Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ακολουθησεις τις οδηγιες που θα βρεις στο forum, ειναι πανευκολο (μεσω Odin). Δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 για οδηγιες και εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544487 για επισημες roms.

Την JB θα την παρουμε, αλλα ποιος ξερει ποτε... Εγω με την 4.0.4 ησυχασα... Οταν ερθει η JB βλεπουμε...

 

Θα ριξω μια ματια, αν και φοβαμαι να πειραματιστω:O Σε ευχαριστω παντως:)

 

Και ας ελπισουμε σε πιο σταθερες αναβαθμισεις της sammy στο μελλον :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ριξω μια ματια, αν και φοβαμαι να πειραματιστω:O Σε ευχαριστω παντως:)

 

Και ας ελπισουμε σε πιο σταθερες αναβαθμισεις της sammy στο μελλον :rolleyes:

 

Πειραματισμος για 'μενα ειναι οι custom roms και κυριως αυτες που βασιζονται σε firmwares που ΔΕΝ εχουν κυκλοφορησει επισημα για το κινητο μας, αλλα για αλλες συσκευες (π.χ. Nexus).

Ξερω οτι πολλοι φιλοι, πιο εμπειροι απο εμενα θα διαφωνησουν, αλλα εγω δεν δοκιμασα ποτε κατι τετοιο λογω διαφορων μικρων ή μεγαλων προβληματων που διαβαζα οτι εχουν οι roms αυτες στο site των xda...

Κατεβαζοντας και εγκαθιστωντας (μεσω Odin) μια ΕΠΙΣΗΜΗ, δεν θα εχεις προβλημα... Διαβασε καλα, ξανα και ξανα τις οδηγιες και οταν πιστεψεις οτι εχεις καταλαβει καλα την διαδικασια, προχωρα...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πειραματισμος για 'μενα ειναι οι custom roms και κυριως αυτες που βασιζονται σε firmwares που ΔΕΝ εχουν κυκλοφορησει επισημα για το κινητο μας, αλλα για αλλες συσκευες (π.χ. Nexus).

Ξερω οτι πολλοι φιλοι, πιο εμπειροι απο εμενα θα διαφωνησουν, αλλα εγω δεν δοκιμασα ποτε κατι τετοιο λογω διαφορων μικρων ή μεγαλων προβληματων που διαβαζα οτι εχουν οι roms αυτες στο site των xda...

Κατεβαζοντας και εγκαθιστωντας (μεσω Odin) μια ΕΠΙΣΗΜΗ, δεν θα εχεις προβλημα... Διαβασε καλα, ξανα και ξανα τις οδηγιες και οταν πιστεψεις οτι εχεις καταλαβει καλα την διαδικασια, προχωρα...!

 

Εδω χθες μεχρι να ολοκληρωθει η αναβαθμιση μεσω του kies πηγε η καρδια μου στην κουλουρη:p Θα το κοιταξω παντως σιγουρα μολις τελειωσει η εξεταστικη, γιατι θελει αρκετο χρονο και ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις, αυτην ειχα κι εγω και εβαλα την Αγγλικη... Προχωρα αφοβα!!!

 

 

 

Αν ακολουθησεις τις οδηγιες που θα βρεις στο forum, ειναι πανευκολο (μεσω Odin). Δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 για οδηγιες και εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544487 για επισημες roms.

Την JB θα την παρουμε, αλλα ποιος ξερει ποτε... Εγω με την 4.0.4 ησυχασα... Οταν ερθει η JB βλεπουμε...

 

Ευχαριστω.Να υποθεσω οτι περα απο τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα,χρειαζεται να κανω factory reset πριν και μετα την εγκατασταση ε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Να υποθεσω οτι περα απο τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα,χρειαζεται να κανω factory reset πριν και μετα την εγκατασταση ε?

 

Κάνε μετά.Φυσικά δε πρόκειται να πάθει τίποτα αν κάνεις και πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Να υποθεσω οτι περα απο τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα,χρειαζεται να κανω factory reset πριν και μετα την εγκατασταση ε?

 

Πριν εγκατασταση, σιγουρα ναι.

Σ'εμενα, μετα την εγκατασταση οι εφαρμογες επανηλθαν, μια και απ'οτι εχω καταλαβει αποθηκευονται στο gmail και επανερχονται, οποτε ισως και να μην χρειαζεται να ξανακανεις factory reset...

