Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στο titanium είτε πάτησε παρατεταμένα επάνω στην εφαρμογή του facebook είτε αφού πατήσεις μία φορά σκρόλαρε δεξιά, θα σου εμφανιστούν πολλές επιλογές, μια εκ των οποίων είναι η μεταφορά της εφαρμογής εντός/εκτός συστήματος.

 

Ωραία, το έκανα. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη γιατί είμαι καινούριος στην ιστορία του root. Μέσα από ένα toolkit το εκανα root και με το Rom manager βλέπω οτι έχω την clockwordmod 6.0.4.7 recovery. Προφανώς αυτή μπήκε απο το toolkit. Εγω έβαλα την rom και τα gapps. Μπορώ να βάλω κάποια στιγμή αργότερα άλλη recovery. Κάπου βρίσκω μία στήλη με Recovery και δίπλα Touch Recovery. Ποια κατεβάζω; Και τέλος...την περνάω στο κινητό μέσα από το pc με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραία, το έκανα. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη γιατί είμαι καινούριος στην ιστορία του root. Μέσα από ένα toolkit το εκανα root και με το Rom manager βλέπω οτι έχω την clockwordmod 6.0.4.7 recovery. Προφανώς αυτή μπήκε απο το toolkit. Εγω έβαλα την rom και τα gapps. Μπορώ να βάλω κάποια στιγμή αργότερα άλλη recovery. Κάπου βρίσκω μία στήλη με Recovery και δίπλα Touch Recovery. Ποια κατεβάζω; Και τέλος...την περνάω στο κινητό μέσα από το pc με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;

 

Στο γράφω 4 ποστ πιο πίσω, κατέβασε το Flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify&hl=en στο κινητό και μέσα από την εφαρμογή κατέβασε και φλάσαρε την twrp recovery

Link to comment
Share on other sites

Στο γράφω 4 ποστ πιο πίσω, κατέβασε το Flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify&hl=en στο κινητό και μέσα από την εφαρμογή κατέβασε και φλάσαρε την twrp recovery

 

OK. Το έκανα και τώρα έχω την twrp v2.1.2, αλλά όταν πάω να βάλω την Rom μου βγάζει αποτυχία. Τι μπορει να φταίει; Μήπως επειδή έχω ήδη την ίδια Rom μέσα; Και το internal storage δεν το βρίσκω πουθενά μέσα στην twrp. Οπότε, τώρα έχω πολύ λίγο αποθηκευτικό χώρο ελεύθερο μάλλον από τα δυο backup που έκανα. Αν έχεις την καλοσύνη βοήθησε τη κατάσταση.

Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

OK. Το έκανα και τώρα έχω την twrp v2.1.2, αλλά όταν πάω να βάλω την Rom μου βγάζει αποτυχία. Τι μπορει να φταίει; Μήπως επειδή έχω ήδη την ίδια Rom μέσα; Και το internal storage δεν το βρίσκω πουθενά μέσα στην twrp. Οπότε, τώρα έχω πολύ λίγο αποθηκευτικό χώρο ελεύθερο μάλλον από τα δυο backup που έκανα. Αν έχεις την καλοσύνη βοήθησε τη κατάσταση.

Αυτή που έβαλες είναι πολύ παλιά. Βάλε την τελευταία https://dl.twrp.me/maguro/twrp-2.8.7.0-maguro.img

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έβαλες είναι πολύ παλιά. Βάλε την τελευταία https://dl.twrp.me/maguro/twrp-2.8.7.0-maguro.img

 

Thank you bro!!! Το έκανα με αυτη την έκδοση και όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πήρα φόρα δεν θέλω να σταματήσω. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον kernel; Έχω rom, mahdi-2.9-final-maguro-UNOFFICIAL20141104.zip και την τελευταία έκδοση της TWRP.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν....TWRP recovery....CM12.1....μετακίνηση της μνήμης cache και δημιουργία 512 mb swap.Το κινητό πετάει. Σαν να έχω άλλο τηλέφωνο στα χέρια μου.:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....TWRP recovery....CM12.1....μετακίνηση της μνήμης cache και δημιουργία 512 mb swap.Το κινητό πετάει. Σαν να έχω άλλο τηλέφωνο στα χέρια μου.:)

Δώσε μας καμιά οδηγία

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας καμιά οδηγία

 

Την CM 12.1 και τα gapps τα κατεβάζεις από εδώ : http://forum.xda-developer...od-12-t3062057.

