_site/MSITT.jsp

 

Είναι καινοτόμο μεταπτυχιακό που σίγουρα όποιος το τελειώσει θα αποροφηθεί αμέσως από την ελληνική αγορά http://www.newmoney.gr/article/55332/elliniki-startup-thelei-na-kanei-exypnes-tis-eyropaikes-poleis

Link to comment
Share on other sites

Αφού σπουδάζεις πάτρα να πας μια βόλτα από την πρυτανεία,στο γραφείο διασύνδεσης.

Θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς και με την επικοινωνία σου με τα τμηματα που σε ενδιαφέρει.

Χαμένος δεν θα βγεις.

 

 

Ενταξει θα το κοιταξω. Προς το παρόν όμως για το βαθμό θα ήθελα να μάθω περισσότερο αν ειναι εντάξει. Θα πρέπει να φοβάμαι?:p

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Πληροφορικής και τις Τηλεπικοινωνίες και μετά απο κάποιο ψάξιμο κατέληξα στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας (AIT) στο MSITT πρόγραμμα γιατί προσφέρει εκπαίδευση και εξειδίκευση στις περιοχές της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών, έχει πολύ καλή απορρόφηση αποφοίτων στην αγορά εργασίας αφού ξεφεύγει από τις κορεσμένες κατευθύνσεις

http://www.ait.gr/ait_web_site/MSITT.jsp

 

και εγώ στο ψάξιμο για Master είμαι, ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους, γενικότερα τους έψαξα λίγο και μου φάνηκαν πολύ καλοί με έμπυρο και καταρτισμένο διδακτικό προσωπικό και πολλά υποσχόμενο αφού είναι κάτι το διαφορετικό, γενικότερα σε κάθε επίπεδο με ικανοποίησαν, δεν εισέπραξα μια μικρή αδιαφορία που έχω δει αλλού

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το πτυχίο μου από τει λογιστικής και χρηματοοικονομικης, έκανα αίτηση στο mba και στο χρηματοοικονομικής και τραπεζικης διοικητικης του πα.πει,

σε ποιο είναι καλύτερα να πάω σε περίπτωση που με επιλέξει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων σε συνδυασμό με την τεχνολογία. Είδα πρόσφατα για το Athens Tech College ότι έχει ένα αντίστοιχο μεταπτυχιακό που ονομάζεται MSc in Management of Business, Innovation and Technology (MBIT). Γνωρίζεται περαιτέρω πληροφορίες για αυτό και αν πραγματικά αξίζει να κάνω εκεί το μεταπτυχιακό μου;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα είναι καινούργιο κολέγιο σε συνεργασία του BCA με την Intracom και συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο του Sheffield το οποίο είναι 6ο στην κατάταξη των βρετανικών πανεπιστημίων. Τώρα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μελετήσεις την ιστοσελίδα του κολεγίου: http://athtech.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κολέγιο φαίνεται από αυτά που διάβασα μέσα. Το καλό είναι ότι παίρνεις πτυχίο από το Sheffield ενώ σπουδάζεις στην Ελλάδα. Γλυτώνεις πολλά λεφτά έτσι γιατί ένα μεταπτυχιακό έξω στοιχίζει πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα είναι καινούργιο κολέγιο σε συνεργασία του BCA με την Intracom και συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο του Sheffield το οποίο είναι 6ο στην κατάταξη των βρετανικών πανεπιστημίων. Τώρα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μελετήσεις την ιστοσελίδα του κολεγίου: http://athtech.gr/

 

Δεν μετράει τόσο πολύ το sheffield ότι 6ο στην κατάταξη των βρετανικών πανεπιστημίων αλλά περισσότερο πιστεύω ότι μετράει ότι έχει θέση 71 σε όλο τον κόσμο και έτσι αν πάρει κάποιος πτυχίο από το athens tech θα μπορεί να το χρησιμομοποιήσει εκτός από την Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο αν πάει για δουλειά εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Αν και νέο κολλέγιο έχει καλές προοπτικές όπως φαινέται από την συνέντευξη του Δασκαλάκη για το Athens Tech http://www.contra.gr/contra-like/Advertisement/ath-tech-to-neo-kolegio-poy-estiazei-ston-kosmo-ths-texnologias.3006663.html
Link to comment
Share on other sites

κυριώς στοχευέι στην καινοτομία το athnens tech και έχει σημαντικές συνεργασίες με bca και intracom http://www.england365.gr/article/67794/ATHENS-TECH-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BF
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους ξέρουν κάτι χειροπιαστό γιατί το έχω χάσει λίγο.

 

Τι συμβαίνει με τα πανεπιστήμια της κύπρου ως προς τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά?

αξίζουν τον κόπο ή είναι τελείως πεταμένα λεφτά?

έχει κάποιος παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όσοι μένετε Αθήνα και ψάχνεστε για μεταπτυχιακό ή phd στο εξωτερικό, θα σας πρότεινα στην ημερίδα που διοργανώνει το Global Prep την ερχομενη Κυριακή στο Θέατρο Badminton. Θα μιλήσουν ζωντανά από το εξωτερικό φοιτητές που σπουδάζουν ήδη εκει και θα πουν για τις εμπειρίες απο τη ζωή, το πανεπιστήμιο τους κλπ.

