Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περασα την LP7 αλλα δεν μπορω με τιποτε να συνδεθω sto Kies

Εχει βρει κανεις λυση ;

 

είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά και μη εναλλαγή αγγλικών κι ελληνικών στα sms.

διορθώθηκε με 1 wipe από cwm και ξαναπέρασμα της rom με odin.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εχω την επισημη LP7 ICS περασμενη στη συσκευη μου.

Προχθες λοιπον επιχειρησα για ακομη μια φορα, να του περασω το αντιστοιχο cf root που προτεινεται και

στο αναλογο thread.

Εκανα λοιπον την διαδικασια ολοσωστα ακολουθωντας τον οδηγο καταγραμμα (αλλωστε το ειχα ξανακανει και στην gingerbread),

αλλα ειδα οτι υπαρχει ενα προβληματακι που παρατηρησα και την πρωτη φορα που το rootαρα με αυτον τον τροπο, παρολο που η συσκευη δουλευε κανονικοτατα σε ολα τα υπολοιπα.

Το wifi δεν δουλευε, δηλαδη δεν εμφανιζονταν καν στην status bar το σχετικο εικονιδιο, οποτε δεν ηξερα αν ημουν συνδεδεμενος η οχι.

Εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο με την συγκεκριμενη εκδοση cf root η ειναι θεμα καθαρα δικο μου?

 

Αυτο δεν ειναι το σωστο αρχειο?

CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip

γι αυτη την εκδοση?

http://desmond.imageshack.us/Himg607/scaled.php?server=607&filename=screenshot2012050403342.png&res=landing

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η κκ5 για να σου δώσει αναβάθμιση νομίζω θέλει CSC XEU γιατί δεν είναι ελληνική. Τελευταία ελληνική με EUR είναι η ΚΙ4 εάν δεν κάνω λάθος.

 

Κανεις λαθος... για το XEU. Επίσης η τελευταία ελληνική gb είναι η KK1 για την cosmote που έχει ο φίλος... η rom που φοράς τώρα, Wishmaster, είναι ανεπίσημη, δε βγήκε σε καμία χώρα μέσω Kies, οπότε πρέπει να βάλεις μόνος σου την αναβάθμιση. Στην πρώτη σελίδα του θέματος έχει οδηγίες. Η LP7 είναι η τελευταία γενική ελληνική (και για Cosmote)

 

....

Το wifi δεν δουλευε, δηλαδη δεν εμφανιζονταν καν στην status bar το σχετικο εικονιδιο, οποτε δεν ηξερα αν ημουν συνδεδεμενος η οχι.

Εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο με την συγκεκριμενη εκδοση cf root η ειναι θεμα καθαρα δικο μου?

 

Αυτο δεν ειναι το σωστο αρχειο?

CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip

γι αυτη την εκδοση?

 

Ναι αυτό είναι, αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου το wifi πρόβλημα που αναφέρεις. Περίεργο...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν ειμαι στη σωστη κατηγορια .

Ειμαι καινουργιος στο android ,χρονια ειχα wm

Μια ερωτηση , εχω την επισημη ΛΠ7 και θελω να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταριας με καποιο αλλο με ενδειξη 1% .Πως γινετε ;

Edited by chrispreveza
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν ειμαι στη σωστη κατηγορια .

Ειμαι καινουργιος στο android ,χρονια ειχα wm

Μια ερωτηση , εχω την επισημη ΛΠ7 και θελω να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταριας με καποιο αλλο με ενδειξη 1% .Πως γινετε ;

 

διαλεξε η αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1443498 η αυτο που εχω και γω και ειναι ολοκληρομενο θεμαhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1334922 και αλλαζει πολλα πραγματα.και πρεπει ναεισαι ρουτ και να κανεις πριν ενα nandroid backup mesω recovery.Kαι τα δυο μπαινουν και σε official rom.και γω official rom εχω την lp7

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ πέρασα μέσω kies την lp5 από Cosmote. έχει καμία διαφορά από την lp7; το μόνο μου παράπονο είναι η θερμοκρασία που ενώ στην 2.3.5 που είχα η μέγιστη έφτανε τους 33 βαθμούς, τώρα χτυπάει και 38 βαθμούς και μου φαίνεται υπερβολικό.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ πέρασα μέσω kies την lp5 από Cosmote. έχει καμία διαφορά από την lp7; το μόνο μου παράπονο είναι η θερμοκρασία που ενώ στην 2.3.5 που είχα η μέγιστη έφτανε τους 33 βαθμούς, τώρα χτυπάει και 38 βαθμούς και μου φαίνεται υπερβολικό.

