Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς, το πρόβλημα με τη μνήμη παραμένει.

Έκανα αναβάθμιση του λογισμικού μέσω του one touch upgrade, αλλά η μνήμη παραμένει λίγη και δεν μπορεί να δεχτεί πολλές ενημερώσεις. Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να σβήσω κάποιες εφαρμογές με τις οποίες ήταν φορτωμένο εξ αρχής...

Τι να κάνω;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς, το πρόβλημα με τη μνήμη παραμένει.

Έκανα αναβάθμιση του λογισμικού μέσω του one touch upgrade, αλλά η μνήμη παραμένει λίγη και δεν μπορεί να δεχτεί πολλές ενημερώσεις. Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να σβήσω κάποιες εφαρμογές με τις οποίες ήταν φορτωμένο εξ αρχής...

Τι να κάνω;

 

Χωρισες την καρτα μνημης σου σε δυο μερη; Σε FAT/FAT32 το ενα μερος και το αλλο μερος σε ext2/ext3/ext4?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πως γίνεται αυτό;

Δεν ξέρω και πολλά...

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πως γίνεται αυτό;

Δεν ξέρω και πολλά...

 

Απλα χωριζεις σε δυο partition την καρτα μνημης. Υπαρχουν αντιστοιχιες, αμα εχεις κατω απο 4αρα καρτα ειναι FAT και ext2 αμα ειναι πανω απο 4αρα το κανεις FAT32 και ext2. Τα partition εγω τα εκαβα με linux με το disc utility.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια παντως για να ξερουν οσοι εχουνε κανει update σε 2.3.6 και θελουν να κανουν downgrade και να περασουν custom rom υπαρχει τροπος εγω τον εκανα με επιτυχια.

1ον κανεις ροοτ με τον τροπο που εχει ειπωθει σε προηγουμενα ποστ και μετα βαζεις αυτην την ρομ απο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1730979 τπ λινκ για να κατεβει ειναι αυτο http://www.4shared.com/zip/8hLXUjQb/Andread_32_i2e.html

κατεβασα και το mini tool partition wizard home edition για να φορμαρω την sd καρτα μου ετσι τωρα βλεπω 1gb σαν εσωτερικη αποθηκη.

ειχα 2.3.6 και τωρα φοραω 2.3.5 ειμαι ευχαριστημενος απο αυτη την ρομ εκανα και την μπαταρια ρεσετ μου κραταει δυο μερες,το λεντ μονο δεν με ειδοποιει

 

Φίλε αυτή η ρομ έχει Ελληνικά ;

Γιατί δεν τα βρήκα και έβαλα Αγγλικά.

Πάντως αυτή η ρομ είναι φανταστική, άλλο κινητό έχεις μετά!

 

Όχι, πως γίνεται αυτό;

Δεν ξέρω και πολλά...

 

mini tool partition wizard ... best

 

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτή η ρομ έχει Ελληνικά ;

Γιατί δεν τα βρήκα και έβαλα Αγγλικά.

Πάντως αυτή η ρομ είναι φανταστική, άλλο κινητό έχεις μετά!

 

Ναι έχει ελληνικά! :) Κάτω κάτω είναι! Την έβαλα σε εμένα δεν πήγαινε καλά. Έχω δοκιμάσει όλες τις ρομ και καλύτερα δουλεύει η μαμά που έκανα με το One Touch Upgrade με superuser.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μπορει να μ βοηθησει καποιος..εχω το alcatel ot918 και θελω να το ξεκλειδωσω γτ δν ειναι συμβατο με ολα τα δικτυα..αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω μονο μια συγκεκριμενη καρτα sim..γνωριζει καποιος κανενα τροπο..

Ευχαριστω..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μπορει να μ βοηθησει καποιος..εχω το alcatel ot918 και θελω να το ξεκλειδωσω γτ δν ειναι συμβατο με ολα τα δικτυα..αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω μονο μια συγκεκριμενη καρτα sim..γνωριζει καποιος κανενα τροπο..

Ευχαριστω..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

 

Φίλε πρέπει να κάνεις ρουτ το κινητό και μετά κάνεις ότι θέλεις, πχ αν βάλεις άλλη ρομ το έχεις ξεκλειδώσει.

 

Πρώτο βήμα (root)βάση του sibi :

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9cκαι αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D!

