Jump to content

[Επίσημο] Motorola XOOM 2 (Tablet)


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φανταστηκα Βαγγελη. Ο μονος λογος που κατεληξα στο xoom 2, ητανε οι 8.2" του. 7" ειχα το playbook, και δυστυχως ειναι μικρο. Επισης δεν ηθελα παλι 9,7"/10", γιατι μετα την αγορα του air, ηθελα ενα tablet πιο φορητο. Οποτε, λογικα, οπως το βλεπω, με την πρωτη ευκαιρια ειμαι για nexus 7 λοιπον...

 

Η αληθεια ειναι οτι το 7αρι ειναι πραγματι μικρο, αλλα ειναι η μονη affordable συσκευη που απολαμβανεις να χρησιμοποιεις.

Εμενα σιγουρα δε μου κανουν οι 7 (ουτε οι 8) ιντσες, μιας και εχω το θηριο note 2 που με καλυπτει σε πολλα πραγματα, παρα μονο ταμπλετες 10 ιντσων με υψηλη αναλυση (τουλαχιστον 1920Χ1200)...

Εσυ πας σε Ν7, στα 269 επισημα στη χωρα μας σε λιγες ημερες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος οτι θα την κανω την αλλαγη. Εβλεπα παλι το PlayBook του αδερφου μου, και χανει μπροστα στις 8,2" του xoom. Θα δουμε. Προς το παρον το xoom ειναι η μονη αξιολογη προταση στις 8". Ισως σκεφτω και το ipad mini, αλλα αφου το δω απο κοντα πρωτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες γεια σας.

Μια ερώτηση να κάνω σχετική με το xoom.

Αναζητώ ταβλετ και έπεσα σήμερα στο public που έχει μια μεγάλη "και καλά" προσφορά ένα Xoom από 499 στα 299.

http://www.public.gr/prod/tablets/web-offers/web-offers-tablets/motorola-xoom-2-wi-fi-16-gb-tablet-pc-mayro/prod3150014pp/#.UKZVTuQrdBk

 

Όμως για να μη κοροιδευόμαστε διαπίστωσα οτι πρόκειται για το ίδιο που το digital master δίνει με μόλις 310 ευρω.

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=990beac1-64e8-4bc9-be78-4ac2e4abcefa

 

Επειδή δε σκόπευα να ανέβω σε αυτή την τιμή αλλά να πήγαινα το πολύ μέχρι τα 260 για 10 ίντσες ( και γενικά ότι καλύτερο έβρισκα σε αυτά τα λεφτά), η ερώτηση μου είναι αξίζει να το πάρω? Ήδη η προσφορά "και καλά" που έχει το public με ξενέρωσε από την αρχική αίσθηση οτι πρόκειται για super ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

το μηχανημα ειναι πολυ καλό αρκεί να μη θες να το παραπειράξεις...παντως έχει 4.0 αντροιντ πλεον και αυτό που κοιτάς ειναι μόνο wifi
Link to comment
Share on other sites

Είναι value for money? Ακούω γενικά διάφορα και για αγορές από έξω και δεν έχω μπει στη διαδικασία. είναι σχετικά άμεση η ανάγκη για αγορά του tablet αλλα δε θα θελα να έπαιρνα κάτι "στο πόδι". Αντιθέτως, αν ήταν κάποια ευκαιρία.
Link to comment
Share on other sites

Είναι value for money? Ακούω γενικά διάφορα και για αγορές από έξω και δεν έχω μπει στη διαδικασία. είναι σχετικά άμεση η ανάγκη για αγορά του tablet αλλα δε θα θελα να έπαιρνα κάτι "στο πόδι". Αντιθέτως, αν ήταν κάποια ευκαιρία.

Το 8,2'' θεωρώ ότι έχει το ιδανικό μέγεθος για έναν άνθρωπο σαν εμένα που είναι όλη μέρα στους δρόμους. Το έχω μέσα στην επαγγελματική μου τσάντα και με έχει βολέψει αφάνταστα.

