Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω περιμένω να πέσει η τιμη του όταν εμφανιστει κανονικά το samsung.

Το λέω γιατί αν και ειναι στο σάιτ της wind, στα καταστήματα δεν έχει εμφανιστεί ακόμη το duos pro.

Μόλις παίξει μαζικά στα μαγαζια το σαμμυ, η τιμη του αλκατελ θα κατέβει σε πιο ρεαλιστικά νουμερα.

Λάθος! εγώ εχω ένα από την παρασκευή :lol: δες εδώ που το
και εδώ ενα μικρό review :cool: Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως δεν ειναι το μονο 2 σιμ ανδρόιντ με δυο sim, εκτός απο την αλκατελ υπάρχει και το ετιμοπαράδοτο Galaxy Y pro DUOS στα 139€ από την wind, αρα θα περιμενα το 918d να ειναι λιγο φτηνότερο. Το 120€ του τεριαζει νομιζω περισσότερο σαν τιμή..

 

Μπα θα προτιμήσω την alcatel γιατί πάντα δίνει περισσότερα στην κατηγορία της σε σχέση με τον ανταγωνισμό και η ποιότητα της είναι εφάμμιλη πλέον με τις μεγάλες μάρκες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

http://www.getitnow.gr/prod/tilefonia/smartphones/kin-til-alcatel-ot918d-aubergine/prod1760351pp/

 

To Samsung ούτε που το συζητάω. Είναι άσχημο, άβολο και δεν έχει τίποτε επάνω συγκριτικά με το Alcatel.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

πως δεν εχει. καλυτερο επεξεργαστη και qwerty αλλα απο την αλλη εχει μικροτερη οθονη αναγκαστικα λογω πληκτρολογιου. ειναι θεμα επιλογων νομιζω. ημουν και εγω στο διλημα
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Επαρχία δεν εχει ερθει ακομη...

Κομοτηνή εγώ το πήρα, δεν ξέρω τι ονομάζεις επαρχεία.. Τες πα.. θα έρθει και εκεί που είσαι δεν εχει και την τρελή ζήτηση. Γέμισαν ολοι neo V πριν τα Χριστούγεννα και δεν εχουν λεφτά για αλλο κινητό.. :p

 

Για να γυρνάμε στο θέμα είχα και εγώ το δίλημμα qwerty ή μεγάλη οθόνη.. Δεν υπάρχει καθαρός νικητής για τα γουστα μου. Και τα δύο ειναι απολαυση (και μεγάλη οθόνη και το qwerty). Ισως το xperia pro να ήταν η λύση αλλα ειναι ακριβό και με μια sim.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν googlαρετε τη φράση "Alcatel OT-918D", επιλέξτε "σελίδες γραμμένες στα Ελληνικά" στο 5ο αποτέλεσμα στην πρώτη και δεύτερη σελίδα είναι τα πρώτα μαγαζιά λιανική που το έχουν.
Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

εδω το εχει στα 137,5:!:

 

μπορει καποιοσ να μου πει αν υποστηρίζει βιντεοκληση κι αν ναι, αν ειναι κ απ'τισ 2 σιμ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοσ να μου πει αν υποστηρίζει βιντεοκληση κι αν ναι, αν ειναι κ απ'τισ 2 σιμ?

 

Όχι δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση, έχει μόνο μια κάμερα 3 mpixel.

Από τις 2 κάρτες σιμ, η πρώτη υποστηρίζει ταχύτητες GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA και η δεύτερη GPRS, EDGE.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Detailed Technical Specifications of Alcatel One Touch OT-918D

Brand: Alcatel

Manufacturer: Alcatel-Lucent

Hardware;Designer: Alcatel-Lucent

Release;Date: December, 2011

 

Physical+Attributes

Dimensions(width x height x depth): 112 x 58.6 x 12.1 millimetres (4.4 x 2.3 x 0.5 inches)

Bounding;Volume: 79.4 cubecentimetres

Mass: 123 grams (battery included)

 

Software:Environment

Embedded+Operating:System: Google Android 2.3.5

Operating+System;Kernel: Linux 2.6.36

 

Microprocessor,_Chipset

CPU_Clock: 650 MHz

CPU: MediaTek MT6573

Width-of;Machine_Word: 32 bit

CPU_Core: ARM11

Instruction;Set: ARMv6

 

