Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το βρηκα εδώ στα σχόλια είναι από εναν λιθουανό αλλά δεν νομίζω οτι ειναι καλύτερο από το να πατάς μια φορά το sym-gr (απόρώ γιατί κουράζεσαι μια συνήθεια ειναι)

There's a workaround for the "Greek first" problem. Here's what I did:

1. Install AnySoftKeyboard

2. In Settings -> Locale and text

2a. Turn "On-screen keypad" on [it doesn't actually turn the keypad on, but it does enable some more options]

2b. Select input method -> AnySoftKeyboard

3. Go to AnySoftKeyboard settings and add a second language (I think they do provide alternative En layouts - easy for me, cause I use Lithuanian - I'm sure Spanish would work as well)

4. Go to your home screen

5. Switch the language of AnySoftKeyboard [alt+space] - for me this switches into Lithuanian

 

Now in any application the default (start) language will not be the "Phone default" (which is Greek - although AnySoftKeyboard thinks it's English), but it will be the ASK language selected.

 

Note, that you will have to switch ASK to default (alt+space again), for the Sym/Gr key to work again to switch between Standard/Greek input.

 

Not an entirely nice approach - but it does the trick.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το βρηκα εδώ στα σχόλια είναι από εναν λιθουανό αλλά δεν νομίζω οτι ειναι καλύτερο από το να πατάς μια φορά το sym-gr (απόρώ γιατί κουράζεσαι μια συνήθεια ειναι)

 

σευχαριστώ αλλά δεν δουλεύει:(:( αν έκανες την χρήση που του κάνω θα καταλάβαινες το μέγεθος του '΄΄σπασίματος΄΄ με το να πατας το κουμπι και μετά απο κάθε εφαρμογή να πρέπει να το ξαναπατας...δεν είναι θέμα ιδιοτροπίαςς αλλά χρήσης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

παιδια εχει κανεις υποψην του αν υπαρχει πουθενα το ελληνικο firmware του τηλ?

εχω περασει το ευπωπαικο (Κ7) αλλα θελω να ξαναπερασω το ελληνικο (Κ8) μιας και ειναι πιο καινουργιο.

στο νετ δεν βρεικα τιποτα...εχει κανεις καμια ιδεα?η καποιο backup rom?

ακουω προτασεις.....

 

εκτος απ το να το στειλω στη samsung..αυτο το εχω σκεφτει και εγω!:p:rolleyes:

 

δεν το δοκιμάζω γιατί δεν έχει usa...περού, βραζιλία και ευρώπη μόνο...οπότε καταλαβαίνεις τι προεπιλογή θα έχει για γλώσσα..!:blink::):)

σευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια!!! καμιά άλλη λύση παίδες??

 

το ευρωπαικο σαν γλωσσα κυρια εχει τα ρωσικα οποτε μην το κανεις....

ασε που ειναι κ πιο παλιο..(Κ7)

το ελληνικο ειναι το Κ8

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, τα 289mb είναι σχετικά λίγα για εφαρμογές, υπάρχει root για να μεγαλώσουμε τη μνήμη? Αν ναί αυτό σημαίνει οτι θα πάει στα 384mb? (384mb δεν είναι συνολική ram του?) γιατί και τα 384 ίσως είναι λίγα με την έννοια οτι αν βάλεις 7-8 εφαρμογές θα αρχήσουν τα "κολλήματα" κτλ.

 

(ακόμα να το αγορασω.........:()

 

Επίσης, έχει κάνει κανείς βιντεοκλήση με το skype?

Edited by mobile_32
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξή:

1)Μπορείς να αλλάξεις σταθμούς στο ράδιο από τα ακουστικά;

2)Μπορείς να ανοίξεις και να τερματήσεις την κλήση από τα ακουστικά;

3)Όταν σε καλεί κάποιος υπάρχει λειτουργία να ακούγεται και το όνομα του καλούντος πχ Κώστας;(Ρωτάω τα παραπάνω γιατί οδηγώ μηχανή και δεν έχω πρόσβαση στο κινητό).

