Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επειδη ειχα το Note μου brickαρισμένο εδω και ενα μηνα, και τωρα μολις το εφτιαξα και θελω να του περάσω μια καινουργια rom. (πλεον το εμαθα το μαθημα μου και φλασάρω παντα abyss :lol: ) Ξερει κανεις να μου πει αν κυκλοφορει καποια ρομ που να εχει διορθωθει επιτελους το color profile , δηλαδή το προβλημα που ειχε και επαιζε το κινητο σε 16bit χρώμα στις περισσότερες εφαρμογες αντι για 32bit.? 1 χρονο περιμενω ποτε θα διορθωσουν επιτελους αυτο το προβλημα, ηδη βγηκε το note 2, ελπιζω να μην εχει κι αυτο το ιδιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου πλεον safe kernel εκτος του abyss ειναι και ο hydracore, να ξερεις. Τελικα πως το έφτιαξες το brickαρισμενο note σου? Μεσω επίσημου σερβις της Samsung?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πλεον safe kernel εκτος του abyss ειναι και ο hydracore, να ξερεις. Τελικα πως το έφτιαξες το brickαρισμενο note σου? Μεσω επίσημου σερβις της Samsung?

 

ωραια σευχαριστω φιλε μου! το note το εστειλα πρωτα στη samsung αλλα επειδη ειχα χασει την αποδειξη μου ζητουσαν 200 ευρω για αλλαγη πλακέτας. Κατι το οποιο ειναι τελειως ανοητο αφου η πλακετα ειναι μια χαρα, απλως ειχε σβηστει ο bootloader. Ετσι αποφασισα και το εστειλα στο http://mobiletechvideos.mybigcommerce.com/ στην Αμερική, και με 50$ μου το ξαναφλασαρε ,χρησιμοποιοντας απο οσο κατάλαβα το riff box http://www.ebay.co.uk/itm/Riff-Box-Jtag-Tool-/180763715310?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item2a165b66ee το οποιο θα μπορουσα και να το αγορασω για να το φτιαξω μονος μου αλλα σκεφτηκα οτι δεν αξιζε για μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα έκανες και δεν έδωσες 200 ευρώ στη Samsung. Ελεος... Πραγματικά έλεος... Αφου η συσκευή κυκλοφορεί εδω και ενα χρονο περίπου... Δηλαδη δεν υπάρχει note που να βρίσκεται εκτος εγγύησης πουθενά. Μεγάλη μ@λκια αυτο το policy. Ειπαμε... Εντάξει... Αλλα ας ειναι μεσα σε λογικα πλαίσια..

 

Ειχα και γω το ιδιο πρόβλημα με σενα, και μεσω ενος αυτοκόλλητου που ειχε πανω το κουτι καταφερα να βρω μετα απο μπόλικο ψαξιμο το κατάστημα στη Κυπρο απο οπου αγοραστηκε η συσκευή.. Και μεσω εμαιλ και τηλεφώνου, ελαβα εμαιλ με σκαναρισμα της αποδειξης αγοράς και εκανα τη δουλειά μου με την Samsung. Εμενα ήθελε σιγουρα αλλαγη πλακέτας διοτι ειχα πειραξει τα partitions ελπίζοντας να ξεφύγω απτο emmc brick bug.. Anyways..... Τελος καλο ολα καλα :-)

 

Τωρα θα σου συνιστούσα να περάσεις την τελευταία Γερμανική stock. Εχει και διαφορα καλούδια που θα δουμε στην jelly bean οπως την νεα "Συλλογή" και να βάλεις και τον τελευταίο hydracore ;-)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τον στοκ κέρνελ της τελευταίας γερμανικής ROM ;

 

Εγώ και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και παίζει μια χαρά.

 

Για πες μου λίγο ροοτ πως τον έκανες;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα, με τον καινούριο πρώτο τρόπο του ντοκτορα :-)

 

Τελικά την ζημιά στις επαφές την έκανε το 15 toggles. Όποτε το βάζω αυτό μετά από κανά 2 restarts η εφαρμογή επαφές σταματούν να λειτουργούν.

 

Μα γιατί βάζετε αυτό όταν υπάρχει το άριστο notification toggle;;;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ υπάρχει η ρομ Stock Samsung XXLRQ / deodexed + rooted για όποιον ενδιαφέρεται :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1872965

 

Μόλις την φλάσαρα με τον γνωστό τρόπο (Abyss -> wipes -> cwm install zip):happy:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί βάζετε αυτό όταν υπάρχει το άριστο notification toggle;;;

 

Συμφωνώ άψογη εφαρμογή..

Εύκολα, με τον καινούριο πρώτο τρόπο του ντοκτορα :-)

 

Δεν είναι επικίνδυνος ο τρόπος αυτός;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Κάνω root με τον παλιό καλό τρόπο...CWM και μετά Supersu...μπλα μπλα...