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

 

Δεύτερο (rom) πάλι Sibi:

 

Νέα έκδοση της custom rom

Βγήκε μια νέα έκδοση (1.1) της custom rom Puzzle Blue απ'το movilesdualsim.com. Σε σχέση με την πρώτη έκδοση 1.0 διορθώθηκαν κάποια μικροπροβληματάκια και η ανταπόκριση του κινητού έγινε ταχύτερη!

http://www.movilesdualsim....S-B-H-BLUE-v-1

 

Η μέθοδος εγκατάστασης είναι ίδια με πριν:

 

Για να βάλετε τη νέα ROM πρέπει να έχετε κάνει πρώτα ROOT. Φυσικά πρέπει να έχετε πάρει backup όλα τα χρήσιμα αρχεία απ'το κινητό σας και για σιγουριά αν θέλετε πάρτε backup και την παλιά rom σας.

ΟΔΗΓΙΕΣ:

1) Κατεβάζετε τη νέα rom 1.1 απο εδώ (μην την κάνετε unzip) http://www.mediafire.com/d...ht9sshb62wjhyn (κωδικός για κατέβασμα http://www.movilesdualsim.com) Βάζετε το αρχείο όπως είναι συμπιεσμένο στην κάρτα μνήμης του κινητού σας στο root dierctory (δηλαδή όχι σε κάποιο φάκελλο)

2) Κατεβάζετε το recovery απο εδώ http://www.mediafire.com/?0fad6s5c2hbnkqt το αποσυμπιέζετε και βάζετε στο root directory της κάρτας μνήμης το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2.img

3) Κατεβάζετε το mobileuncletools application απο εδώ http://www.mediafire.com/?5lhw4hhdlqswcen το αποσυμπιέζετε το βάζετε στην κάρτα μνήμης και το εγκαθιστάτε στο κινητό σας. Τρέχετε την εφαρμογή και επιλέγετε Flash recovery from sdcard. Επιλέγετε το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2 . Μόλις εγκατασταθεί το recovery λογικά θα μπει το κινητό μόνο του σε recovery mode. Επιλέξτε power off. Με κλειστό το κινητό πατάτε το volume + κουμπί το κρατάτε πατημένο και πατάτε το power. Θα μπεί στο recovery mode. Πηγαίνετε στο wipe (πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά volume + και - και επιβεβαίωση με το power button). Kάνετε διαδοχικά wipe data, wipe cache και wipe dalvik-cache. Μετά πατάτε return για να πάτε στο αρχικό μενού και επιλέγετε flash zip from sd card. Επιλέγετε το zip αρχείο που είχατε κατεβάσει στο βήμα 1 και επιβεβαιώνετε. Μόλις τελειώσει το πέρασμα της νέας rom θα επιλέξετε reboot system recovery now και είστε έτοιμοι. Θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να ανοίξει το κινητό μην τρομάξετε απλά περιμένετε. Επίσης όλα τα μενού θα είναι στα ισπανικά, θα πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις και να αλλάξετε τη γλώσσα (είναι η 12η επολογή στα settings, έχει ένα κουτάκι με ένα A)

 

Υπάρχει και η ρομ του wannaplay :

 

παντως για να ξερουν οσοι εχουνε κανει update σε 2.3.6 και θελουν να κανουν downgrade και να περασουν custom rom υπαρχει τροπος εγω τον εκανα με επιτυχια.

1ον κανεις ροοτ με τον τροπο που εχει ειπωθει σε προηγουμενα ποστ και μετα βαζεις αυτην την ρομ απο xda http://forum.xda-developer....php?t=1730979 τπ λινκ για να κατεβει ειναι αυτο http://www.4shared.com/zip...ad_32_i2e.html

κατεβασα και το mini tool partition wizard home edition για να φορμαρω την sd καρτα μου ετσι τωρα βλεπω 1gb σαν εσωτερικη αποθηκη.

ειχα 2.3.6 και τωρα φοραω 2.3.5 ειμαι ευχαριστημενος απο αυτη την ρομ εκανα και την μπαταρια ρεσετ μου κραταει δυο μερες,το λεντ μονο δεν με ειδοποιει.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ελληνικά! :) Κάτω κάτω είναι! Την έβαλα σε εμένα δεν πήγαινε καλά. Έχω δοκιμάσει όλες τις ρομ και καλύτερα δουλεύει η μαμά που έκανα με το One Touch Upgrade με superuser.

