Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Να ρωτήσω εσάς που βάλατε το update I9100BULPD_I9100VGRLP7_VGR σας λειτουργεί η ρύθμιση φωτεινότητας απο το notification bar?

Έχω την αυτόματη φωτεινότητα απενεργοποιημένη, πάντως πριν με την I9100BULPC_I9100VGRLP6_VGR λειτουργούσε.

Το άλλαξε η VODA?(και τι άλλο?)

Έχουμε κανένα changelog για την BULPD_LP7 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα παίδες,

σκοπεύω να κάνω root το GII αλλα βρίσκω δύο cf,τα CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip και το CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5.zip στον πιο πάνω κατάλογο!

Έχω την εξής συσκευή:

GT-I9100 με 4.0.3 android

έκδοση φάσματος I9100XXLPS με έκδοση kernel την 3.0.15-I9100XWLP7-CL340913.....

Ποιά να χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες,

σκοπεύω να κάνω root το GII αλλα βρίσκω δύο cf,τα CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip και το CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5.zip στον πιο πάνω κατάλογο!

Έχω την εξής συσκευή:

GT-I9100 με 4.0.3 android

έκδοση φάσματος I9100XXLPS με έκδοση kernel την 3.0.15-I9100XWLP7-CL340913.....

Ποιά να χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

το : SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα το αρχειο XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR. που κατεβασα εχει μεσα οχι 1 ουτε 3 αλλα 2 αρχεια μεσα το ενα ειναι .tar κ το βαζω στο PDA σωστα? το αλλο ειναι αυτο SS_DL.dll το αρχειο που πρεπει να το βαλω αν πρεπει να το βαλω καπου η οχι?
Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα την αναβαθμηση κ δεν εβαλα καπου το δευτερο αρχειο γιατι δεν μου το εβγαζε στην αναζητηση! ομως τωρα νομιζω οτι κολαει πιο πολυ κ γενικα σε ενιποπτες στιγμες κανει επανεκινηση κ κολαει χωρις λογο! γιατι? πρεπει να κανω κατι αλλο μετα την αναβαθμηση! ??
Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα την αναβαθμηση κ δεν εβαλα καπου το δευτερο αρχειο γιατι δεν μου το εβγαζε στην αναζητηση! ομως τωρα νομιζω οτι κολαει πιο πολυ κ γενικα σε ενιποπτες στιγμες κανει επανεκινηση κ κολαει χωρις λογο! γιατι? πρεπει να κανω κατι αλλο μετα την αναβαθμηση! ??

 

Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset) μετα το περσμα του firmware ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οχι λες να φτεει αυτο? πρεπει να γινει οποσδηποτε?

 

και που ακριβως παω για να το κανω αυτο κ τι κανω? τι ακριβως θα μου διαγραψει απο το κιν? επαφες? τα προγραματα που εχω περασει?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

οχι λες να φτεει αυτο? πρεπει να γινει οποσδηποτε?

 

Κανονικά πρέπει να γίνεται και πριν και μετά την εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

οχι λες να φτεει αυτο? πρεπει να γινει οποσδηποτε?

 

Ναι ! πρέπει να γίνει για να μην υπάρξουν διάφορα προβλήματα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

και που ακριβως παω για να το κανω αυτο factory reset κ τι κανω? τι ακριβως θα μου διαγραψει απο το κιν? επαφες? τα προγραματα που εχω περασει?
Link to comment
Share on other sites

και που ακριβως παω για να το κανω αυτο factory reset κ τι κανω? τι ακριβως θα μου διαγραψει απο το κιν? επαφες? τα προγραματα που εχω περασει?

settings --> privacy --> factory reset ή στην εφαρμογή του τηλέφωνου γράψε *2767*3855#

Θα διαγράφουν επαφές προγράμματα sms mms γενικά θα μείνει μονο οτι έχεις στην external sd

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει στην 2.3.5 αλλά τελευταία μου έκανε πολλές επανεκκινήσεις οπότε και σκέφτηκα να κάνω μια επαναφορά και ταυτοχρόνως να περάσω την 2.3.6 αφού η 4.0.3 διαβάζω ότι έχει διάφορα προβλήματα. Το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μπόρεσα να κάνω root την 2.3.6 χωρίς τη προσθήκη custom rom. Οπότε απ' την στιγμή που δεν μπόρεσα να επαναφέρω το back up μου είπα να δοκιμάσω την καινούρια 4.0.4

 

Είναι αρκετά καλή, προσωπικά μου άρεσε. Την λειτουργώ μια μέρα και ολα γίνονται πιο γρήγορα, χωρίς κολλήματα, χωρίς προβλήματα. Όποιος έχει προβλήματα με την 4.0.3 ας την δοκιμάσει. Να τονίσω ότι έκανα επαναφορά μόνο όταν έβαλα τη 2.3.6. μετά δεν ξανάκανα.

