Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοεις ως «σχεδιο» την υποστηριξη που εχει μεσω των ανακοινωσεων δηλωσει η Samsung επισημα, οτι θα προσφερει σε ολες αυτες τις συσκευες τις και tablets (παλαιοτερες) που κυκλοφορουν. Μεσω παροχης του jb ως official update, εκτος απο τις δυο συσκευες που αναφερεις (S2+S3). Κρατω μικρο καλαθι φιλε Μακη ! Αν και το θελω παρα πολυ, για ολους τους χρηστες και κατοχους των εν λογω συσκευων/tablets. Οι επιφυλαξεις μου ειναι τεραστιες, οχι για τους κορεατες που θελουν να «ξετιναξουν» την Banka.. Αλλα για τους υπολοιπους, που θα τους κοιτουν με τα κυαλια και το καραβι θα τριζει.. Ο καπετανιος (google), κανει ομως κουμαντο ! Και προβλεπω φουρτουνες στην θαλασσα. Αρε να μην εχουν στα σκαρια οι κορεατες ενα υπεροχο (OS), να το πεταξουν στην πασαρελα και να γελασει ο καθε πικραμενος με τις μηνυσεις και τα παρελκομενα !

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές ζω σε έναν κόσμο πολύ αγγελικά πλασμένο...:lol:

 

...αλλά στο τέλος όλα θα ξεκαθαρίσουν και σίγουρα το "μικρό καλάθι" είναι το πιο απαραίτητο αξεσουάρ για όλων μας τα χέρια αυτή τη στιγμή όσον αφορά το συγκεκριμένο update, δεν διαφωνώ κι ας θέλω μέσα απ'την αισιοδοξία να το "σπρώξω" λίγο μπας το δούμε όλοι μαζί στην ώρα του έστω..:p

 

Well said my friend..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω την 2.3.4 ετσι οπως αγοραστηκε το τηλεφωνο περισυ τον 12/11...Προβλημα δεν εχω κανενα απλα ειπα να αναβαθμιστω...Και αφου θα πρεπει να τα περασω παλι ολα απ την αρχη καλο θα ηταν να μπουν ολα σωστα!

Το 1ο ποστ το εχω διαβασει και μου φαινονται ολα ακαταλαβιστικα...Αν κανω μεσω wifi απ το τηλεφωνο αναβαθμιση δε θα γινει σωστα? Αφου εχω πρωτα κανει μπακ-απ σε επαφες μυνηματα κτλ...

Τελος κατι ασχετο...Μου εχει ραγισει το αλουμινενιο περισλημα του τηλεφωνου χωρις να εχει φαει ουτε μια τουμπα...Μου λενε εδω Πατρα πως πρεπει να το στειλω Αθηνα να το δουν/φτιαξουν με μεση αναμονη 2-3 εβδομαδες...Καμια αλλη λυση???

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.4 ετσι οπως αγοραστηκε το τηλεφωνο περισυ τον 12/11...Προβλημα δεν εχω κανενα απλα ειπα να αναβαθμιστω...Και αφου θα πρεπει να τα περασω παλι ολα απ την αρχη καλο θα ηταν να μπουν ολα σωστα!

Το 1ο ποστ το εχω διαβασει και μου φαινονται ολα ακαταλαβιστικα...Αν κανω μεσω wifi απ το τηλεφωνο αναβαθμιση δε θα γινει σωστα? Αφου εχω πρωτα κανει μπακ-απ σε επαφες μυνηματα κτλ...

Τελος κατι ασχετο...Μου εχει ραγισει το αλουμινενιο περισλημα του τηλεφωνου χωρις να εχει φαει ουτε μια τουμπα...Μου λενε εδω Πατρα πως πρεπει να το στειλω Αθηνα να το δουν/φτιαξουν με μεση αναμονη 2-3 εβδομαδες...Καμια αλλη λυση???

 

Φυσικά και μπορείς να την κάνεις και μέσω wifi και μέσω KIES, αν το έχεις εγκατεστημένο.

Για το άλλο....service...

