Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς μπορώ να κάνω root όταν έχω ήδη ξεκλείδωτο bootloader στην 4.0.4?

 

για όποιον ενδιαφέρεται, όταν πάς να ρουτάρεις την 4.0.4 με τη μέθοδο του WugFresh δεν γίνεται σωστά το root. Πρέπει να αλλάξεις το su.zip με ένα άλλο που κατεβάζεις απο εδώ: http://www.mediafire.com/?kr2gi5br1tkdo4z

Edited by Dimitris_GS
Link to comment
Share on other sites

Swype με ενσωματωμένη Ελληνική γλώσσα.

Download εδώ: http://www.multiupload.com/6ZDUFMSY5R

 

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος το αρχείο γιατί είναι κάτω ?

 

Ευχαριστώ !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος το αρχείο γιατί είναι κάτω ?

 

Ευχαριστώ !

 

http://www.2shared.com/file/cDdnj6fI/swype-32-gnex-all-langs-320.html

Link to comment
Share on other sites

καμια πρόταση για rom σταθερή με καλούδια σε 4.0.4?

 

Από όσο έχω δει μέχρι τώρα το μεγαλύτερο customization το έχουν οι ΑΟΚΡ και LiquidSmooth. Μετά με περισσότερο performance tweaks και περισσότερο stock feel είναι οι Apex και Android Revolution HD. Φυσικά υπάρχει πάντα και η CM9 η οποία είναι όμως σε φάση nightly και στα τελευταία builds ακούω αρκετά παράπονα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει μέχρι τώρα το μεγαλύτερο customization το έχουν οι ΑΟΚΡ και LiquidSmooth. Μετά με περισσότερο performance tweaks και περισσότερο stock feel είναι οι Apex και Android Revolution HD. Φυσικά υπάρχει πάντα και η CM9 η οποία είναι όμως σε φάση nightly και στα τελευταία builds ακούω αρκετά παράπονα.

 

αν δεν σας είναι κόπος βάζετε και τα link για τις rom που προτείνατε να δοκιμάσω.

ευχαριστώ!

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί από ότι φαίνεται το forum είναι πολύ συγκεκριμένο και μάλλον επιλεγει τους οδηγούς που θα φτιάξει για την εξυπηρέτηση τον users...

είμαι στην 4.0.4 factory θα κάνω unlock και root με το GnexRootToolkit.v1.3 μετά περνάω την rom στο κινητό και κάνω κανονικά τα βήματα και ok έτοιμη η rom το karnel που ακούω συνεχεια τι είναι τι το χρειάζομαι και πως το περνάω?

με λίγα λόγια άγνωστα προς εμενα είναι το

 

karnel.

Milestone.

και φυσικά αν με αυτό που λέω να κάνω unlock και root αν μπορώ να κάνω στην 4.0.4

 

(να σημειώσω ότι έχω και το Galaxy Nexus ToolKit v5.6)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί από ότι φαίνεται το forum είναι πολύ συγκεκριμένο και μάλλον επιλεγει τους οδηγούς που θα φτιάξει για την εξυπηρέτηση τον users...

είμαι στην 4.0.4 factory θα κάνω unlock και root με το GnexRootToolkit.v1.3 μετά περνάω την rom στο κινητό και κάνω κανονικά τα βήματα και ok έτοιμη η rom το karnel που ακούω συνεχεια τι είναι τι το χρειάζομαι και πως το περνάω?

με λίγα λόγια άγνωστα προς εμενα είναι το

 

karnel.

Milestone.

και φυσικά αν με αυτό που λέω να κάνω unlock και root αν μπορώ να κάνω στην 4.0.4

 

(να σημειώσω ότι έχω και το Galaxy Nexus ToolKit v5.6)

 

Τις ROMs μπορείς να τις βρεις στο XDA.

Να το πω εντελώς απλοϊκά, Kernel είναι το κομμάτι του λειτουργικού που είναι υπεύθυνο για τις επιδόσεις του κινητού, ταχύτητα, διάρκεια μπαταρίας, χρονισμός CPU/GPU κλπ. Το flashάρεις κανονικά με CWM Revcovery ή με κάποιο από τα toolkits που αναφέρεις, αν σου δίνουν τη δυνατότητα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί από ότι φαίνεται το forum είναι πολύ συγκεκριμένο και μάλλον επιλεγει τους οδηγούς που θα φτιάξει για την εξυπηρέτηση τον users...

 

Στο forum υπάρχουν οδηγοί τους οποίους μπορεί ο καθένας να βρει εύκολα.

Αν είχες αφιερώσει λίγο χρόνο θα τους είχες βρει και θα τους είχες διαβάσει ώστε να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις.

Να σημειώσω πως οι οδηγοί είναι δημιουργία των μελών του myphone και μας τους προσφέρουν χωρίς να έχουν κανένα προσωπικό όφελος μόνο και μόνο για να βοηθήσουν τα υπόλοιπα μέλη.

Ορίστε λοιπόν κάποιοι οδηγοί ώστε να μάθεις τι είναι ο kernel και πολλά άλλα:

Ορολογία του Android

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

 

Θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις στο μέλλον να είσαι λιγότερο εριστικός και μάλιστα από την στιγμή που σου έχει ξαναγίνει παρατήρηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε για αυτό το karnel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1468795

προσεξε, ΔΕΝ ειναι για το galaxy nexus αλλα για το Galaxy S.

Link to comment
Share on other sites

ναι ok μετά το είδα :)

έχει δοκιμάσει κανεις κανένα καλο karnel για i9250?

