Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομη πιο smooth η Αγγλικη απ την προηγουμενη...προσωπικα με καμια 4.0.4 δεν κολλησε το τηλεφωνο μου...

 

Δηλαδη να προχωρησω αφοβα σε φλασαρισμα?Ελληνικα εχει κανονικα ελπιζω σε τηλεφωνικο καταλογο και sms!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κίνδυνος να brickάρεις, αν μετά το update σε 4.0.4 κάνεις factory reset. Οπότε η διαδικασία είναι η εξής: χρησιμοποιώντας το Odin περνάς πρώτα μια οποιαδήποτε gingerbread, κάνεις factory reset και στη συνέχεια περνάς την 4.0.4. χωρίς να ξανακάνεις reset. Έτσι δεν υπάρχει κανένας φόβος για brick.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κίνδυνος να brickάρεις, αν μετά το update σε 4.0.4 κάνεις factory reset. Οπότε η διαδικασία είναι η εξής: χρησιμοποιώντας το Odin περνάς πρώτα μια οποιαδήποτε gingerbread, κάνεις factory reset και στη συνέχεια περνάς την 4.0.4. χωρίς να ξανακάνεις reset. Έτσι δεν υπάρχει κανένας φόβος για brick.

 

Έκανα factory reset από την 4.0.3 που είχα πριν και φλασαρα την 4.0.4.Οπότε δεν ρισκάρω να κάνω επαναφορά με αυτή λόγω μπρικαρισματος.Αν και δεν νομίζω να έχει προβλημα αλλά δεν το δοκιμάζω :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εφαρμογή στο market που εντοπίζει αν έχεις brick-friendly chip. Τα καινούρια s2 έχουν chip που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

και το όνομα αυτής?

Δοκίμασε αυτή: link. Αφού τσεκάρεις αν έχεις το "κακό" chip, μπορείς να την απεγκαταστήσεις.

 

*Υπάρχει και η "Got Brickbug?" του Chainfire αλλά δεν τη βρίσκω διαθέσιμη στο Google Play...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κίνδυνος να brickάρεις, αν μετά το update σε 4.0.4 κάνεις factory reset. Οπότε η διαδικασία είναι η εξής: χρησιμοποιώντας το Odin περνάς πρώτα μια οποιαδήποτε gingerbread, κάνεις factory reset και στη συνέχεια περνάς την 4.0.4. χωρίς να ξανακάνεις reset. Έτσι δεν υπάρχει κανένας φόβος για brick.

ή περνάς τον siyah kernel πχ που έχει διαφορετικό cwm menu.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλήσπερα...

Έκανα πριν από λίγο το s2 μου για ενημέρωση λογισμίκου και μου είπε πώς υπάρχει διαθέσημη ενημέρωση και την έκανα.... το παλίο version του android μου είναι 4.0.3 και μετά που ολοκλήρωθηκε η ενήμερωση του λογισμικού μου παρέμεινε στην 4.0.3.... Γιατί δεν πήρα την 4.0.4? Όλα ενημερώθηκαν σωστά δεν καταλάβω γιατί είμαι ακόμα με την παλία μου version... Μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται??

 

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλήσπερα...

Έκανα πριν από λίγο το s2 μου για ενημέρωση λογισμίκου και μου είπε πώς υπάρχει διαθέσημη ενημέρωση και την έκανα.... το παλίο version του android μου είναι 4.0.3 και μετά που ολοκλήρωθηκε η ενήμερωση του λογισμικού μου παρέμεινε στην 4.0.3.... Γιατί δεν πήρα την 4.0.4? Όλα ενημερώθηκαν σωστά δεν καταλάβω γιατί είμαι ακόμα με την παλία μου version... Μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται??

 

Σας ευχαριστώ...

 

Μήπως είναι από την Vodafone αγορασμενο?

 

ή περνάς τον siyah kernel πχ που έχει διαφορετικό cwm menu.

 

Το μπρικαρισμα γίνεται μόνο σε rooted συσκευές δηλαδή αν κατάλαβα καλά?

