Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω ενα galaxy S II που ειχα παρει απο το πλαίσιο και ηταν το πρώτο μου smartphone (Ανεκαθεν προτιμούσα τα αρχαια "τούβλα" Νόκια), επομένως δεν ειμαι και πολυ expert σε θεματα rooting.

 

Το τελευταίο καιρο Είχα ενα θέμα με τη χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης του, καθώς μου έβγαζε 450mb ελευθερα απο τα 16gb.

Συνδέοντας το στο pc και απο τις ιδιοτητες των φακελων, τα αρχεια μου ήτανε γύρω στα 4gb ... επομένως δεν είχα ιδεα τι ηταν αυτο που επιανε τοσο χώρο.. και δε μπορουσα να το βρω... διαβασα διαφορες θεωρειες στο ιντερνετ και αποφασησα να το ρουτάρω μηπως μπορεσω και ανακαλυψω καποιον κρυφο φακελο 'η οτι ηταν αυτο που ετρωγε τοσο χωρο.. Ματαια!

Τελικα κατεληξα να κανω root μέσω odin, αποτελεσμα μηδεν... Εβαλα ξανα εργοστασιακες ρυθμίσεις και το μονο που κατάφερα ηταν να χάσω ολα τα εικονίδια απο τις εφαρμογες κτλ, παρολο που εκανα restore το backup που ειχα παρει...

 

Όπως και να χει ο,τι εγινε εγινε. Λέω να βάλω την official έκδοση 4.1.2 της cosmote. Εκτος αν έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο.

Official έκδοση πως ακριβώς την βάζω? οχι μεσω του odin φανταζομαι.

Επίσης καμια συμβουλή για το πρόβλημα της εσωτερικης μνημης? γιατι το προβλημα παραμένει!

 

Ναι με odin το περνας. Διαβασε για λεπτομερειες στον οδηγο της πρωτης σελιδας εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851. Kαι αν θελεις root κοιταζεις εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676.

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Εχω ενα galaxy S II που ειχα παρει απο το πλαίσιο και ηταν το πρώτο μου smartphone (Ανεκαθεν προτιμούσα τα αρχαια "τούβλα" Νόκια), επομένως δεν ειμαι και πολυ expert σε θεματα rooting.

 

Το τελευταίο καιρο Είχα ενα θέμα με τη χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης του, καθώς μου έβγαζε 450mb ελευθερα απο τα 16gb.

Συνδέοντας το στο pc και απο τις ιδιοτητες των φακελων, τα αρχεια μου ήτανε γύρω στα 4gb ... επομένως δεν είχα ιδεα τι ηταν αυτο που επιανε τοσο χώρο.. και δε μπορουσα να το βρω... διαβασα διαφορες θεωρειες στο ιντερνετ και αποφασησα να το ρουτάρω μηπως μπορεσω και ανακαλυψω καποιον κρυφο φακελο 'η οτι ηταν αυτο που ετρωγε τοσο χωρο.. Ματαια!

Τελικα κατεληξα να κανω root μέσω odin, αποτελεσμα μηδεν... Εβαλα ξανα εργοστασιακες ρυθμίσεις και το μονο που κατάφερα ηταν να χάσω ολα τα εικονίδια απο τις εφαρμογες κτλ, παρολο που εκανα restore το backup που ειχα παρει...

 

Όπως και να χει ο,τι εγινε εγινε. Λέω να βάλω την official έκδοση 4.1.2 της cosmote. Εκτος αν έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο.

Official έκδοση πως ακριβώς την βάζω? οχι μεσω του odin φανταζομαι.

Επίσης καμια συμβουλή για το πρόβλημα της εσωτερικης μνημης? γιατι το προβλημα παραμένει!

 

Μάλλον κάνεις το σύνηθες λάθος με την μνήμη του s2.

Η 16 χωρίζεται σε 2 μέρη.

Μνήμη συστήματος 2gb και sdcard τα υπόλοιπα.

Ξαναδές τις πληροφορίες χώρου αποθήκευσης και γράψε τα αναλυτικά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την LSS.