Memory,+Storage+capacity

RAM-type: Supported

RAM;capacity: 256 MiB

ROM_type: Flash EEPROM

ROM;capacity: 512 MiB

 

Graphical_subsystem

Display:Type: Supported

Display;Color_Depth: 18 bit/pixel (262144 scales)

Display_Diagonal: 3.2 " (81 millimetres)

Display-Resolution: 320 x 480 (153600 pixels)

Viewable+Display-Size: 1.77 " x 2.65 " (44.93 x 67.4 millimetres)

Pixel+density: (dot_pitch) : 180.9 pixel/inch (0.14041 millimetre/pixel)

 

Audio_Subsystem

Audio;Channel(s): stereo sound

Microphone(s): mono sound

Loudspeaker(s): mono sound

Audio_Output: 3.5mm plug

 

Cellular-Phone

Cellular;Networks: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS900, UMTS2100

Cellular-Data+Links: CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA

Cellular:Antenna: Internal antenna

Call:Alert: 64 -chord melody (polyphonic)

Vibrating-Alert: Supported

Speakerphone-: Supported

Phone+Controller: MediaTek MT6573

 

Secondary:Cellular+Phone

Dual_Cellular:Network;Operation: Parallel operation

Secondary+Cellular+Networks: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900

Secondary_Cellular_Data+Links: GPRS, EDGE

Secondary+Cellular;Antenna: Internal antenna

 

Control-Peripherals

Positioning-Device: Multi-touch screen

Primary:Keyboard: Not supported

Directional+Pad: Not supported

Scroll;Wheel: Not supported

 

Interfaces

Expansion;Interfaces: microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB

USB: USB 2.0 client, Hi-Speed (480Mbit/s)USB Series Micro-B (Micro-USB) connector

Bluetooth_(802.15): Bluetooth 3.0, Internal antenna

Wireless:LAN/Wi-Fi_(802.11): IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n

Internal antenna

Infrared;Gate: Not supported

 

Multimedia_Broadcast

Analog:Radio: FM radio (87.5-108MHz) with RDS radio reciever. Proprietary headset as antenna

Digital+Media-Broadcast: Not supported

 

Satellite;Navigation

Built-in:GPS:module: Supported

GPS_Protocol: NMEA 0183

GPS+Antenna: Internal antenna

Complementary;GPS-Services: Assisted GPS, Geotagging

 

Built-in_Digital;Camera

Sensor+Type: CMOS sensor

Resolution: 2048 x1536 pixels (3.15MP)

Autofocus_(AF): Not supported

Optical:Zoom: 1 x

Macro-Mode: Not supported

Built-in;Flash: Not supported

Camcorder: 0x0 pixels

Recordable+Image-Formats: JPG

Recordable-Video ;Formats: 3GP, 3G2, MPEG4

 

Power:Supply

Battery_Technology: Lithium-ion battery

Battery;Build: removable

Battery-Capacity: 1300 mAh

 

Additional: Details

Built-in+accelerometer: Supported

Additional-Features:

· capacitive touch screen

· built-in digital compass (E-Compass)

 

· GPRS Class 12

 

· EDGE Class 12

 

· HSDPA 14.4

 

· HSUPA 5.76

 

· Bluetooth stereo audio profile (A2DP AVRCP)

Edited by michalis031
Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

michalis031 μιας και το αγόρασες μπορείς να μου πεις τι παίζει με το ταυτόχρονο σύστημα SIM? Δηλαδή είναι active και οι 2 SIM οπως πχ στο Samsung GT-C6112? Εννοώ το σύστημα που ενω μιλάς στην μία SIM μπορούν να σε καλέσουν στην δευτερη και να χτυπάει κανονικά σαν 2η γραμμή αντί να δείχνει εκτος λειτουργίας? Επίσης μπορείς να επιλέγεις εσυ την SIM για εξερχόμενες κλήσεις με την ευκολία του "ενος κουμπιού" όπως επίσης και να ενεργοποιείς / απενεργοποιείς SIM εύκολα?

