Jump to content

VOIP Fring Vs Viber Vs Skype


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

την πρωτοχρονιά πήγα να στείλω μηνύματα στις επαφές μου στο Viber. Το ίδιο μήνυμα ξεχωριστά σε κάθε επαφή. (διότι σε αντίθεση με το whatsapp στο viber, φαίνεται η ομαδική αποστολή).

Κάποια στιγμή η εφαρμογή μου κλείνει.

Πάω να την ανοίξω και μου ζητά να κάνω εγγραφή....

λέω θα έφαγε φλασιά!

βάζω το νούμερο μου...... και ΤΙΠΟΤΑ

μου έβγαζε error.

 

 

μετά από αλλεπάλληλες επικοινωνίες με viber(μέσω facebook και μαιλ).. μου λένε ότι έκανα abuse της υπηρεσίας και με έκαναν ban.

Τελικά μετά από εξηγήσεις και περίπου 2 εβδομάδες με έκαναν unbanned.

 

 

Ζήτησα λοιπόν το policy σχετικά με το πως μπορεί κάποιος να χαρακτηριστεί abuser...

δυστυχώς μου είπαν δεν είναι κοινοποίησιμο αυτό.

 

 

Πάνε καλά?

Είναι περίεργο που δεν παρουσίασαν την πολιτική τους για την καταπολέμηση του spam. Ωστόσο, σε περίπτωση που ο αριθμός των επαφών στον οποίον έστειλες το ίδιο μήνυμα είναι πολύ μεγάλος, είναι λογικό εν μέρει να σημειωθεί ως spam από ειδικά φίλτρα και γι'αυτό το λόγο να σε έκαναν ban! Απ'τη στιγμή που ο λογαριασμός σου είναι πλέον ενεργός, απλά προχωράς ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι η ερώτηση είναι σχετική με το παρόν thread.

Μόλις μου έστειλε ένα μύνημα ο πατέρας μου από το tablet του από το viber και για να το δω στο κινητό μου έπρεπε να ανοίξω την εφαρμογή viber.Αντίθετα αμέσως μετά έστειλε ένα μύνημα μέσω telegram και αυτό μου ήρθε χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή telegram.

Είναι κάποιο setting του Viber που να κάνει το ίδιο πράγμα;Δηλαδή να δέχεται η συσκευή το viber μύνημα χωρίς να χρειάζεται να ανοίγεις το viber.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλησπέρα παιδιά.Αγόρασα νέο κινητό,έφτιαξα νέο email και κατέβασα το viber. Όταν το κατέβασα έγραφε ότι θα δημιουργηθεί αντίγραφο ασφάλειας δεδομένων. Τι είναι αυτό? Τι ακριβώς κρατάει σαν αντίγραφο δηλαδή? Μπορεί να κρατάει μηνύματα ή φωτογραφίες? Και που αποθηκεύεται αυτό το αντίγραφο?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Αγόρασα νέο κινητό,έφτιαξα νέο email και κατέβασα το viber. Όταν το κατέβασα έγραφε ότι θα δημιουργηθεί αντίγραφο ασφάλειας δεδομένων. Τι είναι αυτό? Τι ακριβώς κρατάει σαν αντίγραφο δηλαδή? Μπορεί να κρατάει μηνύματα ή φωτογραφίες? Και που αποθηκεύεται αυτό το αντίγραφο?

Eννοείς ότι παλιότερα χρησιμοποιούσες το viber σε άλλη συσκευή με τον ίδιο αριθμό, αλλά άλλαξες email και συσκευή; Προφανώς δεν είχε κάποιο λόγο να κάνει backup σε δεδομένα. Θεωρητικά το backup αυτό θα βρίσκεται στην κάρτα μνήμης. Έχε υπόψη σου πάντως ότι το viber λειτουργεί με βάση τον αριθμό σου κι όχι το email ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι παλιότερα χρησιμοποιούσες το viber σε άλλη συσκευή με τον ίδιο αριθμό, αλλά άλλαξες email και συσκευή; Προφανώς δεν είχε κάποιο λόγο να κάνει backup σε δεδομένα. Θεωρητικά το backup αυτό θα βρίσκεται στην κάρτα μνήμης. Έχε υπόψη σου πάντως ότι το viber λειτουργεί με βάση τον αριθμό σου κι όχι το email ;)

 

