Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι μπαγκ υποτιθετε οτι εχει η πρωτη εκδοση της ισπανικης?

 

δεν θυμάμαι σε ποιο site το συζητούσαν αλλά να υποθέσω καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και ραμ. για το πρώτο αν δεν είναι ιδέα μου χωρίς να είναι επιλογή του χρήστη τρέχουν στο παρασκήνιο υπηρεσίες που έχουν σαν αποτέλεσμα το ξεζούμισμα της μπαταρίας αν ψάξεις από μόνος σου και τις κλείσεις νομίζω είναι οκ! προσωπικά πάντως σε στοκ ρομ δεν προκειτε να επιστρέψω:)

Link to comment
Share on other sites

Που μετα το νεοτερο update της ισπανικης 4.1.2 λύθηκε?

 

Οποτε ισως ειναι και καλο που περιμενουμε τοσο εμεις στην ελλαδα για να μας ερθει η 4.1.2.

Ισως μας ερθει με αυτα τα updates και τη λαβουμε με λιγοτερα bugs.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω μπερδευτεί... Πατάω *#1234# και μου βγάζει:

PDA: I9100XWLSD

PHONE: I9100XXLS8

CSC: I9100OXXLS6

Ποια έκδοση έχω? Την Ισπανική ή την Νορβηγική? Ευχαριστώ...

 

Τη Noρβηγική. Και επειδή είναι OXX multicsc, ενδέχεται να δοθεί και στην Ελλάδα αυτή. Μπήκε και στην πρώτη σελίδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια ερώτηση και από μένα, έχω κ εγώ το s2. Επειδή βλέπω οτι η επίσημη 4.1.2 ελληνική αναβάθμιση δεν έρχεται μεσώ KIES, είμαι έτοιμος να περάσω μέσω odin 1,85 κάποιας άλλης χώρας, αλλά δεν ξέρω ποια.

Italy 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100ITVLS1

Nordic 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6

Spain 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100FOPLS4

Ποιας χώρας μου προτείνετε.

Το τηλέφωνο μου φοράει την 4.0.4

Έκδοση βασικού φάσματος I9100BULP8

Έκδοση Kernel 3.0.15-1056084

Επειδή είμαι λίγο αρχάριος θα ήθελα να πω ότι το τηλέφωνο μου δεν είναι root.

Μπορώ να περάσω μέσω odin Firmwares από της παραπάνω χώρες.

Ευχαριστώ και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια ερώτηση και από μένα, έχω κ εγώ το s2. Επειδή βλέπω οτι η επίσημη 4.1.2 ελληνική αναβάθμιση δεν έρχεται μεσώ KIES, είμαι έτοιμος να περάσω μέσω odin 1,85 κάποιας άλλης χώρας, αλλά δεν ξέρω ποια.

Italy 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100ITVLS1

Nordic 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6

Spain 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100FOPLS4

Ποιας χώρας μου προτείνετε.

Το τηλέφωνο μου φοράει την 4.0.4

Έκδοση βασικού φάσματος I9100BULP8

Έκδοση Kernel 3.0.15-1056084

Επειδή είμαι λίγο αρχάριος θα ήθελα να πω ότι το τηλέφωνο μου δεν είναι root.

Μπορώ να περάσω μέσω odin Firmwares από της παραπάνω χώρες.

Ευχαριστώ και περιμένω απάντηση.

 

Θα πρότεινα τη Nordic ειδικά αφού έχεις ελληνικό τηλέφωνο, που έχει μέσα έτοιμα τα ελληνικά APN. Κατά τ'άλλα δεν έχουν διαφορά. Nα έχεις υπ'όψη σου ότι χάνεις την εγγύηση της Samsung, εφόσον είσαι ακόμα εντός.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τη Nordic ειδικά αφού έχεις ελληνικό τηλέφωνο, που έχει μέσα έτοιμα τα ελληνικά APN. Κατά τ'άλλα δεν έχουν διαφορά. Nα έχεις υπ'όψη σου ότι χάνεις την εγγύηση της Samsung, εφόσον είσαι ακόμα εντός.