 

Δεν φταίει η ROM που αλλαξες για την θερμοκρασία αλλά ο εξωτερικός καιρός. Πλέον σε όλους μας ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι δεν φταίει η ROM για αυτό, απλά ρωτάω για να ξέρω τι διαφορές έχει η lp5 με την lp7... αν έχει κάτι καλύτερο να την περάσω τότε...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι, αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου το wifi πρόβλημα που αναφέρεις. Περίεργο...

 

Δεν ξερω γιατι μπορει να συμβαινει αυτο.

Μηπως κατι δεν ειναι συμβατο μεταξυ της rom και του cf root?

Αναγκαστικα το εχω root με τον απλο τρoπο για ICS.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Οταν πρωτοβγηκε η 4.0.3 LPQ την εβαλα και εγω αλλα δεν μου αρεσε αρκετα και μετα απο 3 μερες την εβγαλα και συνεχισα μεχρι σημερα με την 2.3.6 η οποια πραγματικα εκανε το SII θα πεταει και να δουλευει υποδειγματικα.

 

Σημερα πηρα την αποφαση να να βαλω την πιο προσφατη LP7 που ανεβηκε και ειναι μια Ιρλανδικη, η οποια δεν επιδεχεται αλλαγη sales code και ειναι ΕΙR. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα και η συσκευη δουλευει μια χαρα. Οποιος θελει μπορει να την βαλει δουλευει χωρις bugs, δεξια απο την μπαρα των επαφων δεν εχει ελληνικα βεβαια, αλλα παντου η γλωσσα λειτουργει κανονικα εφοσον την επιλεξουμε απο την αρχη. Αποφυγετε κατα τις πρωτες ρυθμισεις μετα την εγκατασταση να πειτε ''ναί'' για οποιοδηποτε buckup απο αντιγραφα ασφαλειας της Google κλπ.

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι σε αντιθεση με τις αλλες 2 ρομ οταν το συνδεω στο Kies δεν μου λεει οτι η συσκευη δεν υποστηριζεται με αναβαθμιση μεσω Kies, αλλα την αναγνωριζει και λεει οτι αυτο ειναι το πιο προσφατο λειτουργικο για την συσκευη μου! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου προς όλους!

 

Είμαι κι εγώ έτοιμος να περάσω στο 3ο κατά σειρά Galaxy ...

> 3 (Eclair 2.1)

> Ace (GB 2.3.5)

> SII (???)

...και θέλω την άποψή σας, ως έμπειροι χρήστες, σε ορισμένα θέματα.

 

Το SII ήρθε με την 2.3.5 (BUKJ3), η οποία είναι φορτωμένη με τις εκνευριστικές εφαρμογές της Vodafone.

1. Την θεωρείτε καλή, οπότε root και "πάγωμα" των περιττών με το AntTek App Manager, ή...

2. Αξίζει να πάω στην ICS LP6 (άν θυμάμαι καλά) με το ΚΙΕS και να ψαχτώ μετά για "πάγωμα" των περιττών εφαρμογών?

3. Γενικά, θεωρείτε το ΙCS καλύτερο από το GB για το SII? Καλύτερο εννοώ περισσότερο από άποψη αυτονομίας της μπαταρίας και της γενικής εμπειρίας χρήσης.

4. Ποιά θεωρείτε καλύτερη (και ασφαλέστερη στο φλασάρισμα, εννοείται) από όσες υπάρχουν εδώ? Eννοείται ότι είναι απαραίτητη η πλήρης υποστήριξη ελληνικών.

5. Τρόπος root με κάποιο zip αρχείο που να το τρέχω μέσα από το τηλ κατευθείαν δεν υπάρχει (όπως στο Ace)? Χρειάζομαι οπωσδήποτε insecure kernel και πάλι Odin για να το rootάρω?

 

Σημειώστε ότι με ενδιαφέρουν οι official Samsung χωρίς "κορδελάκια". Μου αρκεί το root, και μετά λίγες εφαρμογές από το Market και χρήση του κινητού χωρίς πολλά-πολλά...

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κάπου μέσα στο θρεντ οι απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αλλά μου είναι αδύνατο να το διαβάσω όλο... Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενος καινούριου sii και απο είχα έχει μεσα την 2.3.5 αλλα πάω να κάνω αναβαθμιση μέσω kies και μου λέει ότι δεν υποστιρίζει την συσκευή τι γίνετε ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ξέρει κανένας αν έχει βγει κάποιο oneclickroot για την ΚΚ5 (2.3.6)?

 

Δυστυχώς ότι δοκίμασα δεν δούλεψε και στο νετ βρίσκω λύσεις μόνον με insecure kernel (πράγμα που δεν θέλω) .

 

Είχα αναβαθμίσει σε 4.0.3, εφριξα από τα μπαγκ κυρίως και τα κοληματα στο wifi και γύρισα σε 2.3.6. Και αν δεν σοβαρευτούν με την ics εδώ θα παραμηνω. Ένα ρουτ όμως είναι επιβεβλημένο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ξέρει κανένας αν έχει βγει κάποιο oneclickroot για την ΚΚ5 (2.3.6)?

