Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι οντως ετσι ειναι.εγινε πράσινο και γράφει pass.Τέλείωσε ?αποσυνδέω?

τελειωσε αποσυνδεεις και το χερεσαι.εγω καπια φοραπου αλλαξα ρομ κολησε στο ς του εβγαλα μπαταρια την ξαναεβαλα και με το volume UP +POWER+HOME εκανα ρεσετ και κατοπιν ολα καλα.προσωπικη εμπειρια καθαρα.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δοκιμάζω να βάλω την XWLQ2 τα κανό όλα κανονικά σύμφωνα με τον οδηγώ παρνω το πας από το οντιν μόλις κανί επανακινησι το κινητό κολαει στο Σ να αναβοσβήνει το ίδιο και XWLPY, XWLPT, XWLPU τι να κανο?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δοκιμάζω να βάλω την XWLQ2 τα κανό όλα κανονικά σύμφωνα με τον οδηγώ παρνω το πας από το οντιν μόλις κανί επανακινησι το κινητό κολαει στο Σ να αναβοσβήνει το ίδιο και XWLPY, XWLPT, XWLPU τι να κανο?

δοκιμασε να κανεις μετα την ενγκατασαση fatory reset μεσω recovery(vol.up+menu+power)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δοκιμάζω να βάλω την XWLQ2 τα κανό όλα κανονικά σύμφωνα με τον οδηγώ παρνω το πας από το οντιν μόλις κανί επανακινησι το κινητό κολαει στο Σ να αναβοσβήνει το ίδιο και XWLPY, XWLPT, XWLPU τι να κανο?

 

Θα πρέπει να μπεις σε recovery mode και να κάνεις factory reset

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.:)

 

Έχω το S2 από το καλοκαίρι (Ελληνική έκδοση 4.0.3 XWLP7) και επειδή αντιμετώπισα μερικές φορές το κόλλημα με το wi-fi - μαύρη οθόνη έβαλα χθες την I9100XWLPY_I9100NEELP6_NEE

Έκανα root την συσκευή με τον πρώτο τρόπο που αναφέρεται στο αντίστοιχο θέμα,καθάρισα την cache και εγκατέστησα την 4.0.4.

Μετά έκανα επανεκκίνηση και ξανά wipe cache.

Δεν έχω insane chip και δεν έκανα factory reset για να μην μπλέξω για αρχή με back up των εφαρμογών κ.λ.π.

Μόλις πειραματιστώ όμως θα του κάνω factory reset και ξανά πέρασμα για να γίνει "σωστότερα".

 

Επειδή όπως είπα την πέρασα χθες βράδυ δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά ακόμα,εκτός από κάποιες αλλαγές στην εμφάνιση μερικών παραθύρων - μενού.

Επίσης,μια άλλη αλλαγή έγινε στο όνομα του δικτύου.

Στα δίκτυα το κινητό ανιχνεύει ακόμα και τώρα όπως και πριν - cosmote - vodafone - wind.

Σύνδεση είχα πάντα με την wind ενώ τώρα για πρώτη φορά βλέπω q-telcom.

Είχα εγκαταστήσει πριν λίγες μέρες την εφαρμογή Quadrant Standard και όσες φορές και αν την έτρεξα μου έβγαζε σκόρ κοντά στις 4000 (από 3950 μέχρι 4050)

Με την καινούργια rom που πέρασα το maximum που πήρα ήταν 3600.

Δεν κράτησα μεμονωμένα αποτελέσματα των test αλλά στο σύνολο έπεσα αρκετά.

Σαν καλύτερη rom γενικότερα από την 4.0.3,δεν θα έπρεπε να βλέπω αν όχι τις ίδιες,καλύτερες επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον-επειδη το τηλεφωνο μου εχει κανει 3-4 φορες τα γνωστα κολληματακια(μαυρη οθονη..)με την 4.0.3

και χανω επαγγελματικες κλησεις,σκεφτομαι για την 4.0.4 του cosmote.

 

-η 4.0.4 του cosmote,εχει ενεργο το σηματακι kies.την κανω μεσω αυτου ή μεσω odin?

-χανονται εφαρμογες και ρυθμισεις?

-οταν και εφοσον βγει η 4.1 για να την περασω μεσω kies,κανω επιστροφη στην μαμα 4.0.3 με τον ιδιο τροπο?(odin).που την ξαναβρισκω?

