Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας το κινητό σαν 2η συσκευή πλέον και έχοντας ηρεμήσει από το κυνήγι του "up 2 date", είπα να δοκιμάσω πάλι την παλιά καλή cataclysm.. Μαζί με τον mpokang v12 1080p που χρησιμοποιούσα πάντα.. Ε το ποσο butter smooth σε σχέση και με την cm11, όσο και με την slimkat, είναι, πρέπει να το "ζωγραφίσω" ;) διορθώνοντας με το cm security π.χ. bugs σαν το shellsock, δεν βλέπω την ανάγκη να δοκιμάσω L εκτός και είναι πραγματικά τόσο καλοκουρδισμένη..

Δεν χρειάζεται να βάλεις το CM antivirus... Το διόρθωσαν το κενό ασφαλείας με την αναβάθμιση στα google services... Πάντως με την τελευταία liquid smooth τελείως stock είναι το τηλέφωνο απίστευτα smooth και πολύ γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο μενα!! Ειχα τη συγκεκριμενη συσκευη μεχρι το Φεβρουαριο, οταν κ "βουτηξε" σε νερο & ηθελε 170€ για επισκευη.

Οποτε το αφησα & δεν ασχοληθηκα. Τωρα ηρθε η ωρα παλι να ασχοληθω με smartphones. ^_^

 

Αξιζει λετε να ασχοληθω ακομη κ τωρα με τη συγκεκριμενη συσκευη? Σαν μεταχειρισμενη δλδ. Ή να κινηθω σε κατι αλλο?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο μενα!! Ειχα τη συγκεκριμενη συσκευη μεχρι το Φεβρουαριο, οταν κ "βουτηξε" σε νερο & ηθελε 170€ για επισκευη.

Οποτε το αφησα & δεν ασχοληθηκα. Τωρα ηρθε η ωρα παλι να ασχοληθω με smartphones. ^_^

 

Αξιζει λετε να ασχοληθω ακομη κ τωρα με τη συγκεκριμενη συσκευη? Σαν μεταχειρισμενη δλδ. Ή να κινηθω σε κατι αλλο?

Καλώς ήρθες πάλι στο νήμα. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει ακόμα μέλλον το κινητό. Ειδικά τώρα που κάποια αλανια στους xda αναβαθμισαν τους drivers (ειναι σε καλο δρομο) θα δούμε σιγουρα την L στο nexus μας.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πάλι στο νήμα. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει ακόμα μέλλον το κινητό. Ειδικά τώρα που κάποια αλανια στους xda αναβαθμισαν τους drivers (ειναι σε καλο δρομο) θα δούμε σιγουρα την L στο nexus μας.

 

Αμήν.... :) Mια γεύση από Android L μέσω recovery .

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το κινητό σαν 2η συσκευή πλέον και έχοντας ηρεμήσει από το κυνήγι του "up 2 date", είπα να δοκιμάσω πάλι την παλιά καλή cataclysm.. Μαζί με τον mpokang v12 1080p που χρησιμοποιούσα πάντα.. Ε το ποσο butter smooth σε σχέση και με την cm11, όσο και με την slimkat, είναι, πρέπει να το "ζωγραφίσω" ;) διορθώνοντας με το cm security π.χ. bugs σαν το shellsock, δεν βλέπω την ανάγκη να δοκιμάσω L εκτός και είναι πραγματικά τόσο καλοκουρδισμένη..

Και εγώ σαν δεύτερη συσκευή το έχω αλλά τις τελευταίες ημέρες με την FML πάει να γίνει πρώτη αφήνοντας το note 3 στην άκρη!!ο mpokang όντως εξαιρετικός από θέμα επιδόσεων αλλά γενικά υπήρχε μια υπερθέρμανση στο κινητό όταν τον χρησιμοποιούσα. Στην FML έχει γίνει καταπληκτική δουλειά πάντως από όλες τις μεριές. Κορυφαίες επιδόσεις και πολύ καλή αυτονομία για τα δεδομένα της μπαταρίας της συσκευής που όλοι ξέρουμε ότι είναι το αδύναμο της σημείο και καμία υπερθέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ξαναρωτήσει αλλά δε πήρα απάντηση. Χρησιμοποιεί κάνεις το Google now και ειδικά με το hotword?