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά εχεται να με προτείνεται καπια Ice cream sandwich firmware από τις 4.03 και από της 4.0.4

 

4.0.4 Nordic (Σκανδιναβική), πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος από κάθε άποψη εδώ και κανένα μήνα που τη δουλεύω. Δοκίμασα και την Αγγλική η οποία είναι η ίδια ουσιαστικά απλά λίγο περισσότερο "φορτωμένη" με άχρηστες για μένα εφαρμογές, κατά τ'άλλα άψογες όπως επίσης και η Τσέχικη 4.0.4 όπως διαβάζω κατά καιρούς εδώ.

 

Μακρυά απ'όποιαδήποτε 4.0.3 κατ'εμέ..:)

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω φιλέ με βοήθησες αρκετά!!!

 

Να είσαι καλά φίλε μου δεν κάνει τίποτα, αν θες περίμενε ν'ακούσεις και καμμιά άλλη άποψη μήπως σχηματίσεις μια καλύτερη γνώμη αν και οι περισσότεροι πιστεύω ότι συμφωνούν..:)

 

 

Να κάνω μια ερώτηση τώρα εγώ για τους γνώστες και για να βοηθήσω έναν φίλο από εδώ:

 

Ας πούμε ότι έχουμε ένα S2 με το "επικίνδυνο" τσιπ (τσεκαρισμένο) και θέλουμε να του φλασάρουμε με το Odin τη Nordic 4.0.4.

Μόλις μπει η καινούργια rom απαιτείται να γίνει factory reset, κάτι που απαγορεύεται να γίνει απ'το recovery λόγω του τσιπ..

Παρ'όλα αυτά μπορούμε να κάνουμε fact.reset μέσα από τις Ρυθμίσεις.

Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα στις Ρυθμίσεις και δεν θα κολλήσουμε στο "S" κατά το boot της συσκευής και μοναδική μας λύση θα είναι το fact.reset μόνο απ'το recovery..;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου δεν κάνει τίποτα, αν θες περίμενε ν'ακούσεις και καμμιά άλλη άποψη μήπως σχηματίσεις μια καλύτερη γνώμη αν και οι περισσότεροι πιστεύω ότι συμφωνούν..:)

 

 

Να κάνω μια ερώτηση τώρα εγώ για τους γνώστες και για να βοηθήσω έναν φίλο από εδώ:

 

Ας πούμε ότι έχουμε ένα S2 με το "επικίνδυνο" τσιπ (τσεκαρισμένο) και θέλουμε να του φλασάρουμε με το Odin τη Nordic 4.0.4.

Μόλις μπει η καινούργια rom απαιτείται να γίνει factory reset, κάτι που απαγορεύεται να γίνει απ'το recovery λόγω του τσιπ..

Παρ'όλα αυτά μπορούμε να κάνουμε fact.reset μέσα από τις Ρυθμίσεις.

Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα στις Ρυθμίσεις και δεν θα κολλήσουμε στο "S" κατά το boot της συσκευής και μοναδική μας λύση θα είναι το fact.reset μόνο απ'το recovery..;:confused:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4344199#post4344199

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σχετικα με ολα τα παραπανω, περι bricked τηλεφωνων, insane chips κλπ.κλπ. επεσε το ματι μου σημερα τυχαια σε αυτο:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1756242

 

Οπως θα δειτε αν το διαβασετε (οσοι δεν το εχουν διαβασει!), υπαρχει μια απιστευτη κινδυνολογια, σε σημειο που προτεινουν, ουτε λιγο ουτε πολυ, να μην βαζουμε stock roms... Δεν ειναι υπερβολικο αυτο?

 

Επισης, σε καποιο σημειο γραφει οτι το τηλεφωνο κινδυνευει οταν (μαζι με ολα τα αλλα) perform a nandroid restore of any previous firmware

 

Δηλαδη εγω που εχω το τρελλο-chip, αν για τον οποιοδηποτε λογο θελησω να κανω ενα nandroid restore, κινδυνευω? Δεν εχει να κανει (ο κινδυνος) μονο με το wipe data/factory reset απο cwm?

