Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, όντως έχεις μπερδευτεί. Τι νομίζεις ότι κάνεις όταν αλλάζεις έκδοση android? Ότι είπα πιο πάνω ισχύει.

Όσο για το titanium backup..., κάνεις πρώτα backup ότι χρειάζεσαι (αυτά αποθηκεύονται στο φάκελο TitaniumBackup), μετά σώζεις αυτόν το φάκελο, (π.χ. τον αντιγράφεις στο PC σου), αλλάζεις τη rom (ή έκδοση που λες εσύ), ξαναπερνάς τον φάκελο στο τηλέφωνο, και κάνεις restore.

Δες εδώ πώς γίνεται το backup:

 

μαλιστα σαν να ξεμπερδευομαι λιγο! κατι ακομα πια εκδοση να περασω στο κιν μου τωρα θελω να ειναι η ποιο καινουργια που υπαρχει αλλα να εχει ελληνικα κ να τα υποστηριζει σε ολα κ να μην εχω προβλημα με κανενα προγραμα μυνηματα κτλπ? πια ειναι απο αυτες που εχει αυτο το θεμα η υπαρχει κ πιο καινουργια στα ελληνικα παντα που δεν την εχει εδω?για επισιμη μιλαμε παντα!δωσω μου κ αυτο το λινγ να την κατεβασω μην κανω κανα λαθος κκ τρεχο μετα! εγγύηση δεν με νιαζει αν την χανω,τουτοσι αλλος μονο για να ματια του κοσμου γιατι αν παθει κατι ψαχνουν 100000 τροπους να βρουν μια τρυπα να μην το φτιαξουν δωρεαν παρα το αντιθετο που θα επρεπε!τελοσ παντον!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! ποιες ειναι οι ουσιαστικες διαφορες με το 4.0.3???

 

Οι περισσότερες αλλάγες από 4.0.3 σε 4.0.4 είναι "under the hood", όχι τρανταχτά features όπως θα είναι με το 4.1.2 Jelly Bean όταν έρθει δηλαδή.

Περισσότερο είναι bug fixes , κάπως καλυτερη διάρκεια μπαταρίας, ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις κτλ.

 

από τις 4.0.4 η Βρετανική ΧWLPT είναι αυτή που δούλεψε καλύτερα για μένα στο θέμα της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλε ειδες τοσο τρελη διαφορα στην μπαταρια μεταξυ 4.0.3 και της 4.0.4?

 

Τελος τι αλλες αλλαγες ειδες?

 

Και ακομα ποιο σημαντικο οσοι εβαλαν την 4.1 leacked ειδαν καμια διαφορα στα κινητα τους και αν ναι τι διαφορες ειδαν?

 

Τελος παιδια αν περασουμε απο το κινητο και μονο τη νεα 4.1 ενω εχουμε την 4.0.3 θα σβηστουν ολα τα δεδομενα/προγραμματα κ.τ.λ. του κινητου ή οχι?

 

Γιατι οταν περναμε χειροκινητα(Μεσω odin) μια ολοκληρωμενη rom σβηνονται τα παντα απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλε ειδες τοσο τρελη διαφορα στην μπαταρια μεταξυ 4.0.3 και της 4.0.4?

 

Τελος τι αλλες αλλαγες ειδες?

 

Και ακομα ποιο σημαντικο οσοι εβαλαν την 4.1 leacked ειδαν καμια διαφορα στα κινητα τους και αν ναι τι διαφορες ειδαν?

 

Τελος παιδια αν περασουμε απο το κινητο και μονο τη νεα 4.1 ενω εχουμε την 4.0.3 θα σβηστουν ολα τα δεδομενα/προγραμματα κ.τ.λ. του κινητου ή οχι?

 

Γιατι οταν περναμε χειροκινητα(Μεσω odin) μια ολοκληρωμενη rom σβηνονται τα παντα απο το κινητο.

 

1ον) Δεν μίλησα για τρελή διαφορά. είπα κάπως καλύτερη.

 

2ον) Τα έγραψα, αλλά πιο συγκεκριμένα, δεν γίνεται φούρνος η συσκευή όταν βλέπω βίντεο/παιχνίδι , καλύτερο gps lock, ελάχιστα πιο αποκρίσιμο Interface, λιγότερα fc σε εφαρμογές.