Το 10άρι που ρωτάς είναι καλό από άποψη κατασκευής αλλά σε αυτή την κατηγορία ιντσών βρίσκεις και πολλές άλλες προτάσεις με πιο προηγμένα πλέον χαρακτηριστικά και περισσότερη υποστήριξη (αλλά και υψηλότερη τιμή).

Εν' κατακλείδι αν σε ένα πράγμα υπερτερεί η Motorola αυτό είναι η ποιότητα κατασκευής και αν σε ένα υστερεί αυτό είναι οι αναβαθμίσεις λογισμικού. Διαλέγεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

 

Μια ερώτηση (για να ξέρω αν τα καταλαβαίνω σωστά).

Το xoom δεν εχει 3g. μόνο WIFI.

συνεπώς για να υπάρχει internet on the go οι επιλογές είναι 2.

α) tethering από κινητό

β) στικακι 3g από πάροχο κινητής συνδεδεμένο στη USB θύρα που το xoom βλέποντας στα χαρακτηριστικά του έχει.

 

Τα λέω καλά ή κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

 

Μια ερώτηση (για να ξέρω αν τα καταλαβαίνω σωστά).

Το xoom δεν εχει 3g. μόνο WIFI.

συνεπώς για να υπάρχει internet on the go οι επιλογές είναι 2.

α) tethering από κινητό

β) στικακι 3g από πάροχο κινητής συνδεδεμένο στη USB θύρα που το xoom βλέποντας στα χαρακτηριστικά του έχει.

 

Τα λέω καλά ή κάνω κάτι λάθος;

Βγαινει φιλε μου σε δυο εκδοσης...προκειτα για δυο διαφορετικα μοντελα:το ενα εχει μονο WiFi (το οποιο ειναι και πιο φθηνο)http://www.gsmarena.com/motorola_xoom_2_mz615-4305.php ενω το αλλο εχει και WiFi και 3G http://www.gsmarena.com/motorola_xoom_2_3g_mz616-4464.php .

Συνεπως οι επιλογες που αναφερεις ειναι για το πρωτο(αυτο που εχει μονο WiFi) και δεν ξερω κατα ποσο το στικ της Cosmote ειναι συμβατο την θυρα usb με Adroid.

Υπαρχουν ομως για την περιπτωση που αναφερεις και του mobile internet και αυτα http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Internet/Mobile-Connect-Cards/Cosmote-Pocket-Wifi-MF60-CE991A.htm?gclid=CK_J7LPP2LMCFUFb3godrUoAxg

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα το atrix μου:( και κατα τύχη είδα ένα razr και με τρώει το χέρι..

Έλεγα όμως ποτέ πάλι nvidia... Και ψάχνω και ταμπλετ αφού δεν μπορώ να ασχοληθώ με την ¨ανασταση¨ του asus tf101

Και έχω φάει σκαλωμα με το 8,2' :lol:

Στα 160 € απο Αγγλία αξίζει;

Ποια τα κυριότερα μειονεκτηματα του;

4.1 θα πάρει;τι λέει η μοτο περι αυτού;

Η άλλη επιλογή είναι το galaxy 8.9' (nvidia:cry: και αυτο)

Edit

Τώρα μόλις είδα ότι το ταμπλετ (αλλα και το razr) έχουν Ti Omap επεξεργάστη!

Αρχίζω ψάξιμο στις αγγελίες λοιπον

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Το 8.2 είναι το ιδανικό μέγεθος για μένα. Μοναδικά μειονεκτηματα για μένα η σχετικά μικρή αυτονομία, (5 ώρες με ανοικτή την οθόνη + άλλες 10 σε αναμονή με ανοικτό wifi) και η περιορισμένη μνήμη. Θα ήθελα να εχω sdcard για να μπορώ να κατεβάζω τις ταινίες και να τες κάνω streaming με dlna στην smart tv. Ο επεξεργαστής για μένα είναι ικανοποιητικος για τις εργασίες που κανω... Rss reader, light surfing, ebook reader, email, pdf, YouTube, streaming media sto hifi και casual gaming,
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς σκέφτομαι και εγω..sd card θα ήθελα αλλα οκ.το μέγεθος όμως είναι ότι πρέπει.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει σε μαγαζί να το δώ live?