Είμαι με cm10.2 με Google search το τελευταίο (3.6) και μόνο με συνδυασμού του app open mic μπορεί να παίξει το "OK Google". Είμαι με Nova launcher αλλά δοκίμασα και τον Google launcher αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ξαναρωτήσει αλλά δε πήρα απάντηση. Χρησιμοποιεί κάνεις το Google now και ειδικά με το hotword?

Είμαι με cm10.2 με Google search το τελευταίο (3.6) και μόνο με συνδυασμού του app open mic μπορεί να παίξει το "OK Google". Είμαι με Nova launcher αλλά δοκίμασα και τον Google launcher αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;

 

Ποια γλώσσα έχεις επιλεγμένη στο Google now? Σίγουρα έχεις ενεργοποιημένη τη δυνατότητα μέσα από τις ρυθμίσεις του Google search?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ξαναρωτήσει αλλά δε πήρα απάντηση. Χρησιμοποιεί κάνεις το Google now και ειδικά με το hotword?

Είμαι με cm10.2 με Google search το τελευταίο (3.6) και μόνο με συνδυασμού του app open mic μπορεί να παίξει το "OK Google". Είμαι με Nova launcher αλλά δοκίμασα και τον Google launcher αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;

Google now->settings-> ok Google detection και τικαρε και τις 3 επιλογές που έχει.Κάνε και ένα τεστ από κάτω ακριβώς για την αναγνώριση της φωνής. Εμένα τουλάχιστον δουλεύει έτσι. Αν δεν δουλέψει έτσι πήγαινε και στα settings του nova ->ok Google-> και τικαρε το ok Google hotworld

Link to comment
Share on other sites

Google now->settings-> ok Google detection και τικαρε και τις 3 επιλογές που έχει.Κάνε και ένα τεστ από κάτω ακριβώς για την αναγνώριση της φωνής. Εμένα τουλάχιστον δουλεύει έτσι. Αν δεν δουλέψει έτσι πήγαινε και στα settings του nova ->ok Google-> και τικαρε το ok Google hotworld

 

Όπως βλέπεις με τις παρακατω εικονες, δεν υπαρχουν τετοιες επιλογες.

 

εικονα1

εικονα2

εικονα3

Edited by tsiliha5
Link to comment
Share on other sites

Ποια γλώσσα έχεις επιλεγμένη στο Google now? Σίγουρα έχεις ενεργοποιημένη τη δυνατότητα μέσα από τις ρυθμίσεις του Google search?

Όπως φαίνεται, έχω primary γλώσσα English us

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έβαλα liquidsmooth unofficial maguro 4.4.4. Σε πρώτη φάση ύστερα από πρόσφατο update του Google search διορθώθηκε το OK Google detection.

Τώρα ένα θέμα που έχω είναι ότι όταν τραβάω βίντεο, η εικόνα δε συγχρονίζεται με τον ήχο. Δοκίμασα με Google camera και με aosp camera. Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω κατι. Μολις εκανα το πρωτο μου root. Τωρα πιο απο τα δυο πρεπει να κατεβασω? Στον οδηγο μιλουσε για ενα αρχειο το οποιο ειναι η rom και ενα αρχειο το οποιο ειναι το GApps της rom. Αν μπορει καποιος να δωσει ενα χερακι, και απο pm δεν εχω προβλημα!! Η αρχη ειναι δυσκολη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 θα κατεβασης θα τα ριξης μεσα οπως ειναι στο τηλ και θα τα εγκαταστησεις απο τη ρεγκοβερι
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 θα κατεβασεις θα τα ριξεις μεσα οπως ειναι στο τηλ και θα τα εγκαταστησεις απο τη ρεγκοβερι

 

http://prntscr.com/52918e

εχει 4 link. ποια περναω μεσα στο κινητο? το GApps το εχει πιο κατω.

 

Ευχαριστω πολυ!