 

3ον) Οι 4.1.2 leaked που δοκίμασα είναι απλά σε άλλο επίπεδο. Smooth σαν βούτυρο και απικρίσιμο στο full interface. Πολλες αισθητικές βελτιώσεις, πολλά στοιχεία από το S3 (smart stay, intelli-rotation, intelli-call κτλ). δώρο 50gb στο dropbox από τη samsung και πολλά άλλα που δεν πρόλαβα να τα δω. Φυσικά είχε και τα bug της , wake up lag, battery drain εξαιτίας του media scanner, μεγάλη κατανάλωση μνήμης ... αλλά λογικά αυτά θα φτιάξουν μέχρι την τελική έκδοση. Γενικότερα όμως ανανεώνει πλήρως το κινητό.

 

4ον)Ούτε over the air ούτε μέσω odin σβήνονται τα δεδομένα από το κινητό αν δεν το κάνεις εσύ. Που το άκουσες αυτό; Απλά αν θες να κάνεις μια καθαρή αναβάθμιση ενδείκνειται να τα σβήσεις , αλλά αν δεν θες απλά σβήνεις τις 2 cache (κανονική και dalvik αν το έχεις root) και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω τι εκανα εγω για να μου πειτε οτι αν ελεγχω απο το κινητο αν υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου αν θα τη δει να την κανει ή οχι.

 

Ειχα την επισιμη και απλα περασα ετσι για να δω λιγο πως ειναι το ροοτ την "CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5" καθοτι ειχα την επισημη 4.0.3 που ειχε τα τρια γραμματα "LP7" και μετα περασα παλι την αρχικη που ειχε το κινητο μου δηλαδη την "XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR." γιατι λογικα αυτη ειχε αρχικα το κινητο. Ολα περαστηκαν με το προγραμμα odin 3.04 ετσι και απλα στο πεδιο pda περασα το .tar αρχειο που σας ειπα ποιο πανω.

 

Τωρα λοιπον οταν με το καλο βγει η νεα 4.1 εκδοση λογισμικου θα την δει το κινητο αν το τσεκαρω over the air ή μεσω του προγραμματος kies ή οχι?

Επισης για να δει αν εχει νεο λογισμικο πρεπει να φτιαξω και λογαρισμο email στη samsung ή δεν ειναι απαραιτητο και θα δουλεψει μια χαρα με το κλασικο gmail που εχω συνδεσει με το κινητο μου?

 

Και αν τελικα δεν μπορει να το δει(Που δεν το ευχομαι) οτι υπαρχει νεα εκδοση λογισμκου και θα πρεπει να την περασω χειροκινητα μεσω odin φυσικα θα χασω οτι εχω περασει στο κινητο αλλα θα μπορω να το επαναφερω απο το kies backup που εχω κανει ή οχι και θα πρεπει να τα περναω ολα απο την αρχη?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΡΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

 

1ον) Δεν μίλησα για τρελή διαφορά. είπα κάπως καλύτερη.

 

2ον) Τα έγραψα, αλλά πιο συγκεκριμένα, δεν γίνεται φούρνος η συσκευή όταν βλέπω βίντεο/παιχνίδι , καλύτερο gps lock, ελάχιστα πιο αποκρίσιμο Interface, λιγότερα fc σε εφαρμογές.

 

3ον) Οι 4.1.2 leaked που δοκίμασα είναι απλά σε άλλο επίπεδο. Smooth σαν βούτυρο και απικρίσιμο στο full interface. Πολλες αισθητικές βελτιώσεις, πολλά στοιχεία από το S3 (smart stay, intelli-rotation, intelli-call κτλ). δώρο 50gb στο dropbox από τη samsung και πολλά άλλα που δεν πρόλαβα να τα δω. Φυσικά είχε και τα bug της , wake up lag, battery drain εξαιτίας του media scanner, μεγάλη κατανάλωση μνήμης ... αλλά λογικά αυτά θα φτιάξουν μέχρι την τελική έκδοση. Γενικότερα όμως ανανεώνει πλήρως το κινητό.