4)Μπορείς να περάσεις καμιά ταινία και να την δεις στο κινητό και να σου δίνει την επιλογή να την τρέξεις μπρος ή πίσω;

5)Παίζει AAC αρχεία;

 

Τώρα έχω το nokia Ε52 το οποίο έχει όλα τα παραπάνω που με ενδιαφέρουν σε ένα κινητό και το έχω 3 χρόνια και είναι καιρός να το αλλάξω.Επίσης θέλω πληκτρολόγιο και dualsim και ομολογώ οτι το pro duos μου κέντρισε το ενδιαφέρον!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, τα 289mb είναι σχετικά λίγα για εφαρμογές, υπάρχει root για να μεγαλώσουμε τη μνήμη? Αν ναί αυτό σημαίνει οτι θα πάει στα 384mb? (384mb δεν είναι συνολική ram του?) γιατί και τα 384 ίσως είναι λίγα με την έννοια οτι αν βάλεις 7-8 εφαρμογές θα αρχήσουν τα "κολλήματα" κτλ.

 

(ακόμα να το αγορασω.........:()

 

Επίσης, έχει κάνει κανείς βιντεοκλήση με το skype?

 

Για το skype θα σου πω, βιντεοκλήση δεν έχω καταφέρει τελευταία φορά που δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

Για το skype θα σου πω, βιντεοκλήση δεν έχω καταφέρει τελευταία φορά που δοκίμασα...

 

Για βιντεοκλήση πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το 3G κάνει κανονικά...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για βιντεοκλήση πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το 3G κάνει κανονικά...

Πρέπει να ειναι ενεργοποιημένο το 3G και στους 2 για να γίνει βιντεοκλήση (και να έχουν και οι 2 3g δίκτυο)

 

Για την μνήμη καμία διευκρίνηση????

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, τα 289mb είναι σχετικά λίγα για εφαρμογές, υπάρχει root για να μεγαλώσουμε τη μνήμη? Αν ναί αυτό σημαίνει οτι θα πάει στα 384mb? (384mb δεν είναι συνολική ram του?) γιατί και τα 384 ίσως είναι λίγα με την έννοια οτι αν βάλεις 7-8 εφαρμογές θα αρχήσουν τα "κολλήματα" κτλ.

 

(ακόμα να το αγορασω.........:()

 

Επίσης, έχει κάνει κανείς βιντεοκλήση με το skype?

 

289 είναι η RAM μια χαρά δουλεύει δεν έχει πρόβλημα. Root το τηλέφωνο γίνεται αλλά αυτό δεν επηρεάζει την RAM. Εσύ μιλάς προφανώς για την εσωτερική μνήμη αποθήκευσης που είναι κάπου στα 184. Με το root λοιπόν που κάνεις περνάς και το Link2sd (υπάρχει πιο πάνω περιγραφή) και έχεις όσο χώρο θες για να περάσεις ότι γουστάρεις.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και βολικο κινητο!Το εχω!Τελειο!
Εχω μονο wii,nintendo dsi,nintendo ds lite,laptop,ipad2,2 κινητα και ενα στερεο...ΜΟΝΟ αυτα:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

289 είναι η RAM μια χαρά δουλεύει δεν έχει πρόβλημα. Root το τηλέφωνο γίνεται αλλά αυτό δεν επηρεάζει την RAM. Εσύ μιλάς προφανώς για την εσωτερική μνήμη αποθήκευσης που είναι κάπου στα 184. Με το root λοιπόν που κάνεις περνάς και το Link2sd (υπάρχει πιο πάνω περιγραφή) και έχεις όσο χώρο θες για να περάσεις ότι γουστάρεις.

Για τη μνήμη RAM εννοούσα φίλε δίκιο έχεις, οπότε αφού γίνεται είμαι οκ (αν είδα καλά παραπάνω στο forum έχει κάποιο link για root είναι εντάξει να το κάνω, μήπως ξέρει κανείς και κανένα άλλο??)

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Για τη μνήμη RAM εννοούσα φίλε δίκιο έχεις, οπότε αφού γίνεται είμαι οκ (αν είδα καλά παραπάνω στο forum έχει κάποιο link για root είναι εντάξει να το κάνω, μήπως ξέρει κανείς και κανένα άλλο??)

Ευχαριστώ:)

 

Αυτό εδώ μια χαρά είναι και δουλεύει οκ. Δοκιμασμένο. Κι αν θέλει κάποιος unroot ας μου πει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Ειμαι καινουριο μελος και αγορασα το κινητο προσφατα! Μεχρι τωρα ειμαι απολυτως ικανοποιημενη!

