Jump to content

[Επίσημο] Motorola FIRE XT530


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βρει κανένας κάποιο τρόπο για να κάνουμε overclock το κινητό; Έχω δοκιμάσει αρκετές εφαρμογές αλλά καμία δε φαίνεται να δουλεύει στο συγκεκριμένο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Έχει βρει κανένας κάποιο τρόπο για να κάνουμε overclock το κινητό; Έχω δοκιμάσει αρκετές εφαρμογές αλλά καμία δε φαίνεται να δουλεύει στο συγκεκριμένο κινητό.

 

Χρειάζεται κατάλληλο kernel, υπάρχει κάτι σχετικό για τη συσκευή σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω πάρει το συγκεκριμένο κινητο και έχω προβλημα στη φορτιση. Πιο συγκεκριμένα οταν το φορτιζω πολλές φορες και όσο παει και πιο συχνα βγάζει ένδειξη για "Διακοπή φόρτισης: Θερμοκρασία εκτός εύρους". Δείχνει δε σε εφαρμογή θερμοκρασία -20F (περίπου -30C) σε δωμάτιο με κανονική θερμοκρασία (περίπου 20C). Σε επικοινωνία με τη Motorolla μου ζήτησαν να κάνω εργοστασιακή επαναφορά και αν συνεχίζει να το πάω στο service. Δυστηχώς και μετά την επαναφορά συνεχίζει, οπότε πρέπει να πάει στο service. Το θέμα είναι ότι του έχω κάνει root με τον τρόπο που αναφέρεται εδώ μέσα. Πως μπορώ να κάνω unroot για να το πάω στο service;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό το προηγούμενο Σάββατο και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος μαζί του. Σε σχέση βέβαια πάντα με αυτά που πλήρωσα. Το μόνο ζήτημα που με απασχολεί είναι η αυτονομία του κινητού που με αρκετά χαλαρή χρήση (κανένα μισάωρο ομιλίας, 4-5 μηνύματα, λίγο πείραγμα και σύνδεση δεδομένων συνέχεια ανοιχτή όπως σε όλα τα κινητά μου) βγάζει μετά βίας ένα 24ωρο...
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ζήτημα που με απασχολεί είναι η αυτονομία του κινητού που με αρκετά χαλαρή χρήση (κανένα μισάωρο ομιλίας, 4-5 μηνύματα, λίγο πείραγμα και σύνδεση δεδομένων συνέχεια ανοιχτή όπως σε όλα τα κινητά μου) βγάζει μετά βίας ένα 24ωρο...

 

Welcome to android. :D

Link to comment
Share on other sites

Welcome to android. :D

 

Android είχα ήδη, αλλά με την ίδια χρήση (ίσως και αρκετά πιο βαριά) έβγαζα σίγουρα 2 μέρες.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το αγορασε σημερα το πρωι φιλος μου απο Media Markt 129€ σε προσφορα το εχουνε.

1) Πειτε υπαρχει λογισμικο της Motorola για συνδεση του κινητου με υπολογιστη;

2) Πως κανει Update (αν βγει); Μεσω υπολογιστη ή ΟΤΑ;

Ευχαριστω.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω στα παιδιά που έχουν το κινητό ,αν η γραμματοσειρά όταν μπαίνουν στο μενού είναι έγχρωμη ή ασπρόμαυρη .Το κινητό φοράει από το κουτί του την 2.3.5 ,αλλά σε σύγκριση με ένα samsung ( (όχι το galaxy s :lol: ) που έχει η γυναίκα μου το οποίο πάλι φοράει την 2.3.5 το samsung έχει έγχρωμο μενού .Επίσης αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μνήμη ,είδα απαντήσεις από παλαιότερα post αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει λύση χωρίς να χρειάζεται να κάνω root και δύο partition στην κάστα μνήμης . Τέλος αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα γα αναβαθμίσεις από την motorola .Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους.

 

Μετά από άνοιγμα του κινητού για να βγάλω-βάλω τη μπαταρία του μιας και είχε κολλήσει (νομίζω για 1η φορά τυχαίνει), μαζί με το καπάκι τραβήχτηκε και το "αυτοκολλητάκι" που βρίσκεται στο σημείο ακριβώς! κάτω από το βελάκι που υποδεικνύει ότι "εδώ τραβάτε για να το ανοίξετε". Το "αυτοκολλητάκι" το βάζω σε αυτάκια γιατί δυστυχώς στο κάτω μέρος του φέρει κάτι σαν κεραία και μάλλον στο δικό μου κινητό ξηλώθηκε όλη η άκρη η οποία κάνει κάτι σαν κύκλο και φαίνεται ότι εκεί τελειώνει. Πλέον σε μένα αυτό το τέλος δεν υπάρχει (έχω κρατήσει το κομμένο κομμάτι αν και δε νομίζω ότι το μπορώ να κάνω κάτι με αυτό) και τελειώνει ξαφνικά.

 

Δοκίμασα το ασύρματο δίκτυο σε διάφορα σημεία και νομίζω δεν παρατήρησα μείωση στο σήμα ενώ το κινητό πιάνει 3G από το σπίτι, νομίζω όπως και πριν (3/4 μπάρες). Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί αφενός το wifi το χρησιμοποιώ συνήθως σε μέρη που υπάρχει καλό δίκτυο, ενώ το τηλέφωνο σαν τηλέφωνο το δουλεύω κυρίως σε 2G mode όπου εκεί έχει πάντα 4/4 μπάρες σήμα στο σπίτι.

