Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά λέω για το backup επειδή είδα το topic σχετικά με τον φάκελο EFS όπου είναι το IMEI της συσκευής... Γι' αυτό τον λόγο ανέφερα το backup...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απλά λέω για το backup επειδή είδα το topic σχετικά με τον φάκελο EFS όπου είναι το IMEI της συσκευής... Γι' αυτό τον λόγο ανέφερα το backup...

 

Backup του φακέλου efs είναι καλό να έχουμε αν παίζουμε με rom. Αυτό δεν έχει σχέση με το backup των εφαρμογών με το titanium.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε διαβεβαιώ ότι αυτό έφταιγε, enjoy το καινούριο τηλέφωνο. Και να θυμάσαι ότι εφαρμογές από το applanet είναι οι συνήθεις ύποπτοι για τέτοιου είδους προβλήματα, αν δεν είσαι γνώστης.

Όσο για το root, ναι μπορεί να γίνει και τώρα. Εδώ ένας εύκολος τρόπος δοκιμασμένος για τη rom σου, που δεν επεμβαίνει στη rom και δεν αλλάζει τον kernel. Σύντομα θα μπει και στην αρχική σελίδα.

 

Δοκίμασα την τεχνική που λέει το link και νομίζω ότι όλα πήγαν μια χαρά. Δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω αν τώρα το κινητό είναι root?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω αν τώρα το κινητό είναι root?

λογικα πρεπει να εχεις στο μενου καποια εφαρμογη ''superuser".

Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει να εχεις στο μενου καποια εφαρμογη ''superuser".

 

Ναι σωστά υπάρχει! Δηλαδή τώρα είναι "επισήμως" root το τηλέφωνο?

Όταν ανοίγω το "superuser" δεν υπάρχει τίποτα στις λίστες. Έτσι έπρεπε να είναι σωστά? :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η rom που κατέβασα από εδώ είναι το εξής: I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip όπου το αποσυμπιέζω και έχω τα αρχεία I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5 και SS_DL.dll

 

Τώρα πρέπει να βάλω στο ODIN την θέση του αρχείου PDA το I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5 ή θα πρέπει να αποσυμπιέζω πάλι αυτό το αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά υπάρχει! Δηλαδή τώρα είναι "επισήμως" root το τηλέφωνο?

Όταν ανοίγω το "superuser" δεν υπάρχει τίποτα στις λίστες. Έτσι έπρεπε να είναι σωστά? :p

 

Σωστά, μέχρι να προσθέσεις κάποια root εφαρμογή και να την εγκρίνεις, θα είναι άδειο. Και ναι, είσαι επίσημα root τώρα.

 

Ρε παιδιά η rom που κατέβασα από εδώ είναι το εξής: I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip όπου το αποσυμπιέζω και έχω τα αρχεία I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5 και SS_DL.dll

 

Τώρα πρέπει να βάλω στο ODIN την θέση του αρχείου PDA το I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5 ή θα πρέπει να αποσυμπιέζω πάλι αυτό το αρχείο;

 

Όχι δεν το αποσυμπιέζεις. Και το dll είναι άχρηστο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root το SII μου και θέλω να το κάνω unroot για να το πουλήσω καθαρό.

Επειδή έχω λίγο μπερδευτεί, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Το τηλέφωνο είναι ελληνικό και είχε μια original ρομ της vodafone.

Που μπορώ να την ξαναβρώ και να την περάσω;

Αν το καταφέρω, υπάρχει κάποιος μετρητής που δείχνει ότι το είχα κάνει root και πρέπει να τον μηδενίσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root το SII μου και θέλω να το κάνω unroot για να το πουλήσω καθαρό.

Επειδή έχω λίγο μπερδευτεί, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Το τηλέφωνο είναι ελληνικό και είχε μια original ρομ της vodafone.

Που μπορώ να την ξαναβρώ και να την περάσω;

Αν το καταφέρω, υπάρχει κάποιος μετρητής που δείχνει ότι το είχα κάνει root και πρέπει να τον μηδενίσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

 

http://hotfile.com/dl/145833182/595a170/I9100BUKJ3_I9100VGRKI3_VGR.zip.html

2.3.5 από Voda

Link to comment
Share on other sites

Παιδία προσπαθώ να περάσω τη ICS που δίνεται στο πρώτο post αυτού του thread με τα βήματα κανονικά όπως αναγράφονται ... και το κινήτο κολλάει στο boot .. ! έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Φταίει το ότι είχα τη Omega πρίν ; help ! :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδία προσπαθώ να περάσω τη ICS που δίνεται στο πρώτο post αυτού του thread με τα βήματα κανονικά όπως αναγράφονται ... και το κινήτο κολλάει στο boot .. ! έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Φταίει το ότι είχα τη Omega πρίν ; help ! :(

 

Τι εννοείς κολλάει; Είναι φυσιολογικό να μείνει ώρα στο S την πρώτη φορά μετά από φλασάρισμα.

