Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητά τηλέφωνα και παιδιά - υπέρ ή κατά;


TN97
 Κοινοποίηση

Είσαστε υπέρ ή κατά της χρήσης κινητών τηλεφώνων από μικρά παιδιά;  

249 members have voted

  1. 1. Είσαστε υπέρ ή κατά της χρήσης κινητών τηλεφώνων από μικρά παιδιά;

    • Υπέρ
      37
    • Κατά
      199
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      13


Recommended Posts

Ειμαι κατα των κινητων στο συγκεκριμενο ζητημα. Πιστευω οτι καθε πραγμα πρεπει να γινεται στον καιρο του και οτι τα μικρα παιδια απο'τη στιγμη που ειναι μαζι με τους γονεις τους δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να εχουν δικο τους κινητο. Θυμαμαι στην δικη μου περιπτωση οτι μου εδωσε το πρωτο μου κινητο ο πατερας μου (αν και δεν ηθελα, ημουν πολυ κατα του κινητου γενικα) στο λυκειο οταν αρχιζα να βγαινω εκτος της πολης μου για αγωνες μπασκετ για να επικοινωνουμε απλα. Ειναι ο μονος λογος που πιστευω πως μπορει να γινει εξαιρεση.
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ :shoot:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δυστυχως οι καιροι αλλαζουν, δεν ειναι οπως ηταν παλιά. Οσοι λενε οτι 'ολα στον καιρο τους', ξεχνανε οτι ειμαστε σε αλλους καιρους. Ειμαι του 79 και οταν πηρα κινητο, λιγοι ειχαν. Τοτε ηταν αλλοι καιροι. Τωρα ολοι εχουν και ειμαι σιγουρος οτι εαν ειχαν ολοι κινητο τοτε (οταν πηγαινα δημοτικο πχ) σιγουρα θα ειχα και εγω. Στους σημερινους καιρους, η επικοινωνια ειναι διαφορετικη και πολυ πιο αναγκαια. Τότε ειμασταν ολοι συνηθισμενοι με το σταθερο, τωρα ομως με το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες συνήθεια είναι,

Εμείς οι ίδιοι που δεν είχαμε κινητό "τότε" τώρα δε κάνουμε βήμα χωρίς αυτό, αλλά όταν το έχουμε μαζί μας δε χτυπάει κι αν το ξεχάσουμε σπίτι (εγώ σπάνια θυμάμαι να το πάρω μαζί μου) έχει μια δύο έως καμιά αναπάντητη!

Και να φανταστείς δέν εχω καν σταθερό, όποιος με θέλει ξέρει να με βρει!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατα ειμαι μεχρι τα 17...Μετα που θα βγαινουν πιο πολυ και πιο ανεξελεγκτα πρεπει να εχουν ενα τηλεφωνο πανω τους να τα βρισκεις γιατι αλλιως αστααα!
Link to comment
Share on other sites

Κατα ειμαι μεχρι τα 17...Μετα που θα βγαινουν πιο πολυ και πιο ανεξελεγκτα πρεπει να εχουν ενα τηλεφωνο πανω τους να τα βρισκεις γιατι αλλιως αστααα!

 

αυτα τα χρονια παιδι 13αχρονο βγαινει μονο του εξω...δεν μπορεις να κανεις κατι..και ολα τα 13αχρονα εχουν κινητο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που υπαρχει η τεχνολογια, γιατι να μην την εχουν; οσο αφορα το sar, ας εχουν το μοντελο με το χαμηλοτερο
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που υπαρχει η τεχνολογια, γιατι να μην την εχουν; οσο αφορα το sar, ας εχουν το μοντελο με το χαμηλοτερο

 

εγω καταλαθος μικρος ειχα παρει κινητο με μεγαλο sar...τωρα βλεποντας αυτη την συζητηση το συνιδιτοποιησα...καλο ειναι μακρια ομως απο μικρα παιδια και μεγαλο sar

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ αλλα με μετρο. Αναφερομαι σε dump phones ή ισως android στυλ Vodafone joy.. Περα απο την εξοικειωση με την τεχνολογια και την ομαλη μεταβαση που πλεον κρινω απαραιτητη στις μερες μας, οι καιροι εχουν αλλαξει.

Επικινδυνοτητα παντου οποτε ελεγχος με ευγενικο τροπο ειναι αναγκαιος κατ εμενα.

 

Πηρα κινητο στην 1η Γυμνασιου και δε νομιζω να μ επηρεασει καπου αρνητικα καθως δεν με αφησαν ποτε ανεξελεγκτη μεχρι να "ωριμασω".

 

Απεναντιας ειμαι ΚΑΤΑ στο internet... Ειδικα στα site δικτυωσης...

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Να έχουν κινητό, όταν είναι εκτός της περιοχής τους. Οχι όμως και στο σχολείο, και στα αγγλικά, και στο ποδόσφαιρο και στην βόλτα.

Κοινώς, μόνο για επικοινωνία με το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως με τον soublaki-3 και αυτο ομως υπο ορους και μετα απο καποια ηλικια.
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Υπ ποιους ορους και ποια ηλικια?

 

Κατι αναλογο με αυτο που αναφερεις και εσυ.Π.χ δεν συμφωνω με το να χρησιμοποιουνται κινητα στα σχολεια και ιδιαιτερα την ωρα

των μαθηματων!!

Κατι αλλο που προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει ειναι η χρηση κινητων απο παιδια μικρης ηλικιας π.χ εχω δει και γνωριζω προσωπικα παιδια τεταρτης η πεμπτης δημοτικου να κανουν αλογιστη χρηση του κινητου να ασχολουνται ολη μερα με αυτο και να εχουν φορτωσει τα μαθηματα του σχολειου στον "κοκκορα"(μιλαω για περιπτωσεις που γνωριζω).Δεν ειμαι Δασκαλος ,για να μη σας μπει αυτη η υποψια!

Βεβαια δεν περιμενω ουτε εχω την απαιτηση τα παιδια αυτης της ηλικιας να εχουν γνωση του τι σημαινει "Παν Μετρον Αριστον"προς θεου!

Μιλαω παντα εκφεροντας την προσωπικη μου γνωμη φυσικα.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφός είναι, για να δίνουμε και παραδείγματα, είναι 12 ετών, πηγαίνει δηλαδή στην Α' Γυμνασίου.

Πέρυσι, ή πρόπερσυ, είχε ανέβει για 1-2 μέρες στην Αθήνα με το σχολείο. Είπα λοιπόν στον πατέρα μου, να του δώσει ένα κινητό για να μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του, να πάω από το ξενοδοχείο να τον δω. Δεν του έδωσε, ούτε μου έδωσε το τηλέφωνο της δασκάλας του.

 

Γενικά εκεί που μένει (ας το πούμε χωριό), δεν χρειάζεται κινητό. Το σχολείο είναι 5' με τα πόδια, για αγγλικά μαζεύονται 3-4 παιδιά στο σπίτι, βόλτες για καφέ δεν έχουν ξεκινήσει να πηγαίνουν ακόμα, οπότε είναι άσκοπο. Εχει όμως skype.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Υπερ επειδη τα παιδια πρεπει να μαθουν την τεχνολογια του μελλοντος αν και σημερα εχει παρατραβηστει το σχοινη βλεπεις κατι 13χρονα εχουν ταβλετ και κινητα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 years later...

κατά.

ο κινδυνος εθισμού είναι μεγαλος, ενώ οι επιπτώσεις στην υγεια από την ακτινοβολία σε αυτό το ευαισθητο σταδιο δεν μπορούν να αγνοηθούν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...