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

michalis031 μιας και το αγόρασες μπορείς να μου πεις τι παίζει με το ταυτόχρονο σύστημα SIM? Δηλαδή είναι active και οι 2 SIM οπως πχ στο Samsung GT-C6112? Εννοώ το σύστημα που ενω μιλάς στην μία SIM μπορούν να σε καλέσουν στην δευτερη και να χτυπάει κανονικά σαν 2η γραμμή αντί να δείχνει εκτος λειτουργίας? Επίσης μπορείς να επιλέγεις εσυ την SIM για εξερχόμενες κλήσεις με την ευκολία του "ενος κουμπιού" όπως επίσης και να ενεργοποιείς / απενεργοποιείς SIM εύκολα?

 

Σε ευχαριστώ

 

Το κινητο το παρήγγειλα, αλλά στα χέρια μου θα το εχω το Σάββατο. Από ότι ξέρω είναι dual sim/dual standby, το οποίο σημαίνει ότι η δεύτερη γραμμη όταν μιλάς στην πρώτη θα δείνχει ανενεργή. Τα υπόλοιπα θα τα απαντησω μόλις το πάρω στα χέρια μου.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι ολα τα alcatel, dual standby (οταν μιλάει η 2 τοτε η 1 δείχνει εκτός δικτύου!). Ποτέ δεν εχει βγάλει αυτή η εταιρία dual active.

 

Υπάρχει ενα κόλπο που μισολύνει αυτό το πρόβλημα :cool:

Επιλεκτική προώθηση του ενός αριθμού στο άλλο (και το ανάποδο) οταν αυτός δεν ειναι προσβάσιμος (που συμβαινει στα dual standby). Οταν μιλάς στην καρτα 2 και σε καλέσουν στην 1, αυτή δείχνει μη προσβάσιμο οπότε ενεργοποιείται η επιλεκτική προώθηση της 1 στην 2. Τότε ακούς την κλήση σαν δεύτερη γραμμή αλλα αν απαντήσεις χρεώνεσαι (εκτός αν στην 1 εχεις δωρεάν λεπτά). Αν δεν θέλεις να χρεωθείς καταργείς από την 2η την "αναμονή κλήσης" (call waiting) και αν και η κλήση προωθείται από την 1 στην 2, η γραμμή 2 δείχνει "κατηλυμένη" (busy).

 

Το εφαρμόζω στο galaxy y pro duos που εχω με επιτυχία (υπάρχει μονο μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να ακούσει ο άλλος busy line). Οταν απενεργοποιείς την αναμονή, βεβαια δεν ειδοποίησε με κανέναν τρόπο (ουτε μηνυμα) οτι κάποιος σε κάλεσε. Πρέπει αυτός που σε κάλεσε να ξαναπροσπαθήσει (μικρό το κακό).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό κολπάκι αυτό. Απαραίτητος είναι όμως ο δωρεάν χρόνος γιατι το πιο πιθανό σενάριο είναι να ξεφύγει εκτός ελέγχου η κατάσταση και να μην μαζεύεται ο λογαριασμός. Υπάρχει κανένα άλλο smartphone (android κατα προτίμηση) που να δέχεται 2 SIM αλλά να είναι active?
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό κολπάκι αυτό. Απαραίτητος είναι όμως ο δωρεάν χρόνος γιατι το πιο πιθανό σενάριο είναι να ξεφύγει εκτός ελέγχου η κατάσταση και να μην μαζεύεται ο λογαριασμός.

γιατι να χρεωθείς? οπως ειπα καταργείς το call wating στη δεύτερη και δεν χρεώνεσαι τπτ. ο αλλος ακούει απλά "κατειλημμένος".

Στην τελική όντως μιλάς, γιατί να μην δείξει κατειλημμένο. Ειναι βέβαια και η περίπτωση που ειναι ο μονος τρόπος να πεις στην κοπέλα "πρέπει να κλείσω με παίρνουν στο αλλο".. Πάντως τωρα αν θελει καποιος σονι και καλα να απανταει οποια κλήση του ερχετε σε όποια γραμμή... δεν επιμένω το dual active ειναι μονοδρομος, αλλα νομιζω δεν αφορά την πλειοψηφία.

Υπάρχει κανένα άλλο smartphone (android κατα προτίμηση) που να δέχεται 2 SIM αλλά να είναι active?

δυστυχως δεν υπαρχει, και η ταση ειναι να ειναι ολα dual standby.. Aκόμα και η samsung και lg που ειχε dual active το γύρισε σε αυτήν την οικονομική τεχνολογία (standby).