 

Μολις έβαλα με odin την νορβηγική

Πατάω *#1234# και μου βγάζει:

PDA: I9100XWLSD

PHONE: I9100XXLS8

CSC: unknown

γιατί;

Γιατί μάλλον είχες csc που δεν ήταν στο OXX block της Samsung. Θα χρειαστεί να το αλλάξεις όπως λέει στην πρώτη σελίδα, και να κάνεις factory reset.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η Ισπανικη μετα και το τελευταιο update ειναι πραγματικα απολαυση. Το κινητο τα σπαει. Αξιζει ενα μπραβο στην Samsung.

Γιατι πριν το update δεν τα εσπαγε???

 

Ειχες εντοπισει κανενα θεμα που ειχε που μετα το update διορθωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την ισπανική! Μέχρι στιγμής όλα καλά! Πραγματικά το κινητό έχει μεταμορφωθεί...

Άντε να δούμε πότε θα έρθει και η επίσημη ελληνική

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πριν το update δεν τα εσπαγε???

Ειχες εντοπισει κανενα θεμα που ειχε που μετα το update διορθωθηκε?

 

Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ψάχνεις τη γκλίτσα του τσοπάνη για να ξυστείς, δεν εξηγείται αλλιώς το ότι ψάχνεις μία μόνο λέξη ανάμεσα σε εκατοντάδες ποστς για να προσθέσεις μία ακόμα ερώτηση για το ποιόν της 4.1.2.. :lol:

 

Mην παρεξηγηθώ, δεν "στη λέω" και αυτή τη φορά "ειρωνικά". Πως όμως εξηγείς το γεγονός ότι σε τόσα πολλά ποστς έχουμε αναφέρει τόσοι πολλοί το πόσο "καλή" μας ήρθε η Ισπανική 4.1.2 αλλά και το ότι το νεότερο update των 22mb έκανε κάποιες μικρές διορθώσεις (που εντοπίζονται περισσότερο σε κάποια μικρο-lag στο ui), κι εσύ κατάφερες και πάλι να εντοπίσεις τη μία "λέξη" και να ρωτήσεις γι'ακόμα μια φορά κάτι απ'τα ίδια που απασχολούν το μυαλό σου σχετικά με τα επίσημα firmwares της Samsung..;

 

Ρε'συ fits χαριτολογώντας.. πιστεύω ότι αυτή η 4.0.3 (ναι αυτή που όλοι απ'την αρχή σου είπαμε ότι είναι μαπέξ! :lol: ) σου έχει δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα.. μην παρεξηγηθώ.;)

 

Και σου ξαναλέω, ή περίμενε την 4.1.2 την Ελληνική (με όποια παραχώρηση από μέρους σου "φορώντας" την 4.0.3), ή κάνε την ταλαιπωρία να περάσεις με Odin μια lsd (όποιας χώρας θες) να ξεμπερδεύεις μια και καλή με τα άγχη σου..:p

 

Είναι άψογες και οι τρεις, οι "γκρι" μπάρες ειδοποιήσεων είναι "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"..;)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει / έχει δοκιμάσει κανείς αν με τη νέα έκδοση έχει λυθεί το θέμα με τα handsfree που έχουν volume control?

Για όσους δεν το γνωρίζουν, τα handsfree με volume control δεν λειτουργούν στο Android "ως έχουν" (εκτός αν χρησιμοποιηθεί app με διάφορους συνδυασμούς πατήματος κουμπιών), γιατί αυτή τη λειτουγία την έχει πατεντάρει η Apple :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει / έχει δοκιμάσει κανείς αν με τη νέα έκδοση έχει λυθεί το θέμα με τα handsfree που έχουν volume control?

Για όσους δεν το γνωρίζουν, τα handsfree με volume control δεν λειτουργούν στο Android "ως έχουν" (εκτός αν χρησιμοποιηθεί app με διάφορους συνδυασμούς πατήματος κουμπιών), γιατί αυτή τη λειτουγία την έχει πατεντάρει η Apple :mad:

ασχετο με το φορουμ αλλα θα πω σχετικα με χαντσ φρη με ρυθμιση εντασης επιλογες σταθμων οταν ακους ραδιο προηγειται η νοκια με τα παλια,ν73 ν95 κλπ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ψάχνεις τη γκλίτσα του τσοπάνη για να ξυστείς, δεν εξηγείται αλλιώς το ότι ψάχνεις μία μόνο λέξη ανάμεσα σε εκατοντάδες ποστς για να προσθέσεις μία ακόμα ερώτηση για το ποιόν της 4.1.2.. :lol:

 