Ναι είχα το viber σε άλλη συσκευή και με άλλο email. Αυτό το backup γνωρίζεις τι αποθηκεύει? Ξέρεις γιατί σε ρωτάω...πριν καιρό είχα ξαναρωτήσει εδώ για μια απορία μου σχετικά με 2 κινητά που είχαν διαφορετικό αριθμό αλλά ίδιο μειλ και για το αν οι φωτό που έστελνε το ένα κινητό από το viber πήγαινε αυτόματα κ στο άλλο κινητό λόγω του ίδιου μειλ.Αυτή η απορία μου βρίσκεται στην σελίδα 8. Επειδή λοιπόν είδα αυτό για το αντίγραφο δεδομένων ανησύχησα πάλι και σκέφτηκα μην είχε γίνει και τότε αντιγραφή των δικών μου δεδομένων στην κάρτα μνήμης του ξένου κινητού που είχε το ίδιο μειλ με το δικό μου κινητό.Please βοήθηστε με γιατί θα σκάσω...!

Edited by giankre
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες εσύ αντίγραφο ασφαλείας και στην άλλη συσκευή, δε νομίζω ότι μπορεί να τα είδε κάποιος. Όπως σου ανέφερα, ο διαφορετικός αριθμός του κινητού, αποτελεί ουσιαστικά άλλο λογαριασμό στο viber. Από τη στιγμή που έιχες κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το μόνο που μπορεί να επανήλθε ήταν ότι ήταν συγχρονισμένο με τον google λογαριασμό σου ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν στείλουμε ενα μήνυμα στο Viber και μετα το διαγραψουμε αφού το έχουμε στείλει, ο παραλήπτης θα το λάβει τελικά;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Αν στείλουμε ενα μήνυμα στο Viber και μετα το διαγραψουμε αφού το έχουμε στείλει, ο παραλήπτης θα το λάβει τελικά;

 

Ναι, κανονικά.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά.

Ακόμα και αν την ωρα που το διαγραψαμε , δεν το είχε λαβει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Που δεν το έχει λάβει ή που δεν το έχει διαβάσει;

Αν προλάβουμε (με κάποιο τρόπο) πριν φύγει από το κινητό μας, δεν θα το λάβει οπότε ούτε θα το διαβάσει

Αν όμως έφυγε, τότε και να το σβήσουμε εμείς, θα το πάρει....

Link to comment
Share on other sites

Που δεν το έχει λάβει ή που δεν το έχει διαβάσει;

Αν προλάβουμε (με κάποιο τρόπο) πριν φύγει από το κινητό μας, δεν θα το λάβει οπότε ούτε θα το διαβάσει

Αν όμως έφυγε, τότε και να το σβήσουμε εμείς, θα το πάρει....

Έστειλα ενα μήνυμα ανεβηκε στο server και μετα απο μισή ωρα το διεγραψα απο το κινητό μου. Σε αυτό το διαστημα δεν είμαι σίγουρος αν ο άλλος αριθμός είχε συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό το μήνυμα θα πήγε άραγε;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πήγε όταν το άνοιξε...

Έτσι είναι φιλέ μου

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα :-)

Έχω την έκδοση 5.5.2 σε android 4.4.2 και έχω την εξής απορία.

Όταν είχα ios, αν κρατούσα πατημένο το home και το έκλεινα το viber, αν είχα ανοιχτά τα data ή το wifi το viber εμφανιζόταν κλειστό, δηλαδή έλεγε "τελευταία δραστηριότητα πριν 2 ώρες" π.χ.

Στο Android, δεν γίνεται. Ο μόνος τρόπος για να μην φαίνεται, είναι από τις ρυθμίσεις και να αλλάξω τις επιλογές που έχει στο ιδιωτικό απόρρητο. Όμως, δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Υπάρχει άλλος τρόπος, έστω με κάποιο add-on (πλην shinobi);

Είμαι root αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :-)

Έχω την έκδοση 5.5.2 σε android 4.4.2 και έχω την εξής απορία.

Όταν είχα ios, αν κρατούσα πατημένο το home και το έκλεινα το viber, αν είχα ανοιχτά τα data ή το wifi το viber εμφανιζόταν κλειστό, δηλαδή έλεγε "τελευταία δραστηριότητα πριν 2 ώρες" π.χ.