Πολυ ωραίο ηταν και το Sony tablet s στις 9,4' αλλα ξεφεύγει στα λεφτά.

Τέλος, JB θα πάρει ε;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Για jb δεν εχω ακουσει κατι αλλα το βλεπω χλωμο.

Στα mediamarkt στο ρεντι το εχουν.

 

Και εγω θεωρω τις 8.2 σε συνδυασμο μες το βαρος του, ιδανικες αναλογιες για τη χρηση που του κανω(βεβαια εις βαρος της αυτονομιας....). Με ενα usb otg ελυσα και το θεμα της εξτρα μνημης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τσίμπησα και αυτο μετα το razr..

I am a Moto guy:lol:

Η ανεργία θέλει καλοπέραση!

Πάω για ρουτ κλπ τώρα

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τσίμπησα και αυτο μετα το razr..

I am a Moto guy:lol:

Η ανεργία θέλει καλοπέραση!

Πάω για ρουτ κλπ τώρα

 

Μετά το Acer S200 (θυμάσαι άραγε) σε πετυχαίνω και εδώ και στο Razr :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο!

Πως δεν θυμάμαι, τι ωραίο τηλέφωνο.πλακα πλακα πανε σχεδόν 6 χρόνια απο το πρώτο μου Mio a701:D

Ευχαριστημένος απο το 8αρακι?

Ρουτ εύκολο;

παρήγγειλα απο eBay ένα καλώδιο USB otg ,θα παίζει λογικα ε;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο!

Πως δεν θυμάμαι, τι ωραίο τηλέφωνο.πλακα πλακα πανε σχεδόν 6 χρόνια απο το πρώτο μου Mio a701:D

Ευχαριστημένος απο το 8αρακι?

Ρουτ εύκολο;

παρήγγειλα απο eBay ένα καλώδιο USB otg ,θα παίζει λογικα ε;

 

Καλησπέρα. Όπως γράφω και πιο πάνω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη φορητότητα και την ποιότητα κατασκευής.

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την μπαταρία (λιγότερο) και από την υποστήριξη της Moto (περισσότερο).

Και στις δύο συσκευές δεν ξέρω αν θα πάρω JB και η το τραγικό είναι ότι η Moto ανήκει στην Google :mad:

Το root είναι πανεύκολο με one cklick root 404.

OTG από ebay δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά,

 

η τιμη στο expansys ειναι χώμα και πολυ δελεαστική.

 

το θέμα ειναι πέρνει ICS?? κι αν ναι το Motostylus θα δουλευει οπως στο xoom2 το 10άρι?:!:

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πήρα απο Vnp.gr, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,τέλεια σχέση φορητοτητας -μεγέθους -αυτονομίας, και βέβαια ενημέρωσα σε ics με το που το άνοιξα.

Για stylus δεν γνωρίζω.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το ψάξω λιγο ακομα. αν παιζει οντως το stylus ειναι καλη περίπτωση.

Εχω ηδη tab plus και ειμαι ΟΚ απλα το πενακι ειναι που μου γυαλιζει σε σχεση με την τιμη και το μικρο σχετικα μεγεθος.

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το acer a210 quad core tegra 3 1gb ram full usb 2.0 στα 250 ευρω με δωρεαν μεταφορικα απο το Αγγλικο Αμαζον.το πιο vfm αυτην την περιοδο!
Link to comment
Share on other sites

Acer οχι moto,

10' οχι 8,2

Και το κυριοτερο..... Tegra nvidia... :c:wacko:ry:

Χιλιες φορες το πανεμορφο xoom 2 me, (235) πλήρωσα, δεν το λες και κακο vfm

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν υπαρχει θεμα συγκρισης το 8.2 xoom με το acer a210 εννοειται!Εγω το 8.2 το εδωσα σε 6 μερες...η χειροτερη επιλογη που εκανα ποτε μου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...