 

Τα Ελληνικά δεν τα βρήκα στην Andread 3.2 i2e ρομ.:(

Τι προγράμματα βοηθητικά έχεις βάλει για βελτιώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Χωρισες την καρτα μνημης σου σε δυο μερη; Σε FAT/FAT32 το ενα μερος και το αλλο μερος σε ext2/ext3/ext4?

 

Χωρισα και εγω την καρτα σε 2ο partition (primary και το δευτερο) σε ext2. Απο εκει και μετα πως θα την βλεπει για συνεχεια της rom ωστε να αυξηθει;:confused:

 

mini tool partition wizard ... best

 

 

Ή αλλιως μπορεις να το κανεις με το EASEUS partition master. Ειναι πολυ καλο προγραμμα για σκληρους δισκους και αξιζει να το εχεις στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβω ότι έχω βάλει τη νέα ROM; (Έχω κάνει Root)

 

Λογικά θα έχει προστεθεί κάποιο εικονίδιο Superuser

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κανω root το κινητο αλλα δεν εκανε τιποτα..εω την εκδοση 2.3.6..υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο??

 

'Οχι είναι η ίδια διαδικασία με 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

Χωρισα και εγω την καρτα σε 2ο partition (primary και το δευτερο) σε ext2. Απο εκει και μετα πως θα την βλεπει για συνεχεια της rom ωστε να αυξηθει;:confused:

 

 

 

Ή αλλιως μπορεις να το κανεις με το EASEUS partition master. Ειναι πολυ καλο προγραμμα για σκληρους δισκους και αξιζει να το εχεις στο pc.

 

Κατεβάζεις το Link2SD, στην αρχή θα σε ρωτήσει τι είναι το 2ο partition, θα διαλέξεις το ext2.

 

Μετά πας στις ρυθμίσεις (μενού-->ρυθμίσεις) και κάνε τικ το "Αυτόματη Σύνδεση". Μετά πάνε στις "Ρυθμίσεις Αυτόματης Σύνδεσης" και κάνε και τα τρία τικ.

 

Και τέλος πάνε στο "Τοποθεσία Εγκατάστασης" και επέλεξε το "Εξωτερική".

 

Επίσης βεβαιώσου ότι το "Επανασύνδεση Αρχέιων..." (κάτω κάτω στις ρυθμίσεις) είναι τικαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το εικονίδιο Superuser του root. Εννοείς πρέπει να έχω και 2ο εικονίδιο Superuser για τη ROM?
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το Link2SD, στην αρχή θα σε ρωτήσει τι είναι το 2ο partition, θα διαλέξεις το ext2.

 

Μετά πας στις ρυθμίσεις (μενού-->ρυθμίσεις) και κάνε τικ το "Αυτόματη Σύνδεση". Μετά πάνε στις "Ρυθμίσεις Αυτόματης Σύνδεσης" και κάνε και τα τρία τικ.

 

Και τέλος πάνε στο "Τοποθεσία Εγκατάστασης" και επέλεξε το "Εξωτερική".

 

Επίσης βεβαιώσου ότι το "Επανασύνδεση Αρχέιων..." (κάτω κάτω στις ρυθμίσεις) είναι τικαρισμένο.

 

Να σαι καλα, σε ευχαριστω πολυ. Εκανα "συνδεση"- μετεφερα διαφορες εφαρμογες που δεν μπορουσαν να μεταφερθουν. Επιτελους περισσοτερη ελευθερη rom!

 

Για την ιστορια δεν μου δουλεψε με ext2 και αναγκαστηκα να ξαναφτιαξω το partition σε fat16. Και σε fat32 θα δουλευε. Σε ext2/ext3 μου πεταγε μηνυμα " To σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

mount: No such device ..."

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα, σε ευχαριστω πολυ. Εκανα "συνδεση"- μετεφερα διαφορες εφαρμογες που δεν μπορουσαν να μεταφερθουν. Επιτελους περισσοτερη ελευθερη rom!

 

Για την ιστορια δεν μου δουλεψε με ext2 και αναγκαστηκα να ξαναφτιαξω το partition σε fat16. Και σε fat32 θα δουλευε. Σε ext2/ext3 μου πεταγε μηνυμα " To σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

mount: No such device ..."

