Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, αν δεν βαριέστε! Αν κάποιος, βάλει μόνο 1 sim, κρατάει παραπάνω η μπαταρία?

Και αν ξέρετε αν υπάρχει εφαρμογή για αγγλοελληνικο λεξικό για το κινητό αυτό, χωρίς να χρειάζεται όμως σύνδεση στο ιντερνετ.Ευχαριστώ!

 

το κινητό ήδη κραταει παρα πολυ (4-5 μερες εμενα χωρίς ομως πολλα data, κυρίως τηλεφωνο), με 2 σιμ πάνω που μιλάνε και οι δυο. Λεξικά εχει στο market αλλα τα πιο πολλά με χρήματα (όχι ολα).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παίδες ! Το πήρα και εγώ το κινητάκι (μετά από πολύ ψάξιμο) και γενικά ισχύουν τα περί καλής μπαταρίας και αυτά που είχα πει για τις 2 sim! Η συσκευή είναι super εύχρηστη αρκεί να έχει κάποιος τικαρισμένη την επιλογή : "Λήψη εισερχόμενων κλήσεων μέσω άλλης κάρτας SIM κατά τη χρήση της υπηρεσίας δεδομένων" και να μην χρησιμοποιεί υπερβολικά την 2η κάρτα sim! Έχω βέβαια και κάποιες απορίες όπως πχ πως γίνεται να έχουμε πρώτη γλώσσα στο πληκτρολόγιο τα αγγλικά και πως μπορούμε να βάλουμε τόνους στους ελληνικούς χαρακτήρες; Αυτό με την ελληνική γλώσσα που επιμένει να γυρνάει ως βασική στο πληκτρολόγιο έστω και αν έχεις ρυθμίσει την Αγγλική ως γλώσσα συσκευής είναι πολύ σπαστικό! Κάποιος ας δώσει τα φώτα του λίγο στο θέμα! :)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κρατάει τα ελληνικά αλλά την γλώσσα που χρησιμοποίησες τελευταία. Μετά από restart αλλάζει σε ελληνικά αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο να γυρίσεις στην γλώσσα που θες. Τόνους βάζεις κρατώντας μόνιμα πατημένα το γράμμα που θες σου βγάζει επιλογή με το τονισμένο γράμμα.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,γιατί όταν το φορτίζω ενώ δείχνει 100% με το που βγάζω το καλώδιο πέφτει άμεσος στο 95% ,επίσης μονο με κλήσεις φωτεινότητα στο ελάχιστο και κανένα app να τρέχει μου βγάζει 48 ώρες το πολύ :((( η μπαταρία είναι με σωστούς κύκλους φορτισμένη σύμφωνα με τις οδηγίες του myphone και calibrarismenh......γενικός το τηλέφωνο δεν είναι καθόλου φορτωμένο σχεδόν όπως το αγόρασα ,το περίεργο με ομιλία γύρο στα 5 λεπτά πέφτει k 5% η μπαταρία,μήπως τελικά το υπερεκτιμήσαμε στο θέμα αυτονομίας....

 

εννοείτε ότι wi fi και 3g δεν τολμάω να τα ανοίξω...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα την Παρασκευή, το φόρτισα κατευθείαν, και το ΣΚ το ελιωσα στο wifi περνώντας εφαρμογες μεσω wifi, συγχρονισμούς και το κλασικό σκάλισμα που κάνεις σε ένα καινούριο τηλέφωνο. Έκανα και μια ώρα tracking με το gps αθλούμενος, και τελικά τη δευτέρα το βράδυ άδειασε η μπαταρία.

Χρησιμοποιώ δύο SIM Vodafone, και έχω το GPRS κλειστό. Η μόνη μου σύνδεση με data είναι με wifi.

Αρκετά καλή μπαταρία και γενικά ένα εξαιρετικό value for money κινητό. Μοναδικό του αρνητικό για μένα, η έλλειψη φλας. Όχι για τις φωτογραφίες, αλλά για φακό.

