Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το SΙΙ ενός φίλου,

ενώ φαίνεται το 3G (δεδομένα κινητης) να λειτουρεί μόνο όταν λαμβάνει mms ,ΔΕΝ λειτουργούν τα δεδομένα για περιήγηση στο internet ...¨εσβησα και ξαναπέρασα τα APN τίποτα έκανα hard reset το κινητό τίποτα...Καμία άλλη ιδεα? κάποιος που το έχει ξανασυναντήσει?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που λειτουργούν τα δεδομένα στα mms, περισσότερο μου κάνει για πρόβλημα δικτύου παρά συσκευής. Μάλλον πρέπει να πάρει ρηλέφωνο στον πάροχο.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως ξέρω έχω φλασάρει δύο φορές με Odin αλλά δεν θυμόμουν την κατάληξη για το αρχείο md5. Ευχαριστώ πολύ. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το Root το περνάς από Recovery και όχι από Odin. Εκτός και αν σε αυτή την έκδοση το κάνεις διαφορετικά.

 

Η επιλεγεις το zipaki, εαν εχεις εξωτερικη καρτα, και κανεις αυτο: apply update from external storage και εισαι rooted.!! Κανεις επανεκκινηση και εισαι ο.κ.!! Οχι δεν εχει αλλαξει κατι στον τροπο που γινεται το root, και σ'αυτην την εκδοση ειναι οπως γινοτανε και πριν. Καποια αρχεια στην Rom μπορει να εχουνε αλλαξει γιατι ειναι νεωτερη.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχεις κάρτα που περνάς το ζιπακι και πως το βρίσκεις από το recovery menu;

 

Απλούστατα, δεν μπορείς να το κάνεις αφού το εργοστασιακό recovery δεν διαβάζει τη μνήμη του τηλεφώνου.;)

Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω εδώ εμάς που έχουμε unbranded κινητά να περνούμε την 4.1.2 καλά Χριστούγεννα έτσι όπως το πάνε στην Samsung hellas. ΑΝΟΙΓΜΑ καλά δεν ντρέπονται να το έχει δώσει πρώτα η Vodafone και η ίδια η Samsung hellas τζίφος....ι Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω εδώ εμάς που έχουμε unbranded κινητά να περνούμε την 4.1.2 καλά Χριστούγεννα έτσι όπως το πάνε στην Samsung hellas. ΑΝΟΙΓΜΑ καλά δεν ντρέπονται να το έχει δώσει πρώτα η Vodafone και η ίδια η Samsung hellas τζίφος....ι

 

Καλα, δεν ειναι και τοσο θεμα ρε συ. Τοσες σελιδες για μια jb eur.

Δηλαδη γιατι να μην περασεις μια nordic nee-dnf που δινει και συνεχεια updates να τελειωνεις?

Ενημερωτικα, και να βγει η eur, μην περιμενεις να ασχοληθει με updates η samsung hellas, ποσο μαλλον για το s2 ενω ειναι στην αγορα το s3 και s4. Οποτε, εκεινη που θα βγει, με εκεινη θα μεινεις κιολας απο θεμα updates οταν ολες οι αλλες χωρες θα δινουν συνεχεια updates πχ nordic. :)

Και ενα παραδειγμα, μηπως εβγαλε η samsung hellas για την 403 update για το λαθος που εχουν κανει να διχνει στα γερμανικα για το αν θα κανει δονηση το κινητο οταν σε παιρνουν? ΟΧΙ. Οσο για την 404, δεν γραφω καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν ειναι και τοσο θεμα ρε συ. Τοσες σελιδες για μια jb eur.

Δηλαδη γιατι να μην περασεις μια nordic nee-dnf που δινει και συνεχεια updates να τελειωνεις?

Ενημερωτικα, και να βγει η eur, μην περιμενεις να ασχοληθει με updates η samsung hellas, ποσο μαλλον για το s2 ενω ειναι στην αγορα το s3 και s4. Οποτε, εκεινη που θα βγει, με εκεινη θα μεινεις κιολας απο θεμα updates οταν ολες οι αλλες χωρες θα δινουν συνεχεια updates πχ nordic. :)

Και ενα παραδειγμα, μηπως εβγαλε η samsung hellas για την 403 update για το λαθος που εχουν κανει να διχνει στα γερμανικα για το αν θα κανει δονηση το κινητο οταν σε παιρνουν? ΟΧΙ. Οσο για την 404, δεν γραφω καν.