 

 

Sent from my GT-P7510 using Tapatalk 2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένε πάρα πολύ ώρα ... το είχα αφήσει 15 λεπτά και δε συνέχιζε. Βρήκα όμως λύση. Εκανα restart το τηλέφωνο σε recovery, wipe data και cache ... και πήρε μπροστά κανονικά! Δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα υπήρχε ... τέλος πάντων, ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...αυτη την στιγμη εχει κυκλοφορησει το ics αλλα οχι για την ελλαδα.....αφου εχει ελληνικη γλωσσα ποια η διαφορα??? στειλτε μου link να το κατεβασω...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...αυτη την στιγμη εχει κυκλοφορησει το ics αλλα οχι για την ελλαδα.....αφου εχει ελληνικη γλωσσα ποια η διαφορα??? στειλτε μου link να το κατεβασω...

 

Στην πρώτη σελίδα του θέματος θα βρεις την πολωνική Ics.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανενα να θελει να αλλαξει το sales code της συσκευης και να μην γινεται ?

Βαζω το *#272*ΙΜΕΙ# μου εμφανιζει το μενου για αλλαγη csc αλλα οταν παταω δεν κανει τιποτα. δεν μου βγαζει την λιστα για να επιλεξω ποιο sales code θελω.

μου κανει εντυπωση οτι οταν κανω επαναφορα ρυθμισεων, μολις κανει reboot μου γραφει cannot access /system...μπλα μπλα μπλα.

 

καμια σκεψη τι μπορει να ειναι ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εμένε πάρα πολύ ώρα ... το είχα αφήσει 15 λεπτά και δε συνέχιζε. Βρήκα όμως λύση. Εκανα restart το τηλέφωνο σε recovery, wipe data και cache ... και πήρε μπροστά κανονικά! Δε μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα υπήρχε ... τέλος πάντων, ευχαριστώ :)

 

Εεε λογικό να κολλάει αφού πήγες από μία rom σε άλλη χωρίς full wipe...:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου κοιτάξτε τι έπαθα εγώ. Πριν κάτι μερούλες προσπάθησα να αλλάξω custom rom στο τηλέφωνο και τελικός το brickαρα. Μιας και δεν είχα usb jig αναγκάστηκα να ακολουθήσω τις οδηγίες σε αυτό εδώ το site : http://www.downloadmode.eu/installing-the-new-firmware-update-2-3-6-eu-version-on-the-samsung-galaxy-s2-i9100-with-odin/

 

Στην ουσία μου δείχνει πως να αλλάξω firmware (προς i9100XXKL1) μέσω odin και μου δίνει τα αρχεία που χρειάζομαι (pit,pda,phone,csc). Πριν μπλοκάρω το κινητό, δεν είχα αποθηκεύσει την παλιά μου firmware και στην ουσία δεν μπορούσα να ακολουθήσω τις οδηγίες που επισυνάπτεται εδώ στο forum . Και τελικός το κινητό ξεμπλοκαρίστηκε. Το τίμημα όμως είναι ότι του άλλαξα εντελώς τα σωθικά (ας το πούμε έτσι γιατί δεν ξέρω ακριβείς όρους) και ότι μετά από αυτό, ασχέτως το ότι το κινητό δουλεύει άψογα, το Κίes δεν με αναγνωρίζει πλέον και όποτε προσπαθώ να το rootαρω και να του περάσω την cwm μου brickαρει.

 

Έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει? Γιατί όπως το κόβω αυτήν την επίσημη ICS δεν πρόκειται να την πάρω ποτέ

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου κοιτάξτε τι έπαθα εγώ. Πριν κάτι μερούλες προσπάθησα να αλλάξω custom rom στο τηλέφωνο και τελικός το brickαρα. Μιας και δεν είχα usb jig αναγκάστηκα να ακολουθήσω τις οδηγίες σε αυτό εδώ το site : http://www.downloadmode.eu/installing-the-new-firmware-update-2-3-6-eu-version-on-the-samsung-galaxy-s2-i9100-with-odin/

 

Στην ουσία μου δείχνει πως να αλλάξω firmware (προς i9100XXKL1) μέσω odin και μου δίνει τα αρχεία που χρειάζομαι (pit,pda,phone,csc). Πριν μπλοκάρω το κινητό, δεν είχα αποθηκεύσει την παλιά μου firmware και στην ουσία δεν μπορούσα να ακολουθήσω τις οδηγίες που επισυνάπτεται εδώ στο forum . Και τελικός το κινητό ξεμπλοκαρίστηκε. Το τίμημα όμως είναι ότι του άλλαξα εντελώς τα σωθικά (ας το πούμε έτσι γιατί δεν ξέρω ακριβείς όρους) και ότι μετά από αυτό, ασχέτως το ότι το κινητό δουλεύει άψογα, το Κίes δεν με αναγνωρίζει πλέον και όποτε προσπαθώ να το rootαρω και να του περάσω την cwm μου brickαρει.

