Jump to content

[Επίσημο] Nokia X2-02


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α. Το ακουστικό είναι στα επίπεδα Ν82 (μπορώ να σου πω ακόμα καλύτερο) και το εξωτερικό ηχείο είναι " το κάτι άλλο " στην ένταση του ήχου (ολόκληρο καλοκαίρι ραδιόφωνο με αυτό στη παραλία και χαμηλωναμε την ένταση να μην ενοχλούνται οι γύρω)

 

Β. Αν συγκρίνω με άλλες συσκευές δεν έχω αντιληφθεί κάτι το αρνητικό που αν υπήρχε θεωρώ ότι θα το είχα αντιληφθεί γιατί ήδη δεν έχω καλό σήμα με τη κοσμοτε...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Η συσκευή υποστηρίζει T9;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή υποστηρίζει T9;

 

Υποστηριζει Τ9.

 

Και κατι αλλο που δεν εχει λεχθει...

Οταν στο προφιλ, πας να ορισεις ηχο κλησης, εστω ενα δικο σου κομματι - τραγουδι π.χ., σε ρωταει : ''επιθυμειτε προσαρμογη των σημειων εναρξης και ληξης του ηχου?''

.... Καταπληκτικη λειτουργια. ''Κοβεις'' μονος σου τα σημεια που θελεις να ακουγεται οταν χτυπαει... απο που, μεχρι που... :happy:

Edited by antonio_r
Link to comment
Share on other sites

τα δικαρτα της Nokia, στο πλαϊ εχουν την θηκη εισαγωγης - εξαγωγης της 2ης sim.

Αν αλλαξεις sim, βγαζοντας την μια και βαζοντας αλλη εν ωρα λειτουργιας της συσκευης, ''παθαινει'' κατι?

(οπως ισως με την καρτα μνημης, που δεν πρεπει κανονικα να την προσθαφαιρουμε οταν ειναι σε λειτουργεια η συσκευη?)

Ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

τα δικαρτα της Nokia, στο πλαϊ εχουν την θηκη εισαγωγης - εξαγωγης της 2ης sim.

Αν αλλαξεις sim, βγαζοντας την μια και βαζοντας αλλη εν ωρα λειτουργιας της συσκευης, ''παθαινει'' κατι?

(οπως ισως με την καρτα μνημης, που δεν πρεπει κανονικα να την προσθαφαιρουμε οταν ειναι σε λειτουργεια η συσκευη?)

Ξερει καποιος?

 

Πρώτον, η εξωτερική κάρτα SIM είναι hot-swappable, δηλαδή είναι φτιαγμένη για να αλλάζει χωρίς να κλείνει ούτε να επανεκκινείται η συσκευή. Αυτό συμβαίνει και στην περίπτωση του X2-02.

Δεύτερον, ποιος είπε ότι η κάρτα μνήμης δεν πρέπει να αφαιρείται ποτέ όταν λειτουργεί η συσκευή; Τουλάχιστον στις συσκευές που αυτό επιτρέπεται, υπάρχει επιλογή της ασφαλούς αφαίρεσης, και την προσθαφαιρείς κατά βούληση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα πρόθυρα να αποκτήσω τη συσκευή, απλά θέλω να ρωτήσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.

Επειδή δεν ξέρω από πού θα το αγοράσω τελικά κι αν θα είναι ελληνικό ή παραεισαγωγής, σε περίπτωση που πέσω στη δεύτερη περίπτωση, ισχύει το ίδιο όπως στις συσκευές με Symbian, ότι με αναβάθμιση μέσω Nokia Suite θα χάσω τα ελληνικά; Σ' αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει η δυνατότητα να φλασάρω το firmware που θέλω μέσω Phoenix;

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή απλά πρέπει να πάω σε Nokia care να μου περάσουν ξανά τα ελληνικά επί πληρωμή;