Σε αυτο δεν εχεις και τοσο αδικο αλλα περιμεναμε τοσο καιρο τωρα που λογικα θα την κυκλοφορησουν οπου να 'ναι θα περασουμε τη π.χ. την nordic...

 

Να σας πω ρε παιδες αφου με το που αλλαξεις sales code κανει και restore factory settings πιστευω δεν υπαρχει λογος να κανεις και μεσα απο το μενου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα το περασμα του νεου rom.

 

Επισης τι ακριβως προφερει η αλλαγη sales code?

Δηλαδη αν δεν την κανουμε τι χανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν εχεις και τοσο αδικο αλλα περιμεναμε τοσο καιρο τωρα που λογικα θα την κυκλοφορησουν οπου να 'ναι θα περασουμε τη π.χ. την nordic...

 

Να σας πω ρε παιδες αφου με το που αλλαξεις sales code κανει και restore factory settings πιστευω δεν υπαρχει λογος να κανεις και μεσα απο το μενου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα το περασμα του νεου rom.

 

Επισης τι ακριβως προφερει η αλλαγη sales code?

Δηλαδη αν δεν την κανουμε τι χανουμε?

 

Εγω σου προτεινω πχ nordic γιατι οπως βλεπει ειναι η μονη που δινει σχεδον καθε μηνα 1-2 updates, σε αντιθεση με την eur, καλα εκανες και περιμενες, αλλα μην περιμενεις μετα να κανει updates το κινητο σου...δυστυχως...γι'αυτο και ο λογος που σου λεω να κανεις την αλλαγη.

 

Οσο για το csc...ειναι καθαρα και μονο για το αν θα βλεπει μεσω OTA τα διαθεσημα updates ή οχι.

Εγω πχ που ειμαι με EUR CSC και με Nordic λογισμικο, δεν προκειται να κανω ποτε updates μεσω ota αν δεν το αλλαξω.

Ειναι τι θελει ο καθενας, εγω που περναω εκδοσεις μεσω Odin, αδιαφορο μου ειναι το csc μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το sales code στην ουσια ειναι μονο για το αν θες να κανεις updates μεσω over the air σωστα?

 

Δηλαδη παιρνας την nordic μεσω odin και μετα δεν ξανα-ασχολησε αν του εχεις αλλαξει το sales code σε eur σωστα?

 

Παντως οσο αφορα τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν χρειαζεται να τις κανεις και μετα το περασμα της νεα nordic rom αφου θα αλλαξεις το sales code και το κανει μονο του σωστα?

 

Στην ουσια το sales code δηλωνει απο που αγοραστικε η συσκευη σου γι' αυτο και παντρευεται με το imei του κινητου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση. Μετά από πέρασμα της νέας Rom γνωρίζω πως πρέπει να κάνουμε πάλι τα Wipes και Factory Reset.

Αν περάσουμε το Root στην έκδοση αυτή, μετά πρέπει να κάνουμε πάλι Wipes και FR ή θα χαθεί το Root;

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση. Μετά από πέρασμα της νέας Rom γνωρίζω πως πρέπει να κάνουμε πάλι τα Wipes και Factory Reset.

Αν περάσουμε το Root στην έκδοση αυτή, μετά πρέπει να κάνουμε πάλι Wipes και FR ή θα χαθεί το Root;

 

Οχι, περνας το root, κανεις ρεσταρτ το κινητο και εισαι οκ. :) (τουλαχιστον αυτο ισχυει για περασμα ρουτ μεσω εξωτερικης sd).

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ fits13, εδω και τοσο καιρο παρατηρω τα Post σου σε ολα τα thread και μονιμως βλεπω να παραπονιεσαι για την μεγαλη αναμονη και καθυστερηση της αναβαθμισης (4.1.2) στις συσκευες μας. Εκτος λοιπον οτι ολα τα παιδια εδω μεσα προσπαθουν να σε πεισουν να μπεις στην διαδικασια να περασεις καποια επισημη rom αλλης χωρας, εσυ δεν το κανεις και κανεις συνεχεια ανουσια post, μιζεριας και κλαψας, με αλλα λογια και το ιδιο ουσιαστικα περιεχομενο.