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη την XWLA4, ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ βάζεις αυτό το αρχείο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3988037#post3988037 , βάζεις jig και τέλος.Τίποτα άλλο.

 

Συγνώμη που σε σκότισα φίλε μου, αλλά δεν μου καθότανε καλά να το μπρικάρω χωρίς να το έχω δουλέψει :O. Ολα ΟΚ - ούτε τρίγωνο, μηδενισμένος ο counter, και το root παραμένει :D :D

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω πριν ξεκινήσω να παγώνω system apps?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Το μπρικαρισμα γίνεται μόνο σε rooted συσκευές δηλαδή αν κατάλαβα καλά?

 

οχι, γινόταν κυρίως στην 1η stock 4.0.4 με wipe data από cwm.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,το κινητό το αγόρασα από ένα μεγάλο μαχαζή εδώ στην Κύπρο... Και μου ήρθε ένημερωση για update και όταν τα έκανα όλα σωστά όπως μου είπε και μέτα που επανεκίνησε το κινητό από μόνο του πάλι παρέμεινε στο ίδο version...
Link to comment
Share on other sites

Οχι,το κινητό το αγόρασα από ένα μεγάλο μαχαζή εδώ στην Κύπρο... Και μου ήρθε ένημερωση για update και όταν τα έκανα όλα σωστά όπως μου είπε και μέτα που επανεκίνησε το κινητό από μόνο του πάλι παρέμεινε στο ίδο version...

 

Είναι κάποιο update που φτιάχνει κάποια bugs γι αυτό δεν άλλαξε κάτι στην έκδοση android.Ακόμα δεν έχει βγει επίσημη Ελληνική ή Κυπριακή 4.0.4.Είμαστε ακόμα στην αναμονή.Αν θυμάμαι καλά Ρωσία,Πολωνία,Αγγλία και Nordic(δεν ξέρω ποιες περιλαμβάνει) έχουν πάρει επίσημα την 4.0.4.Μπορείς να ενημερωνεσαι από εδώ http://www.youmobile.org/blogs/entry/GalaxyS2-ICS-4-0-4-CRS-Update

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω εγω μια ερωτηση... αν θελω να αλλαξω firmware και να περασω απο lp7 σε nordic 4.0.4 πχ θα χασω ολες τιες εφαρμογες μου και θα πρεπει να ξανα στησω ολο το κινητο απο την αρχη ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω εγω μια ερωτηση... αν θελω να αλλαξω firmware και να περασω απο lp7 σε nordic 4.0.4 πχ θα χασω ολες τιες εφαρμογες μου και θα πρεπει να ξανα στησω ολο το κινητο απο την αρχη ?

 

Ναι !! Γιατί πρέπει να κανεις factory reset ώστε να αποφύγεις οποιαδήποτε προβλήματα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω την εξής ερώτηση: Είμαι απλός χρήστης, έχω 10 μήνες το SII, ΔΕΝ έχω βάλει άλλη rom κλπ, και το τηλέφωνο έχει περασμένη την 2.3.3 όπως το πήρα. Να αναβαθμίσω σε gingerbread ή στο πιο σταθερό (απ' ότι διαβάζω) 2.3.6 και να περιμένω αργότερα για gingerbread? Οι επίσημες gingerbread rom έχουν ακόμα "παιδικές ασθένειες";

Edited by Manchester_
.
Link to comment
Share on other sites

Ναι !! Γιατί πρέπει να κανεις factory reset ώστε να αποφύγεις οποιαδήποτε προβλήματα .

 

σκεφτομαι να βαλω αυτη σε 4.0.4 United Kingdom / Ireland 2012 July 4.0.4 I9100XWLPT I9100XEULPA τι λετε? κατεβασα την εφαρμογη να δω αν εχω το προβληματικο τσιπ και δεν μου εβγαλε κατι ανησυχιτικο...

 

εχετε να προτεινετε καποια αλλη ??