 

4ον)Ούτε over the air ούτε μέσω odin σβήνονται τα δεδομένα από το κινητό αν δεν το κάνεις εσύ. Που το άκουσες αυτό; Απλά αν θες να κάνεις μια καθαρή αναβάθμιση ενδείκνειται να τα σβήσεις , αλλά αν δεν θες απλά σβήνεις τις 2 cache (κανονική και dalvik αν το έχεις root) και είσαι έτοιμος.

Δηλαδη οταν λες εχεις καλυτερα αποτελεσματα στο λοκαρισμα gps σηματος εννοεις οτι βρισκει ποιο γρηγορα και λοκαρει ποιο ευκολα gps σημα γιατι κι εμενα το εχει αυτο το θεματακι με την 4.0.3 με οποιοδηποτε απο τα 2 προγραμματα χρησιμοποιω(sygic & don't panic) και το αλλο θεμα με το να ζεστενεται το κινητο αν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι ή βλεπω καποιο hd video ναι αυτο ισχυει και σε εμενα με την 4.0.3.

 

Εν ολιγης εσυ προτεινεις να την περασουμε ανεπιφυλακτα οταν με το καλο βγει και επισημα ετσι δεν ειναι?

Τα προβληματακια που λες οτι εχει προς το παρον η leaked 4.1 εκδοση για εξηγησε τα ποιο πολυ.

 

Και τελος το αλλο που λες οτι το κινητο ειναι ποιο smooth απ' οτι ηταν τι ακριβως εννοεις?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν λες εχεις καλυτερα αποτελεσματα στο λοκαρισμα gps σηματος εννοεις οτι βρισκει ποιο γρηγορα και λοκαρει ποιο ευκολα gps σημα γιατι κι εμενα το εχει αυτο το θεματακι με την 4.0.3 με οποιοδηποτε απο τα 2 προγραμματα χρησιμοποιω(sygic & don't panic) και το αλλο θεμα με το να ζεστενεται το κινητο αν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι ή βλεπω καποιο hd video ναι αυτο ισχυει και σε εμενα με την 4.0.3.

 

Εν ολιγης εσυ προτεινεις να την περασουμε ανεπιφυλακτα οταν με το καλο βγει και επισημα ετσι δεν ειναι?

Τα προβληματακια που λες οτι εχει προς το παρον η leaked 4.1 εκδοση για εξηγησε τα ποιο πολυ.

 

Και τελος το αλλο που λες οτι το κινητο ειναι ποιο smooth απ' οτι ηταν τι ακριβως εννοεις?

αν εξαιρεσεις το battery drain που εχει η 4.1.2 ειναι οχι απλως αλλο επιπεδο που λεει ο φιλος πιο πανω αλλα μερα με την νυχτα με τις 4.03 και 4.0.4.πολυ πιο γρηγορη πολυ πιο smooth με νεα features.εχω την 4.1.2. και δεν ξαναγυρναω πισω με τιποτα.πρεπει να την βαλεις για να καταλαβεις τι εννουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα την βαλω φιλε μου οταν με το καλο βγει η τελικη επισιμη εκδοση.

 

Απλα τωρα θελω να μαθω τον τροπο που θα μπορεσω να την βαλω.

 

Αν λοιπον ξερει κανεις απο πρωτο χερι τι ακριβως θα πρεπει να κανω τοτε ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Θα την βαλω φιλε μου οταν με το καλο βγει η τελικη επισιμη εκδοση.

 

Απλα τωρα θελω να μαθω τον τροπο που θα μπορεσω να την βαλω.

 

Αν λοιπον ξερει κανεις απο πρωτο χερι τι ακριβως θα πρεπει να κανω τοτε ας μου απαντησει.

αν μεινεις με 4,0.3 θα αρχισει η αναβαθμιση αν παλι βαλεις 4.04 πχ αυτην http://www.hotfile.com/dl/180680043/d97d29f/I9100XWLQ2_I9100DBTLPO_DBT.zip.html που ειναι η τελευταια 4,0,4 που βγηκε και ειναι αλλης χωρας γερμανικη θα παρεις και πιο γρηγορα την 4.1 οταν βγει officcial.αν εχεις προβλημα με 4.03.δοκιμασε αυτη μεσω odin την περνας

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε αλλο ρωταω παραπανω.