 

Τελειωνοντας: Οταν θα ερθει επιτελους η JB, εννοειται οτι θα την περασω μεσω Odin... Η Επαναφορα εργ. ρυθμισεων μεσα απο το menu Ρυθμισεις με "καλυπτει", σωστα? Και αφου το rootαρω στην συνεχεια, θα μπορω να κανω οσα wipes θελω απο cwm αφου ΔΕΝ θα εχω πλεον 4.0.4... τα λεω καλα, ή κατι δεν εχω καταλαβει?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σχετικα με ολα τα παραπανω, περι bricked τηλεφωνων, insane chips κλπ.κλπ. επεσε το ματι μου σημερα τυχαια σε αυτο:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1756242

 

Οπως θα δειτε αν το διαβασετε (οσοι δεν το εχουν διαβασει!), υπαρχει μια απιστευτη κινδυνολογια, σε σημειο που προτεινουν, ουτε λιγο ουτε πολυ, να μην βαζουμε stock roms... Δεν ειναι υπερβολικο αυτο?

 

Επισης, σε καποιο σημειο γραφει οτι το τηλεφωνο κινδυνευει οταν (μαζι με ολα τα αλλα) perform a nandroid restore of any previous firmware

 

Δηλαδη εγω που εχω το τρελλο-chip, αν για τον οποιοδηποτε λογο θελησω να κανω ενα nandroid restore, κινδυνευω? Δεν εχει να κανει (ο κινδυνος) μονο με το wipe data/factory reset απο cwm?

 

Τελειωνοντας: Οταν θα ερθει επιτελους η JB, εννοειται οτι θα την περασω μεσω Odin... Η Επαναφορα εργ. ρυθμισεων μεσα απο το menu Ρυθμισεις με "καλυπτει", σωστα? Και αφου το rootαρω στην συνεχεια, θα μπορω να κανω οσα wipes θελω απο cwm αφου ΔΕΝ θα εχω πλεον 4.0.4... τα λεω καλα, ή κατι δεν εχω καταλαβει?????

 

Αν ξεκινάει το τηλέφωνο σε καλύπει, αν δε ξεκινάει όμως, θα πρέπει να περάσεις παλιότερη για να κάνεις factory reset πρώτα.

Και δε νομίζω ότι ξέρει κανείς αν οι kernels της jb θα έχουν το brickbug.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινάει το τηλέφωνο σε καλύπει, αν δε ξεκινάει όμως, θα πρέπει να περάσεις παλιότερη για να κάνεις factory reset πρώτα.

Και δε νομίζω ότι ξέρει κανείς αν οι kernels της jb θα έχουν το brickbug.

 

Ναι, το καταλαβα αυτο... Για ολη την υπολοιπη "κινδυνολογια" τι λες? Παιζει να φαω φολα με nandroid restore? Οχι βεβαια οτι εχω καποιο λογο να το κανω αυτη τη στιγμη, απλα λεω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβα αυτο... Για ολη την υπολοιπη "κινδυνολογια" τι λες? Παιζει να φαω φολα με nandroid restore? Οχι βεβαια οτι εχω καποιο λογο να το κανω αυτη τη στιγμη, απλα λεω...

 

100 φορές το έχουμε πει.

Μόνο το factory reset μέσα από recovery έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,

 

Διαβαζω για το Insane chip - το οποιο το έχω και θέλω την βοηθειά σας.

Σύμφωνα με εδώ αν θα φλασάρω την 4.0.4 την official π.χ αγγλικη απο sammfirmware και κάνω και nadroid restore τοτε θα υπάρχει πρόβλημα??wipe data το θεωρώ δεδομένο γιατι οποτε 'έχω φλασαρει rom δεν ξεκιναει τοτηλεφωνο.

 

Έχω 4.0.3 ελληνική vodafone. και θέλω να βάλω την 4.0.4 official αγγλικη.

Ακολουθώντας την διαδικάσια της σελιδάς 1 , θα έχω προβλήμα????

Δεν θα κάνω nadroid restore.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,

 

Διαβαζω για το Insane chip - το οποιο το έχω και θέλω την βοηθειά σας.