Edited by igoumenos7
Link to comment
Share on other sites

τα 2 πρωτα ειναι τα αλλα ειναι βετα δοκιμαστικα εαν θελης να παιξης δοκιμασε και τα 2 οχι μαζι ομως βαλε το 1 ζευγαρι και μετα απο καποιες μερες βαλε το αλλο με τα ιδια gaps εγω δουλευω αυτη και ειμαι ευχαριστιμενος και κανη και συνεχεια ανανεωσεις χωρις να χρειαζετε μπακαπ και ρεσετ http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-paranoidandroid-4-4-t1619582
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

τα 2 πρωτα ειναι τα αλλα ειναι βετα δοκιμαστικα εαν θελης να παιξης δοκιμασε και τα 2 οχι μαζι ομως βαλε το 1 ζευγαρι και μετα απο καποιες μερες βαλε το αλλο με τα ιδια gaps εγω δουλευω αυτη και ειμαι ευχαριστιμενος και κανη και συνεχεια ανανεωσεις χωρις να χρειαζετε μπακαπ και ρεσετ http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-paranoidandroid-4-4-t1619582

 

Εγω εβαλα μονο το πρωτο και το GApps(που σε στελνει σε αλλη σελιδα να το κατεβασεις). πρεπει εκει που μου λεει να προσθεσω τα zip να προσθεσω 3 κομματια δηλαδη? Και το οτι το δευτερο αρχειο ειναι image παιζει καποιο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

βαλε αυτα τα 2 και που κατεβασες [εις] καντα εγκατασταση και θα δεις τη γινεται
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το πρωί την δοκιμάζω... Απίστευτα γρήγορη αλλά έχει κάποια lag ορισμένες φορές... Ξαναγύρισα στην τελευταία liquidsmooth και πιστεύω ότι το πολύ σε ένα μήνα η Rom αυτή θα είναι απίστευτη! Βέβαια σιγά σιγά και οι υπόλοιπες Rom θα περάσουν αυτούς τους drivers... Οπότε πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να τους δούμε παντού... Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ο poo (developer της liquid smooth για το τηλέφωνο μας) τα περάσει στην τελευταία του Rom θα τρίβουμε τα μάτια μας με το τηλέφωνο...

Την official ή την unofficial έχεις;

Έχω ένα θέμα με το βίντεο όπου η εικόνα δε είναι συγχρονισμένη με τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.doctorandroid.gr/2014/11/android-50-nexus.html

 

ισχυει και για το δικο μας αυτο?

Η υποστήριξη της Google σταμάτησε στο 4.3. Ισχύει Ναι αλλά για custom roms όπου θα ξεκινήσουν σιγά σιγά να βγάζουν lollipop roms οπότε όλοι και κάτι θα βγει για την συσκευή μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασαν λιγες ωρες απο τότε που η Google έδωσε το " γλυφιτζουρακι" και ορίστε η πρώτη ρομ για το νεξους μας. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2764064

Πολλα bugs βέβαια (σιμ δεν δουλειει, καμετα δεν δουλεύει κ. α) αλλα το κινητο μπουταρει κανονικα. Κατι μου λέει οτι σε πολυ λιγο χρονικό διάστημα θα έχουμε μια σχετικα stable Android 5 lollipop rom για το κινητό μας.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως κανένα ακόμα και με την τελευταία milestone...

Το γύρισα και εγώ στην official LS-KK-v3.2-26-10-2014 και πάλι έχω ασυγχρονισμο εικόνας και ήχου όταν τραβάω βίντεο με την Google camera.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν πέρασαν λιγες ωρες απο τότε που η Google έδωσε το " γλυφιτζουρακι" και ορίστε η πρώτη ρομ για το νεξους μας. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2764064

Πολλα bugs βέβαια (σιμ δεν δουλειει, καμετα δεν δουλεύει κ. α) αλλα το κινητο μπουταρει κανονικα. Κατι μου λέει οτι σε πολυ λιγο χρονικό διάστημα θα έχουμε μια σχετικα stable Android 5 lollipop rom για το κινητό μας.

Εδώ official για Nexus 5 δεν έχει βγει καλά καλά, μη περιμένουμε τώρα για gnex. Υπολογίζω σε κάνα 3μηνο, με το νέο έτος θα έχουμε εξελίξεις με το τηλέφωνο μας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...