 

Δυστυχώς ότι δοκίμασα δεν δούλεψε και στο νετ βρίσκω λύσεις μόνον με insecure kernel (πράγμα που δεν θέλω) .

 

Είχα αναβαθμίσει σε 4.0.3, εφριξα από τα μπαγκ κυρίως και τα κοληματα στο wifi και γύρισα σε 2.3.6. Και αν δεν σοβαρευτούν με την ics εδώ θα παραμηνω. Ένα ρουτ όμως είναι επιβεβλημένο.

 

O insecure kernel δεν είναι πρόβλημα αν δεν τον θες δεν τον κρατάς. Απλά κάνε root και ξαναφλάσαρε ως root πια τον αρχικό σου kernel.

 

Την καλημέρα μου προς όλους!

 

 

Ποιά θεωρείτε καλύτερη (και ασφαλέστερη στο φλασάρισμα, εννοείται) από όσες υπάρχουν.....]? Eννοείται ότι είναι απαραίτητη η πλήρης υποστήριξη ελληνικών.

Τρόπος root με κάποιο zip αρχείο που να το τρέχω μέσα από το τηλ κατευθείαν δεν υπάρχει (όπως στο Ace)? Χρειάζομαι οπωσδήποτε insecure kernel και πάλι Odin για να το rootάρω?

 

Στην πρώτη σελίδα του θέματος που γράφεις υπάρχουν όλες οι τελευταίες με οδηγίες χρήσης. Και εννοείται με υποστήριξη ελληνικών.... Και για root υπάρχει ολόκληρο θέμα στην ενότητα My Guides (Οδηγοί), πάλι εδώ στο myphone. Κι εκεί στην πρώτη σελίδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη.. δε χρειάζεται να διαβάσεις όλο το thread :p

 

Καλησπερα σε ολους. Οταν πρωτοβγηκε η 4.0.3 LPQ την εβαλα και εγω αλλα δεν μου αρεσε αρκετα και μετα απο 3 μερες την εβγαλα και συνεχισα μεχρι σημερα με την 2.3.6 η οποια πραγματικα εκανε το SII θα πεταει και να δουλευει υποδειγματικα.

 

Σημερα πηρα την αποφαση να να βαλω την πιο προσφατη LP7 που ανεβηκε και ειναι μια Ιρλανδικη......

 

H LP7 είναι η LP7. Δεν αλλάζει τίποτα μεταξύ ιρλανδικής ελληνικής και ζιμπαμπουανής εκτός από το csc αρχείο που περιέχει τις ρυθμίσεις των παρόχων και άλλα τέτοια άσχετα με την επίδοση της rom. Δε χρειαζότανε να βάλεις LP7 άλλης χώρας. Και ούτε κάποιος άλλος χρειάζεται να τη δοκιμάσει αν έχει ήδη την LP7.

 

διαλεξε η αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1443498 η αυτο που εχω και γω και ειναι ολοκληρομενο θεμαhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1334922 και αλλαζει πολλα πραγματα.και πρεπει ναεισαι ρουτ και να κανεις πριν ενα nandroid backup mesω recovery.Kαι τα δυο μπαινουν και σε official rom.και γω official rom εχω την lp7

 

Απόστολε το πρώτο λινκ το έχεις δοκιμάσει προσωπικά; Γιατί δεν έχει για την ευρωπαϊκή LP7.

 

καλησπέρα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενος καινούριου sii και απο είχα έχει μεσα την 2.3.5 αλλα πάω να κάνω αναβαθμιση μέσω kies και μου λέει ότι δεν υποστιρίζει την συσκευή τι γίνετε ?

Έχεις ανεπίσημη rom. Θα πρέπει να βάλεις μόνος σου μία επίσημη από την πρώτη σελίδα του θέματος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απόστολε το πρώτο λινκ το έχεις δοκιμάσει προσωπικά; Γιατί δεν έχει για την ευρωπαϊκή LP7.

 

 

εχεις δικιο και σε ευχαριστω που το προσεξες. δεν το εχω δοκιμασει γιατι εχω το θεμα απο το αλλο λινκ του vertimus

δεν εχει για lp7 αλλα αποτι λενε μεσα δουλευει η LPS version και εχει και restore αρχειο για επαναφορα

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που η Samsung Greece ανακοινωσε "επισημα" την αναβαθμηση του Samsung Galaxy SII σε ICS αλλα εγω δεν εχω λαβει καμια ειδοποιηση ακομη ουτε μεσω KIES ουτε μεσω ΟΤΑ.

Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω ή να ρυθμησω για να λαβω την ειδοποιηση?Προφανως η Samsung δεν μου εδωσε καμια απαντηση :X .