Διαβασε λιγο τι ρωταω γιατι μαλλον μου απαντας σε αλλο.

 

Εγω το μονο που ρωταω ειναι αν μεινω με την 4.0.3 που εχω τωρα την επισημη απο αυτο το τοπιικ που περασα με το odin 3.04 με το κλασικο τροπο θα με ρωτησει οταν βγει επισημα η 4.1 εκδοση ειτε μεσω kies ειτε μεσω over the air?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ρωταω ειναι αν μεινω με την 4.0.3 που εχω τωρα την επισημη απο αυτο το τοπιικ που περασα με το odin 3.04 με το κλασικο τροπο θα με ρωτησει οταν βγει επισημα η 4.1 εκδοση ειτε μεσω kies ειτε μεσω over the air?

 

Ναι, θα σε ρωτήσει όταν έρθει η επίσημη της χώρας που πέρασες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε αλλο ρωταω παραπανω.

Διαβασε λιγο τι ρωταω γιατι μαλλον μου απαντας σε αλλο.

 

Εγω το μονο που ρωταω ειναι αν μεινω με την 4.0.3 που εχω τωρα την επισημη απο αυτο το τοπιικ που περασα με το odin 3.04 με το κλασικο τροπο θα με ρωτησει οταν βγει επισημα η 4.1 εκδοση ειτε μεσω kies ειτε μεσω over the air?

εφοσον εχεις officcial rom στο κινητο θα σε ρωτησει απλα σου ειπα οτι με την 4.0.3 θα αργησει να κανει αναβαθμιση γιατι απλα αν περιμεναμε την Samsung hellas ζητω που καηκαμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει ρε φιλε.

 

ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ....

 

Δηλαδη θα προτημαγες να μην βγαζανε καθολου την 4.1 για το s2?

Δεν νομιζω.

 

Ειδες που υπαρχουν και χειροτερα....

Ας ελπισουμε να μας υποστηριξουν και για τη νεοτερη 4.2 που νομιζω στο s3 εχει ηδη ανακοινωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει ρε φιλε.

 

ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ....

 

Δηλαδη θα προτημαγες να μην βγαζανε καθολου την 4.1 για το s2?

Δεν νομιζω.

 

Ειδες που υπαρχουν και χειροτερα....

Ας ελπισουμε να μας υποστηριξουν και για τη νεοτερη 4.2 που νομιζω στο s3 εχει ηδη ανακοινωθει.

οπως νομιζεις.αλλα επειδη δεν καταλαβες τι εννοω εχω γερμανικο τηλεφωνο και εχω παρει 2 επισημες αναβαθμισεις την 4.0.4 την στιγμη που στην ελλαδα official ειστε με 4.0.3.εγω θα εχω παρει την 4.1.2 απο γερμανια τον αλλον μηνα. για εδω πολυ αμφιβαλλω.καλη ανοιξη.γιαυτο σου εδωσα την τελευταια γερμανικη για να μη περιμενεις την απιστευτη Samsung hellas ποτε θα φιλοτιμηθει να βγαλει αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει flashable zip για να χρησιμοποιήσουμε το cwm recovery και να μην ξαναχρειαστούμε root?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει flashable zip για να χρησιμοποιήσουμε το cwm recovery και να μην ξαναχρειαστούμε root?

 

Γίνε λίγο πιο σαφής, γιατί δε βγαίνει νόημα :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ Στράτο :)

 

Βασικά πούλησα το κινητό και θέλω να το επαναφέρω σε εργοστασιακή rom.

 

Αλλά για να μην ψάχνει το παιδί που θα πάρει το κινητό να κάνει πάλι root , ψάχνω flashable zip την stock rom για να την βάλω στην sdcard και απο εκει με update zip απο το cwm recovery να την περάσω.

 

υπάρχει κάτι τέτοιο ή πάμε για odin?

 

ευχαριστώ!

