Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου εγκλημάτισες....

Η ρομ που πήγες να βάλεις είναι για το Galaxy S, όχι για το S2.

Δοκιμάζεις με usb jig κι αν δεν ανοίξει, πας για service.

 

Καλημέρα φιλέ και συγγνώμη αν σε ζαλίζω,το έδωσα σε ένα φίλο που ξέρει πολύ καλά από κινητά και μου είπε ότι υπάρχει περιπτώσει να έχει κάψει πλακέτα, ισχύει αυτό που λέει και τι σημαίνει αυτό, ποσό θα κοστίσει και αν ισχύει η εγγυησει.πριν 14 ημέρες το πήρα και δε το χάρηκα καθόλου, αλλά από τα λάθη μαθαίνεις,τεσπα θα περιμένω το usb jig και ο θεός βοηθός, αλλιώς πάμε για καινούργιο η το στέλνω για service και ότι γίνει.:wacko:

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φιλέ και συγγνώμη αν σε ζαλίζω,το έδωσα σε ένα φίλο που ξέρει πολύ καλά από κινητά και μου είπε ότι υπάρχει περιπτώσει να έχει κάψει πλακέτα, ισχύει αυτό που λέει και τι σημαίνει αυτό, ποσό θα κοστίσει και αν ισχύει η εγγυησει.πριν 14 ημέρες το πήρα και δε το χάρηκα καθόλου, αλλά από τα λάθη μαθαίνεις,τεσπα θα περιμένω το usb jig και ο θεός βοηθός, αλλιώς πάμε για καινούργιο η το στέλνω για service και ότι γίνει.:wacko:

Αν δεν το ανοίξει το jig το ποιο πιθανό εναι στο service να μην καταλάβουν ποια αίτια προκάλεσε την ζημιά και να στο φτιάξουν μεσα στα πλαίσια της εγγύησης.

Τουλάχιστον σε οσες περιπτώσεις γνωρίζω αυτο έγινε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ανοίξει το jig το ποιο πιθανό εναι στο service να μην καταλάβουν ποια αίτια προκάλεσε την ζημιά και να στο φτιάξουν μεσα στα πλαίσια της εγγύησης.

Τουλάχιστον σε οσες περιπτώσεις γνωρίζω αυτο έγινε .

 

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ.

Αν δεν ανοίξει με το jig, ούτε αυτοί θα το ανοίξουν.

Θα το δουν νεκρό και θα στο φτιάξουν τσάμπα, αφού δε μπορούν να ξέρουν τι το προκάλεσε.

Εκτός αν τους το πεις ο ίδιος :p

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω που εχω το Σ2 και θελω να του κανω Hard Format(δε το εχω πειραξει ποτε στο παρελθον) θα κανω απλα την διαδικασια Volume+ & Home Button & Power/Lock; Και θα επανελθει το κινητο μονο του οπως το αγορασα ή πρεπει να το συνδεσω και σε υπολογιστη;
Νέο μέλος εδώ και προσπαθώ σιγά σιγά να επιβιώσω στον κόσμο σας! :)
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω που εχω το Σ2 και θελω να του κανω Hard Format(δε το εχω πειραξει ποτε στο παρελθον) θα κανω απλα την διαδικασια Volume+ & Home Button & Power/Lock; Και θα επανελθει το κινητο μονο του οπως το αγορασα ή πρεπει να το συνδεσω και σε υπολογιστη;

 

Φίλε μου γράψε *2767*3855# στον dialer του τηλεφώνου και θα γίνει οπως το πήρες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γράψε *2767*3855# στον dialer του τηλεφώνου και θα γίνει οπως το πήρες .

 

Αυτό κάνει format και στην εξωτερική SD σωστά; Μήπως θα ήθελε να την αφαιρέσει πρώτα ο φίλος ή να κάνει ένα backup πρώτα..;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει format και στην εξωτερική SD σωστά; Μήπως θα ήθελε να την αφαιρέσει πρώτα ο φίλος ή να κάνει ένα backup πρώτα..;)

 

Δεν εχω βαλει, οποτε λογικα δε θα εχω και προβλημα! Μονο την σιμ θα αφαιρεσω.

Νέο μέλος εδώ και προσπαθώ σιγά σιγά να επιβιώσω στον κόσμο σας! :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ.

Αν δεν ανοίξει με το jig, ούτε αυτοί θα το ανοίξουν.