Το swap το δημηουργείς με αυτή την εφαρμογή : Simple Root Swap, από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=org.webappid.simplerootswap&hl=el Εγώ έφτιαξα δοκιμαστικά 512 mb και δεν χρειάστηκε να το κάνω μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Από λάθος έσβησα τα πάντα.Το τηλέφωνο δεν μπορεί να ανοίξει γιατί δεν έχει καμία rom μέσα. Υπάρχει τρόπος, με κάποιο πρόγραμμα ίσως, να την εγκαταστήσω ξανά; Σημείωση: δεν το βρίσκει το pc.
Link to comment
Share on other sites

Από λάθος έσβησα τα πάντα.Το τηλέφωνο δεν μπορεί να ανοίξει γιατί δεν έχει καμία rom μέσα. Υπάρχει τρόπος, με κάποιο πρόγραμμα ίσως, να την εγκαταστήσω ξανά; Σημείωση: δεν το βρίσκει το pc.

Μπες fastboot και τότε θα το δει, από εκεί φλασαρεις factory image . Ή αν έχεις recovery Custom κάνε sideload μια ρομ.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπες fastboot και τότε θα το δει, από εκεί φλασαρεις factory image . Ή αν έχεις recovery Custom κάνε sideload μια ρομ.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Μπορεις επισης να περασεις μια ρομ σε φλασακι αν εχεις OTG να το ενεργοποιησεις απο το mount και να την περασεις απο το φλασακι

το εκανα συνεχεια για full clean install:p:p

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπες fastboot και τότε θα το δει, από εκεί φλασαρεις factory image . Ή αν έχεις recovery Custom κάνε sideload μια ρομ.

Αρχίζει να φορτώνει την ROM και στην μέση περίπου μου βγάζει το εξής:

E: failed to verify whole-file signature

E:signature verifycation failed

Τί κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπες fastboot και τότε θα το δει, από εκεί φλασαρεις factory image . Ή αν έχεις recovery Custom κάνε sideload μια ρομ.

Αρχίζει να φορτώνει την ROM και στην μέση περίπου μου βγάζει το εξής:

E: failed to verify whole-file signature

E:signature verifycation failed

Τί κάνω;

Κατέβασε τη πάλι ή χρησιμοποίησε άλλη.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπες fastboot και τότε θα το δει, από εκεί φλασαρεις factory image . Ή αν έχεις recovery Custom κάνε sideload μια ρομ.

Αρχίζει να φορτώνει την ROM και στην μέση περίπου μου βγάζει το εξής:

E: failed to verify whole-file signature

E:signature verifycation failed

Τί κάνω;

Κατέβασε το nexus root toolkit και πέρνα μέσω fastboot την τελευταια επίσημη rom.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το nexus root toolkit και πέρνα μέσω fastboot την τελευταια επίσημη rom.

 

Με αυτό τον τρόπο κατάφερα να περάσω την ROM. Με το sideload κάτι πήγαινε στραβά στο τέλος.Μπράβο ρε παιδιά.Είστε άπαιχτοι!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Με αυτό τον τρόπο κατάφερα να περάσω την ROM. Με το sideload κάτι πήγαινε στραβά στο τέλος.Μπράβο ρε παιδιά.Είστε άπαιχτοι!!!

Πιθανόν να φταίει και η recovery που είχες. Για ρομ από 5.0 και άνω καλό είναι να χρησιμοποιηθεί η twrp στις τελευταίες εκδόσεις της. Δείτε όσοι ενδιαφέρονται εδώ στις τελευταίες σελίδες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1592689

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να φταίει και η recovery που είχες. Για ρομ από 5.0 και άνω καλό είναι να χρησιμοποιηθεί η twrp στις τελευταίες εκδόσεις της. Δείτε όσοι ενδιαφέρονται εδώ στις τελευταίες σελίδες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1592689

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Είχα τα 5.01 και recovery TWRP, αλλά με τις διαγραφές που έκανα έσβησε και η recovery..... και το κινητό γύρισε στην αρχική του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά συγνώμη....Το έβαλα σε λάθος θέμα και δεν ξλερω πως να το διαγράψω ""Έκανα κάτι λαθος στο odin και το τηλέφωνο τα '' έπαιξε ''. Το μόνο που βγάζει είναι ένα εικονίδιο του τηλεφώνου και ένα του υπολογιστή με ένα κίτρινο τρίγωνο ανάμεσά τους. Μπορούμε να κάνουμε κάτι; "" Edited by manthosx6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη....Το έβαλα σε λάθος θέμα και δεν ξλερω πως να το διαγράψω ""Έκανα κάτι λαθος στο odin και το τηλέφωνο τα '' έπαιξε ''. Το μόνο που βγάζει είναι ένα εικονίδιο του τηλεφώνου και ένα του υπολογιστή με ένα κίτρινο τρίγωνο ανάμεσά τους. Μπορούμε να κάνουμε κάτι; ""

Βρήκες άκρη;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...