Ποσα dual sim android υπάρχουν? Στην ελλάδα 2 alcatel και 2 samung (1+1 ετοιμοπαράδοτα, αλλα 1+1 έρχονται). ειναι τοσα λιγα τα dual sim android (3-4) και μάλιστα κανένα high end και δεν κυκλοφορούν και σε ολες τις χώρες. Παγκοσμίως λέγεται θα βγει μια παραλλαγή του galaxy s (για Κίνα) σε dual αλλα νομίζω ουτε 3g δεν ειναι. Υπάρχει ακόμα ένα lg και δύο της motorola που όμως δεν νομίζω να έρθουν εδώ (ελλάδα).. Οπότε.. :(

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες χρήση με το κινητό....

Μετά από htc εποχή το βρίσκω κορυφαίο και τίμιο για τα λεφτά του. Είναι ταχύτατο (εχω βάλει γύρω στις 10 εφαρμογές, δεν θα το πολυφορτώσω, αλλωστε έχω το tablet για αυτή τη δουλεια). Μου θυμίζει πολύ το htc touch 2 που είχα σαν μεγεθος/design. Αυτονομία 2 μέρες με αρκετό πείραγμα λόγω πρώτων ημερών, μιλάω αρκετά στο τηλ λόγω ότι η δεύτερη κάρτα σιμ είναι εταιρικό νουμερο. Άλλη αίσθηση να έχεις ΜΟΝΟ 1 συσκευή!

Η οθόνη έχει πολύ καλή αφή, ταχύτατη, το android 2.3 πετάει πάνω της (ως μετρο συγκρισης οθόνης, οι 2 τελευταίες μου συσκευές ήταν Nexus s και ΝΟΚΙΑ C7 - amoled και τα 2).

Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής που βρήκα ήταν το μέτριο ραδιοφώνο από σήμα και ένταση.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες χρήση με το κινητό....

Μετά από htc εποχή το βρίσκω κορυφαίο και τίμιο για τα λεφτά του. Είναι ταχύτατο (εχω βάλει γύρω στις 10 εφαρμογές, δεν θα το πολυφορτώσω, αλλωστε έχω το tablet για αυτή τη δουλεια). Μου θυμίζει πολύ το htc touch 2 που είχα σαν μεγεθος/design. Αυτονομία 2 μέρες με αρκετό πείραγμα λόγω πρώτων ημερών, μιλάω αρκετά στο τηλ λόγω ότι η δεύτερη κάρτα σιμ είναι εταιρικό νουμερο. Άλλη αίσθηση να έχεις ΜΟΝΟ 1 συσκευή!

Η οθόνη έχει πολύ καλή αφή, ταχύτατη, το android 2.3 πετάει πάνω της (ως μετρο συγκρισης οθόνης, οι 2 τελευταίες μου συσκευές ήταν Nexus s και ΝΟΚΙΑ C7 - amoled και τα 2).

Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής που βρήκα ήταν το μέτριο ραδιοφώνο από σήμα και ένταση.

 

Καταρχάς καλορίζικο!!!!!!

 

Για το ραδιόφωνο δοκίμασε άλλα ακουστικά. Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ALCATEL 710D με μέτριο σήμα και με τα ακουστικά nokia λύθηκε το πρόβλημα.Τα δικά του ακουστικά ήταν τελείως μάπα για μουσική.Μόνο για ομιλία αξιζαν.Επείδή θέλω να το αγοράσω και εγώ θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις που με ενδιαφέρουν:

 

1) Από τα ακουστικά μπορείς να αλλάξεις σταθμό στο ραδιόφωνο;

2)Παίζει AAC+ αρχεία;

3)Παίζει video στο you tube;

4)Φαντάζομαι θα μπορείς να φορτώσεις καμία ταινία και να την δεις.

5)Πραγματοποιεί βιντεοκλήσεις;

6)Όταν σε καλεί κάποιος υπάρχει δυνατότητα να σου λέει και το όνομα του καλούντος π.χ Γιώργος;

7)Αν θυμηθώ και άλλα θα ξαναρωτήσω...:lol::lol::lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Φιλε michalis031 το βασικότερο! Από πού το πείρες και πόσο!! Το skroutz δεν το βγαζει ακόμα..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το παιδι που το αγόρασε μου έγραψε αυτό.. δεν ξερω γιατί δεν το έβαλε δημόσια..