Α, και ότι δεν κάνει video call στο skype, αλλά για αυτό δεν φταίει το κινητό, αλλά η εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Για ρολογάκι αυτό πάει γάντι:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zooper.acw&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy56b29wZXIuYWN3Il0.

 

καλημέρα,γιατί όταν το φορτίζω ενώ δείχνει 100% με το που βγάζω το καλώδιο πέφτει άμεσος στο 95% ,επίσης μονο με κλήσεις φωτεινότητα στο ελάχιστο και κανένα app να τρέχει μου βγάζει 48 ώρες το πολύ :((( η μπαταρία είναι με σωστούς κύκλους φορτισμένη σύμφωνα με τις οδηγίες του myphone και calibrarismenh......γενικός το τηλέφωνο δεν είναι καθόλου φορτωμένο σχεδόν όπως το αγόρασα ,το περίεργο με ομιλία γύρο στα 5 λεπτά πέφτει k 5% η μπαταρία,μήπως τελικά το υπερεκτιμήσαμε στο θέμα αυτονομίας....

 

εννοείτε ότι wi fi και 3g δεν τολμάω να τα ανοίξω...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και αυτό που γυρνάει την οθόνη και δεν θυμάμαι πως λέγεται...

 

και εγω χτες τους εστειλα μαιλ για το προβλημα αυτο...πιστευω οτι καποια στιγμη κατι θα κανουν...ελπιζω γρηγορα

 

Jimmy δεν βλέπω προκοπή...:cry:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και ευχαριστώ κι εγώ όλους τους χρήστες του myphone.gr για τα χρησιμότατα μηνύματά τους για το B5512 και όχι μόνο.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κι εγώ αυτό το κινητό για όλα τα καλούδια του που έχουν αναφερθεί εδώ πέρα, αλλά τελικά η απόφασή μου θα κριθεί από το εξής: μπορεί το B5512 μέσω wifi να κάνει video-κλήση με χρήση της μπροστινής κάμερας (ή έστω απλό voicecall) με άλλο android κινητό με κάποια εφαρμογή όπως το ooVoo, το Viber ή το WhatsApp;;; Ελπίζω να έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος κάτι τέτοιο και να γράψει την γνώμη του για την ποιότητα που έχει δει.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν έχει ξανά απαντηθεί.

Διαβαζω οτι αν καποιος μιλαει στη μια sim και τον καλέσει κάποιος στην άλλη, φαίνεται σαν να έχει το τηλέφωνο κλειστό (η σαν να μην έχει σήμα). Τουλάχιστον στη συνέχεια λαμβάνεις ειδοποίησή μέσω SMS για την χαμένη κλήση;

 

Ευχαριστώ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ναι φαίνεται εκτός δικτύου

ναι έρχεται το sms αν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία από τον πάροχό σου

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,γιατί όταν το φορτίζω ενώ δείχνει 100% με το που βγάζω το καλώδιο πέφτει άμεσος στο 95% ,επίσης μονο με κλήσεις φωτεινότητα στο ελάχιστο και κανένα app να τρέχει μου βγάζει 48 ώρες το πολύ :((( η μπαταρία είναι με σωστούς κύκλους φορτισμένη σύμφωνα με τις οδηγίες του myphone και calibrarismenh......γενικός το τηλέφωνο δεν είναι καθόλου φορτωμένο σχεδόν όπως το αγόρασα ,το περίεργο με ομιλία γύρο στα 5 λεπτά πέφτει k 5% η μπαταρία,μήπως τελικά το υπερεκτιμήσαμε στο θέμα αυτονομίας....

 

εννοείτε ότι wi fi και 3g δεν τολμάω να τα ανοίξω...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

οταν στη φορτιση παει στο 100 ,την αφηνεις ενα τεταρτακι ακομα.μετα βγαζεις για 5-10 λεπτα και μετα ξανα φορτιση για 15ακι..

εννοειται κλειστο το κινητο στη φορτιση για να τα δεις αυτα..

σε ανδροειδη θελει απλα να ψαξεις μια μια οοολες τις εφαρμογες που τρεχουν και κοψε-ραψε..

