Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μία βοήθεια για να το φέρω λίγο στα μέτρα μου

 

1. Υπάρχει κάτι να δώ και να διαχειριστώ τους φακέλους με τα τραγούδια, βίντεο μου που πέρασα απο το laptop ή πρέπει να κατεβάσω κάποιον file manager?

 

2. Έβαλα 2 ταινίες να παίξουν με τον mx player και ενώ ακούγεται ο ήχος κανονικά, συνδέοντας τα ακουστικά ακούγεται ο ήχος της μουσικής της ταινίας μια χαρά αλλά μειώνεται κατα 50% ο ήχος της ομιλίας των ηθοποιών!

 

Ένας file manager είναι απαραίτητος θα έλεγα, κάνει τη ζωή πιο εύκολη :)

 

Κατέβασε και το

Dice player ή το bs..

 

 

 

 

Τι radio χρησιμοποιείτε; Έβαλα χτες radio και RIL XXLH1 γιατί υποτίθεται είναι το latest ευρωπαϊκό. Έχει δοκιμάσει κανείς το Βραζιλιάνικο UILH1 ή το UGLH1 να μας πει με ποιο έχει καλύτερο σήμα και καλύτερη ποιότητα κλήσεων;

 

Φίλε μου έχω δοκιμάσει διάφορα radios από όλα σχεδόν τα regions αλλά ειλικρινά διαφορά δεν έχω δει. Τώρα έχω κι εγώ το ίδιο, μια χαρά συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Ένας file manager είναι απαραίτητος θα έλεγα, κάνει τη ζωή πιο εύκολη :)

 

Κατέβασε και το

Dice player ή το bs..

 

 

.

 

Τώρα είναι καλύτερα:)

 

Τελικά το πρόβλημα του ήχου ήταν απο τα ακουστικά, όλα καλά και ο ήχος του είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μονο προβλημα(για μενα)που βρισκω στην XΥLON ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα προγραμματα LMT και Fullscreen Toggle για να μην εχω τα softkeys.Εχω μαθει χωρις αυτα και τωρα μου κακοφαινεται!!Στην RASBEANJELLY μπορουσα να τα χρησιμοποιησω τα παραπανω προγραμματα.

Δεν τα δεχεται η XYLON οπως φαινεται.Μηπως γνωριζει κανεις κατι περι αυτου?

Ευχαριστω και Καλες γιορτες σε Ολους & Ολες.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μονο προβλημα(για μενα)που βρισκω στην XΥLON ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα προγραμματα LMT και Fullscreen Toggle για να μην εχω τα softkeys.Εχω μαθει χωρις αυτα και τωρα μου κακοφαινεται!!Στην RASBEANJELLY μπορουσα να τα χρησιμοποιησω τα παραπανω προγραμματα.

Δεν τα δεχεται η XYLON οπως φαινεται.Μηπως γνωριζει κανεις κατι περι αυτου?

Ευχαριστω και Καλες γιορτες σε Ολους & Ολες.

 

αφού η xylon έχει από μόνη της ρύθμιση για full screen

Link to comment
Share on other sites

αφού η xylon έχει από μόνη της ρύθμιση για full screen

 

Αμα δεν ξερεις!!Γινεσαι πιο σαφης σε παρακαλω αν θες?Πως δηλαδη?

 

Edit:Ok το βρηκα.Πας- Ρυθμισεις/User Interface/Navigation bar/Navigation bar height και επιλεγεις 0 dp.

Στα ευκολα κολλαω!!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν ξερεις!!Γινεσαι πιο σαφης σε παρακαλω αν θες?Πως δηλαδη?

 

Edit:Ok το βρηκα.Πας- Ρυθμισεις/User Interface/Navigation bar/Navigation bar height και επιλεγεις 0 dp.

Στα ευκολα κολλαω!!

Για πατα παρατεταμενα το power στο μενού σου βγάζει εντολή (extended screen)?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Για πατα παρατεταμενα το power στο μενού σου βγάζει εντολή (extended screen)?

 

 

Εννοεις Expanded Desktop?Η το λεω λαθος?Αν εννοεις αυτο...ναι μου διωχνει την Status bar και την Navigation bar.

Edit:Ok.Πιο ευκολος τροπος.Thanks.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Η xylon έχει τις ατέλειες της aokp απο οτι φαίνεται.Σε landscape αν βαλετε τη navigation bar στη τιμή 0 σας την εξαφανίζει;Σε εμένα όχι.Back to rascarlo

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να παρει και το δικο μου nexus την αναβαθμιση 4.2.