Αναβάθμιση μέσω OTA παίζει; Λόγω του ότι δεν υπάρχει ούτε WiFi ούτε 3G και βασίζεσαι αποκλειστικά σε αργή σύνδεση (Edge), είναι δύσκολο να γίνει έτσι η αναβάθμιση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παραεισαγωγής και δεν του έχουν αλλάξει product code στο μαγαζί, τότε θα χάσεις τα ελληνικά. Μπορείς να τα περάσεις είτε με τον τρόπο που εγκαθιστώνται και στα symbian είτε με επίσκεψη σε Nokia store. Για αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ, ίσως να υπάρχει σαν επιλογή αλλά δε νομίζω να γίνεται στην πράξη...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παραεισαγωγής και δεν του έχουν αλλάξει product code στο μαγαζί, τότε θα χάσεις τα ελληνικά. Μπορείς να τα περάσεις είτε με τον τρόπο που εγκαθιστώνται και στα symbian είτε με επίσκεψη σε Nokia store. Για αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ, ίσως να υπάρχει σαν επιλογή αλλά δε νομίζω να γίνεται στην πράξη...

Α, εφόσον υπάρχει η λύση του Phoenix δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν και θα ήθελα εγγυημένα να είναι ελληνικό. Αύριο-μεθαύριο που θα ψάξω να το βρω, θα κοιτάξω στα μαγαζιά εδώ αν μπορέσω να δω ποιο product code έχουν. Θένκιου. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να τεθεί εκτός σύνδεσης η 2η κάρτα sim από το μενού του κινητού και να μπορώ να το λειτουργώ μονό με την κύρια sim, χωρίς να αφαιρώ τη 2η από το κινητό. Ευχαριστώ! :) Edited by elf1973
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να τεθεί εκτός σύνδεσης η 2η κάρτα sim από το μενού του κινητού και να μπορώ να το λειτουργώ μονό με την κύρια sim, χωρίς να αφαιρώ τη 2η από το κινητό. Ευχαριστώ! :)

 

οχι δεν γινεται αυτο.

(Αλλα το να προσθαφαιρεις την 2η sim, ειναι πανευκολο και πολυ απλο μιας και βρισκεται στο πλαϊ της συσκευης)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γινεται αυτο.

(Αλλα το να προσθαφαιρεις την 2η sim, ειναι πανευκολο και πολυ απλο μιας και βρισκεται στο πλαϊ της συσκευης)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου :). Έχω μια cosmote με Twin sim και ήθελα να γλιτώσω αυτό το βάλε βγάλε όταν πρέπει να χρησιμοποιήσω τη δίδυμη sim στο tablet μου.

Edited by elf1973
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου :). Έχω μια cosmote με Twin sim και ήθελα να γλιτώσω αυτό το βάλε βγάλε όταν πρέπει να χρησιμοποιήσω τη δίδυμη sim στο tablet μου.

 

παρακαλω ! :)

 

Πιστεψε με ομως, οτι ειναι θεμα 2 δευτερολεπτων (ουτε)... Μην σε προβληματιζει καν..

Ακομα κι εγω που εχω χοντρα δαχτυλα, και χωρις μακρια νυχια, βαζω-βγαζω τη sim στο τσακ μπαμ :happy:

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι συμβουλες που στελνει καθε τοσο απο που απενεργοποιουνται ρε παιδες;

 

Μενου,

Ρυθμίσεις,

Συσκευή,

Ενεργοποίηση κειμ. βοήθειας. Καντο, "ΟΧΙ".

 

;) Καλες γιορτές

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...πηρα το εν λογω κινητο αλλα οταν παω να βαλω την 2η sim στο πλαι...1ον δεν κλειδωνει οπως λεει το εγχειριδιο με το τσιπ προς τα πανω...και αυτο εχει αποτελεσμα να μου την πεταει εξω με το παραμικρο...και οταν γυρναω πλευρα να κλειδωνει μεν...αλλα το καπακι να αρνειται να κλεισει ξανα....καποια ιδεα??γιατι εχω dual...και δεν εχω!! Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους

 

@4now μια χαρα κλειδωνει ρε συ, κανει ενα κλικ οταν την βαλεις, αρκει να την βαζεις σωστα φυσικα, η sim να κοιταει προς τα πανω κ μετα κλεινεις κ το καπακι μια χαρα