Mην παρεξηγηθώ, δεν "στη λέω" και αυτή τη φορά "ειρωνικά". Πως όμως εξηγείς το γεγονός ότι σε τόσα πολλά ποστς έχουμε αναφέρει τόσοι πολλοί το πόσο "καλή" μας ήρθε η Ισπανική 4.1.2 αλλά και το ότι το νεότερο update των 22mb έκανε κάποιες μικρές διορθώσεις (που εντοπίζονται περισσότερο σε κάποια μικρο-lag στο ui), κι εσύ κατάφερες και πάλι να εντοπίσεις τη μία "λέξη" και να ρωτήσεις γι'ακόμα μια φορά κάτι απ'τα ίδια που απασχολούν το μυαλό σου σχετικά με τα επίσημα firmwares της Samsung..;

 

Ρε'συ fits χαριτολογώντας.. πιστεύω ότι αυτή η 4.0.3 (ναι αυτή που όλοι απ'την αρχή σου είπαμε ότι είναι μαπέξ! :lol: ) σου έχει δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα.. μην παρεξηγηθώ.;)

 

Και σου ξαναλέω, ή περίμενε την 4.1.2 την Ελληνική (με όποια παραχώρηση από μέρους σου "φορώντας" την 4.0.3), ή κάνε την ταλαιπωρία να περάσεις με Odin μια lsd (όποιας χώρας θες) να ξεμπερδεύεις μια και καλή με τα άγχη σου..:p

 

Είναι άψογες και οι τρεις, οι "γκρι" μπάρες ειδοποιήσεων είναι "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"..;)

Γιατι ειπα καπου εγω οτι η 4.1.2 οτι ΔΕΝ ειναι καλη??

 

Και ειναι τοσο κακο που θελω να μαθω σχεδον τα παντα για την 4.1.2 πριν ερθει ελλαδα?

 

Οσο για το ψυχολογικα που λες ισως ισχυει. Και αυτο γιατι οπως λεει και η παροιμια αν καεις φυσας και το γιαουρτι.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπα καπου εγω οτι η 4.1.2 οτι ΔΕΝ ειναι καλη??

Και ειναι τοσο κακο που θελω να μαθω σχεδον τα παντα για την 4.1.2 πριν ερθει ελλαδα?

Οσο για το ψυχολογικα που λες ισως ισχυει. Και αυτο γιατι οπως λεει και η παροιμια αν καεις φυσας και το γιαουρτι.

 

Θα έχεις παρατηρήσει (έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω) ότι και στο τελειότερο firmware να έρθει η κουβέντα, ε ρε φίλε δεν υπάρχει περίπτωση για τον "α" ή "β" λόγο να μη βρεθεί και ένας τουλάχιστον να πει κάποιο παράπονο.. πως να το κάνουμε, κάποιου κάτι δεν θα "κάτσει" καλά. Μην αναφερθώ στο αυτονόητο, ότι εμείς βρισκόμαστε εδώ για να βοηθήσουμε ώστε να βρεθεί μια λύση.., αναφέρθηκα όμως στο ότι εσύ καταπιάνεσαι απ'το παραμικρό και πανικοβάλεσαι άδικα. Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό μιλάει για μια άψογη lsd, εσύ γιατί θες ντε και καλά να εστιάζεις στο "θεματάκι" που πιθανόν παρουσιάστηκε στον ένα; Βάλ'τηνε με το καλό και εάν, και όταν.. άμα βρε παιδί μου βρεις κάτι στραβό εδώ είμαστε εμείς, κι αν λύνεται.. εδώ υπομένεις την 4.0.3 τόσο καιρό -χαράς το κουράγιο σου:p- τα σχεδόν ανύπαρκτα "μικρά" (πως αλλιώς να τα πω όταν τα βρίσκεις σαν βελόνα στ'άχυρα μέσα σε τόσα θετικά ποστς..) θα σε χαλάσουν; Θά'λεγε κανείς ότι "η ελπίδα της τέλειας 4.1.2" σε κρατάει και αντέχεις αυτήν την 4.0.3 με τόση υπομονή.. και πιάνοντας τα "λίγα" σβήνεις από μόνος σου την ελπίδα αυτή.. (προσφορά του ψυχολόγου της γειτονιάς) :lol:

 

Χαλαρά.. δεν χρειάζεται να είσαι τόσο τσιτωμένος. Μια χαρά firmware είναι και θα το διαπιστώσεις μόνος σου σε λίγο καιρό.;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κ γω τ μικρο update της ισπανικης 4.1.2 κ ολα εινα μια χαρα,φυσαει το κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Αν βάλω με odin 1,85 επίσημη 4.1.2 άλλης χώρας

Nordic 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6 η

Spain 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100FOPLS4

όταν θα έρθει η ελληνική αναβάθμιση,μέσου kies θα μπορέσω να περάσω την ελληνική για να μην χάσω την εγγύηση .

