Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα γαλαξίες!Μολις μπήκα στο forum.Προσφατα αγόρασα gs2 από τα public Gt i9100.Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πειράγματα συσκευής.Εχει πάνω 4.0.3 και στο keis δεν μου βγάζει διαθέσιμη αναβάθμιση.Μπορει να βοηθήσει κάποιος αν μπορώ και πως να κάνω αναβάθμιση σε 4.0.4 με stock firmware του galaxy nexus ή για να το βελτιώσω κάπως?Ευχαριστώ!

 

Καλορίζικο, δες την πρώτη σελίδα του συγκεκριμένου forum, καθώς επίσης και εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=176

για custom rom.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα γαλαξίες!Μολις μπήκα στο forum.Προσφατα αγόρασα gs2 από τα public Gt i9100.Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πειράγματα συσκευής.Εχει πάνω 4.0.3 και στο keis δεν μου βγάζει διαθέσιμη αναβάθμιση.Μπορει να βοηθήσει κάποιος αν μπορώ και πως να κάνω αναβάθμιση σε 4.0.4 με stock firmware του galaxy nexus ή για να το βελτιώσω κάπως?Ευχαριστώ!

 

Επίσημη αναβάθμιση δεν σου βγάζει επειδή αυτή που "φοράει" η συσκευή σου αυτή τη στιγμή είναι η τελευταία που δόθηκε στην Ελλάδα από τη Samsung, με εξαίρεση μία 4.0.4 της Cosmote η οποία όμως δίνεται για αναβάθμιση σε Cosmote branded συσκευές.

 

Παρόλα αυτά μπορείς να βάλεις μία οποιαδήποτε 4.0.4 (που είναι καλύτερες παντού απ'ότι οι 4.0.3) είτε Σκανδιναβική, είτε Αγγλική, είτε Τσέχικη, ή ακόμα και κάποια custom rom μέσα απ'τα λινκ που σου έδωσε ο φίλος gkas1973 παραπάνω, ακολουθώντας βέβαια τις σωστές διαδικασίες ανάλογα με το τι θα επιλέξεις εσύ για τη συσκευή σου.

 

Μιας και δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με τέτοια πράγματα διάβασε αρκετά μέσα στα λινκς πριν ξεκινήσεις, για τυχόν απορίες εδώ θα είμαστε κι εμείς..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, μία ερώτηση που δεν έχω καταλάβει :O

Αν περάσω πχ τη Νορβιγική 4.0.4 (I9100XWLPX) θα πρέπει να αλλάξω και το sales code? Αυτή τη στιγμή μου γράφει στο sales code EUR...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, μία ερώτηση που δεν έχω καταλάβει :O

Αν περάσω πχ τη Νορβιγική 4.0.4 (I9100XWLPX) θα πρέπει να αλλάξω και το sales code? Αυτή τη στιγμή μου γράφει στο sales code EUR...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :happy:

 

Οχι φιλε μου κ γω αυτη φοραω.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, μία ερώτηση που δεν έχω καταλάβει :O

Αν περάσω πχ τη Νορβιγική 4.0.4 (I9100XWLPX) θα πρέπει να αλλάξω και το sales code? Αυτή τη στιγμή μου γράφει στο sales code EUR...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :happy:

 

Στη συγκεκριμένη rom δεν δίνεται η δυνατότητα για αλλαγή στο Sales Code (έχει μόνο το ΝΕΕ στις επιλογές) αλλά παρ'όλα αυτά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα εκτός αν θες μελλοντικά να κάνεις κάποια αναβάθμιση μέσα απ'το KIES (άμα μάθεις στο Odin δύσκολα θα γυρίσεις εκεί..), κάτι βέβαια που διορθώνεται εύκολα και γρήγορα φλασάροντας πρώτα μία επίσημη για την Ελλάδα rom (πχ την 4.0.3 XWLP7) που έχει Sales Code EUR. Πέντε λεπτών δουλειά με το Odin είναι.;)