Αν δεις στις Ρυθμισεις\Δημιουργεια Αντιγρ.Ασφαλειας, εχει 2 επιλογες: Δημ.αντιγρ.ασφ.δεδ. μου & Αυτοματη επαναφορα. Εμενα ηταν τικαρισμενες οταν εκανα ΠΡΙΝ την εγκατασταση επαναφορα εργ.ρυθμισεων, οποτε απο εκει (μαλλον) γινεται η "ιστορια"... Δεν χρειαστηκε να ξαναεγκαταστησω τιποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν εγκατασταση, σιγουρα ναι.

 

Να μην είσαι τόσο σίγουρος.Πριν την εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο.

Όταν μπει η 4.0.4 θα κάνει overwrite ότι χρειάζεται και κάνοντας factory reset μετά, θα εξαφανιστούν τυχόν υπολείματα της 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Να μην είσαι τόσο σίγουρος.Πριν την εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο.

Όταν μπει η 4.0.4 θα κάνει overwrite ότι χρειάζεται και κάνοντας factory reset μετά, θα εξαφανιστούν τυχόν υπολείματα της 4.0.3

 

Αν ομως επανελθουν οι εφαρμογες, οπως εγινε σ'εμενα τοτε γιατι να ξανακανεις factory reset???;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν δεν κανουμε συχνες αλλαγες ρομ custom κλπ, ειναι καλυτερα τις εφαρμογες να μην τις επαναφερουμε απο το οποιοδηποτε backup. Σε μια πεντακαθαρη εγκατασταση ρομ, η εγκατασταση εξ αρχης απο το play store ειναι το βελτιστο. Εγω ετσι κανω, εχω σημειωσεις με τις εφαρμογες και αφιερωνω λιγο επιπλεον χρονο για αυτες. Ισως ειναι και περιττο καποιες φορες αλλα πλεον εχει γινει ταυτοσημη κινηση με το φλασαρισμα, το εχω υπολογισει και αυτο στην ολη κινηση.
Link to comment
Share on other sites

Αν ομως επανελθουν οι εφαρμογες, οπως εγινε σ'εμενα τοτε γιατι να ξανακανεις factory reset???;)

 

Όταν κάνεις factory reset πριν,επαναφέρεται καθαρή η προηγούμενη ρομ.

Και στην ουσία μετά εσύ περνάς την επόμενη από πάνω.

Κάνοντας όμως μετά, έχεις πλέον εγκατεστημένη καθαρή την καινούρια.

Ποιο λες ότι είναι πιο σωστό;

Το ότι επανήλθαν οι εφαρμογές σου, ήταν δική σου επιλογή και άσχετο όμως με το factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις factory reset πριν,επαναφέρεται καθαρή η προηγούμενη ρομ.

Και στην ουσία μετά εσύ περνάς την επόμενη από πάνω.

Κάνοντας όμως μετά, έχεις πλέον εγκατεστημένη καθαρή την καινούρια.

Ποιο λες ότι είναι πιο σωστό;

Το ότι επανήλθαν οι εφαρμογές σου, ήταν δική σου επιλογή και άσχετο όμως με το factory reset.

 

Συμφωνω μαζι σου, αλλα αν κανεις μετα, δεν θα χασεις ολα οσα επανηλθαν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, αλλα αν κανεις μετα, δεν θα χασεις ολα οσα επανηλθαν?

 

Έχω την εντύπωση, αν και δε το έχω δοκιμάσει, ότι θα τις περάσει και πάλι.

Δε τη χρησιμοποιώ ποτέ αυτή τη λειτουργία όμως.Παίρνω backup με το Titanium.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, αν και δε το έχω δοκιμάσει, ότι θα τις περάσει και πάλι.

Δε τη χρησιμοποιώ ποτέ αυτή τη λειτουργία όμως.Παίρνω backup με το Titanium.