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ Στράτο :)

 

Βασικά πούλησα το κινητό και θέλω να το επαναφέρω σε εργοστασιακή rom.

 

Αλλά για να μην ψάχνει το παιδί που θα πάρει το κινητό να κάνει πάλι root , ψάχνω flashable zip την stock rom για να την βάλω στην sdcard και απο εκει με update zip απο το cwm recovery να την περάσω.

 

υπάρχει κάτι τέτοιο ή πάμε για odin?

 

ευχαριστώ!

 

Εργοστασιακή ("μαμά" που λέμε :p) se zip όχι δεν υπάρχει, μόνο με odin δυστυχώς.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ Στράτο :)

 

Βασικά πούλησα το κινητό και θέλω να το επαναφέρω σε εργοστασιακή rom.

 

Αλλά για να μην ψάχνει το παιδί που θα πάρει το κινητό να κάνει πάλι root , ψάχνω flashable zip την stock rom για να την βάλω στην sdcard και απο εκει με update zip απο το cwm recovery να την περάσω.

 

υπάρχει κάτι τέτοιο ή πάμε για odin?

 

ευχαριστώ!

 

Μόνο Οdin.

Αλλά είναι πανεύκολο.Βάζεις μια εργοστασιακή και τέλος.

Άντε να κάνεις και ένα φορματ την εσωτερική κάρτα για να μην έχει "σκουπίδια" ή τίποτα ξεχασμένα πράγματα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Οdin.

Αλλά είναι πανεύκολο.Βάζεις μια εργοστασιακή και τέλος.

Άντε να κάνεις και ένα φορματ την εσωτερική κάρτα για να μην έχει "σκουπίδια" ή τίποτα ξεχασμένα πράγματα δικά σου.

 

Odin το συνιστουν 29 φορουμιστες :D

υπάρχει καμια προτεινόμενη ή να βάλω την τελευταία βαλκανική;

 

ή να βάλω και την Pulse να τελειώνουμε ;)

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Odin το συνιστουν 29 φορουμιστες :D

υπάρχει καμια προτεινόμενη ή να βάλω την τελευταία βαλκανική;

 

ή να βάλω και την Pulse να τελειώνουμε ;)

 

Εγώ προτείνω μαμά να είσαι καθαρός εσύ και ας επιλέξει ο ίδιος τι θέλει να κάνει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ Στράτο :)

 

Βασικά πούλησα το κινητό και θέλω να το επαναφέρω σε εργοστασιακή rom.

 

Αλλά για να μην ψάχνει το παιδί που θα πάρει το κινητό να κάνει πάλι root , ψάχνω flashable zip την stock rom για να την βάλω στην sdcard και απο εκει με update zip απο το cwm recovery να την περάσω.

 

υπάρχει κάτι τέτοιο ή πάμε για odin?

 

ευχαριστώ!

 

Απλά εκτός του να το επαναφέρεις σε μαμά firmware πρέπει να μηδενίσεις και τον counter με το triangle away από το playstore. Αν δεν θες να το κάνεις , οφείλεις να ενημερώσεις το παιδί που το πουλησει ότι έχεις κάνει στο παρελθόν root το κινητό και ότι φυσικά έχει ανέβει το counter.

Link to comment
Share on other sites

Απλά εκτός του να το επαναφέρεις σε μαμά firmware πρέπει να μηδενίσεις και τον counter με το triangle away από το playstore. Αν δεν θες να το κάνεις , οφείλεις να ενημερώσεις το παιδί που το πουλησει ότι έχεις κάνει στο παρελθόν root το κινητό και ότι φυσικά έχει ανέβει το counter.

 

Πολύ απλά, μηδενίζεις τον counter πρωτού περάσεις την official μέσω Odin και συνεχίζεις.. Ο counter ανεβαίνει μόνο όταν περνάς νέο kernel μέσω Odin και όχι official rom.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, μηδενίζεις τον counter πρωτού περάσεις την official μέσω Odin και συνεχίζεις.. Ο counter ανεβαίνει μόνο όταν περνάς νέο kernel μέσω Odin και όχι official rom.

 

Το ίδιο λέμε. Είτε το μηδενίσεις πριν ειτε μετά το ίδιο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...