 

Το τηλεφωνο σου δε θα παθει τιποτα, ουτε θα χαλασει αν προσπαθησεις να κανεις την διαδικασια αυτη, δεν ειναι επικινδυνο και θα παρεις και μια γευση σε τελικη αναλυση για το τι επιτελους εστι jelly bean. Οποτε και αν ερθει στις συσκευες μας ο 4.1.2, τοτε απλα θα την περασεις. Οποτε η μπες στην διαδικασια αλλαγης rom η μην ποσταρεις τα ιδια και τα ιδια.

 

Εδω να φανταστεις οι κατοχοι των note 2 και galaxy s3 περιμενουν πως και πως την εκδοση android 5 και λιγες μερες πριν ανακοινωσαν στην samsung πως πρωτα θα βγει αλλη εκδοση γι αυτους (4.3.3). Αυτοι τι να πουν?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν οπως λες παρακολουθουσες ολα μου τα ποστ(Κατι που αποδυκνιεται ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ) τοτε θα ΗΞΕΡΕΣ οτι εχω περασει μεσω odin φυσικα σε αλλα samsung s2 αλλα και στο δικο μου επισημες ρομ αλλα εσυ εκανες αυτο το ποστ μονο και μονο απλα για να μου την πεις και να δειχτεις.

 

Αν λοιπον ΔΕΝ Σ' ΑΡΕΣΟΥΝ τα ποστ μου μπορεις πολυ ανετα και πανευκολα να με κανεις ενα ignore απο το φορουμ και πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΠΟΣΤ ΜΟΥ που τοσο σε ενοχλει.

 

Τελος το οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ για το οτι εχει αργησει υπερβολικα να ερθει η 4.1.2 στις unbranded συσκευες samsung galaxy s2 i9100 σου λεει κατι?

 

Αυτοι το ξερουν οτι θα περιμενουν οπως περιμενω κι εγω και αυτοι επειδη οι συσκευες τους ειναι ποιο νεα μοντελα θα τις παρουν πολυ νωριτερα απο αλλους τις νεες εκδοσεις ρομ.

 

Τελος αν τελικα ολοι θελουμε να εχουμε την τελευταια επισιμη ρομ για το κινητο μας χωρις να περιμενουμε ουτε μερα πρεπει να προβουμε στην αγορα ενος οποιουδηποτε google nexus που παιρνουν ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις επισημες ρομ ΑΜΕΣΩΣ χωρις καμια αναμονη αφου παιρνουν τις ποιο native rom που βγαινουν ανα τα μοντελα και μαρκες.

 

τελεία και παύλα.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ fits13, εδω και τοσο καιρο παρατηρω τα Post σου σε ολα τα thread και μονιμως βλεπω να παραπονιεσαι για την μεγαλη αναμονη και καθυστερηση της αναβαθμισης (4.1.2) στις συσκευες μας. Εκτος λοιπον οτι ολα τα παιδια εδω μεσα προσπαθουν να σε πεισουν να μπεις στην διαδικασια να περασεις καποια επισημη rom αλλης χωρας, εσυ δεν το κανεις και κανεις συνεχεια ανουσια post, μιζεριας και κλαψας, με αλλα λογια και το ιδιο ουσιαστικα περιεχομενο.

 

Εδω να φανταστεις οι κατοχοι των note 2 και galaxy s3 περιμενουν πως και πως την εκδοση android 5 και λιγες μερες πριν ανακοινωσαν στην samsung πως πρωτα θα βγει αλλη εκδοση γι αυτους (4.3.3). Αυτοι τι να πουν?

 

Φιλε, εδω που τα λεμε, εχει δικιο ο fits13.ειναι αδικο καποιες συσκευες να εχουν παρει εδω κ καιρο την 4.1.2 και καποιες αλλες τιποτα ακομα.Απο την αλλη βεβαια, δεν πρεπει να μιλαμε καθολου κ να παραπονιομαστε.μιλαμε για συσκευη 2,5 ετων η οποια παιρνει ακομα αναβαθμισεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, εδω που τα λεμε, εχει δικιο ο fits13.ειναι αδικο καποιες συσκευες να εχουν παρει εδω κ καιρο την 4.1.2 και καποιες αλλες τιποτα ακομα.Απο την αλλη βεβαια, δεν πρεπει να μιλαμε καθολου κ να παραπονιομαστε.μιλαμε για συσκευη 2,5 ετων η οποια παιρνει ακομα αναβαθμισεις!