 

Κι εγω το ειχα ετοιμο το Titanium για επαναφορα, αλλα τα βρηκα ολα στην θεση τους...!!! Ασχετο και sorry αν ξεφευγω, θα το πω ακομη μια φορα...: η μπαταρια ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!! Απο τις 9 το πρωι μεχρι τωρα ειναι στο 50%...!!! Και με χρηση, οχι αστεια!!! 4.0.4 rules!!! Φτου-φτου!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση που έκανα χτες στο σκρολάρισμα οποιουδήποτε browser κι αν δοκίμασα στην 4.0.4 να μου πείτε αν συμβαίνει και σε εσάς, δεν θυμάμαι αν συνέβαινε και στην 4.0.3 ή είναι κάτι καθαρά θέμα ρύθμισης..

 

Ας πούμε λοιπόν ότι εχω ζουμάρει μία ιστοσελίδα με διπλό κλικ στην οθόνη και με το δάχτυλο κατεβάζω τη σελίδα σιγά σιγά, σε περίπτωση τώρα που θέλω να δω κάτι και πιο δεξιά ας πούμε, για να πάω εκεί θα πρέπει να σηκώσω το δάχτυλο και να ξαναπατήσω κινώντας το προς τα αριστερά.. (πως να το εξηγήσω..:p).

 

Δεν μπορώ δηλαδή όσο κατεβάζω τη σελίδα σκρολάροντας με αργό ρυθμό, να αρχίσω και το πλάγιο σκρολάρισμα ταυτόχρονα γιατί απλούστατα η σελίδα έχει αρχίσει να πηγαίνει προς τα κάτω και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να την κινήσω και προς το πλάι. Ο μόνος τρόπος για να το επιτύχω είναι να βγάλω το δάχτυλο από την οθόνη (τελειώνοντας ουσιαστικά με το πάνω-κάτω σκρολ..) και να ξαναπατήσω αρχίζοντας το πλαινό σκολάρισμα, ελπίζω να το καταλάβατε..

 

Ένα ακόμα παράδειγμα που ίσως βοηθήσει. Έχω τη σελίδα ζουμαρισμένη και θέλω με αργές κινήσεις στο δάχτυλο να κάνω κυκλικό σκρολ (θέλω να δω κυκλικά μια εικόνα ας πούμε), αυτό λοιπόν δεν μου το κάνει. Αν αρχίσω να κάνω τον κύκλο από πάνω προς τα κάτω, τότε ξεκινάει το πάνω-κάτω σκρολ και δεν με πηγαίνει προς το πλάι όταν αρχίσει το δάχτυλο να κινείται προς τα εκεί, μη δίνοντάς μου τη δυνατότητα να κάνω κυκλικό σκρολ στη σελίδα που θέλω. Αν όμως ξεκινήσω να κάνω τον κύκλο με γρήγορη/απότομη κίνηση, τότε το κάνει κανονικά!

 

Δοκίμασα και Opera, και Dolphin, και Boat, συνήθως σερφάρω απ'τον stock όμως και τους υπόλοιπους τους κατέβασα μόνο για τη δοκιμή. Σε όλους όμως συμβαίνει το ίδιο με το σκρολ, το έχετε δει; Το κάνουν όλες οι rom; Είναι απλά θέμα ρύθμισης - που δεν κατάφερα να βρω όσο κι αν έψαξα; Μήπως δεν μου "έκατσε" καλά η 4.0.4 και θέλει κανένα factory reset; Παντού δουλεύει σωστά πάντως η Αγγλική, αυτό με το σκρολ στο ίντερνετ το παρατήρησα μόλις χτες..:confused:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες, το ειχα προσεξει κι εγω (χρησιμοποιω Dolphin). Δεν γινοταν στην 4.0.3... μικρο το "κακο" μπροστα στις τοσες βελτιωσεις που εφερε η 4.0.4...!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες, το ειχα προσεξει κι εγω (χρησιμοποιω Dolphin). Δεν γινοταν στην 4.0.3... μικρο το "κακο" μπροστα στις τοσες βελτιωσεις που εφερε η 4.0.4...!!!