 

Έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει? Γιατί όπως το κόβω αυτήν την επίσημη ICS δεν πρόκειται να την πάρω ποτέ

 

Θα πας στην πρώτη σελίδα του θέματος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

Και θα κατέβασεις την ελληνική ΚΙ4 2.3.4 και θα την εγκαταστάσεις με Odin.

Μετά δοκίμασε με το kies και θα δεις ότι αναγνωρίζει κανονικά την συσκευη σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην πρώτη σελίδα του θέματος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

Και θα κατέβασεις την ελληνική ΚΙ4 2.3.4 και θα την εγκαταστάσεις με Odin.

Μετά δοκίμασε με το kies και θα δεις ότι αναγνωρίζει κανονικά την συσκευη σου.

 

 

Προσπάθησα αρκετές φορές από τότε να περάσω νέες firmware, αλλα κάθε φορά μου brickαρει το κινητό!!! Και άντε πάλι από την αρχή να εκτελώ τις οδηγίες που ανέφερα παραπάνω κάνοντας παράλληλα το σταυρό μου να ανοίξει το κινητό. Θα δοκιμάσω και τώρα με την ΚΙ4 και θα σου πω... Wish με luck :worry:

 

Προσπάθησα αρκετές φορές από τότε να περάσω νέες firmware, αλλα κάθε φορά μου brickαρει το κινητό!!! Και άντε πάλι από την αρχή να εκτελώ τις οδηγίες που ανέφερα παραπάνω κάνοντας παράλληλα το σταυρό μου να ανοίξει το κινητό. Θα δοκιμάσω και τώρα με την ΚΙ4 και θα σου πω... Wish με luck :worry:

 

 

:cry::cry::cry:

 

Μπα,τίποτα... Κόλλησε στην αρχική οθόνη...Άντε πάλι... :X

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

 

Μπα,τίποτα... Κόλλησε στην αρχική οθόνη...Άντε πάλι... :X

 

Καλησπέρα φιλε μου,δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά τι έχει γίνει με το τηλέφωνο σου αλλα όταν μου είχε κολλήσει εντελώς και εμενα σαν άσχετος που είμαι, είχε βρεθεί ένα παλικάρι και μου είχε προτείνει αυτόν τον τρόπο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3825835#post3825835 δεν ξέρω αν τελικά θα σε βοηθήσει αλλα είναι ότι καλύτερο έχω βρει, γιατί ουσιαστικά σου γυρνάει το τηλέφωνο στο 0

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα καλά του ics αλλα υπάρχουν και σοβαρά μείον που πρέπει να τα λάβουν σοβαρά υπ όψη τους όσοι θα αναβαθμίσουν.

Έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση οπότε δεν υπάρχουν θέματα ασυμβατοτητας και προβλημάτων.

 

1. Η αυτονομία είναι σαφώς χειρότερη απο αυτή του gingerbread.

2. Στις ίδιες λειτουργίες αναπτύσσει ελαφρώς μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

3. Κάποιες φορές παρατηρητικότητα καθυστέρηση στο άνοιγμα του Dialer. Όπως συνέβαινε στο galaxy S1

4. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ένα κλικ κάτω σε ταχύτητα ανοίγματος των εφαρμογών. Κάτι που φαίνεται και στο σχετικό βίντεο που ανέβασε το gsmarena πριν λίγες μέρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

 

Μπα,τίποτα... Κόλλησε στην αρχική οθόνη...Άντε πάλι... :X

 

Είσαι σίγουρος ότι κατέβασες σωστά το αρχείο; Οι οδηγίες στο πρώτο θέμα είναι σωστές. Τι ρομ είχες πριν; Ποια προσπαθείς να βάλεις; Πόση ώρα έχει "κολλήσει";

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην πρώτη σελίδα του θέματος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

Και θα κατέβασεις την ελληνική ΚΙ4 2.3.4 και θα την εγκαταστάσεις με Odin.

Μετά δοκίμασε με το kies και θα δεις ότι αναγνωρίζει κανονικά την συσκευη σου.

Εγώ έκανα σήμερα αναβάθμιση στο Kies και από τότε μου λέει η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με το kies 2! Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να το ροοτάρω?

Να ακολουθήσω κι εγώ την παραπάνω διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σήμερα αναβάθμιση στο Kies και από τότε μου λέει η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με το kies 2! Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να το ροοτάρω?

Να ακολουθήσω κι εγώ την παραπάνω διαδικασία?

 

Δεν έχει καμία σχέση το kies με το root, απολύτως καμία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...