 

Σκέφτομαι τι να κάνω. Να το αφήσω έτσι και απλά να ξεχάσω αυτό που έγινε; Να το πάω στο service (δε θέλω να περιμένω αιώνες..!); Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω κάτι εγώ;

 

Ευχαριστώ για τυχόν συμβουλές :)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία αλλά και από ότι γράφουν και άλλοι χρήστες εδώ, να είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να περιμένεις αιώνες για τυχόν επισκευή του κινητού σου, το service είναι γρήγορο. Μια που είσαι στο λεκανοπέδιο και πιθανότατα μπορείς να πας και ο ίδιος από εκεί (Αργυρούπολη) κάνε στο service πρωτα ένα τηλεφώνημα και μετά θα σου πουν αυτοί τί να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος που εχει κανει root στο κινητο αυτο μπορει να με βοηθισει να κανω και εγω ! γτ δεν με φτανουν με τιποτα τα 180 mb της rom του κινητου :( να μου πει δλδ βημα βημα τι πρεπει να κανω ... οποιος μπορει τον ευχαριστω εκ των πρωτερον
Link to comment
Share on other sites

εχω το τηλεφωνο μια εβδομαδα και ακομα το ψαχνω γιατι ειναι και το πρωτο μου android.Στο εγχειριδιο χρηστη αναφερει οτι υπαρχει η εφαρμογη voice dialer για να καλεσεις φωνητικα μια επαφη η ενα νουμερο.Στο δικο μου τηλεφωνο δεν υπαρχει τετοια εφαρμογη.Μπορει καποιος να δει εαν υπαρχει στο δικο του τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω kaban22 εσυ ποσο rom του εβαλες και εισαι οκ ? ( και κατι ασχετο εχει βρει κανεις προγραμμα για φακο στο κινητο δλδ να δουλευει το led πισο? εχω κατεβασει σχεδον τα παντα απο το μαρκετ κανενα δεν δουλευει... πφφ !
Link to comment
Share on other sites

γειαααα..έχει δουλέψει κάποιος την βιντεοκλήση?εντυπώσεις?με ενδιαφέρει διοτι έχω στο πακέτο 100 λεπτά καθε μήνα και βλέπω τα μικρά σπίτι.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

ωραια παιδια εκανα root τωρα ? :S εννοω πως θα μεταφερω τις εφαρμογες στην καρτα μου ποιο προγραμμα χρειαζεται αν μπορει ας με βοηθισει κανεις γτ εχω κουραστει να ψαχνω :(
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστο :D πριν το κανω ηθελα να ρωτησω μεταφερετε ολη η εφαρμογη στην καρτα? δλδ στο εσωτερικη μνημη του κινητου δεν μενει τπτ απο τιν εφαρμογη ουτε τα λιγα kb που αφηνε και χωρης το ροοτ?

 

παιδια help εκανα root απο εκει και περα δεν πηραξα τπτ αλλο μια χαρα δουλευε η συσκευει ... μετα απο καποιες ωρες που παω να το συνδεσω με το pc δεν μ συνδεοταν πατουσα "ενεργοποίηση αποθηκευτικου χωρου" και το κινητο μου εγραφε " απενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου " και βγαζω το USB και κατι δεν πηγενε καλα και το σβηνω να κανω επανεκκινηση και απο τοτε δεν κανει τπτ δεν ανοιγει καν :eek: ξερει κανεις τπτ ακομα και φορματ πως γινετε ? :(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Επίσης θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!Μόλις αγόρασα το συγκεκριμένο τηλεφωνο(πρώτο μου smartphone) και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό και για πολλούς βλακώδες.....Πως @@@@ γινεται αντιγραφή των επαφών απο την SIM στο τηλέφωνο????Έχω σπάσει το κεφαλι μου και άκρη δεν έβγαλα.Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στις επαφες και θα πατησεις το κουμπι κατω αριστερα που σου βγαζει τις επιλογες και διαλεγεις την "εισαγωγη εξαγωγη" .. θα το δεις ..μετα σου βγαζει επιλογες για μετακινηση επαφων...διαλεγεις αυτο που θες

 

ευχαριστω kaban22 εσυ ποσο rom του εβαλες και εισαι οκ ? ( και κατι ασχετο εχει βρει κανεις προγραμμα για φακο στο κινητο δλδ να δουλευει το led πισο? εχω κατεβασει σχεδον τα παντα απο το μαρκετ κανενα δεν δουλευει... πφφ !

 

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση.Για φακο δεν εχω ψαξει,αλλα ουτε για αλλη rom.Αν βρω κατι θα ειδοποιησω.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,να ρωτήσω και εγώ που το πήρα σήμερα.με ανοιχτό wi fi απο το κιν. και απο το ρούτερ δεν θα έπρεπε να μπαίνει σε ίντερνετ?έχει κάποιο άλλο κόλπο? ή το δικό μου έχει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στις επαφες και θα πατησεις το κουμπι κατω αριστερα που σου βγαζει τις επιλογες και διαλεγεις την "εισαγωγη εξαγωγη" .. θα το δεις ..μετα σου βγαζει επιλογες για μετακινηση επαφων...διαλεγεις αυτο που θες

Ευχαριστώ φίλε!!Μετά απο λίγο ψάξιμο το βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ παίδες τι άλλο να κάνω μπας και αναγνωρίσει ο υπολογιστής το κινητό ? Έψαξα drivers και ολα τα σχετικά αλλά το SUT LR δεν το αναγνωρίζει μου λέει: Phone is not connected έχω Windows 7 Home 64Bit. Γ@@@@Ν στην Motorola, μου φαίνεται θα το πετάξω στον τοίχο.:angry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...