 

Ήθελα να πω για τον στοκ κέρνελ ότι είναι πολύ καλός και μεταξύ μας, αν εξαιρέσεις τα Benchmark scores....η αυτονομία του είναι αρκετά καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν flashάρω stock ROM, ο flash counter μηδενίζεται;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.είμαι ακόμη με chrack v10 και speedmode k3-13,θέλω να βάλω τη Γερμανική ή του Παναμά ή τη Stock Samsung XXLRQ / deodexed + rooted αυτή που γράφετε πιο πάνω!!ποια είναι καλύτερη?και κάτι άλλο.φλασάρω πρώτα τον abyss μετά wipes -και odin για τις δύο πρώτες ή cwm install zip για την τελευταία?και κάτι άλλο η τελαιταία-η Stock Samsung XXLRQ / deodexed + rooted- είναι root απευθείας οπότε με titanium επαναφέρω τις εφαρμογές?ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.είμαι ακόμη με chrack v10 και speedmode k3-13,θέλω να βάλω τη Γερμανική ή του Παναμά ή τη Stock Samsung XXLRQ / deodexed + rooted αυτή που γράφετε πιο πάνω!!ποια είναι καλύτερη?και κάτι άλλο.φλασάρω πρώτα τον abyss μετά wipes -και odin για τις δύο πρώτες ή cwm install zip για την τελευταία?και κάτι άλλο η τελαιταία-η Stock Samsung XXLRQ / deodexed + rooted- είναι root απευθείας οπότε με titanium επαναφέρω τις εφαρμογές?ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

Βάλε την τελευταία ΧΧLRQ .

Είσαι σωστός σε όλα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μηδενίζεται, απλα φεύγει το τριγωνακι απτο την οθονη του μπουταρισματος. Ο πιο ευκολος τροπος να τον μηδενισεις είναι να περάσεις το triangle away ωντας rooted σε CF Kernel
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πέρασα στοκ XXLRQ κερνελ πάνω από στοκ ρομ με hydracore και μου κρατησε το ροοτ..

Είναι δυνατόν να γινεται κάτι τέτοιο;

Τεσπα ο στοκ κερνελ μου φαίνεται το ίδιο γρήγορος σταθερός κτλ.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και αυτή με τη νέα βάση και όλα τα μοντς επάνω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1765307

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου λίγο ροοτ πως τον έκανες;

Sent from my note

 

Έτρεξα σε stock recovery αυτό!

 

πηγή

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και αυτή με τη νέα βάση και όλα τα μοντς επάνω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1765307

 

την εχω βαλει να κατεβαινει ηδη.. θα δουμε σε λιγο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα σε stock recovery αυτό!

 

πηγή

 

Οκ thanks.

Όπως είπα και πιο πάνω πέρασα πάνω από hydracore στοκ XXLRQ κερνελ(με Mobile odin) και μου κρατησε το ροοτ..

Τι να πω περίεργα πράγματα.

Τεσπα με στοκ κερνελ μου φαίνεται ακόμη πιο smooth η ρομ.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks.

Όπως είπα και πιο πάνω πέρασα πάνω από hydracore στοκ XXLRQ κερνελ(με Mobile odin) και μου κρατησε το ροοτ..

Τι να πω περίεργα πράγματα.

Τεσπα με στοκ κερνελ μου φαίνεται ακόμη πιο smooth η ρομ.

Sent from my note

 

Ρε παιδια τα .img αρχεια με τι τα ανοιγω? ξεζιπαρα τη τελευταια stock και ειχε μεσα 4 img, θελω να τα ανοιξω να παρω τη galery.apk αλλα δοκιμασα με 7zip, winrar,power ISO, deamon tools αλλα κανενα δεν μου ανοιξε το img.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα .img αρχεια με τι τα ανοιγω? ξεζιπαρα τη τελευταια stock και ειχε μεσα 4 img, θελω να τα ανοιξω να παρω τη galery.apk αλλα δοκιμασα με 7zip, winrar,power ISO, deamon tools αλλα κανενα δεν μου ανοιξε το img.

 

Δεν γινεται φιλε να ανοιξεις ετσι τα συγκεκριμενα αρχεια

Δες εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5253086&postcount=3

 

και εδω http://androidforums.com/samsung-i7500/136176-how-extract-files-nandroid-backup-windows.html

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται φιλε να ανοιξεις ετσι τα συγκεκριμενα αρχεια

Δες εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5253086&postcount=3

 

και εδω http://androidforums.com/samsung-i7500/136176-how-extract-files-nandroid-backup-windows.html

 

pff σωστα.. anyway, τελικα απ την ρομ αυτη το πηρα που ηταν σε zip μορφη και ανοιξε με winRAR. ty παντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει ενδεχομενο η LRQ να ειναι οκ για safe wipes? γιατι ειχα διαβασει πως οταν βγει νεα εκδοση η Samsung θα το εχει διορθωσει το προβλημα με το emmc ...οχι οτι προκειται να το ρισκαρω βεβαια αλλα το εχω απορια εδω και 2 μερες που φοραω την τελευταια Γερμανικη.

 

H αληθεια βεβαια ειναι πως αν ειχε γινει κατι τετοιο θα το γνωριζαμε ηδη μεσω xda αλλα ενταξει..

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει ενδεχομενο η LRQ να ειναι οκ για safe wipes? γιατι ειχα διαβασει πως οταν βγει νεα εκδοση η Samsung θα το εχει διορθωσει το προβλημα με το emmc ...οχι οτι προκειται να το ρισκαρω βεβαια αλλα το εχω απορια εδω και 2 μερες που φοραω την τελευταια Γερμανικη.

 

H αληθεια βεβαια ειναι πως αν ειχε γινει κατι τετοιο θα το γνωριζαμε ηδη μεσω xda αλλα ενταξει..

 

καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε :lol::lol:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...