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έχεις κάποιο ανεπίσημο Firmware ή να φοράς κάποια Custom ROM και γι' αυτό δεν παίρνεις αναβάθμιση. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να περάσεις μόνος σου ένα επίσημο Firmware. Για οδηγίες δες στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που η Samsung Greece ανακοινωσε "επισημα" την αναβαθμηση του Samsung Galaxy SII σε ICS αλλα εγω δεν εχω λαβει καμια ειδοποιηση ακομη ουτε μεσω KIES ουτε μεσω ΟΤΑ.

Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω ή να ρυθμησω για να λαβω την ειδοποιηση?Προφανως η Samsung δεν μου εδωσε καμια απαντηση :X .

 

Ευχαριστω

 

Το πιο πιθανό είναι να έχεις κάποιο ανεπίσημο Firmware ή να φοράς κάποια Custom ROM και γι' αυτό δεν παίρνεις αναβάθμιση. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να περάσεις μόνος σου ένα επίσημο Firmware. Για οδηγίες δες στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

 

Aν θέλεις γράψε μας ποια έκδοση έχεις να σου πούμε σίγουρα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση που εχω ειναι η 2.3.4

 

Δεν εννοούσα αυτό... γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο, και πες μας τι βγάζει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα αυτό... γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο, και πες μας τι βγάζει.

 

Phone:I9100XXKI1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν είμαι off topic... :(

Πές τε μου που να πάω αν είναι...

Το SG2 μου ενώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι 2 μέρες πρίν, τωρα δε συνδέεται με το Kies. :mad:

Το φουρφούρι γυρνάει, και στο τέλος μου λέει Δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Αποσυνδέστε και ξανασυνδέστε το τηλέφωνό σας.

Έκανα επανεγκατάσταση το Kies και το βιολί συνεχίζεται...

 

Τι να κάνω ρε παιδιά?

...και κάτι ακόμη, γιατι δε κατάλαβα και πολλά από αυτά που λέτε...

Η ics επίσημα με το Kies μας ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

Phone:I9100XXKI1

 

Όλα.... όχι μόνο το modem...

 

Παιδιά συγνώμη αν είμαι off topic... :(

Πές τε μου που να πάω αν είναι...

Το SG2 μου ενώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι 2 μέρες πρίν, τωρα δε συνδέεται με το Kies. :mad:

Το φουρφούρι γυρνάει, και στο τέλος μου λέει Δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Αποσυνδέστε και ξανασυνδέστε το τηλέφωνό σας.

Έκανα επανεγκατάσταση το Kies και το βιολί συνεχίζεται...

 

Τι να κάνω ρε παιδιά?

...και κάτι ακόμη, γιατι δε κατάλαβα και πολλά από αυτά που λέτε...

Η ics επίσημα με το Kies μας ήρθε?

 

Ναι ήρθε η ics, εδώ και καιρό. Όσο για το kies, εξαρτάται από πολλά πράγματα αν θα συνδεθεί, είναι άθλιο πρόγραμμα, χωρίς να ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το pc σου δεν είναι εύκολο να μαντέψουμε. .net framework έχεις εγκαταστήσει; Κοίτα στα προαπαιτούμενα του Kies στη σελίδα του και δες αν τα έχεις. Αλλιώς δοκίμασε σε άλλο pc... γιατί μπορεί να φταίει και το τηλέφωνό σου, π.χ. κάποια ρύθμιση (usb debugging υποθέτω έχεις απενεργοποιήση στο ρυθμίσεις-εφαρμογές-αναπτυξη;)... είναι τόσο τραγικό πρόγραμμα και τόσοι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να μη δουλεύει σε κάποιους, που είναι δύκολο να βρεις άκρη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όλα.... όχι μόνο το modem...

 

 

 

Ναι ήρθε η ics, εδώ και καιρό. Όσο για το kies, εξαρτάται από πολλά πράγματα αν θα συνδεθεί, είναι άθλιο πρόγραμμα, χωρίς να ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το pc σου δεν είναι εύκολο να μαντέψουμε. .net framework έχεις εγκαταστήσει; Κοίτα στα προαπαιτούμενα του Kies στη σελίδα του και δες αν τα έχεις. Αλλιώς δοκίμασε σε άλλο pc... γιατί μπορεί να φταίει και το τηλέφωνό σου, π.χ. κάποια ρύθμιση (usb debugging υποθέτω έχεις απενεργοποιήση στο ρυθμίσεις-εφαρμογές-αναπτυξη;)... είναι τόσο τραγικό πρόγραμμα και τόσοι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να μη δουλεύει σε κάποιους, που είναι δύκολο να βρεις άκρη.

 

 

PDA:I9100XWKI4

PHONE:I9100XXKI1

CSC:I9100XXKI2

 

.Οκ το προγραμμα ειναι τραγικο αλλα και μεσω ΟΤΑ δεν εχω λαβει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...