5 λεπτά υπόθεση ήταν και απορώ γιατί περίμενα την κ@λοcosmote να βγάλει την αναβάθμιση τόσους μήνες :angry:

Το κινητό με μια πρώτη ματιά λειτουργεί πολύ καλύτερα σε σχέση με την άθλια 4.0.3 που είχε τρελά κολλήματα.

Έκανα back up επαφές-μηνύματα και συγχρονισμο απλά μου έχασε όλες τις εφαρμογές και τα παιχνίδια ενώ παλια όταν είχα κάνει αναβάθμιση μου τα είχε επαναφέρει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την LSS.

5 λεπτά υπόθεση ήταν και απορώ γιατί περίμενα την κ@λοcosmote να βγάλει την αναβάθμιση τόσους μήνες :angry:

Το κινητό με μια πρώτη ματιά λειτουργεί πολύ καλύτερα σε σχέση με την άθλια 4.0.3 που είχε τρελά κολλήματα.

Έκανα back up επαφές-μηνύματα και συγχρονισμο απλά μου έχασε όλες τις εφαρμογές και τα παιχνίδια ενώ παλια όταν είχα κάνει αναβάθμιση μου τα είχε επαναφέρει

 

Αυτο με την επαναφορα των εφαρμογων ειναι λιγο... μυστηριο, μια κι εμενα κατα τις εναλλαγες roms που εχω κανει, αλλες φορες μου τις εφερνε κι αλλες οχι...

Και ξερω τι πρεπει να εχω κανει για να τις επαναφερει...

Οπως και να'χει, με 'γεια η 4.1.2 σου, προσωπικα το σχολιο σου θα το εβαζα με τεραστια γραμματα στην κορυφη καθε σελιδας για να το βλεπουν οσοι φιλοι το σκεφτονται ακομα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ρομ είναι ίδιες και για το plus? Το πήρε ο αδερφός μου με επιδότηση από Vodafone και είναι κλειδωμένο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ...εδω και 7-8 μέρες απόκτησα κ εγω το πλασ το 2 ...πρώτη φορα στο ανδροιτ μετα απο πολλά χρόνια στη νοκια...κατάφερα να το κάνω ροοτ να βάλω μαγειρεμένη ροομ δεν μ αρεσε την έβγαλα ....αυτο που με χάλασε πολύ ειναι οι αδειες που ζητανε οι εφαρμογες τοσο που ξαναγύρισα στο νοκια...απ οτι διάβασα και ειδα θελω να βαλω το pdoid και καποια εφαρμογη να μεταφέρω οσες μεταφεροντε εφαρμογές στην καρτα ... ολλα αυτα μετα απο πολεσ μερεσ και ωρες διαβασμα ...σε αλλα χρονια θα ειχα μπει ιατρικη μετα απο τοσο διαβασμα ...:))))))
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες στη δουλειά πέρασα την official nordic LSS στο κινητό ενός συναδέλφου. Μετέπειτα στο σετάρισμα του κινητού με εφαρμογές κλπ χρησιμοποιώντας wifi παρατήρησα όπως ακουμπούσα το δάχτυλο στην οθόνη το ένιωθα αρκετά ζεστό , ειδικά απο την μέση και πάνω. Ηταν φυσιολογική η θερμότητα αυτή στο κινητό ? Για αρκετή ώρα η οθόνη ήταν συνέχεια ανοιχτή , με wifi , κατέβασμα και εγκατάσταση εφαρμογών. Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες στη δουλειά πέρασα την official nordic LSS στο κινητό ενός συναδέλφου. Μετέπειτα στο σετάρισμα του κινητού με εφαρμογές κλπ χρησιμοποιώντας wifi παρατήρησα όπως ακουμπούσα το δάχτυλο στην οθόνη το ένιωθα αρκετά ζεστό , ειδικά απο την μέση και πάνω. Ηταν φυσιολογική η θερμότητα αυτή στο κινητό ? Για αρκετή ώρα η οθόνη ήταν συνέχεια ανοιχτή , με wifi , κατέβασμα και εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Φυσιολογικοτατη αφού με το που μπαίνει το νέο firmware αρχίζει το media scanning, βάλε ρυθμίσεις, βάλε το συνεχές κατέβασμα και εγκαταστάσεις.. φαντάσου την "πίεση" που δέχεται η cpu εκείνη την ώρα και θα καταλάβεις.;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Γενικά όταν δουλεύει full η cpu το κινητό ειναι αρκετά θερμό , όπως και στα games ;)