Σύμφωνα με εδώ αν θα φλασάρω την 4.0.4 την official π.χ αγγλικη απο sammfirmware και κάνω και nadroid restore τοτε θα υπάρχει πρόβλημα??wipe data το θεωρώ δεδομένο γιατι οποτε 'έχω φλασαρει rom δεν ξεκιναει τοτηλεφωνο.

 

Έχω 4.0.3 ελληνική vodafone. και θέλω να βάλω την 4.0.4 official αγγλικη.

Ακολουθώντας την διαδικάσια της σελιδάς 1 , θα έχω προβλήμα????

Δεν θα κάνω nadroid restore.

 

Περιμενε... Πρωτα απ'ολα, αν κανεις nandroid restore θα επανελθουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΡΕΣ nandroid backup!!! Rom, kernel, προγραμματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Χανεις δηλαδη οτιδηποτε φλασαρεις!!! Οποτε αυτο το αποκλειουμε!!!

 

Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απο τις Ρυθμισεις, μπες σε download mode, φλασαρε μεσω Odin 1.85 την version που θελεις (κι εγω την Αγγλικη εχω) και...... βλεπεις τι θα γινει μετα!!! Αν το τηλεφωνο δεν ανοιξει και χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ wipe data/factory reset απο recovery, τοτε ΕΦ'ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ το insane chip, ΜΗΝ το κανεις!!! Δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4344199#post4344199

 

Εντελως πληροφοριακα, επειδη το εχω κι εγω αυτο το τρελοτσιπ, οταν περασα την Αγγλικη δεν ειχα προβλημα, το κινητο bootαρε κανονικα, επανηλθαν και οι εφαρμογες και δεν χρειαστηκε ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε... Πρωτα απ'ολα, αν κανεις nandroid restore θα επανελθουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΡΕΣ nandroid backup!!! Rom, kernel, προγραμματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Χανεις δηλαδη οτιδηποτε φλασαρεις!!! Οποτε αυτο το αποκλειουμε!!!

 

Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απο τις Ρυθμισεις, μπες σε download mode, φλασαρε μεσω Odin 1.85 την version που θελεις (κι εγω την Αγγλικη εχω) και...... βλεπεις τι θα γινει μετα!!! Αν το τηλεφωνο δεν ανοιξει και χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ wipe data/factory reset απο recovery, τοτε ΕΦ'ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ το insane chip, ΜΗΝ το κανεις!!! Δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4344199#post4344199

 

Εντελως πληροφοριακα, επειδη το εχω κι εγω αυτο το τρελοτσιπ, οταν περασα την Αγγλικη δεν ειχα προβλημα, το κινητο bootαρε κανονικα, επανηλθαν και οι εφαρμογες και δεν χρειαστηκε ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

 

billy,

 

Επειδή έχω περάσει παρα πολλές φορές custom και offical roms, ποτέ δεν έιχα το παραμικρό πρόβλήμα - μεχρι τωρα.

και πάντα κάνω wipe πριν κάνω reboot μνε την καινουρία rom.Στο odin το reboot flag το έχω untick.

γιατι αλλίως κολλάει στο σήμα , στην αρχή.

Λογικά και σήμερα που θα περάσω την 4.0.4 με Odin απο download mode δεν θα έχω προβλημα...

 

Πάντως το έχω ξανακανει και δεν είχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

billy,

 

Επειδή έχω περάσει παρα πολλές φορές custom και offical roms, ποτέ δεν έιχα το παραμικρό πρόβλήμα - μεχρι τωρα.

και πάντα κάνω wipe πριν κάνω reboot μνε την καινουρία rom.Στο odin το reboot flag το έχω untick.

γιατι αλλίως κολλάει στο σήμα , στην αρχή.

Λογικά και σήμερα που θα περάσω την 4.0.4 με Odin απο download mode δεν θα έχω προβλημα...