 

Mπα πανάθεμά το και τρώω τα νύχια μου από χτες το βράδυ..:lol:

 

Συμφωνώ πάντως ότι η 4.0.4 μου τα λέει κι εμένα καλύτερα μέχρι στιγμής, για να είμαι ειλικρινής πάντως και με την 4.0.3 δεν αντιμετώπισα κάτι τρελό απ'αυτά που αναφέρονται (κολλήματα στο wifi, πολλά lags κλπ) τουλάχιστον τη δεύτερη φορά που την εγκατέστησα (υπενθυμίζω ότι το πήρα με 4.0.3, έφαγε ένα ψιλοκόλλημα στο wifi κι έκανε reboot και το πήγα στην 2.3.6 μέχρι που το έκανε πάλι και ξαναγύρισα στην 4.0.3..), τώρα όμως που το χαίρομαι με την πρώτη ακόμα πλήρη φόρτιση στην 4.0.4 όλα δείχνουν ότι κυλάνε όμορφα και από πλευράς αυτονομίας αλλά και από πλευράς "σπιρτάδας" στο μενού και τις εφαρμογές. Μόνο αυτό με το σκρολ στο σερφάρισμα μου κίνησε την περιέργεια αλλά οκ, ζω εύκολα και με αυτό. Αν θέλω κυκλάκια θα κάνω γρήγορες κινήσεις και όλα καλά..:lol:

 

Θενξ γιου μίστερ!:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Οκ με την 4.0.4μτην εβαλα χωρις κανενα προβλημα.Για να δουμε...Προς το παρον ξαναστηνω ολο το τηλεφωνο απ την αρχη

Ασχετο:Τρελο πακετο να προσπαθεις να στησεις το τηλ οπως ηταν πριν την εγκατασταση καινουργιας rom...Αντε να ξαναβρεις αυτο το ιδανικο στησιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:Τρελο πακετο να προσπαθεις να στησεις το τηλ οπως ηταν πριν την εγκατασταση καινουργιας rom...Αντε να ξαναβρεις αυτο το ιδανικο στησιμο...

 

:lol:

 

Αν το κάνεις 2-3 φορές μαζεμένες σου είναι πιο εύκολο μετά αλλά η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις, απ'τις ρυθμίσεις οθόνης και πλήκτρων; Απ'το root; Απ'το κατέβασμα εφαρμογών; Απ'τις ρυθμίσεις των stock; Απ'τις επαφές; Το σίγουρο είναι ότι πάντα τελειώνεις με την τακτοποίηση των εικονιδίων και των widgets..:lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Αν το κάνεις 2-3 φορές μαζεμένες σου είναι πιο εύκολο μετά αλλά η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις, απ'τις ρυθμίσεις οθόνης και πλήκτρων; Απ'το root; Απ'το κατέβασμα εφαρμογών; Απ'τις ρυθμίσεις των stock; Απ'τις επαφές; Το σίγουρο είναι ότι πάντα τελειώνεις με την τακτοποίηση των εικονιδίων και των widgets..:lol:

 

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να θυμασαι ποιες εφαρμογες ειχες πριν την καινουργια εγκατασταση...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να θυμασαι ποιες εφαρμογες ειχες πριν την καινουργια εγκατασταση...:wacko:

 

Μπαίνεις στο play και βλέπεις όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει.

Έτσι ξεσκαρτάρεις και κάποιες που είχες, αλλά δε τις χρησιμοποιούσες -:)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο play και βλέπεις όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει.

Έτσι ξεσκαρτάρεις και κάποιες που είχες, αλλά δε τις χρησιμοποιούσες -:)

 

Αυτο εκανα,αλλα παραδοξως δεν τις εχει ολες.Υπαρχουν και πολλες που δεν κατεβασα απ το play.Τελοσπα,θα την βρω την ακρη...

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτοντως-αν και ειμαι offtopic,το ξερω-πως λεγεται η ελληνικη εφαρμογη στην επισημη ελληνικη 4.0.3. με τις ειδησεις,την προεγκατεστημενη?

 

Το "ειδήσεις και καιρός" εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ περασω την Αγγλικη ρομ θα εχω προβλημα με την εγγυηση?

Χρειαζεται usb jing μετα την εγκατασταση?

Πρεπει να ειμαι ρουτ για να περασω αυτη την επισημη ρομ?

Μπορω να επανελθω στην Ελληνικη ρομ μετα χωρις να εχω θεμα στην εγγυηση?

Εναι απαραιτητη η αλλαγη του sales code γιατι το δικο μου ειναι EUR και αν ναι ποια πρεπει να επιλεξω για την 4.0.4?

 

Ευχαριστω πολυ για οποια απαντηση.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...