 

Χαχα! Ωραιος! Εμενα δεν δουλευε με FAT! Οποτε δοκιμαζει ο καθενας και βλεπει τι του κανει! :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

διάβασα όλο το φόρουμ για το εν λόγω κινητό , είμαι κάτοχος εδώ και 2 μέρες και επειδή γενικά έχω ακολουθήσει πολλές φορές οδηγίες hacking σε διάφορες συσκευές θα ρουτάρω και το τηλεφωνάκι. Πριν απ'όλα όμως δεν βρήκα ικανοποιητική εξήγηση όσον αφορά το backup και το τι κάνουμε για να ξαναγυρίσουμε στο παλιό 2.3.5 αν θέλουμε (διαδικασία unroot) αν μπορεί καποιος να περιγράψει τις οδηγίες για backup, unroot και install ξανα του img της μαμάς παρακαλώ θα με βοηθούσε απίστευτα.

 

Υγ. Γιατί όταν εγκαθιστάς skype λέει οτι δεν είναι συμβατό με το λογισμικό? εγω παρόλ'αυτα σε μαμα κινητό (ακόμα) το εγκατέστησα...Θέλω να πω έχει καποιο θέμα το skype με το κινητό μας?κάποιο γνωστό πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

διάβασα όλο το φόρουμ για το εν λόγω κινητό , είμαι κάτοχος εδώ και 2 μέρες και επειδή γενικά έχω ακολουθήσει πολλές φορές οδηγίες hacking σε διάφορες συσκευές θα ρουτάρω και το τηλεφωνάκι. Πριν απ'όλα όμως δεν βρήκα ικανοποιητική εξήγηση όσον αφορά το backup και το τι κάνουμε για να ξαναγυρίσουμε στο παλιό 2.3.5 αν θέλουμε (διαδικασία unroot) αν μπορεί καποιος να περιγράψει τις οδηγίες για backup, unroot και install ξανα του img της μαμάς παρακαλώ θα με βοηθούσε απίστευτα.

 

Υγ. Γιατί όταν εγκαθιστάς skype λέει οτι δεν είναι συμβατό με το λογισμικό? εγω παρόλ'αυτα σε μαμα κινητό (ακόμα) το εγκατέστησα...Θέλω να πω έχει καποιο θέμα το skype με το κινητό μας?κάποιο γνωστό πρόβλημα?

 

Κάνεις unroot με το SOC SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse ή με το unlock root.

 

Original roms : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972704.

 

Τέλος το skype έχει πρόβλημα και όχι το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις unroot με το SOC SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse ή με το unlock root.

 

Original roms : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972704.

 

Τέλος το skype έχει πρόβλημα και όχι το κινητό.

 

χμμ δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν έχεις περασμένο custom rom ακολουθείς τις οδηγίες που πόσταρες "original rom" για να γυρίσεις στου εργοστασίου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα..

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξεκλειδωσω το κινητο..εκανα root με τον τροπο που διαβασα πιο πανω αλλα τιποτα.

Υπαρχει κανενας τροπος μεσω IMEI???

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

διάβασα όλο το φόρουμ για το εν λόγω κινητό , είμαι κάτοχος εδώ και 2 μέρες και επειδή γενικά έχω ακολουθήσει πολλές φορές οδηγίες hacking σε διάφορες συσκευές θα ρουτάρω και το τηλεφωνάκι. Πριν απ'όλα όμως δεν βρήκα ικανοποιητική εξήγηση όσον αφορά το backup και το τι κάνουμε για να ξαναγυρίσουμε στο παλιό 2.3.5 αν θέλουμε (διαδικασία unroot) αν μπορεί καποιος να περιγράψει τις οδηγίες για backup, unroot και install ξανα του img της μαμάς παρακαλώ θα με βοηθούσε απίστευτα.

 

Υγ. Γιατί όταν εγκαθιστάς skype λέει οτι δεν είναι συμβατό με το λογισμικό? εγω παρόλ'αυτα σε μαμα κινητό (ακόμα) το εγκατέστησα...Θέλω να πω έχει καποιο θέμα το skype με το κινητό μας?κάποιο γνωστό πρόβλημα?

 

Για να το κανεις μαμα ακολουθησε αυτες τις οδηγιες

 

Το βρήκα ακολουθήστε τις οδηγίες http://forum.xda-developer....php?t=1972704 , με την διαφορά όμως ότι θα κατεβάσετε το καινούργιο Alcatel One Touch Upgrade S 2.6.3 από εδώ http://www.alcatelonetouch...s/ot-918d.html
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...