Στο Android, δεν γίνεται. Ο μόνος τρόπος για να μην φαίνεται, είναι από τις ρυθμίσεις και να αλλάξω τις επιλογές που έχει στο ιδιωτικό απόρρητο. Όμως, δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Υπάρχει άλλος τρόπος, έστω με κάποιο add-on (πλην shinobi);

Είμαι root αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Mπορείς από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής να κάνεις απλά exit και δε θα είσαι online ακόμα κι αν είσαι στο internet. Θα λάβεις μηνύματα και αναπάντητες μόνο εφόσον ανοίξεις μόνος ξανά την εφαρμογή ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα προχθές το viber σε έναν αριθμό Q και μου ήρθε το μήνυμα ενεργοποίησης από Ελληνικό αριθμό Q (η wind) !!!

Πήραν και εδώ νούμερα οι του viber ???

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής να κάνεις απλά exit και δε θα είσαι online ακόμα κι αν είσαι στο internet. Θα λάβεις μηνύματα και αναπάντητες μόνο εφόσον ανοίξεις μόνος ξανά την εφαρμογή ;)

 

Θα το ελέγξω και θα σου πω, προς το παρόν το έκανα. Μακάρι να είναι τόσο απλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως υπάρχει πλέον (και δεν το έχω προσέξει) η δυνατότητα ειδοποίησης όταν μια συγκεκριμένη επαφή μπαίνει online στο viber;

Να μπαίνει δηλαδή ο "Κώστας" και με κάποιον τρόπο να σου έρχεται ειδοποίηση πως "ο Κώστας είναι online";

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με έξοδο δεν φαίνεσαι online, κλείνει εντελώς το viber και πρέπει να το ανοίξεις πάλι για να δεις τα μηνύματα και τις κλήσεις σα να μην έχεις internet εκείνη την ώρα. Μια χαρά. :-)

 

Έχω ακόμα μια απορία. Εγώ το κλείνω στις 17:00, από άλλο κινητό που έλεγξα όμως αρκετές φορές γράφει 17:47 π.χ .

Υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο απόκλιση η ώρα ή υπάρχει περίπτωση να έχει άλλη συσκευή πρόσβαση στο viber μου;

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω κάνει έξοδο (από το μενού του viber), ναι μεν με δείχνει offline αλλά έρχονται μηνύματα κανονικά, χωρίς να ανοίξω ξανά εγώ την εφαρμογή.! Σ' αυτόν που έστειλε το μήνυμα συνεχίζει και με δείχνει offline, μέχρι τη στιγμή που θα πατήσω την ειδοποίηση να ανοίξει και να διαβάσω το μήνυμα οπότε και αλλάζει σε online (+ το ότι διαβάστηκε το μήνυμα).!
Link to comment
Share on other sites

Αν βγεις από τι viber με το κεντρικό κουμπί δε κλείνει η εφαρμογή και λογικά θα φαινεσαι online.Σε συσκευή με μικρή RAM όμως δεν αποκλείεται να την κλείνει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όποια βοήθεια δεκτή.

Κατέβασα το viber για το κινητό, αλλά όταν βάζω τον αριθμό του κινητού και πατάω συνέχεια μετά από λίγο

μου γράφει ότι χρειάζεται ίντερνετ για να συνδεθείτε.

Ίντερνετ έχω κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το δοκίμασα με την ίδια sim στο tablet και όλα μια χαρά.

Στο τηλέφωνο όμως πάντα λέει ότι χρειάζομαι ιντερνετ. ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν επιλεγω να βαλω 10 ευρω καρτα paysafe σε κλωνους της betamax μου λεει ποσο πληρωμης 13,04 ευρω.Τι εννοει οτι πρεπει να βαλω 13,04 ευρω η να βαλω 10 και δινει δωρο 3,04 ευρω?Τι να κανω, δεν ξερω.Καθε βοηθεια ειναι ευπροδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Όποια βοήθεια δεκτή.

Κατέβασα το viber για το κινητό, αλλά όταν βάζω τον αριθμό του κινητού και πατάω συνέχεια μετά από λίγο

μου γράφει ότι χρειάζεται ίντερνετ για να συνδεθείτε.

Ίντερνετ έχω κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το δοκίμασα με την ίδια sim στο tablet και όλα μια χαρά.

Στο τηλέφωνο όμως πάντα λέει ότι χρειάζομαι ιντερνετ. ?

Ευχαριστώ.

 

Στο κανει μονο οταν εισαι συνδεμενος με το mobile internet η και με το WIFI στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...