 

Σε περίπτωση που θες ν'αποφύγεις αυτή τη διαδικασία μπορείς να περάσεις μία 4.0.4 με πολλές επιλογές για Sales Code (αν θυμάμαι καλά η Αγγλική 4.0.4 έχει πολλές επιλογές)..:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες!Εχω ξεκινήσει να διαβάζω για να προσανατολιστώ...αυτό που δεν έχω βρει ακόμα ειναι αν κάποια απο τις ευρωπαϊκές rom 4.0.4 που αναβαθμίζουν την απόδοση μπορούν να αλλάξουν και το περιβάλλον εργασίας του Nexus που εχω βρει ενδιαφέρων.Προς το παρών βρήκα πως να ρυθμίσω να στέλνω SMS με 160 στοιχεία ενώ μου έλεγε κάποιος φίλος οτι στο android έτσι είναι.......Καλημέρα σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες!Εχω ξεκινήσει να διαβάζω για να προσανατολιστώ...αυτό που δεν έχω βρει ακόμα ειναι αν κάποια απο τις ευρωπαϊκές rom 4.0.4 που αναβαθμίζουν την απόδοση μπορούν να αλλάξουν και το περιβάλλον εργασίας του Nexus που εχω βρει ενδιαφέρων.Προς το παρών βρήκα πως να ρυθμίσω να στέλνω SMS με 160 στοιχεία ενώ μου έλεγε κάποιος φίλος οτι στο android έτσι είναι.......Καλημέρα σε όλους!

 

Μπορεις να κατεβασεις καποιον launcher οπως τον nova η τον apex και να προσαρμοσεις το περιβαλλον εργασιας οπως σου αρεσει:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος που έχει περάσει την 4.0.4 να αναφέρει επιγραμματικά τις διαφορές από την 4.0.3 ; Έχω την xwlp7 ,δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο-σημαντικό πρόβλημα αλλά από την στιγμή που είδα ότι βγήκε καινούρια... μου μπήκε ο διάολος... :X:X:X
Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.3 έχει σίγουρα θέμα με το wifi!Σε πολλούς όπως και σε μένα το κινητό κολλούσε κι έκανε restart όταν ανοιγες ή εκλεινες το wifi.Στην 4.0.4 δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα,είναι γενικά πολύ σταθερή σε σημείο να συγκρίνεται με την GB,αρκετά smooth και μπορεί να έχει και λίγο καλύτερη αυτονομία.Έχουν διορθωθεί κάποια bugs κι έχουν προστεθεί κάποια πραγματακια,όπως να μπορείς να εχεις την μπαταρία σε ποσοστό,να βγάλεις το κείμενο από την οθόνη κλειδώματος κ.α.Γενικά με την 4.0.4 ηρέμησε το κεφάλι μου γιατί με την 4.0.3 είχα προβλήματα!Εγώ εχω περάσει την ελβετική κι εχω κρατήσει το csc σε eur σε περίπτωση που αν πάρουμε την αναβάθμιση κι είναι αυτή να μην ξαναφλασαρω για να είμαι μέσα στην εγγύηση και να την βλέπει και το kies κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.3 έχει σίγουρα θέμα με το wifi!Σε πολλούς όπως και σε μένα το κινητό κολλούσε κι έκανε restart όταν ανοιγες ή εκλεινες το wifi.Στην 4.0.4 δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα,είναι γενικά πολύ σταθερή σε σημείο να συγκρίνεται με την GB,αρκετά smooth και μπορεί να έχει και λίγο καλύτερη αυτονομία.Έχουν διορθωθεί κάποια bugs κι έχουν προστεθεί κάποια πραγματακια,όπως να μπορείς να εχεις την μπαταρία σε ποσοστό,να βγάλεις το κείμενο από την οθόνη κλειδώματος κ.α.Γενικά με την 4.0.4 ηρέμησε το κεφάλι μου γιατί με την 4.0.3 είχα προβλήματα!Εγώ εχω περάσει την ελβετική κι εχω κρατήσει το csc σε eur σε περίπτωση που αν πάρουμε την αναβάθμιση κι είναι αυτή να μην ξαναφλασαρω για να είμαι μέσα στην εγγύηση και να την βλέπει και το kies κανονικά!