 

Η ερώτηση μου είναι αν λειτουργήσει o οδηγός για root χωρίς την προσθήκη custom rom που υπάρχει στο forum.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει στην 2.3.5 αλλά τελευταία μου έκανε πολλές επανεκκινήσεις οπότε και σκέφτηκα να κάνω μια επαναφορά και ταυτοχρόνως να περάσω την 2.3.6 αφού η 4.0.3 διαβάζω ότι έχει διάφορα προβλήματα. Το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μπόρεσα να κάνω root την 2.3.6 χωρίς τη προσθήκη custom rom. Οπότε απ' την στιγμή που δεν μπόρεσα να επαναφέρω το back up μου είπα να δοκιμάσω την καινούρια 4.0.4

 

Είναι αρκετά καλή, προσωπικά μου άρεσε. Την λειτουργώ μια μέρα και ολα γίνονται πιο γρήγορα, χωρίς κολλήματα, χωρίς προβλήματα. Όποιος έχει προβλήματα με την 4.0.3 ας την δοκιμάσει. Να τονίσω ότι έκανα επαναφορά μόνο όταν έβαλα τη 2.3.6. μετά δεν ξανάκανα.

 

Η ερώτηση μου είναι αν λειτουργήσει o οδηγός για root χωρίς την προσθήκη custom rom που υπάρχει στο forum.

 

και που την βρηκες την 4,0,4 ; να την κατεβασουμε και εμεις; εχει ελληνικα; την εκανες root ? και πως;

Link to comment
Share on other sites

Την 4.0.4 μπορείς να την βρεις στο http://www.samfirmware.com αλλά έχει πολλά προβλήματα και έχουν αναφερθεί πολλά hard bricks... Οπότε καλύτερα να περιμένει 10-15 ημέρες μήπως βγει καμιά καλύτερη έκδοση του 4,0,4!
Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά προβλήματα ποια είναι; Δεν διάβασα κάτι σχετικό, ούτε φυσικά είδα προβλήματα. Όλα λειτουργούν τέλεια και εύχομαι έτσι να συνεχίσουν. Τα hard bricks αποφεύγονται αν την περάσεις με Odin. Άλλωστε στο samfirmware λέει τι πρέπει να κάνεις για να μην έχεις πρόβλημα.

 

Έχει παντού ελληνικά.

 

Root δεν έχω κάνει, άλλωστε αυτό ρώτησα, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω απ'τον οδηγό που υπάρχει στο forum τον πρώτο τρόπο για root σε ics που δεν αλλάζεις rom.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,που εχω την I9100XWLPM 4.0.4 καμια 10αρια μερες,δεν μου εχει παρουσιασει (ακομη:rolleyes:)κανενα πρόβλημα.Αντιθετα:ειναι πολυ smooth.πολυ καλυτερο σήμα στο wi-fi...και κάποια μικρο-extra παραπανω.(προσθεσαν ξανα το μενου τηλεφωνο στις επαφες,ελληνοποιησαν το ηχος+δονηση,αλλαξαν καποια πραγμαυτακια στις επαφες γενικοτερα)Οσο για root το εκανα κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα,με αυτο τον τροπο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,που εχω την I9100XWLPM 4.0.4 καμια 10αρια μερες,δεν μου εχει παρουσιασει (ακομη:rolleyes:)κανενα πρόβλημα.Αντιθετα:ειναι πολυ smooth.πολυ καλυτερο σήμα στο wi-fi...και κάποια μικρο-extra παραπανω.(προσθεσαν ξανα το μενου τηλεφωνο στις επαφες,ελληνοποιησαν το ηχος+δονηση,αλλαξαν καποια πραγμαυτακια στις επαφες γενικοτερα)Οσο για root το εκανα κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα,με αυτο τον τροπο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

Φιλε μου αυτην εδω περασες? GT-I9100 Russia 2012 July Android 4.0.4 I9100XWLPM I9100OXELP8

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,που εχω την I9100XWLPM 4.0.4 καμια 10αρια μερες,δεν μου εχει παρουσιασει (ακομη:rolleyes:)κανενα πρόβλημα.Αντιθετα:ειναι πολυ smooth.πολυ καλυτερο σήμα στο wi-fi...και κάποια μικρο-extra παραπανω.(προσθεσαν ξανα το μενου τηλεφωνο στις επαφες,ελληνοποιησαν το ηχος+δονηση,αλλαξαν καποια πραγμαυτακια στις επαφες γενικοτερα)Οσο για root το εκανα κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα,με αυτο τον τροπο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

Εκανεs κανενα hard-reset, η κανενα wipes πριν η μετα..?

