Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δείτε κι αυτό.

"Updated GPU Binaries Discovered for the Galaxy Nexus, Could Potentially Bring New Life to Dying Device – Droid Life" http://feedly.com/k/HI1r0w

 

Μετά κι από αυτά τα νέα, μια χαρά θα υποστηριχθεί η συσκευή από την κοινότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη φτιάξουν αξιοπρεστατες custom rom 4.4. Καληνύχτα Google.

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να μη γινόταν αυτό, είχαν δεν είχαν τους drivers. Το τελευταίο που είπες δεν χρειαζόταν.... Άλλο το πως νιώθουμε και άλλο τι μας λένε και δεν το λαμβάνουμε υπ όψιν μας λόγω του συναισθηματος. Άλλωστε γι αυτό το λόγο επενδύσαμε σε nexus, για τις αναβαθμίσεις αλλά και τις μετέπειτα αναβαθμίσεις της κοινότητας που τα κάνουν άνετα να πετάνε για μια τετραετία.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε περίπτωση να μη γινόταν αυτό, είχαν δεν είχαν τους drivers. Το τελευταίο που είπες δεν χρειαζόταν.... Άλλο το πως νιώθουμε και άλλο τι μας λένε και δεν το λαμβάνουμε υπ όψιν μας λόγω του συναισθηματος. Άλλωστε γι αυτό το λόγο επενδύσαμε σε nexus, για τις αναβαθμίσεις αλλά και τις μετέπειτα αναβαθμίσεις της κοινότητας που τα κάνουν άνετα να πετάνε για μια τετραετία.

 

Όντως...τι "καληνύχτα" ρε παιδιά, η Google δεν φτιάχνει το android ? :p To ότι θα θέλαμε υποστήριξη εσαεί ή το ότι δεν μας αρέσει που η Google τήρησε το 18μηνο επακριβώς είναι άλλο θέμα...το ότι σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουμε κάτσει με την -όποια- stock ROM για λιγότερο από το 1% του χρόνου που έχουμε το κινητό δεν μας λέει κάτι ? Και την 4.4 να μην βγάλει η Google, θα βγουν 5-6 custom ROMs που μπορεί να είναι και καλύτερες :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Όντως...τι "καληνύχτα" ρε παιδιά, η Google δεν φτιάχνει το android ? :p To ότι θα θέλαμε υποστήριξη εσαεί ή το ότι δεν μας αρέσει που η Google τήρησε το 18μηνο επακριβώς είναι άλλο θέμα...το ότι σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουμε κάτσει με την -όποια- stock ROM για λιγότερο από το 1% του χρόνου που έχουμε το κινητό δεν μας λέει κάτι ? Και την 4.4 να μην βγάλει η Google, θα βγουν 5-6 custom ROMs που μπορεί να είναι και καλύτερες :cool:

 

Αν και τα έχουμε πει ξανά, το πρόβλημα είναι πως ένα κινητό βιτρίνα του android θα πρέπει να υποστηρίζεται για όσο το σηκώνει το hardware του. Γιατί στο Galaxy Nexus οκ, δεν μας φαίνεται έντονα, σκέψου το Nexus 4, τετραπύρηνο με 2GB ram να σταματήσει να υποστηρίζεται τον Μάιο... εκεί να δεις πόσο άσχημα θα χτυπήσει το 18μηνο που είναι μικρό διάστημα. Τότε όπως πολλοί (ανάμεσα τους και εγώ) έχουν πει, ποιός ο λόγος να προτιμώ nexus συσκευή αν η υποστήριξη είναι παρόμοια με των άλλων?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έχουμε πει ξανά, το πρόβλημα είναι πως ένα κινητό βιτρίνα του android θα πρέπει να υποστηρίζεται για όσο το σηκώνει το hardware του. Γιατί στο Galaxy Nexus οκ, δεν μας φαίνεται έντονα, σκέψου το Nexus 4, τετραπύρηνο με 2GB ram να σταματήσει να υποστηρίζεται τον Μάιο... εκεί να δεις πόσο άσχημα θα χτυπήσει το 18μηνο που είναι μικρό διάστημα. Τότε όπως πολλοί (ανάμεσα τους και εγώ) έχουν πει, ποιός ο λόγος να προτιμώ nexus συσκευή αν η υποστήριξη είναι παρόμοια με των άλλων?