 

Άδικο δεν έχει σε καμία περίπτωση ούτε ο fits αλλά ούτε όποιος άλλος παραπονιέται γι'αυτή την καθυστέρηση. Το να επαναλαμβάνεται όμως τόσο πολύ για τα ίδια και τα ίδια πράγματα και μάλιστα για τόσο καιρό.. τέλος πάντων, κι εγώ έχω ασχοληθεί πολύ μ'αυτές τις επαναλήψεις. Και δεν είμαι ο μόνος..;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, εδω που τα λεμε, εχει δικιο ο fits13.ειναι αδικο καποιες συσκευες να εχουν παρει εδω κ καιρο την 4.1.2 και καποιες αλλες τιποτα ακομα.Απο την αλλη βεβαια, δεν πρεπει να μιλαμε καθολου κ να παραπονιομαστε.μιλαμε για συσκευη 2,5 ετων η οποια παιρνει ακομα αναβαθμισεις!

 

Μην μπερδεύεσαι, η συσκευή σαν συσκευή πήρε τα updates στην ώρα της και με το παραπάνω.

 

Το ότι δεν ήρθαν και το γεγονός πως είναι άγνωστο όχι απλά το πότε αλλά ακόμα και το εάν έρθει η αναβάθμιση για το s2 στην Ελλάδα είναι άλλη υπόθεση.. τα ίδια έλεγα και πριν έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ρε nordic να γουσταρετε και αφηστε τις eur κ βλακειες. Εκει που εχει περισσοτερες αναβαθμησεις να ειστε. :)

 

Τελικά εκεί καταλήγω κι εγώ όπως φαίνεται.. φαντάσου λέει να φτάσει η ελληνική και να δούμε καμία lsj στο τέλος, ε ρε γλέντια... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εκεί καταλήγω κι εγώ όπως φαίνεται.. φαντάσου λέει να φτάσει η ελληνική και να δούμε καμία lsj στο τέλος, ε ρε γλέντια... :D

 

Και η καλυτερη σε ολους τους τομεις να ειναι η eur δεν παυει πλεον να μεινει σε εκεινη την εκδοση οσο οι αλλες κανουν συνεχεια updates.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να σταματήσουν οι μεταξύ σας διαμάχες.

 

Προσπαθήστε να καταλάβετε πως το κινητό πήρε τις αναβαθμίσεις που ήταν να πάρει αλλά η Samsung και η κάθε εταιρία έχει και άλλες συσκευές να υποστηρίξει, οι οποίες είναι οι ναυαρχίδες της αυτήν τη στιγμή, οπότε είναι λογικό να μην ασχολείται τόσο με παλιά μοντέλα. Αν μία συσκευή παίρνει για δύο χρόνια αναβαθμίσεις είναι καλά.

 

Για τους πιο "ψαγμένους", που αυτοί κατά κύριο λόγο ασχολούνται με αναβαθμίσεις, υπάρχει το Odin καθώς επίσης και οι Custom ROMs.

Να υπενθυμίσω πως το Galaxy S δεν πήρε ποτέ στην Ελλάδα την 2.3.6 και έμεινε στην 2.3.3 ενώ άλλες χώρες πήραν την 2.3.6.

 

Αυτή είναι προς το παρόν η πολιτική της Samsung και δεν αλλάζει οπότε η λύση είναι ή να μείνετε με ό,τι έχετε πάρει μέχρι τώρα ή να περάσετε ό,τι πιο πρόσφατο έχει δοθεί με Odin. Δεν είναι ανάγκη να κουράζουμε τους πάντες με επαναλαμβανόμενα μηνύματα δυσαρέσκειας για την καθυστέρηση της αναβάθμισης.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα ακομα s2 σε λευκο χρωμα. Το θεμα ειναι οτι επειδη θα το παρω απο σκρουτζομαγαζο, λογω χαμηλης τιμης, πως μπορω να ξερω αν μπορει να παρει την 4.1.2?
Link to comment
Share on other sites

Με Odin όλα παίρνουν την τελευταία αναβάθμιση.

Για επίσημα δεν μπορείς να ξέρεις εκτός και αν είναι από χώρα που έχει ήδη πάρει την αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...