Το s2 είναι μαμά και φοράει 4.0.4

Έκδοση βασικού φάσματος I9100BULP8

Έκδοση Kernel 3.0.15-1056084

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Αν βάλω με odin 1,85 επίσημη 4.1.2 άλλης χώρας

Nordic 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6 η

Spain 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100FOPLS4

όταν θα έρθει η ελληνική αναβάθμιση,μέσου kies θα μπορέσω να περάσω την ελληνική για να μην χάσω την εγγύηση .

Το s2 είναι μαμά και φοράει 4.0.4

Έκδοση βασικού φάσματος I9100BULP8

Έκδοση Kernel 3.0.15-1056084

 

Μέσω kies όχι.

Θα την περάσεις με odin.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.με odin την ελληνική και ύστερα θα είναι πάλη μες στην εγγύηση. Σαν να μην έχει γίνει τίποτα δηλ? Εσύ ποια θα μου πρωτινές 4.1.2 να βάλω?

Συγνώμη αν κούρασα αλλά αν δεν ξέρεις και πολλά τα βλέπεις βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.με odin την ελληνική και ύστερα θα είναι πάλη μες στην εγγύηση. Σαν να μην έχει γίνει τίποτα δηλ? Εσύ ποια θα μου πρωτινές 4.1.2 να βάλω?

Συγνώμη αν κούρασα αλλά αν δεν ξέρεις και πολλά τα βλέπεις βουνό.

 

Την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι άσχετος οπότε λίγη κατανόηση.Μετά από αρκετή υπομονή περιμένοντας την Ελληνική 4.1.2 αποφάσισα να φλασάρω κι εγώ την Ισπανική.Έχω καταλάβει πως θα γίνει η "δουλειά" μέσω Odin μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα και όλες τις συμβουλές από τα "γατόνια".Μερικές ερωτήσεις μόνο για να σιγουρευτώ πριν φλασάρω.

 

1)Δεν έχω εξωτερική SD,μου χρειάζεται σε κάτι όσο αναφορά τo φλασάρισμα της Ισπανικής 4.1.2 μέσω Odin εκτός από το να γίνω Root αργότερα?

2)Αν την φλασάρω,θα χρειαστεί να είμαι Root αργότερα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο(π.χ. το ερωτ.3 από κάτω) ή δεν είναι απαραίτητο?

3)Αφού θα κάνουμε factory reset/wipe data (το δεύτερο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αλλά μάλλον έχει να κάνει με διαγραφή παλιών δεδομένων της ROM) θα πρέπει να κάνω ένα back-up με τις υφιστάμενες εφαρμογές.Μπορείτε να μου πείτε με ποιο πρόγραμμα θα κάνω το backup (διάβασα για nandroid),πώς θα τις περάσω στην καινούργια ROM και αν θα είναι συμβατές πλέον στην 4.1.2?Δεν θα με πείραζε να τις χάσω όλες αλλά αν είναι να αποφύγω το downloading 95+ εφαρμογών θα με βόλευε.

 

Το κινητό αυτή τη στιγμή τρέχει την official 4.0.3.Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και εγω εδω και μια βδομαδα περιπου με την ισπανικη 4,1,2 και δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστιμενος.. Εγινε και ενα update μεσω wifi αλλα δεν ειδα καποια διαφορα... Συγκεκριμενα βλεπω σημαντικη διαφορα στην αυτονομια της μπαταριας σε σχεση με τη σκανδιναβικη 4,0,4 και το χειροτερο ειναι οτι ο Dolphin που ειναι ο browser που χρησιμοποιούσα ανέκαθεν τρωει τρελα κολλίματα και μετα απο λιγη ωρα κολλιματος τερματιζει απο μονος του.. Ενημεροτικα ειχα κανει factory reset πριν περασω την 4,1,2 και ξανα αφου την περασα.. Λετε να βαλω τιν σκανδιναβικη 4,1,2 μπας και δω διαφορά?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...