 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι καμία άλλη εταιρεία δεν δεσμεύεται ότι θα σου δώσει έστω και ένα update του λειτουργικού (ασχέτως αν αυτό είναι καλό ή κακό, αν διορθώνει προβλήματα ή δημιουργεί νέα κλπ). Για την LG τα ξέρουμε όλοι μας (στα δικά της κινητά), οι διάφοροι κινέζοι δεν μετράνε, η HTC παλεύει να μην κλείσει, η Sony δίνει μεν updates αλλά είναι όλα τους 1 και 2 εκδόσεις πίσω (δεν ξέρω τι παίζει με τα One τώρα...), και άρα μένει η Samsung, η οποία ομολογουμένως το παλεύει καλύτερα από τους υπόλοιπους, γι'αυτό -ή και γι'αυτό- είναι το νο.1.

 

Άρα στα nexus έχεις για τουλάχιστον 18 μήνες την εγγύηση/δέσμευση ότι θα παίρνεις σχεδόν άμεσα (ή πολύ γρήγορα τεςπα) την οποιαδήποτε αναβάθμιση λειτουργικού. Και φυσικά ξέρεις ότι υπάρχουν πολλαπλάσιοι devs εκεί "έξω" που δουλεύουν πάνω στο κινητό σου, καθώς τα nexus θεωρούνται devl devices :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

σωστός!

 

Με αυτό που έγινε δεν θα σκεφτούμε να πάρουμε ξανα νεξους για το πλεονέκτημα των update

Αν ειναι να παρεις μια συσκευή nexus που πριν τα "φτύσει" την εγκαλείπει η google τότε κοιτάς και άλλες εταιρίες αφού έτσι και αλλιως θα παίζεις αναγκαστικά με custom rom

Link to comment
Share on other sites

σωστός!

 

Με αυτό που έγινε δεν θα σκεφτούμε να πάρουμε ξανα νεξους για το πλεονέκτημα των update

Αν ειναι να παρεις μια συσκευή nexus που πριν τα "φτύσει" την εγκαλείπει η google τότε κοιτάς και άλλες εταιρίες αφού έτσι και αλλιως θα παίζεις αναγκαστικά με custom rom

 

Μα η λογική του android είναι να αλλάζεις κινητό κάθε 18 μήνες... Δεν είναι θέμα εταιριών αλλά Google... Τουλάχιστον η υπεραξία που πληρώνει κανείς στην Apple υποστηρίζεται και δεν αντιμετωπίζεις τα προβλήματα του Android...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι αυτό.

"Updated GPU Binaries Discovered for the Galaxy Nexus, Could Potentially Bring New Life to Dying Device – Droid Life" http://feedly.com/k/HI1r0w

 

Μετά κι από αυτά τα νέα, μια χαρά θα υποστηριχθεί η συσκευή από την κοινότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη φτιάξουν αξιοπρεστατες custom rom 4.4. Καληνύχτα Google.

 

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να μη γινόταν αυτό, είχαν δεν είχαν τους drivers. Το τελευταίο που είπες δεν χρειαζόταν.... Άλλο το πως νιώθουμε και άλλο τι μας λένε και δεν το λαμβάνουμε υπ όψιν μας λόγω του συναισθηματος. Άλλωστε γι αυτό το λόγο επενδύσαμε σε nexus, για τις αναβαθμίσεις αλλά και τις μετέπειτα αναβαθμίσεις της κοινότητας που τα κάνουν άνετα να πετάνε για μια τετραετία.

 

Παιδιά μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες αυτά είναι παλιά binaries τα οποία είχαν βγει για να δουλεύουν με την jelly bean, αλλά κανείς δεν είχε ασχοληθεί.Τώρα επειδή ψάχνουμε να πιαστούμε από κάπου, ξαφνικά τα θυμηθήκαμε κι αυτά.προτείνω να κρατάμε μικρό καλάθι και προσωπικά είμαι πλέον απαισιόδοξος για το αν θα έχουμε ποτέ 100% λειτουργική kit Kat...Αυτό το στηρίζω και στο γεγονός ότι στο xda, μετά την αρχική κινητοποίηση πολλών devs πλέον ασχολείται μόνο η ομάδα που βγάζει τις slim roms.κανένας άλλος.Και είναι κρίμα γιατί περίμενα πολλά περισσότερα από το xda σχετικά με το κινητό μας. Μετά από όλα αυτά εδώ αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά τη μετάβαση σε άλλες πλατφόρμες όταν κάποια στιγμή φύγω από το nexus μου.μύθος ή υποστήριξη της Google, άντε να το δεχθείς, λες έχω και το xda.μύθος όμως και η υποστήριξη του xda; τι να πω...κρίμα πραγματικά...:(