Θα το δουν νεκρό και θα στο φτιάξουν τσάμπα, αφού δε μπορούν να ξέρουν τι το προκάλεσε.

Εκτός αν τους το πεις ο ίδιος :p

Καλησπερα και ευχαριστω για της απαντησεις σας,εννοειται οτι δε προκειται να πω κατι τετοιο,αν και το αξιζω για να βαλω μυαλο,τεσπα,το καλο ειναι οτι ειχε τι δικια του rom το κινητο και ευχομαι να μην αλλαξε κατι οταν εγινε το κακο,εγινε πολυ γρηγορα το σφαλμα με το odin,τι εννοω οταν πατησα το start για να ξεκινησει η διαδικασια μετα απο λιγο εβγαλε σφαλμα,να προλαβε να περασει κατι απο τι λαθος rom.τι να πω δε ξερω....

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Αν και έχει σίγουρα απαντηθεί (απλά βαριέμαι να κάνω Search...:X), αν περάσω μία original rom (πχ την αγγλική 4.0.4) μέσω odin, υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση? Καταγράφεται η αλλαγή αυτή σε κάποιον counter (όπως όταν περνάς custom rom)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Αν και έχει σίγουρα απαντηθεί (απλά βαριέμαι να κάνω Search...:X), αν περάσω μία original rom (πχ την αγγλική 4.0.4) μέσω odin, υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση? Καταγράφεται η αλλαγή αυτή σε κάποιον counter (όπως όταν περνάς custom rom)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

 

Δηλαδή βαριέσαι να κάνεις search αλλά περιμένεις από τον άλλον να μη βαρεθεί να σου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βαριέσαι να κάνεις search αλλά περιμένεις από τον άλλον να μη βαρεθεί να σου απαντήσει;

Απλά δεν έχω χρόνο να ψάξω σε όλες τις απαντήσεις από το search...

Αν γνωρίζεις την απάντηση και δεν βαριέσαι :p, μπορείς να την μοιραστείς...

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχω χρόνο να ψάξω σε όλες τις απαντήσεις από το search...

Αν γνωρίζεις την απάντηση και δεν βαριέσαι :p, μπορείς να την μοιραστείς...

 

Στις official δεν έχεις κανένα θέμα με τον counter εφόσον τις περνάς με τον δικό τους kernel κι όχι με κάποιον custom (αν είναι εφικτό να γίνει αυτό που είπα), όσον αφορά το θέμα της εγγύησης είναι κάτι που ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω..:)

Link to comment
Share on other sites

Στις official δεν έχεις κανένα θέμα με τον counter εφόσον τις περνάς με τον δικό τους kernel κι όχι με κάποιον custom (αν είναι εφικτό να γίνει αυτό που είπα), όσον αφορά το θέμα της εγγύησης είναι κάτι που ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω..:)

Δηλαδή αν κατεβάσω από την πρώτη σελίδα την original αγγλική 4.0.4 και την περάσω μέσω odin, αυτό δεν θα καταγραφεί σε κάποιον counter, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατεβάσω από την πρώτη σελίδα την original αγγλική 4.0.4 και την περάσω μέσω odin, αυτό δεν θα καταγραφεί σε κάποιον counter, σωστά?

 

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση..

Όταν φλασαρετε επίσημη ρομ (όχι rooted, όχι custom kernel - cf, siyah κτλ) τότε δεν ανεβαίνει κανένας Counter.

Αν φλασαρετε Custom rom μέσω Odin ανεβαίνει μεν ο counter αλλά μπορείτε είτε με usb jig, είτε με την εφαρμογή remove triangle να τον μηδενισετε.

 

Πάντα με δική σας ευθύνη.

 

(τον counter μπορείτε να τον δείτε μπαίνοντας σε Download mode).

 

Προσωπικά έχω φλασαρει άπειρες φορές και τον έχω μηδενίσει άλλες τόσες και πρόβλημα με την εγγύηση δεν αντιμετώπισα. Φλασαρεις πριν το πας μια stock Samsung, μηδενίζεις και τον μετρητή και είσαι οκ.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση..

Όταν φλασαρετε επίσημη ρομ (όχι rooted, όχι custom kernel - cf, siyah κτλ) τότε δεν ανεβαίνει κανένας Counter.

Αν φλασαρετε Custom rom ανεβαίνει μεν ο counter αλλά μπορείτε είτε με usb jig, είτε με την εφαρμογή remove triangle να τον μηδενισετε.