 

αυτος ειναι ο λογος που για 2ο δεν τολμω να το παρω το κινητακι,τα βαριεμαι αυτα και στη 2η συσκευη:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα!!!Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωρίζει καποιος σχετικα με την καρτα SD στο samsung galaxy y..Ενω εγω δεν πατισα τιποτα ξαφνικα πριν μου γραφει οτι η καρτα SD ειναι κενη..Εχω κλεισει το κινητο μου κ την εχω ξαναβαλει δεν γινετε τιποτα κ εχω χασει εικονες ηχους και καποιες επαφες...Τι πρεπει να κανω?? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωρίζει καποιος σχετικα με την καρτα SD στο samsung galaxy y..Ενω εγω δεν πατισα τιποτα ξαφνικα πριν μου γραφει οτι η καρτα SD ειναι κενη..Εχω κλεισει το κινητο μου κ την εχω ξαναβαλει δεν γινετε τιποτα κ εχω χασει εικονες ηχους και καποιες επαφες...Τι πρεπει να κανω?? :wacko:

Την βάζεις στο pc σου και με προγραμματάκια όπως recuva και άλλα, ανακτάς τα αρχεία σου. Αν δεν έγινε φορμάτ βέβαια και αν το pc την διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω:) λογικά θα πρεπει να αγοράσω και καινούργια κάρτα μνήμης ετσι??γιατι δεν μπορω να βγαλω καμία φωτογραφια στο κινητο μου ειναι σαν να μην υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει η βιντεοκλήση με skype και φταίει το skype για αυτό.

Α, και δεν δείχνει το βίντεο σου ούτε από την πίσω κάμερα (όπως το HTC DHD). Αρα δεν είναι θέμα μόνο μπρος πίσω κάμερας.

Edited by VagST
Link to comment
Share on other sites

παιδια μόλις πήρα το samsung galaxy y pro duos και θελω να σας ρωτήσω, πόση ώρα θα πρέπει να κρατήσει η πρώτη φόρτιση; και επίσης, πως μπορεί το κινητό να συνδέεται στο ιντερνετ μόνο όταν θελω εγω; γτ μου το κάνει αυτόματα μόλις σβήσω το wifi και με χρεώνει ! σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

η πρώτη και η κάθε φόρτιση γίνονται μέχρι να γεμίσει η μπαταρία. 1-1μιση ώρα περίπου

 

για να μη σε χρε'ωνει θα πρέπει να απενεργοποιησεις την κίνηση δεδομένων. στις ρυθμίσεις θα βρεις πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

για να μη σε χρε'ωνει θα πρέπει να απενεργοποιησεις την κίνηση δεδομένων. στις ρυθμίσεις θα βρεις πως γίνεται

 

Πήγα ρυθμίσεις -> ασύρματες ρυθμίσεις και ρυθμίσεις δικτύου -> δικτυα κινητης τηλεφωνίας -> ξεκλίκαρα το χρήση δεδομένων πακέτου

 

Αυτό έπρεπε να πειράξω; η δεν θα κάνει και πάλι τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε σε προηγούμενα posts, ότι αν μιλάς με handsfree ή οθόνη σβήνει και έτσι δεν μπορείς να δείς πόσο μιλάς, να βάλεις ανοικτή (κτλ) καθώς για να την ξεκλειδώσεις (την οθόνη) πρέπει να πατήσεις το πλαινό κουμπί και για τους πιο πολλούς μας αυτό τερματίζει πρώτα την κλήση.

Τελικά βρήκα λύση και δεν είναι άλλη από το πάτημα του κουμπιού ελέγχου της έντασης φωνής. Τώτε η οθόνη ξεκλειδώνει και μπορείς να πατίσεις τα touch χειριστήρια.

 

Αυτά επειδή το βρήκα τις προάλλες και ήταν ένα θέμα που απασχόλησε κάποιους από εμάς

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

σας εχει κανει restart το τηλεφωνο χωρις λογο??