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ο grarak το είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξουν αν και όταν και εφόσον έχουν χρόνο...από την άλλη οι της slim και ο kufikugel έχουν πει ότι αυτά που βγαίνουν τώρα είναι alphas και θα το πάνε όσο μπορούν...και ο carlos ονόμασε milestone μια έκδοση που κάνει συνεχώς reboots :p

 

Έχει δρόμο ακόμα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το off-topic, η Google ούτε καν τήρησε το χρονοδιάγραμμα του gn. Τώρα πια πιστεύω ότι απλά δεν ήθελε να συνεχίσει γιατί έβγαλε το nexus 5. Αν ισχύει η λογική μου και το nexus 4 θα σταματήσει να υποστηρίζεται μέχρι να βγει το nexus 6. Κάπως έτσι φαίνεται να πηγαίνει το πράγμα.

 

Το θέμα είναι προσωπικά δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό αυτή τη στιγμή που να μπορεί να με καλύψει. Το μόνο που θα κοιτάξω την επόμενη φορά είναι η μπαταρία. Αν και δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να υποχωρήσω στα πλεονεκτήματα του pure android, τα οποία δεν είναι οι αναβαθμίσεις.

 

Εύχομαι να μην καταλήξουν τόσο άσχημα τα πράγματα όπως λέει ο Βλάσσης. Δυστυχώς μόλις σταματάει η υποστήριξη μιας συσκευής, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το off-topic, η Google ούτε καν τήρησε το χρονοδιάγραμμα του gn. Τώρα πια πιστεύω ότι απλά δεν ήθελε να συνεχίσει γιατί έβγαλε το nexus 5. Αν ισχύει η λογική μου και το nexus 4 θα σταματήσει να υποστηρίζεται μέχρι να βγει το nexus 6. Κάπως έτσι φαίνεται να πηγαίνει το πράγμα.

 

Το θέμα είναι προσωπικά δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό αυτή τη στιγμή που να μπορεί να με καλύψει. Το μόνο που θα κοιτάξω την επόμενη φορά είναι η μπαταρία. Αν και δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να υποχωρήσω στα πλεονεκτήματα του pure android, τα οποία δεν είναι οι αναβαθμίσεις.

 

Εύχομαι να μην καταλήξουν τόσο άσχημα τα πράγματα όπως λέει ο Βλάσσης. Δυστυχώς μόλις σταματάει η υποστήριξη μιας συσκευής, τα πράγματα είναι δύσκολα.

 

Συγνώμη αλλά τι εννοείς όταν λες ότι δεν τήρησε το χρονοδιάγραμμα; Κυκλοφόρησε 11/2011 και πήρε την τελευταία αναβάθμιση 8/2013. Αυτό μας κάνει 21 μήνες χοντρά. Όσο για το developing δεν τίθεται θέμα, εδώ ζει ακόμα το nexus s.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τι εννοείς όταν λες ότι δεν τήρησε το χρονοδιάγραμμα; Κυκλοφόρησε 11/2011 και πήρε την τελευταία αναβάθμιση 8/2013. Αυτό μας κάνει 21 μήνες χοντρά. Όσο για το developing δεν τίθεται θέμα, εδώ ζει ακόμα το nexus s.

 

:-D δεν το τήρησε και το ξεπέρασε, αυτό εννοούσα. Πιστεύω γι'αυτό φάνηκε κάπως ότι δεν έδωσε την 4.4 που ξέρουμε ποια είναι τα θετικά της.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με το nexus s καθώς το έχω πουλήσει και δεν έχω δοκιμάσει την 4.3 εκεί.

 

Τέλος πάντων, μακάρι να βγουν δυνατές και σοβαρές custom roms στο galaxy nexus.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να τροποιησω τον τρεχων kernel (3.0.72) ωστε να του βαλω modules ενος adapter usb to ethernet για να μπορεσει να τρεξει.

Υπαρχει καπου κανενας οδηγος για το πως να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι νέα! Η TI με την Imagtech αναβάθμισαν τα libraries του SoC 4460 για να μπορεί να είναι συμβατά με τον kernel 3.4 και άρα να μην υπάρχουν glitches και να δουλεύει τέλεια η συσκευή. Ήδη οι developers έχουν αρχίσει να δουλεύουν στον καινούργιο kernel και μαζί με το GPS fix που έφτιαξαν είναι πολύ πιθανό μέσα στο σαββατοκύριακο να έχουμε την 1η stable aosp 4.4!

http://www.tuttoandroid.net/development/galaxy-nexus-aggiornamento-file-binari-gpu-154649/