 

Πάντα με δική σας ευθύνη.

 

(τον counter μπορείτε να τον δείτε μπαίνοντας σε Download mode).

 

Προσωπικά έχω φλασαρει άπειρες φορές και τον έχω μηδενίσει άλλες τόσες και πρόβλημα με την εγγύηση δεν αντιμετώπισα. Φλασαρεις πριν το πας μια stock Samsung, μηδενίζεις και τον μετρητή και είσαι οκ.

 

Προσωπικά έχω φλασάρει κ εγώ τα κερατά μου, δεν ήξερα (δεν το είχα ψάξει) που βλέπεις τον counter, μπήκα download mode και στην δεύτερη σειρά μου λέει counts 1..μόνο? μήπως το 1 αναφέρεται στην χιλιάδα?

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω φλασάρει κ εγώ τα κερατά μου, δεν ήξερα (δεν το είχα ψάξει) που βλέπεις τον counter, μπήκα download mode και στην δεύτερη σειρά μου λέει counts 1..μόνο?

 

Μόνο :-)

Ότι custom rom/kernel φλασαρεις μέσω Odin καταγράφεται παρεπιπτοντως, όχι ότι ρομ φλασαρεις μέσω Recovery.

Link to comment
Share on other sites

thanks Λάζαρε, δεν το ξερα, νόμιζα ότι μετράει και ότι φλασάρεις και από recovery. Odin μόνο την πρώτη φορά που το ρούταρα χρησιμοποίησα:)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ χθές το βράδυ στο SGS2 μου την επίσημη αγγλική 4.0.4 με odin, εύκολα και γρήγορα.

Κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ χθές το βράδυ στο SGS2 μου την επίσημη αγγλική 4.0.4 με odin, εύκολα και γρήγορα.

Κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

 

Θα διαπιστώσεις και εσύ πως με την 4.0.4, τρέχει πολύ πιο άνετα το κινητό.. Όπως επίσης και με Speedmod kernel, αποκτάς και καλή μπαταρία.. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ χθές το βράδυ στο SGS2 μου την επίσημη αγγλική 4.0.4 με odin, εύκολα και γρήγορα.

Κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

 

Όσοι την περνάτε (αλήθεια, βάζετε αυτή που αναγράφεται σαν "επίσημη Αγγλική 4.0.4 στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ ή κάποια άλλη; ) τσεκάρετε το Sales Code αν λέει EUR; Kι αν όχι, υπάρχει δυνατότητα να μπει το EUR στο Sales Code;

 

Έτοιμος είμαι κι εγώ με όλα αυτά τα θετικά που διαβάζω και παρόλο που με το δεύτερο φλασάρισμα της επίσημης 4.0.3 δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (έστρωσε και η μπαταρία, μόνο ένα μικρό θεματάκι με τη θέρμανση κατά το σερφάρισμα έχω), δεν θέλω να προχωρήσω αν δεν σιγουρέψω 1-2 πραγματάκια πρώτα..

 

Ευχαριστώ προκαταβόλικος! :lol:

 

:)

 

 

Edit: Mόλις είδα ότι το αρχείο της συγκεκριμένης rom (4.0.4 Aγγλικής) τελειώνει σε "XEU.zip" άρα υποθέτω ότι έχει το "XEU" στο Sales Code, αρκεί λοιπόν να μου πείτε αν κατεβάζετε αυτήν ή κάποια άλλη..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Όσοι την περνάτε (αλήθεια, βάζετε αυτή που αναγράφεται σαν "επίσημη Αγγλική 4.0.4 στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ ή κάποια άλλη; ) τσεκάρετε το Sales Code αν λέει EUR; Kι αν όχι, υπάρχει δυνατότητα να μπει το EUR στο Sales Code;

 

Έτοιμος είμαι κι εγώ με όλα αυτά τα θετικά που διαβάζω και παρόλο που με το δεύτερο φλασάρισμα της επίσημης 4.0.3 δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (έστρωσε και η μπαταρία, μόνο ένα μικρό θεματάκι με τη θέρμανση κατά το σερφάρισμα έχω), δεν θέλω να προχωρήσω αν δεν σιγουρέψω 1-2 πραγματάκια πρώτα..