Link to comment
Share on other sites

Εκανεs κανενα hard-reset, η κανενα wipes πριν η μετα..?

 

Ναι εκανα 2 κανενα προβλημα ...ΑΛΛΑ SOS :εκανα πριν την εγκατασταση hard reset και μετα...και περασμα εφαρμογων απο την αρχη...ΠΟΤΕ backup(αυτα δημιουργουνε ,σχεδον παντα, τα προβληματα)Το ξερω ειναι ταλαιπωρια(το εχω ξαναπει )ετσι ομως, εδω και 13 μηνες που το εχω διαλυσει το κινητο,δεν ειχα ΟΥΤΕ μια φορα προβλημα.Σε καμια rom:happy:

Αυτο δε σημαινει αντε και την βαλαμε...μην σας παρω και στο λαιμο μου.Απλα σε μενα πιανει...τι να πω:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,που εχω την I9100XWLPM 4.0.4 καμια 10αρια μερες,δεν μου εχει παρουσιασει (ακομη:rolleyes:)κανενα πρόβλημα.Αντιθετα:ειναι πολυ smooth.πολυ καλυτερο σήμα στο wi-fi...και κάποια μικρο-extra παραπανω.(προσθεσαν ξανα το μενου τηλεφωνο στις επαφες,ελληνοποιησαν το ηχος+δονηση,αλλαξαν καποια πραγμαυτακια στις επαφες γενικοτερα)Οσο για root το εκανα κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα,με αυτο τον τροπο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

Ευχαριστώ για την απάντηση για το root, θα το δοκιμάσω. Πόσες μέρες περίπου σου κρατάει η μπαταρία; Εγώ μέχρι στιγμής είμαι στη 1,5 με 2 μέρες αναλόγως τη χρήση.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση για το root, θα το δοκιμάσω. Πόσες μέρες περίπου σου κρατάει η μπαταρία; Εγώ μέχρι στιγμής είμαι στη 1,5 με 2 μέρες αναλόγως τη χρήση.

 

Κοιτα:δεν ειμαι το αντικειμενικο κριτηριο να σου απαντησω για θεμα μπαταριας...το εχω 13-14 μηνες τωρα, του εχω αλλαξει τα φωτα,και "παιζω" συνεχεια.Παρολ'αυτα πανω απο 1 μερα με τιποτα;)...και παλι καλα:rolleyes:

 

Φιλε μου αυτην εδω περασες? GT-I9100 Russia 2012 July Android 4.0.4 I9100XWLPM I9100OXELP8

 

Ναι αυτη εχω περασει...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μολις την περασα και εγω αλλα δεν μπορω να γυρισω σε ελληνικα και απο το csc δεν εχω την επιλογη να γυρισω σε EUR.Τι κανω τωρα?Μου εβαλε CSC SEK. Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

Μολις την περασα και εγω αλλα δεν μπορω να γυρισω σε ελληνικα και απο το csc δεν εχω την επιλογη να γυρισω σε EUR.Τι κανω τωρα?Μου εβαλε CSC SEK.

Για την αλλαγή του CSC:

1. Γράψε κάπου το ΙΜΕΙ της συσκευής.

2. Άνοιξε την εφαρμογή Τηλέφωνο και πληκτρολόγησε: *#272*αριθμοί του IMEI#

3. Διάλεξε το CSC που θέλεις, πιο πιθανό το "EUR".

4. Θα γίνει επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

EDIT: δεν υποστηρίζει το EUR ή κάποιο άλλο CSC για Ελλάδα χμμ...

 

* στην τελευταία έκδοση 4.0.4 για Ρωσσία, ποιο modem έχετε;

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Την εβγαλα τελικα γυρισα στην παλια.Παρατηρησα κατι αλλο ομως.Επειτα απο 5-6 hard reset βλεπω οτι δεν σβηνονται ολα απο το κινητο πχ τα δικτυα WiFi που ειχα υπαρχουν ακομα μαζι με τους κωδικους τους.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...