το τηλεφωνο μου ειναι <<maguro takju JZO54K>>

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να παρει και το δικο μου nexus την αναβαθμιση 4.2.

το τηλεφωνο μου ειναι <<maguro takju JZO54K>>

ευχαριστω

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

Ρίξε μια ματιά στην αρχική σελίδα, έχει αρκετές πληροφορίες για το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου.Μια ερωτηση εχω.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος η εφαρμογη σαν το volume + που να κανει την ιδια δουλεια (να δυναμωνει τον ηχο του nexus) και να δουλευει στην 4.2.1 που ειμαι τωρα?

Και κατι αλλο ποια εφαρμογη ειναι αυτη απο την οποια μπορεις να χειρηστεις το notification led στο κατω μερος της οθονης ετσι ωστε να αναβει οταν εχεις αναπαντητη κληση η οταν φωρτηζει το τηλεφωνο?Αν υπαρχει τετοια εφαρμογη ειναι 100% συμβατη με την 4.2.1 η προκαλει lag και αλλα προβληματα?Ειμαι χωρις ροοτ για να σας βοηθησω.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου.Μια ερωτηση εχω.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος η εφαρμογη σαν το volume + που να κανει την ιδια δουλεια (να δυναμωνει τον ηχο του nexus) και να δουλευει στην 4.2.1 που ειμαι τωρα?

Και κατι αλλο ποια εφαρμογη ειναι αυτη απο την οποια μπορεις να χειρηστεις το notification led στο κατω μερος της οθονης ετσι ωστε να αναβει οταν εχεις αναπαντητη κληση η οταν φωρτηζει το τηλεφωνο?Αν υπαρχει τετοια εφαρμογη ειναι 100% συμβατη με την 4.2.1 η προκαλει lag και αλλα προβληματα?Ειμαι χωρις ροοτ για να σας βοηθησω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803

Ρίξε μια ματιά εδώ

και εδω -https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.omegacentauri.SpeakerBoost&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkub21lZ2FjZW50YXVyaS5TcGVha2VyQm9vc3QiXQ..

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξουμε τα εικονιδια των εφαρμογων και των widget?

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξουμε τα εικονιδια των εφαρμογων και των widget?

 

Τα εικονίδια των εφαρμογών μπορείς να τ' αλλάξεις με κάποιον launcher. για τα widgets δεν ξέρω μιας κ δεν χρησιμοποιώ κανένα.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια των εφαρμογών μπορείς να τ' αλλάξεις με κάποιον launcher. για τα widgets δεν ξέρω μιας κ δεν χρησιμοποιώ κανένα.

 

Ωραια σε ευχαριστω πολυ. Αν βρω κατι για τα widget θα το κανω ποστ αμα θελει κανεις αλλος.

Καλα Χριστουγεννα

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

βλέπω αρκετοί προτιμάτε xylon. μετά από αρκετό καιρό σε stock 4.2.1 με root που ομολογουμένως το τηλέφωνο δούλευε περίφημα, τώρα που ωρίμασαν λίγο οι custom roms είπα να κάνω την αρχή με xylon 13 και γω. άλλαξα αμέσως σχεδόν Kernel γιατί με αυτόν που έρχεται η rom δημιουργεί κάτι blackout στην οθόνη και πήγα σε franko. Δεν είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά όχι και ενθουσιασμένος. παρατηρώ κάτι κολλληματάκια και "μπουκώματα" ώρες ώρες. βέβαια η v13 αναγνωρίστηκε και από τον developer ως προβληματική και δουλεύει την 14 και μάλιστα ότι είπε θα έρθει με trinity kernel. θα την περιμένω και αυτήν και βλέπουμε μετά. πάντως στο xda στο θέμα της cna που όλοι ψάχνουν αντικαταστάτη οι πιο πολλοί μιλάνε για την xenonHD. κάποιος που έχει δοκιμάσει και τις δύο να μας πει διαφορές?

 

@afilopou

δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο mod αλλά το δοκίμασα και επιβεβαιώνω ότι δεν εξαφανίζεται η navigation bar

Link to comment
Share on other sites

ΤιΠαιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζεται. Επειδή όλοι μας κάνουμε εγκατάσταση και απ εγκατάσταση ππολλές εφαρμογές αυτό δεν αφήνει κάποια άχρηστα αρχεια μεσα στο τηλέφωνο? Λογικα ναι και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καποια εφαρμογή που να σβήνει αυτα τα άχρηστα αρχεια. Μόνο αυτα όμως χωρις να προκαλεί αλλα προβλήματα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

ΤιΠαιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζεται. Επειδή όλοι μας κάνουμε εγκατάσταση και απ εγκατάσταση ππολλές εφαρμογές αυτό δεν αφήνει κάποια άχρηστα αρχεια μεσα στο τηλέφωνο? Λογικα ναι και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καποια εφαρμογή που να σβήνει αυτα τα άχρηστα αρχεια. Μόνο αυτα όμως χωρις να προκαλεί αλλα προβλήματα.