 

Ευχαριστώ προκαταβόλικος! :lol:

 

:)

 

 

Edit: Mόλις είδα ότι το αρχείο της συγκεκριμένης rom (4.0.4 Aγγλικής) τελειώνει σε "XEU.zip" άρα υποθέτω ότι έχει το "XEU" στο Sales Code, αρκεί λοιπόν να μου πείτε αν κατεβάζετε αυτήν ή κάποια άλλη..:)

 

Προσωπικά την πήρα από sammobile Εδώ, που είναι η ίδια.. Τώρα για το sales code, δεν γνωρίζω να σου πω τι παίζει γιατί δεν έχω καταλάβει και 100%.. Το μόνο που ξέρω από το samfit είναι XEU = UNITED KINGDOM..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την πήρα από sammobile Εδώ, που είναι η ίδια.. Τώρα για το sales code, δεν γνωρίζω να σου πω τι παίζει γιατί δεν έχω καταλάβει και 100%.. Το μόνο που ξέρω από το samfit είναι XEU = UNITED KINGDOM..

 

Όπως λέει κι ο Στράτος εδώ EUR και XEU είναι Ευρώπης ενώ UK είναι το Αγγλικό, το αποδεικνύει και παρακάτω..!;)

 

Anyway έχω ήδη ξεκινήσει να την κατεβάζω από αυτό το θρεντ -που με παραπέμπει στο Hotfile- και περιμένω το "κλικ" που θα με βάλει και πάλι στη διαδικασία, μου χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο επειδή με την 4.0.3 όλα μου πάνε όμορφα εδώ και κάτι μέρες αλλιώς θα την είχα ήδη περάσει.. είναι τόσο πιο smooth και τόσο καλύτερη στη διαχείριση μνήμης και μπαταρίας ώστε να τη βάλω χωρίς περαιτέρω ενδοιασμούς; Όσον αφορά τη μπαταρία, η διαφορά φαίνεται μόνο με άλλο kernel ή και με τον δικό της..; Πολύ τα σκέφτομαι, το ξέρω..:p

Link to comment
Share on other sites

Όσοι την περνάτε (αλήθεια, βάζετε αυτή που αναγράφεται σαν "επίσημη Αγγλική 4.0.4 στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ ή κάποια άλλη; ) τσεκάρετε το Sales Code αν λέει EUR; Kι αν όχι, υπάρχει δυνατότητα να μπει το EUR στο Sales Code;

Η Ηνωμενο Βασιλειο/Ιρλανδια 31/7/2012 εχει στο sales code ΧΕU χωρις αλλη επιλογη. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα που να σε αναγκαζει να ψαχνεις να βρεις EUR.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει κι ο Στράτος εδώ EUR και XEU είναι Ευρώπης ενώ UK είναι το Αγγλικό, το αποδεικνύει και παρακάτω..!;)

 

Anyway έχω ήδη ξεκινήσει να την κατεβάζω από αυτό το θρεντ -που με παραπέμπει στο Hotfile- και περιμένω το "κλικ" που θα με βάλει και πάλι στη διαδικασία, μου χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο επειδή με την 4.0.3 όλα μου πάνε όμορφα εδώ και κάτι μέρες αλλιώς θα την είχα ήδη περάσει.. είναι τόσο πιο smooth και τόσο καλύτερη στη διαχείριση μνήμης και μπαταρίας ώστε να τη βάλω χωρίς περαιτέρω ενδοιασμούς; Όσον αφορά τη μπαταρία, η διαφορά φαίνεται μόνο με άλλο kernel ή και με τον δικό της..; Πολύ τα σκέφτομαι, το ξέρω..:p

 

Καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι και εγώ αυτης της άποχης είμαι.. Όπως σου είπα για τα sales codes, δεν γνωρίζω και σου έγραψα οτι βρήκα στο sammobile, που θεωρώ πολύ αξιόπιστο.. Τσέκαρε Εδώ και εσύ αν δεν βαριέσαι.. Εγώ με 4.0.4 UK /Ireland και με πάροχο Vodafone, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα πουθενά.. Γι'αυτό και δεν το έχω ψάξει παραπάνω.. ;) Σε σχέση με την 4.0.3, έχει πολύ καλύτερη μπαταρία από μόνη της.. Εάν περάσεις και έναν σταθερό kernel (π.χ. Speedmod), αποκά ακόμα καλύτερη.. Θα σου έλεγα να πάρεις ένα back-up και να δοκιμάσεις.. Έτσι ώστε εάν το μετανιώσεις, να επιστρέψεις όπως ήσουν.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...