 

Πάντως το έχω ξανακανει και δεν είχα προβλημα

 

OK, ευχομαι να πανε ολα καλα!!! Αντε, να γλυτωσεις κι εσυ απο τα "κουσουρια" της 4.0.3, εγω αναθεματιζω την στιγμη που την εβαλα!!! :lol::lol::lol:

(παντως σου λεω και παλι χωρις ελπιζω να γινομαι κουραστικος, οτι μετα την εγκατασταση της 4.0.4 οι εφαρμογες μπορουν να επανελθουν και μαλιστα θα δουλευουν καλα... τουλαχιστον ετσι εγινε σ'εμενα, ηταν η πιο ευκολη αναβαθμηση, χωρις να ξανακατεβαζω apps κλπ.κλπ... αν σου "ερθουν" κι εσενα, μην βιαστεις να κανεις ΞΑΝΑ wipe μετα το reboot, πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο developer μιας jb rom που παρακολουθώ στους xda εγραψε στο facebook :

Downloading OTA samsung official JeallyBean leaked in korea... it should have inside TW nature, SPlanner and SCalendar... New gallery ecc... let's see what i can do with it O.O

 

Επισης κ εδω!! http://android.caotic.it/2012/09/samsung-galaxy-s2-arriva-jelly-bean-rilasciata-la-prima-rom-leaked-ufficiale/

Για να δουμε :D

Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Γειά και από εμένα παίδες!Πληροφοριακά σήμερα έσκασε μύτη και η 4.0.4 από Vodafone Greece!Άντε να δούμε πότε θα βγεί kernel για cf - root έκτος και αν έχω χάσει κάτι και έχουμε και κανέναν άλλον ασφαλή τρόπο για root.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν μπορει κανεις να βοηθησει. Κατεβασα και εγκατεστησα καποιες ενημερωσεις για το photo editor, music hub και swype επειδη ομως προφανως δεν ηταν για το S2 δεν λειτουργουν και σωστα . ξερει κανεις αν μπορω να βρω τις stock εκδοσεις για να τις ξαναπερασω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φάνηκε τιποτα από 4.0.4 σε EUR η ακόμη είμαστε μόνο σε αυτό για Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φάνηκε τιποτα από 4.0.4 σε EUR η ακόμη είμαστε μόνο σε αυτό για Cosmote?

 

Προς το παρόν τίποτα, μόνο Cosmote και Vodafone απ'ότι ανάφερε κι ο φίλος Namarion παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν μπορει κανεις να βοηθησει. Κατεβασα και εγκατεστησα καποιες ενημερωσεις για το photo editor, music hub και swype επειδη ομως προφανως δεν ηταν για το S2 δεν λειτουργουν και σωστα . ξερει κανεις αν μπορω να βρω τις stock εκδοσεις για να τις ξαναπερασω;

 

Φλάσαρε την ίδια rom χωρίς wipe dara/ factory reset.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε την ίδια rom χωρίς wipe dara/ factory reset.. ;)

 

δε θα χαθει τιποτα; ουτε ρυθμισεις ουτε τα υπολοιπα;

Link to comment
Share on other sites

δε θα χαθει τιποτα; ουτε ρυθμισεις ουτε τα υπολοιπα;

 

Απ' όσο θυμάμαι όχι, εάν δεν κάνεις factory reset.. Ποια rom έχεις?

Link to comment
Share on other sites

I9100XWLPX_I9100NEELP5_NEE

 

Δεν είσαι root ε? Κοίταξε, μου έχει τύχει κάτι να μην πάει καλά με μία rom και την πέρναγα από πάνω όπως σου είπα.. Το θέμα είναι πως εάν εσύ είσαι καιρό στην rom και έχεις αλλάξει διάφορα πάνω, μην δημιουργηθεί πρόβλημα και αρχίσει να κολλάει κ.λ.π.. Εάν την είχες "φρεσκοφλασάρει" δεν θα το συζητούσαμε.. Γνώμη μου, πάρε ένα backup με το Titanium για τις εφαρμογές ή ακόμη καλύτερα nandorid backup και κάνε την εγκατάσταση από την αρχή εάν δεν σου δουλέψει το φλασάρισμα από πάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...