 

Η συμμετοχη ειναι δωρεάν, αλλά απαιτείται εγγραφή , οπότε για να δηλώσετε και για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ: http://www.globalprep.gr/badminton2014

 

 

Υ.Γ. Βάζω και το αφισάκι της εκδήλωσης που τα λέει πιο αναλυτικά ;)

http://www.portalroom.gr/img/imerida-global-badminton-14_450px.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,είμαι τελειόφοιτη του τμήματος βιομηχανικής διοίκησης και τεχνολογίας στο ΠΑ.ΠΕΙ κι έχω μέσο όρο 7 .Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό αλλά δεν έχω αποφασίσει τον τομέα.Όλοι μου λένε για τα logistics ότι έχουν άμεση απορρόφηση στην αγορά εργασίας αλλά δε με ενθουσιάζει σαν αντικείμενο.Κάποια μεταπτυχιακά που σκέφτομαι σοβαρά είναι μάρκετινγκ στην ΑΣΟΕΕ και χρηματοοικονομική και λογιστική επίσης στην ΑΣΟΕΕ πιστεύω όμως πως επειδή δεν έχουμε κάνει πολλά αντίστοιχα μαθήματα θα είναι κάπως έξω από τα νερά μου.Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας αν γνωρίζεται κάτι γ αυτά τα μεταπτυχιακά κι αν είναι εύκολο να βρώ δουλειά μετά αλλά και για τα logistics.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ και είμαι στο ψάξιμο για κάποιο

μεταπτυχιακό (δεν με καίει κιόλας) αλλά παράλληλα όσο ψάχνω για δουλειά

το έχω και αυτό στην άκρη μην βρω κάτιπου να με ενδιαφέρει.

Θα προτιμούσα στο εξωτερικό.

Για αρχή βρήκα αυτό το site http://www.masterstudies.com/ που έχει συγκεντρωμένα αρκετά μεταπτυχιακά.

Έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνεται που θα με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω τελειώσει Μηχανικός Η/Υ και είμαι στο ψάξιμο για κάποιο

μεταπτυχιακό (δεν με καίει κιόλας) αλλά παράλληλα όσο ψάχνω για δουλειά

το έχω και αυτό στην άκρη μην βρω κάτιπου να με ενδιαφέρει.

Θα προτιμούσα στο εξωτερικό.

Για αρχή βρήκα αυτό το site http://www.masterstudies.com/ που έχει συγκεντρωμένα αρκετά μεταπτυχιακά.

Έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνεται που θα με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Eχεις τελειωσει μηχανικος Η/Υ εσυ πανω σε τι σκεφτεσαι να κανεις μεταπτυχιακο που θα σου φερει τα αναμενομενα; Δεν απαξιωνω τα μεταπτυχιακα, αλλα σε αυτον τον κλαδο το θεμα ειναι να παρεις εφοδια και οχι μια γενικη γνωση. Καταρχην πρεπει να ψαχτεις με το τι ζηταει η αγορα και τι μπορεις και θες εσυ να της δωσεις ειδικα οταν μιλαμε για αυτο τον κλαδο. Πχ θες Network Engineering, θες security, θες programming κλπ. Επισης πρεπει να ξερεις πως στους μηχανικους Η/Υ πολυ σημαντικο ρολο για προσληψη παιζουν οι πιστοποιησεις των διαφορων εταιρειων. Δε πα να εχεις 10 μεταπτυχιακα με αριστα, αμα δεν ξερεις να στησεις εναν Domain και να διαχειριστεις μια Active Directory δε θα σε προτιμησουν ποτε, αχρηστος θα τους εισαι.

 

Προσωπικη μου γνωμη για καποιον που θα ασχοληθει με τον τομεα την πληροφορικης και της τεχνολογιας γενικοτερα, αν δεν εχει εμπειρια και πρακτικη γνωση και θελει να κανει ενα μεταπτυχιακο θα προτινα κατι σε Πληροφοριακα Συστηματα, γιατι (συνηθως) το προγραμμα σπουδων πιανει ολη την παραπανω γκαμα, ωστε μεσα απο τη μελετη και τα projects να σε κανει να σκεφτεις προς τα που θα κινηθεις.

 

Εγχωρια τουλαχιστον ΑΣΟΕΕ και ΠΑ.ΠΕΙ εχουν το συγκεκριμενο τμημα και γινεται πολυ καλη δουλεια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντησή σου,

όταν εννοείς πιστοποιήσεις από εταιρείες τί εννοείς;

Από την Microsoft για παράδειγμα; Υπάρχει κάποια σελίδα που ενημερώνεσαι γι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Δες ccna, ccnp

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε γύρω στο 1500 παίζουν

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αιτησεις για Αγγλια ειναι καλα αυτην την περιοδο η εχουμε αργησει πολυ?

 

δεν είναι κάτι στάνταρ.. μπες στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και στο μεταπτυχιακό που θες και θα λέει πότε ανοίγουν οι αιτήσεις.. είναι διαφορετικά για κάθε πανεπιστήμιο και τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...