 

να ρωτησω κι εγω κατι ακομα, ποιο software χρειαζομαστε οταν το συνδεουμε με υπολογιστη;

ρωταω γιατι βρισκω δυο:

το Nokia Suite & το Nokia PC Suite,

τα χρειαζομαι και τα δυο ή μονο το ενα;

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους

 

@4now μια χαρα κλειδωνει ρε συ, κανει ενα κλικ οταν την βαλεις, αρκει να την βαζεις σωστα φυσικα, η sim να κοιταει προς τα πανω κ μετα κλεινεις κ το καπακι μια χαρα

 

να ρωτησω κι εγω κατι ακομα, ποιο software χρειαζομαστε οταν το συνδεουμε με υπολογιστη;

ρωταω γιατι βρισκω δυο:

το Nokia Suite & το Nokia PC Suite,

τα χρειαζομαι και τα δυο ή μονο το ενα;

Το Νόκια Suite είναι το πιο καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να τεθεί εκτός σύνδεσης η 2η κάρτα sim από το μενού του κινητού και να μπορώ να το λειτουργώ μονό με την κύρια sim, χωρίς να αφαιρώ τη 2η από το κινητό. Ευχαριστώ! :)

 

Στο Samsung E-1182 των 19€ που έχω εχει τέτοια ρύθμιση απενεργοποιησης οποίας απο τις δυο sim θέλεις πράγμα που ειναι πολυ χρήσιμο για εμάς που έχουμε twin sim! Τα Nokia δεν έχουν τέτοια λειτουργία; Αν δεν βάλουμε το pin πχ στην sim που θελουμε να ειναι κλειστή; Ανοίγει το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει δυνατοτητα να μην βαλεις pin στην δευτερη sim, δεν συνεχιζει το boot το κινητο αν δεν βαλεις
Link to comment
Share on other sites

Μενου,

Ρυθμίσεις,

Συσκευή,

Ενεργοποίηση κειμ. βοήθειας. Καντο, "ΟΧΙ".

 

;) Καλες γιορτές

 

αυτο το ρημαδι ενεργοποιειται καθε τοσο μονο του :blink::wacko:, το χει παρατηρησει κανεις αλλος;

 

επισης, που θα βρω την ρυθμιση για την ισχυ των μηνυματων;

αν σε ενα 24ωρο δεν εχουν παει να αποτυγχανουν δλδ κ

οχι μετα απο μια βδομαδα που μου στειλε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Έχω το εξής πρόβλημα. Όταν στέλνω sms από το Nokia X2-02 δεν μου βγάζει αναφορά παράδοσης του μηνύματος. Οι ρυθμίσεις και για τις 2 sim είναι κανονικά ενεργοποιημένες για να μου βγάζει την αναφορά παράδοσης. Στα 15-20 μηνύματα που έχω στείλει μέχρι τώρα μόνο 2 φορές μου έβγαλε ότι το μήνυμα παραδόθηκε. Σημείωση ότι όταν πάω στα απεσταλμένα και δω τα στοιχεία του μηνύματος εκεί γράφει ότι παραδόθηκε. Το έχω σαν καρτοκινητό στην cosmote δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο αν και δεν νομίζω γιατί χρησιμοποίησα τις sim σε άλλα κινητά και εκεί η αναφορά αρχόταν κανονικά. Το Nokia είναι 2 ημερών.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να τεθεί εκτός σύνδεσης η 2η κάρτα sim από το μενού του κινητού και να μπορώ να το λειτουργώ μονό με την κύρια sim, χωρίς να αφαιρώ τη 2η από το κινητό. Ευχαριστώ! :)

 

Αν και μου κανει εντύπωση αυτή την λειτουργια την εχω δει μονο στο νοκια 101, το οποιο ειναι το φθηνοτερο δικαρτο της νοκια. Μπορεις να απενεργοποιησης η να ανοιξεις παλι μια σιμ ειτε κατα την εκινηση ειτε μεσα απο το μενου πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...