ΠΟΤΕ όμως, και ούτε μου έχει κολλήσει.. :cool:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

σας εχει κανει restart το τηλεφωνο χωρις λογο??

 

Μου είχε κάνει 2-3 φορές και το πήγα πίσω στη Wind. Το εστειλαν στη Samsung και το κρατησαν περιπου 2 εβδομαδες και απο τοτε δεν εχει ξαναγινει. Το μονο που του εκαναν απ'ότι μου ειπαν ηταν μια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έκλεισα και εγώ μια εβδομάδα με τη συσκευή αυτή. Τα τελευταία χρόνια έιμαι κάτοχος μόνο duos Κινητών και μπορώ να πώ ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή στο χώρο. Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω έχουν πάνω κάτω ειπωθεί και πρίν στο φόρουμ όμως σε κάποια σημεία βρίσκομαι αντίθετος.

 

Για παράδειγμα η ένταση στον ήχο του, είναι παραπάνω από ικανοποιητική, ειδικά σε σχέση με τα προηγούμενα duos κινητά που είχαν πέσει στα χέρια μου. Έχω τον ήχο κοντά στο 60% και μου φαίνεται αρκετά δυνατό. Σε σχέση βέβαια με άλλα android είναι αρκετά χαμηλότερο, όμως μην ξεχνάμε ότι είναι ένα κινητό της τάξης των 100 ευρώ (αν είχε μόνο μία σιμ) Η μπαταρία του για τα δεδομένα του android πιστεύω είναι άριστη. Κράτησε συνολικά 6 μέρες μέχρις ότου πλέον έσβησε το κινητό από μόνο του. Η χρήση ήταν κυρίως sms και οι πρώτες ρυθμίσεις με wifi, root και προγράμματα που εγκατέστησα, σέρφαρα και αρκετές ώρες να δώ πως ανταποκρίνεται γενικά σαν συσκευή.

 

Η πρώτη επαφή με το android με μπέρδεψε λίγο, και είδα πολλές διαφορές σε σχέση με το πρώτο android που έπεσε στα χέρια μου. (LG), ειδικότερα στην αυτονομία. Λίγο επίσης είχα θέμα (και έχω ακόμα) με τον τρόπο που απαντάω στις κλήσεις, γιατί πρέπει να σύρω το εικονίδιο ενώ ο σχεδιασμός του παραπέμπει στο να το κάνεις απλώς κλίκ.

 

Τα μείων για μένα:

 

Η μη ύπαρξη φλας στη φωτογραφική, η οποία όμως είναι εξαιρετική με βάση το προηγούμενο duos που είχα (B5722).

 

Δεν μπορώ να βρώ πουθενά όμως θήκη σιλικόνης όπως έχουν τα άλλα κινητά για να προστατέψω το κυρίως μέρος. Επίσης δεν μπόρεσα να βρώ ούτε screen protector το οποίο αναγκάστηκα να κόψω στα μέτρα μου από Universal. Στο ebay βρήκα screen protector όχι όμως και κάλυμα σιλικόνης που ψάχνω. Το αντίστοιχο κινητό με τη μία sim έχει το ηχείο ανάποδα από το duos, αλλά και πάλι δεν βρήκα θήκη στην ελληνική αγορά την οποία θα μπορούσα έστω να "μετατρέψω" ανοίγοντας αντίστοιχες οπές όπου χρειάζεται.

 

Πιστεύω ότι είναι ένα ικανοποιητικό android smartphone για έναν μέσο χρήστη, ο οποίος έρχεται σε πρώτη επαφή με το χώρο, σίγουρα δεν είναι από τα καλύτερα, αλλά είναι μια εξαιρετική επιλογή για όποιον αναζητά ένα sms phone με μεγάλη αυτονομία.

 

Το θέμα της θήκης με απασχολεί ιδιαίτερα. Έχει βρεί κάποιος κάτι? Δεν θέλω να πάρω πουγκί να το βάζω μέσα γιατί ήδη έχω και δεν με βολεύει στη μοτοσυκλέτα.

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...