πρπει να προσεξω κατι αλλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον-επειδη το τηλεφωνο μου εχει κανει 3-4 φορες τα γνωστα κολληματακια(μαυρη οθονη..)με την 4.0.3

και χανω επαγγελματικες κλησεις,σκεφτομαι για την 4.0.4 του cosmote.

 

-η 4.0.4 του cosmote,εχει ενεργο το σηματακι kies.την κανω μεσω αυτου ή μεσω odin?

-χανονται εφαρμογες και ρυθμισεις?

-οταν και εφοσον βγει η 4.1 για να την περασω μεσω kies,κανω επιστροφη στην μαμα 4.0.3 με τον ιδιο τροπο?(odin).που την ξαναβρισκω?

πρπει να προσεξω κατι αλλο?

ευχαριστω

 

1. Odin

2. Όχι αν δε κάνεις factory reset

3. Nαι. Κατέβασε την από το αρχικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Odin

2. Όχι αν δε κάνεις factory reset

3. Nαι. Κατέβασε την από το αρχικό θέμα.

 

που ακριβως εννοεις ρε συ Στρατο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα είναι

εαν εννοεις στο 2ρο μηνυμα,ακριβως την δικια μου δεν την εχει.

οποια να`ναι απο τις icecream κατεβαζω οταν χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

εαν εννοεις στο 2ρο μηνυμα,ακριβως την δικια μου δεν την εχει.

οποια να`ναι απο τις icecream κατεβαζω οταν χρειαστει?

 

Να βρεις την δική σου.

Αν κατεβάσεις την οποιαδήποτε άλλη, θα πάρεις update όποτε δοθεί για αυτή που κατέβασες.

Ποια έχεις;

 

Μπορείς να την ψάξεις εδώ http://www.sammobile.com/firmware/

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Να βρεις την δική σου.

Αν κατεβάσεις την οποιαδήποτε άλλη, θα πάρεις update όποτε δοθεί για αυτή που κατέβασες.

Ποια έχεις;

 

Μπορείς να την ψάξεις εδώ http://www.sammobile.com/firmware/

 

ειχα....

πατ-κιουτ την εκανα την αναβαθμιση σε 4.0.4..!!

καποια 4.0.3 XXXLPS(εαν δεν κανω λαθος).

εγινε με επιτυχια και με πηγε σε 4.0.4 I9100BOLP7.

χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

 

**προφανως οταν παμε σε 4.1 μεσω kies θα χρειαστω αυτην..

 

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

Link to comment
Share on other sites

ειχα....

πατ-κιουτ την εκανα την αναβαθμιση σε 4.0.4..!!

καποια 4.0.3 XXXLPS(εαν δεν κανω λαθος).

εγινε με επιτυχια και με πηγε σε 4.0.4 I9100BOLP7.

χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

 

**προφανως οταν παμε σε 4.1 μεσω kies θα χρειαστω αυτην..

 

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

 

Tι άλλο να κάνεις; Αφού μπήκε.

Τώρα ποια είχες αν δεν είσαι σίγουρος εσύ, εγώ τι να σου πω.

Ας έρθει εκείνη η ώρα πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Tι άλλο να κάνεις; Αφού μπήκε.

Τώρα ποια είχες αν δεν είσαι σίγουρος εσύ, εγώ τι να σου πω.

Ας έρθει εκείνη η ώρα πρώτα...

 

εχει σημασια ποια ακριβως ειχα?

4.0.3 μαμα..

Link to comment
Share on other sites

εχει σημασια ποια ακριβως ειχα?

4.0.3 μαμα..

 

Αν θες να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση φυσικά έχει.

Το μαμά σκέτο δε λέει κάτι.Υπάρχουν πολλές 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

XXLPHS ή XXLPHL πρεπει να ηταν Στρατο.

δηλαδη εαν του βαλω αυτη http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

δεν θα με αφησει μετα να κανω update μεσω kies σε 4.1?

Link to comment
Share on other sites

XXLPHS ή XXLPHL πρεπει να ηταν Στρατο.

δηλαδη εαν του βαλω αυτη http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

δεν θα με αφησει μετα να κανω update μεσω kies σε 4.1?

 

Σου είπα και πριν.

Όποια και να του βάλεις, θα πάρει Update όποτε το δώσουν για τη συγκεκριμένη.

Δε παίρνουν όλες συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και πριν.

Όποια και να του βάλεις, θα πάρει Update όποτε το δώσουν για τη συγκεκριμένη.

Δε παίρνουν όλες συγχρόνως.