αξίζει να μπω στον κόπο να το αλλάξομε κάποιο άλλο?

 

με αυτό ας πούμε??? :D http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1586508

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

ναι ok μετά το είδα :)

έχει δοκιμάσει κανεις κανένα καλο karnel για i9250?

αξίζει να μπω στον κόπο να το αλλάξομε κάποιο άλλο?

 

με αυτό ας πούμε??? :D http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1586508

 

ειναι kernel και οχι karnel.

Μπορεις να τον δοκιμασεις και να μας πεις εντυπωσεις

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

ειναι kernel και οχι karnel.

Μπορεις να τον δοκιμασεις και να μας πεις εντυπωσεις

 

για αυτό ρωτάω για να δω αν το έχει δοκιμάσει κανεις και αν όχι ίσος κάποιο άλλο kernel

μιας και είμαι πρωτάρης σε android δεν θέλω να κάνω πειράματα και επίσκεψης στο σέρβις τις samsung :)

a και σε ευχαριστώ για την διόρθωση ;)

Link to comment
Share on other sites

για αυτό ρωτάω για να δω αν το έχει δοκιμάσει κανεις και αν όχι ίσος κάποιο άλλο kernel

μιας και είμαι πρωτάρης σε android δεν θέλω να κάνω πειράματα και επίσκεψης στο σέρβις τις samsung :)

a και σε ευχαριστώ για την διόρθωση ;)

 

βάλε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

franco εγγύηση.

σπάσε την παρθενιά και μετά παρτα όλα με τη σειρά για να δεις τι βολεύει στα γούστα σου:lol:

Link to comment
Share on other sites

βάλε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

franco εγγύηση.

σπάσε την παρθενιά και μετά παρτα όλα με τη σειρά για να δεις τι βολεύει στα γούστα σου:lol:

 

έγινε φιλε μου σε ευχάριστο θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα σου πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

έγινε φιλε μου σε ευχάριστο θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα σου πω εντυπώσεις!

 

σου λέω ότι είναι εγγύηση.και γω, αυτό το κερνελ είχα πρωτοβάλει στο εργαλείο!!

 

στην αρχή νόμιζα ότι το νικ σου έγραφε lucifer (δλδ ΔΙΑΟΛΟΣ)και σε πήρα με κακό μάτι:p

 

 

πως μπαίνουν τα spoiler σε αυτό το φορα;

 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε σήμερα η LiquidSmooth 1.4 με αρκετά bugfixes. Έρχεται με Franco Kernel b162. Πρώτη φορά τη δοκιμάζω και φαίνεται εξαιρετική. Άπειρη παραμετροποίηση. Το μόνο που θέλω να δω είναι αν με την τελευταία έκδοση του Franco θα έχω θέμα με πτώση του σήματος, ή θα πάω πίσω σε Glados.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος kernel που να συμβαδίζει με την στοκ 4.0.4 και να έχει και ρυθμίσεις για τα χρώματα?

 

Τι εννοείς να "συμβαδίζει";

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

να τον έχει δοκιμάσει κάποιος..να τρέχει απροβλημάτιστα. το ξέρω οτι μπορείς να φλασάρεις όποιον θες.

 

θέλω να φτιάξω τα χρώματα γιατι είναι χάλια και το κιτρίνισμα στο άσπρο και το οτι μωβίζει στα σκούρα σε χαμηλή φωτεινότητα..

Link to comment
Share on other sites

να τον έχει δοκιμάσει κάποιος..να τρέχει απροβλημάτιστα. το ξέρω οτι μπορείς να φλασάρεις όποιον θες.

 

θέλω να φτιάξω τα χρώματα γιατι είναι χάλια και το κιτρίνισμα στο άσπρο και το οτι μωβίζει στα σκούρα σε χαμηλή φωτεινότητα..

 

Νομίζω ότι όλοι σχεδόν έχουν ρυθμίσεις για τα χρώματα. Οι Glados και Franco έχουν και εφαρμογές στο PlayStore από τις οποίες μπορείς να πειράξεις αρκετά πράγματα( OC/UV/Governors/Color Tuning κλπ).

 

Έχω δοκιμάσει αρκετούς που με άφησαν ικανοποιημένο (Faux, Franco, Jame Bond, LeanKernel, Glados) από άποψη αυτονομίας/απόδοσης, αλλά με όλους πλην του Glados είχα σποραδικά προβλήματα με πτώση του σήματος. Οπότε έμεινα στον Glados και είμαι ικανοποιημένος. Άλλοι βέβαια δεν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα. Γενικά δοκίμασε κάποιον και αν σε χαλάσει κάτι πας στον επόμενο. ;)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε σήμερα η LiquidSmooth 1.4 με αρκετά bugfixes. Έρχεται με Franco Kernel b162. Πρώτη φορά τη δοκιμάζω και φαίνεται εξαιρετική. Άπειρη παραμετροποίηση. Το μόνο που θέλω να δω είναι αν με την τελευταία έκδοση του Franco θα έχω θέμα με πτώση του σήματος, ή θα πάω πίσω σε Glados.

 

καλησπέρα φιλαράκι μήπως έχεις σχηματίσει γνώμη για την συγκεκριμένη rom να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλαράκι μήπως έχεις σχηματίσει γνώμη για την συγκεκριμένη rom να μας πεις?

 

Έχει τα περισσότερα customizations από τις ROMs που έχω δει μέχρι τώρα και τρέχει πολύ smooth. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Ένα bug λένε ότι υπάρχει, κάτι που σχετίζεται με την αναμονή κλήσης, αλλά δε μου έχει συμβεί ακόμη,

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...