 

Σ'όλα αυτά που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο να επιβαιώσω κι εγώ ότι η 4.0.4 είναι αρκετά βελτιωμένη όσον αφορά τη διαχείριση της ram και την κατανάλωση της μπαταρίας, να προσθέσω κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε και που αφορά τη θερμοκρασία της συσκευής κατά το σερφάρισμα η οποία μειώθηκε κατά πολύ σε σύγκριση με την 4.0.3 που ζεσταινόταν αρκετά.

 

Αρκετά ικανοποιημένος με την 4.0.4 εδώ και κάμποσο καιρό ενώ με την 4.0.3 αντιμετώπισα όλα της τα ελαττώματα σε μία μόλις εβδομάδα χρήσης στη συσκευή μου, ουστ..!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

παιδες μολις φλασαρα την 4.0.4 την ελβετικη πριν ημουν cm9 ολη η διαδικασια με odin εγινε σωστα αλλα εχει φαει κολλημα στο boot εδω και κανενα τεταρτο δεν ανοιγει. τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?
Nokia 5110,3210,3310,3410,8210,8310,6680,6510, 7210,6600Samsung e700LG ku990Mio a702Apple iphone 3gsSamsung galaxy s2 galaxy s5
Link to comment
Share on other sites

παιδες μολις φλασαρα την 4.0.4 την ελβετικη πριν ημουν cm9 ολη η διαδικασια με odin εγινε σωστα αλλα εχει φαει κολλημα στο boot εδω και κανενα τεταρτο δεν ανοιγει. τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?

Μπαίνεις σε recovery και κάνεις wipe data /factory

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Σημερα επιτέλους με τις οδηγίες σελ 1 και βοήθεια σας πέρασα το αγγλικό firmware 4.0.4.Ευκολη διαδικασία αν και ήμουν διστακτικός μην κάνω καμία πατάτα...πολύ καλύτερη συμπεριφορά και απόκριση.Βεβαια θα ήθελα να έχει μια νέα εμφάνιση όπως το NEXUS.... default.Θα πειραματιστώ με κανένα launcher μάλλον.Ερώτηση για τους έμπειρους,μπορεί κάποιος να φορτώσει stock firmware nexus σε sgs2 ή δεν συνεργάζεται και θα γίνει ....τούβλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Σημερα επιτέλους με τις οδηγίες σελ 1 και βοήθεια σας πέρασα το αγγλικό firmware 4.0.4.Ευκολη διαδικασία αν και ήμουν διστακτικός μην κάνω καμία πατάτα...πολύ καλύτερη συμπεριφορά και απόκριση.Βεβαια θα ήθελα να έχει μια νέα εμφάνιση όπως το NEXUS.... default.Θα πειραματιστώ με κανένα launcher μάλλον.Ερώτηση για τους έμπειρους,μπορεί κάποιος να φορτώσει stock firmware nexus σε sgs2 ή δεν συνεργάζεται και θα γίνει ....τούβλο?

 

Δεν γίνεται αυτό, μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1810042

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό, μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1810042

 

Χωρις να εχω εμπειρια φλασαρισματος custom roms και κυριως αυτων που βασιζονται σε "ξενες" (αλλων συσκευων), θα ηθελα να πω οτι οι περισσοτερες αν οχι ολες εχουν προβληματα, απο την στιγμη που δεν βασιζονται σε καποια υπαρχουσα και επισημα δοσμενη απο την Samsung...