 

Έτσι, λεπτή συσκευή, δυνατή cpu.. υπό ορισμένων συνθηκών η θερμότητα δεν μπορεί να αποφευχθεί εντελώς..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ρομ είναι ίδιες και για το plus? Το πήρε ο αδερφός μου με επιδότηση από Vodafone και είναι κλειδωμένο

 

 

όχι... έχουν διαφορετικό hardware, του plus είναι υποδεέστερο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λετε να μας ξεχασε η Nordic? :p

 

Κάπου διάβασα ότι η lsw έχει ελάχιστες διαφορές απ'την lss, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια αλλά αφού στην lss δεν εντοπίζω θέματα.. ας μείνει ως έχει, βαριέμαι να στήνω ξανά απ'την αρχή..:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θελω να βαλω την lss στο γαλαξια μου (2) αλλα δεν εχω καταλαβει το βημα 9 αν πρεπει να το κανω και πως. Το τηλεφωνο ειναι μαμα με 4.0.3 απο vodafone και δεν με αναβαθμιζει αυτοματα στην 4.1.2 παροτι εχει βγει επισημη απο vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θελω να βαλω την lss στο γαλαξια μου (2) αλλα δεν εχω καταλαβει το βημα 9 αν πρεπει να το κανω και πως. Το τηλεφωνο ειναι μαμα με 4.0.3 απο vodafone και δεν με αναβαθμιζει αυτοματα στην 4.1.2 παροτι εχει βγει επισημη απο vodafone.

 

Η 4.0.3 εχει πολλα προβληματα. Το sales code της (vodafone) δεν αλλαζει ειναι stock. Για να το αλλαξεις πρεπει να εισαι root στην jelly bean. Για να κανεις root διαβασε εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676. Περνα με odin την rom που θελεις, και μετα κατεβασε αυτο:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&hl=en για να το αλλαξεις, αν θελεις.!! Αν βαλεις την XWLSS, εχει μεσα της η rom αρκετα, απο διαφορες χωρες. Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Εγω το εχω ΝΕΕ για να παιρνω τις αναβαθμισεις. Εχεις κατεβασει το kies στο PC σου..? Αν οχι κατεβασε το, γιατι πρεπει να υπαρχουνε drivers για να αναγνωρισει το odin το τηλ/νο. Δοκιμασες αναβαθμιση με kies και δεν στην κανει...?

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θελω να βαλω την lss στο γαλαξια μου (2) αλλα δεν εχω καταλαβει το βημα 9 αν πρεπει να το κανω και πως. Το τηλεφωνο ειναι μαμα με 4.0.3 απο vodafone και δεν με αναβαθμιζει αυτοματα στην 4.1.2 παροτι εχει βγει επισημη απο vodafone.

 

Προφανως το κινητο σου δεν εχει sales code Vodafone κι ας το πηρες από καταστημα τους, εφοσον δεν σε αναβαθμιζει αμεσα και φοραει και 4.0.3...μαλλον ειναι EUR (unbranded ελληνικο δηλ.) οπότε περιμενεις ή ξεκινας τις...μετατροπες για να βαλεις jelly bean άλλης χωρας

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και γω νεος κατοχος εχω ψιλομπερδευτει με τα csc , sales code . Το δικο μου αγοράστηκε απο media markt , οταν το συνδεσα με το kies εγραφε (EUR) ειχε 4.0.3 και δεν πηρε αναβάθμιση. Τωρα περασα την Nordic lss. Δε χρειάζεται κατι αλλο έτσι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και γω νεος κατοχος εχω ψιλομπερδευτει με τα csc , sales code . Το δικο μου αγοράστηκε απο media markt , οταν το συνδεσα με το kies εγραφε (EUR) ειχε 4.0.3 και δεν πηρε αναβάθμιση. Τωρα περασα την Nordic lss. Δε χρειάζεται κατι αλλο έτσι ?