 

Απ όσο ξέρω το android δεν έχει registry σα τα Windows να σου μένουν κατάλοιπα.

Εγώ κάνω εκκαθάριση δεδομένων κ απεγκατάσταση.

Τώρα αν μένουν κάποιοι φάκελοι μετά την απεγκατάσταση εγώ τους σβήνω μέσω του explorer και ποτέ δεν είχα θέμα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω το android δεν έχει registry σα τα Windows να σου μένουν κατάλοιπα.

Εγώ κάνω εκαθάριση δεδομένων κ απεγκατάσταση.

Τώρα αν μένουν κάποιοι φάκελοι μετά την απεγκατάσταση εγώ τους σβήνω μέσω του explorer και ποτέ δεν είχα θέμα!

 

Ίσως ειναι αρχη για μενα ακομα και φοβαμαι να σβήσω φακέλους αλλα εσυ πως ξέρεις ποιους να σβησεις και ποιους να αφήσεις?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ειναι αρχη για μενα ακομα και φοβαμαι να σβήσω φακέλους αλλα εσυ πως ξέρεις ποιους να σβησεις και ποιους να αφήσεις?

 

αν απεγκαταστήσεις την εφαρμογή π.χ. whatsapp πήγαινε μετά και σβήσε τον φάκελο whatsapp και είσαι οκ.. μόνο αυτό τον φάκελο έχει δημιουργήσει η εφαρμογή.. και όλες νομίζω οι εφαρμογές ένα φάκελο με το όνομα τους δημιουργούν

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ειναι αρχη για μενα ακομα και φοβαμαι να σβήσω φακέλους αλλα εσυ πως ξέρεις ποιους να σβησεις και ποιους να αφήσεις?

 

Προφανώς δε παίρνουμε παραμάζωμα κ αρχίζουμε να σβήνουμε ότι να ναι!

Αν και αν δεν έχεις κάνει root είναι μικρός ο κίνδυνος!

Οπότε αν πας όπως σου είπα πιο πάνω να κανείς απεγκατάσταση 1 εφαρμογή π.χ. τη zedge που είναι να κατεβάζεις wallpaper,όταν τη κάνεις απεγκατάσταση μετά πας αν θες με 1 file explorer και βρίσκεις το φάκελο zedge και απλώς τν κάνεις delete και είσαι ok! :-)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Επισης εκανα εγκατασταση μια εφαρμογη το app cache cleaner.Πιστευω να ειναι ακινδυνη.Το μονο που κανει ειναι οποτε θελω να σβηνω την cache απο ολες τις εφαρμογες.

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο σημερα ειμαι και εγ ενασ κατοχος του φοβερου αυτου κινητου.θελω να ρωτησω

προτα πρεπει να κανω ροοτ και μετα Μετατροπή από yakjuxw σε yakju?ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω

για να κανω οτι εχετε γραψει στην πρωτη σελιδα η ειναι ανεξαρτητο το ενα απο το αλλο?

*A G I O S*

www.epiplak.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο σημερα ειμαι και εγ ενασ κατοχος του φοβερου αυτου κινητου.θελω να ρωτησω

προτα πρεπει να κανω ροοτ και μετα Μετατροπή από yakjuxw σε yakju?ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω

για να κανω οτι εχετε γραψει στην πρωτη σελιδα η ειναι ανεξαρτητο το ενα απο το αλλο?

 

Μπορεις να κανεις την μετατροπη (yakjuxw->yakju ή takju) χωρις να κανεις root, αλλα θα πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader.

Υστερα, διαλεγεις αν θα αφησεις ξεκλειδωτο ή οχι τον bootloader & αν θα κανεις root.

Νομιζω αυτη ειναι η σειρα, αλλα για να μη σε μπερδεψω, αν ακολουθησεις τις οδηγιες δε θα δυσκολευτεις. Αρκει να βλεπεις τι σου ζηταει να κανεις & να πραττεις αντιστοιχα. Οπως λεει κ στο αντιστοιχο thread, μην παπαγαλιζετε τον οδηγο. Κ αυτο διοτι το toolkit εχει αναβαθμιστει σε νεοτερη εκδοση & μερικες σειρες των εντολων εχουν αλλαξει, εχουν προστεθει καινουριες κτλ.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...