 

Εχω μια ερωτηση ομως... Ξερει κανεις πως μπορω να γραψω το ισον (=) σε μηνυματα και κωδικους? Δεν το βλεπω πουθενα στο πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό εδώ μια χαρά είναι και δουλεύει οκ. Δοκιμασμένο. Κι αν θέλει κάποιος unroot ας μου πει.

Φαντάζομαι αυτό το link λες ?(Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση)

 

εγκατέστησα το MIUI Digital Clock αλλα δεν μου τρέχει μηπως εχει καποιος εχει καμμια ιδεα;

 

Μήπως είναι μεγάλο για την οθόνη του συγκεκριμένου κινητού? (δοκίμασε σε μια κενή οθόνη να το βάλεις σαν μικρο widget)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι μεγάλο για την οθόνη του συγκεκριμένου κινητού? (δοκίμασε σε μια κενή οθόνη να το βάλεις σαν μικρο widget)

 

μηπως ξερεις πως μπορω να το κανω αυτο;

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

γινεται να βάλουμε πλήκτρο να τερματίζει την κλήση?

στο SGS2 με το POWER τερματιζε κληση, στο Y ?

ναι όπως σε ολα τα ανδρόιντ. Ειναι ομως ρύθμιση που πρέπει να κανεις. Ειναι must να το κάνεις!

Εχω μια ερωτηση ομως... Ξερει κανεις πως μπορω να γραψω το ισον (=) σε μηνυματα και κωδικους? Δεν το βλεπω πουθενα στο πληκτρολογιο...

Ειναι φοβερό! :confused: ουτε εγώ το βρίσκω! Νομιζω κάπου έπρεπε να το βολέψουν.. Το ίδιο όπως είπε άλλος εδώ συμβαίνει για το '$'. Μια λύση ειναι Alt μετά Gr-Sym και το διαλέγεις.. Ειναι εκεί το '=' σε αντίθεση με το '$' που δεν ειναι πουθενά!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ναι όπως σε ολα τα ανδρόιντ. Ειναι ομως ρύθμιση που πρέπει να κανεις. Ειναι must να το κάνεις!

 

μηπως θα μπορουσες να μας πεις πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσες να μας πεις πως γινεται αυτο;

 

Ρυθμίσεις -> Προσβασιμότητα (στο παράθυρο που θα σου ανοίξει πάτα ακύρωση) και μετά τίκαρε το Τερμ. κλ. με το πλήκτ. ενερ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που δινετε εδω μεσα σε εμας τους "ψιλοάσχετους " ηθελα να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα να φαινεται η ωρα οταν η οθονη σβηνει καπως αχνα για να μην ειμαστε αναγκασμενοι να το ανοιγουμε συνεχεια;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που δινετε εδω μεσα σε εμας τους "ψιλοάσχετους " ηθελα να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα να φαινεται η ωρα οταν η οθονη σβηνει καπως αχνα για να μην ειμαστε αναγκασμενοι να το ανοιγουμε συνεχεια;

Δεν το έχω δεί ποτέ σε κανένα android, αλλα εσχάτως ούτε σε άλλα κινητά με "μεγάλούτσικες" οθόνες.. Ισως υπάρχει κανα πρόγραμμα τύπου screensaver που το κάνει από το μαρκετ αλλα νομίζω θα είχε σοβαρό αρνητικό αντίκτυπο στην μπαταρία του. :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

κανα πρόγραμμα[/url] τύπου screensaver που το κάνει από το μαρκετ αλλα νομίζω θα είχε σοβαρό αρνητικό αντίκτυπο στην μπαταρία του. :(
Δες την εφαρμογή no led αλλά όμως 8α τελειώνει την μπαταρία αρκετά γρήγορα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που δινετε εδω μεσα σε εμας τους "ψιλοάσχετους " ηθελα να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα να φαινεται η ωρα οταν η οθονη σβηνει καπως αχνα για να μην ειμαστε αναγκασμενοι να το ανοιγουμε συνεχεια;

 

Δςσ την εφαρμογή no led που δείχνει στην οθόνη της αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα, αλλά λογικά θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...