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω την εξής ερώτηση: Είμαι απλός χρήστης, έχω 10 μήνες το SII, ΔΕΝ έχω βάλει άλλη rom κλπ, και το τηλέφωνο έχει περασμένη την 2.3.3 όπως το πήρα. Να αναβαθμίσω σε gingerbread ή στο πιο σταθερό (απ' ότι διαβάζω) 2.3.6 και να περιμένω αργότερα για gingerbread? Οι επίσημες gingerbread rom έχουν ακόμα "παιδικές ασθένειες";

 

Να σου πω την αλήθεια με έχεις μπερδέψει λιγο με αυτά που γράφεις .

Αλλά μάλλον εκει που γράφεις gingerbread εννοείς Ice cream sandwich

Η 2.3.6 θεωρείτε πολυ καλή ,οπως το ιδιο καλή χαρακτηρίζεται απο αρκετούς η 4.0.3 ,αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν μπορείς να γνωρίζεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια με έχεις μπερδέψει λιγο με αυτά που γράφεις .

Αλλά μάλλον εκει που γράφεις gingerbread εννοείς Ice cream sandwich

Η 2.3.6 θεωρείτε πολυ καλή ,οπως το ιδιο καλή χαρακτηρίζεται απο αρκετούς η 4.0.3 ,αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν μπορείς να γνωρίζεις .

 

Ναί, συγνώμη, Ice Cream Sandwich εννοούσα (4.0). Νομίζω στην αρχή είχε θέμα με την διαχείριση της μπαταρίας (χειρότερη αυτονομία). Έχει φτιαχθεί αυτό;

Back up κάνεις μέσω kies ή χρειάζεται να κατεβάσω εφαρμογή (διάβασα για μία My BackUp Pro).

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά μπορεί κάποιος να περάσει μέσω odin τον kernel speedmod k30 που έχει disabled το αντίστοιχο brigbug που έχουν όλες οι 4.04 και να κάνει ότι θέλει...με τη recovery!
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο update που φτιάχνει κάποια bugs γι αυτό δεν άλλαξε κάτι στην έκδοση android.Ακόμα δεν έχει βγει επίσημη Ελληνική ή Κυπριακή 4.0.4.Είμαστε ακόμα στην αναμονή.Αν θυμάμαι καλά Ρωσία,Πολωνία,Αγγλία και Nordic(δεν ξέρω ποιες περιλαμβάνει) έχουν πάρει επίσημα την 4.0.4.Μπορείς να ενημερωνεσαι από εδώ http://www.youmobile.org/blogs/entry/GalaxyS2-ICS-4-0-4-CRS-Update

 

Μάλιστα,ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Και κάτι άλλο... Μόνο μέσο του kies air μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση ή μπόρουμε και μόνο από το κινήτο με wifi ? Γιατί εγώ το uptdate που μου ήρθε το έκανα μόνο μέσο wifi και χώρις να είμαι συνδεδεμένος στο kies...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Και κάτι άλλο... Μόνο μέσο του kies air μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση ή μπόρουμε και μόνο από το κινήτο με wifi ? Γιατί εγώ το uptdate που μου ήρθε το έκανα μόνο μέσο wifi και χώρις να είμαι συνδεδεμένος στο kies...

 

Και μέσω Kies και από wifi γίνεται η αναβάθμιση.Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.Αν θες να περάσεις κάποια άλλη πχ 4.0.4 που δεν έχει βγει ακόμα,που προορίζεται για άλλες χώρες,τότε μόνο μέσω Odin.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη πιο smooth η Αγγλικη απ την προηγουμενη...προσωπικα με καμια 4.0.4 δεν κολλησε το τηλεφωνο μου...

 

Τελικά φίλε μου ελληνικά έχει η Αγγλική?

 

 

Δοκίμασε αυτή: link. Αφού τσεκάρεις αν έχεις το "κακό" chip, μπορείς να την απεγκαταστήσεις. .

 

Πως θα καταλάβω αν έχω το "κακό" chip?

Link to comment
Share on other sites

Brickbug?

Yes insane chip

 

:(

Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...