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Το παρήγγειλα απο εδω

http://www.vnp.gr

Δεν το έχουν στο site ακόμα, αλλα αν το θέλεις πολύ πάρε τηλέφωνο και ζήτα το. θα το έχεις σε 2 εργασιμες. Έχει έρθει Αθήνα εδώ και 2 βδομάδες στο agoraseto.gr, αλλά από εκεί μόνο χονδρική. Δίνουν στο vnp.gr οπότε αν το θέλεις και εσυ πολύ, πάρε τηλ και ζήτα το. Είναι τσιμπημένο βεβαια στα 137,5 ευρώ, αλλά εγω το καιγόμουν και το πήρα.

 

Επίσης και εδώ το έχει τώρα στα 128 ευρώ:

http://celutecmobiles.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=5319

 

Στο agoraseto.gr έχει εξαντληθεί πλέον (καμμια 350 συσκευές φέρανε) μόνο από μαγαζί που συνεργάζεται μαζί τους αν δεν το έχει και το vnp.

Απορώ που πηγανε τόσες συσκευές!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαινεται η Alcatel λανσάρει το 918 με νεα σχεδίαση και την λέξη MIX στο τίτλο του, τα τεχνικά του χαρακτιριστικά πάντως ειναι σχεδόν τα ιδια με αυτά του παλαιότερου.

 

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/images/contents/products/main/918mix-2.png http://www.alcatelonetouch.com/global-en/images/contents/products/pack/918mix-3.png

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαινεται η Alcatel λανσάρει το 918 με νεα σχεδίαση και την λέξη MIX στο τίτλο του, τα τεχνικά του χαρακτιριστικά πάντως ειναι σχεδόν τα ιδια με αυτά του παλαιότερου.

αυτό που λές (918) είναι το αδερφάκι του 918D με ΜΙΑ SIM (για όποιον δεν κατάλαβε). Περισσότερα εδώ

Τωρα σε τι παλαιότερο αναφέρεσαι ακόμα εδώ δεν κυκλοφόρησε καν.. :lol: Μαλλον σε αυτό θα αναφέρεσαι που κυκλοφορεί από πριν ενα χρόνο βλέπω..

 

Ισως πρέπει να του ανοιξουμε αλλο νήμα (ή να το περιλαβουμε στο ίδιο).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στην WIND με 119ερώ!!!Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει!!!Θα το χτυπήσω στα σίγουρα:p

 

http://www.wind.com.gr/gr/e-personalplan/device-detail/?Device=329

 

Και το εγχειρίδιο:

 

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/downloads/manual/Onetouch%20918_918N_918D%20-%20User%20Manual%20-%20Greek.pdf

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές (918) είναι το αδερφάκι του 918D με ΜΙΑ SIM (για όποιον δεν κατάλαβε). Περισσότερα εδώ

Τωρα σε τι παλαιότερο αναφέρεσαι ακόμα εδώ δεν κυκλοφόρησε καν.. :lol: Μαλλον σε αυτό θα αναφέρεσαι που κυκλοφορεί από πριν ενα χρόνο βλέπω..

 

Ισως πρέπει να του ανοιξουμε αλλο νήμα (ή να το περιλαβουμε στο ίδιο).

 

Για να μην μπερδευόμαστε,

Το 918 με την μία sim ειναι αυτό

Το 918 με τις δύο sim (918D) ειναι αυτό

Το νεο, όπως το λεεί η alcatel, 918 ΜΙΧ εχει διαφορετική εξωτερικη σχεδιαση αλλά όντως εχει τα ίδια τεχν. χαρακτηριστικά με το 918 με την μια sim που και εσυ ανεφερες. ειναι αυτό

Edited by tzivanas
kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο λέμε.. Δεν ξέρω όμως γιατί ανέφερες το mix το thread του 918D??

 

Τες πα.. Ενα μπράβο στην wind που το έβγαλε στη ΣΩΣΤΗ τιμή.. (το ίδιο κάνει με αρκετά κινητά και ρυθμίζει την αγορά, βλέπε fire XT, Y pro DUOS, και τώρα αυτό). ΜΠΡΑΒΟ!!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...