Και αυτο το λεω γιατι εχω βγαλει τα ματια μου διαβαζοντας ΟΛΕΣ τις σελιδες αντιστοιχων posts στο xda, κυριως για τις roms που ερχονται απο το Nexus με το pure Android...

Αν καποιος "εμπειροτερος" (!!!) διαφωνει, θα τον ακουσω (διαβασω μαλλον!) με χαρα!

Και βεβαια μιλαω για οποιον εχει εγκαταστησει μια τετοια rom και την εχει δουλεψει για καιρο, οχι για λιγο και μετα restore την παλια του!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτην την 4.0.4 εκτος της cosmote θα την παρουμε ποτε επισημα και στην Ελλαδα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτην την 4.0.4 εκτος της cosmote θα την παρουμε ποτε?

 

Ίσως να μην χρειαστεί κιόλας αν δωθεί μέσα στον Nοέμβρη η Jelly Bean, σύμφωνα πάντα με τις ανακοινώσεις της Samsung..:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτην την 4.0.4 εκτος της cosmote θα την παρουμε ποτε επισημα και στην Ελλαδα?

 

Σσσσ... Μην φονάζουμε και μας καθυστερήσουν την 4.1 για μια 4.0.4 Ελληνική.. :secret:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην χρειαστεί κιόλας αν δωθεί μέσα στον Nοέμβρη η Jelly Bean, σύμφωνα πάντα με τις ανακοινώσεις της Samsung..:)

 

Σσσσ... Μην φονάζουμε και μας καθυστερήσουν την 4.1 για μια 4.0.4 Ελληνική.. :secret:

 

Καλα αν μας δωσουν την 4.0.4 σε καμια δυο βδομαδες, φανταστειτε ποτε θα ερθει η jelly.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν μας δωσουν την 4.0.4 σε καμια δυο βδομαδες, φανταστειτε ποτε θα ερθει η jelly.

 

Πολύ φοβάμαι πως δεν θα έρθει καν η 4.0.4 με την πρόφαση της Jelly Bean και τελικά θα έρθει τουλάχιστον στις αρχές 2013

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως δεν θα έρθει καν η 4.0.4 με την πρόφαση της Jelly Bean και τελικά θα έρθει τουλάχιστον στις αρχές 2013

 

Προσωπικα πιστευω πως η εταιρια θα δωσει και την 4.0.4 για να τις δωσει ολες με μια σειρα.

και φυσικα να δικαιολογησει στους καταναλωτες, "οριστε κυριοι, για να μην εχετε παραπονο, σας δωσαμε κατι".

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν μας δωσουν την 4.0.4 σε καμια δυο βδομαδες, φανταστειτε ποτε θα ερθει η jelly.

 

Πολύ φοβάμαι πως δεν θα έρθει καν η 4.0.4 με την πρόφαση της Jelly Bean και τελικά θα έρθει τουλάχιστον στις αρχές 2013

 

Παιδιά εικασίες και σενάρια μπορούμε να κάνουμε πολλά, για παράδειγμα μπορεί να μη μας δώσουν ούτε τη Jelly Bean για να πάμε κατ'ευθείαν στην M&Μ's (λέμε τώρα) 5.0.1 κάποια στιγμή μέσα στο Πάσχα υπολογίζω..:lol:

 

Ότι είναι νά'ρθει θά'ρθει, αφού έχουμε και το Odin είμαστε πολύ τυχεροί άνθρωποι εμείς τελικά.. ίδωμεν.:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες. Μπορεί να μου πεί κάποιος που έχει βάλει την επίσημη 4.0.4 εαν το noise reduction στις κλήσεις μπορεί να απενεργοποιείται;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες. Μπορεί να μου πεί κάποιος που έχει βάλει την επίσημη 4.0.4 εαν το noise reduction στις κλήσεις μπορεί να απενεργοποιείται;

 

Ναι μπορεί

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί

 

Μόνιμα ή κατά την διάρκεια κάθε κλήσης όπως παλιά;

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...