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι νέα! Η TI με την Imagtech αναβάθμισαν τα libraries του SoC 4460 για να μπορεί να είναι συμβατά με τον kernel 3.4 και άρα να μην υπάρχουν glitches και να δουλεύει τέλεια η συσκευή. Ήδη οι developers έχουν αρχίσει να δουλεύουν στον καινούργιο kernel και μαζί με το GPS fix που έφτιαξαν είναι πολύ πιθανό μέσα στο σαββατοκύριακο να έχουμε την 1η stable aosp 4.4!

http://www.tuttoandroid.net/development/galaxy-nexus-aggiornamento-file-binari-gpu-154649/

 

ευτυχώς δεν σε έχω κοντά μου γιατί θα σε φιλούσα απο την χαρά μου :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοικιμασει κανεις αυτον τον Κερνελ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1414850 ??

Η να μεινω στον fancy??

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατί εδώ κολλήσει με τον mpokang καί πραγματικά κανένας δεν τον φτάνει... Πάντως είναι παρά πολύ καλός kernel του faux123...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...

σε ότι συσκευές έκανα root και αλλαξα rom στο παρελθόν δεν πείραξα kernel

 

αξιζει να το αλλάξω και τι προτείνετε;

 

Η συσκευή μου είναι stock. Περιμένω να βγει μια stable 4.4 και να την περάσω. Αν αξίζει να αλλάξω και kernel πρώτα τότε να το κάνω. Τώρα έχω Kernel: 3.0.72-gfb3c9ac

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...

σε ότι συσκευές έκανα root και αλλαξα rom στο παρελθόν δεν πείραξα kernel

 

αξιζει να το αλλάξω και τι προτείνετε;

 

Η συσκευή μου είναι stock. Περιμένω να βγει μια stable 4.4 και να την περάσω. Αν αξίζει να αλλάξω και kernel πρώτα τότε να το κάνω. Τώρα έχω Kernel: 3.0.72-gfb3c9ac

 

go for it. Θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον στοκ κερνελ. Fancy η mpokang παίζουν αυτή τη στιγμή που ειναι πολύ καλοί κερνελς. Βέβαια υπάρχει και ο Franco αλλα εγω προσωπικά δύο τρεις φορες που τον δοκίμασα δεν μου έκατσε καλα και τον άλλαξα αμέσως. Η επιλογή είναι δική σου.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

 

έχει σημασία η ROM με την οποία συνδιάζεται ο καθε kernel? μήπως με την 4.4 να βγει καποιος ειδικά για εκείνη;

 

επίσης έχει σημασία αν τον περάσω ΠΡΙΝ τη rom ή μετα; σβήνει δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

 

έχει σημασία η ROM με την οποία συνδιάζεται ο καθε kernel? μήπως με την 4.4 να βγει καποιος ειδικά για εκείνη;

 

επίσης έχει σημασία αν τον περάσω ΠΡΙΝ τη rom ή μετα; σβήνει δεδομένα;

 

Οταν φλασαρεις μια ρομ φλασαρεις και κερνελ μαζι. οποτε πρωτα θα φλασαρεις την ρομ κσι μετα αν θες να δοκιμάσεις αλλον κερνελ φλασαρεις μονο κερνελ. Οχι δεν σβηνει δεδομενα οταν φλασαρεις κερνελ. Για την 4.4 αυτη τη στιγμή απ οτι ξερω δεν εχει βγει καποιος κερνελ αλλα υπαρχουν καποιοι απο τους υπάρχοντες που δουλευουν κσι σε 4.4.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Στη slimbean όταν γράφω μεγάλο μήνυμα στη stock SMS εφαρμογή κολλάει πολύ και οτιδήποτε γράφω αργεί πολύ να εμφανιστεί στο μήνυμα. Το έχει παρατηρήσει κανείς; τι να φταίει άραγε; προφανώς κακή διαχείρηση ram από την εφαρμογή SMS..
Link to comment
Share on other sites

Η cyanogenmod έβγαλε την 1η cm11 για το τηλέφωνο μας η οποία μέχρι στιγμής τα μόνα προβλήματα που έχει είναι τα graphical glitches και το Google search και όλα αυτά μάλιστα με το να είναι σε alpha build!
Link to comment
Share on other sites

Η cyanogenmod έβγαλε την 1η cm11 για το τηλέφωνο μας η οποία μέχρι στιγμής τα μόνα προβλήματα που έχει είναι τα graphical glitches και το Google search και όλα αυτά μάλιστα με το να είναι σε alpha build!

 

Και random reboots λογικά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...