 

Αν το csc σου εχει γινει NEE, δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Θα "δει" οποιαδηποτε αναβαθμηση ερθει στο μελλον και αφορα NEE (εχει αργησει εδω που τα λεμε!!! :p )

Αν για οποιοδηποτε λογο δεν εχει γινει ΝΕΕ κι εχει παραμεινει EUR τοτε ΔΕΝ θα το "βλεπει" το Kies και ΔΕΝ θα παιρνει επισημες ενημερωσεις.

Σε αυτη τη περιπτωση, ή χρησιμοποιεις το csc select απο το Play και αλλαζεις το csc σου (απαιτει root & κανει factory reset ομως...), ή δεν ασχολεισαι καθολου με ολα αυτα και περνας με Odin οτι καινουργιο ερθει (που δεν νομιζω να ερθουν και πολλα πλεον... :cry: )

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να χασεις το ρουτ ενος κινητου ειναι να του περασεις απο την αρχη μεσω odin μια rom που ΔΕΝ ειναι ρουτ σωστα?

 

Αν π.χ. κανεις καποια updates ή κατι αλλο δεν χανεις το ρουτ σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικα οτι καινουριο υπαρξει θα φλασαρετε και μεσω Odin :-) οποτε θα προτιμησω τον δευτερο τροπο
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να χασεις το ρουτ ενος κινητου ειναι να του περασεις απο την αρχη μεσω odin μια rom που ΔΕΝ ειναι ρουτ σωστα?

 

Αν π.χ. κανεις καποια updates ή κατι αλλο δεν χανεις το ρουτ σωστα?

 

Αν περασεις αλλη rom, ναι, χανεται το root. Οταν λες updates, τι εννοεις? Αν εννοεις update σε rom, ναι, χανεται... Οταν εκανα update και πηγα στην LSS απο την (δεν θυμαμαι ποια ηταν πριν... :lol: ) χαθηκε το root και το ξαναεκανα...

 

Ε λογικα οτι καινουριο υπαρξει θα φλασαρετε και μεσω Odin :-) οποτε θα προτιμησω τον δευτερο τροπο

 

Προφανως... Εγω παντως δεν αντισταθηκα στον πειρασμο και αλλαξα το csc...!!! :p

 

(ζητω συγγνωμη για τα 2 συνεχομενα posts, δεν ξερω πως (και αν) μπορω να τα ενωσω...)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν μπηκα στον κοπο να κανω root καθως το τηλέφωνο είναι κτηνος και με stock. Ισως αν αποφασίσω καποια στιγμή να βάλω custom. Το μονο που με ενοχλει ειναι η κατανάλωση μπαταρίας. Ρουφάει πραγματικά
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν μπηκα στον κοπο να κανω root καθως το τηλέφωνο είναι κτηνος και με stock. Ισως αν αποφασίσω καποια στιγμή να βάλω custom. Το μονο που με ενοχλει ειναι η κατανάλωση μπαταρίας. Ρουφάει πραγματικά

 

Το root σε βοηθαει σε "αλλα" πραγματα, δεν εχει να κανει με το ποσο κτηνος ειναι... Ειμαστε βεβαια ελαφρως off-topic...!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το root σε βοηθαει σε "αλλα" πραγματα, δεν εχει να κανει με το ποσο κτηνος ειναι... Ειμαστε βεβαια ελαφρως off-topic...!!!

Για σας παιδιά χθες με κλεπσανε το κινητό.Το κινιτο πάει χερο ότι δεν προκιτε να το βρω άλλα ήμουν σινδεμενοσ στο μάρκετ και στο φβ και στο samsung apps με αφτα τορα τι γινετε..?

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά χθες με κλεπσανε το κινητό.Το κινιτο πάει χερο ότι δεν προκιτε να το βρω άλλα ήμουν σινδεμενοσ στο μάρκετ και στο φβ και στο samsung apps με αφτα τορα τι γινετε..?

 

Αλλάζεις απευθείας κωδικό!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...