 

εχει καποια περιπλοκη το θεμα μπορω να πω..:wacko:

καλα ειναι να μαθαινουμε κιολας.

προς το παρων ειμαστε στην 4.0.4,απεφευγουμε τα θεματακια της 4.0.3 και οταν με το..καλο,

το συζηταμε παλι..

να`σαι καλα-καλες γιορτες..;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, όσοι βάλατε την 4.1.2 leaked είχατε τόσο μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία ακόμα και με μέτρια χρήση; και όταν γυρίσατε πάλι σε 4.0.4 σας έστρωσε γρήγορα η μπαταρία; γιατί ετοιμάζομαι κι εγώ να δοκιμάσω την leaked και θέλω να είμαι ολίγον ενήμερος γιατί δεν θέλω να διαλύσω την μπαταρία μου.
Link to comment
Share on other sites

εχει καποια περιπλοκη το θεμα μπορω να πω..:wacko:

καλα ειναι να μαθαινουμε κιολας.

προς το παρων ειμαστε στην 4.0.4,απεφευγουμε τα θεματακια της 4.0.3 και οταν με το..καλο,

το συζηταμε παλι..

να`σαι καλα-καλες γιορτες..;)

 

1. Μπορεις να βαλεις όποια θελεις μεσω Odin (Nordic, Germany, Cosmote, Vodafone κλπ) και θα παρεις αναβαθμιση κανονικα μεσω Kies με βαση ομως το χρονοδιαγραμμα της rom που εβαλες

2. Αν θελεις να δεις με ποια rom βγηκε το κινητο σου στην αγορα, υπάρχει μια επιλογη στο μενου του Kies (αρχικοποιηση η καπως ετσι στα ελληνικα) οπου εισαγεις το serial number, σου βγαζει την rom παραγωγης του κινητου (πχ 2.3.4 gingerbread Cosmote) και μαλιστα σου δινει μετα την δυνατοτητα να κανεις download και επαναφορα σε αυτη (πληρως εργοστασιακη κατασταση δηλαδη)

3. Αν στο κινητο εχουν περαστει custom roms και εχει αλλαξει ο εσωτερικος κρυφος μετρητης, για πληρη επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση απαιτειται ο μηδενισμος και αυτου του μετρητη με την εφαρμογη triangle play απο το store. Υπόψην απαιτειται root οποτε καλο ειναι να γινει πριν το περασμα της επίσημης rom

 

Καλες γιορτες! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, όσοι βάλατε την 4.1.2 leaked είχατε τόσο μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία ακόμα και με μέτρια χρήση; και όταν γυρίσατε πάλι σε 4.0.4 σας έστρωσε γρήγορα η μπαταρία; γιατί ετοιμάζομαι κι εγώ να δοκιμάσω την leaked και θέλω να είμαι ολίγον ενήμερος γιατί δεν θέλω να διαλύσω την μπαταρία μου.

 

Βρίσκομαι στην 4.0.4 καιρό τώρα και μάλιστα δοκίμασα Αγγλική και Σκανδιναβική και στις δύο εκδόσεις της (XWLPX και XWLPY δηλαδή), κάποια στιγμή πέρασα κι απ'την leaked την οποία δοκίμασα για μία εβδομάδα και προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι τρελό στην κατανάλωση μπαταρίας. Σίγουρα είδα μια μικρή διαφορά, σε καμμία των περιπτώσεων όμως κάτι το ανησυχητικό όπως κάποιες αναφορές που έκαναν κάποιοι φίλοι για τρελή κατανάλωση κλπ. Δεν έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντάς την πάντως, εκτός κι αν έχεις δηλαδή εφαρμογές με μπόλικα data αποθηκευμένα που πιθανόν χρειάζεσαι.. κατά τ'άλλα το να την εγκαταστήσεις και να επιστρέψεις ξανά σε μια 4.0.4 είναι θέμα μερικών λεπτών, άντε ωρών μέχρι να τις φέρεις στα μέτρα σου.

 

Προσωπικά πάντως και κρίνοντας απ'το λίγο που τη δοκίμασα μπορώ να πω ότι θα ζούσα άνετα με αυτήν μέχρι να διατεθεί η επίσημη από τη Samsung, απλά άμα σου είναι εύκολο να επιστρέψεις στην εντελώς απροβλημάτιστη κατ'εμέ 4.0.4 γιατί να μην το κάνεις.. ειδικά δε αν πέρασες κι απ'την επίσημη 4.0.3, χίλιες φορές καλύτερη η leaked..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...