Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο έκανα και εγώ. Φλάσαρα την ελληνική ics πέρασα και ένα theme με τα 15 toggles και πίστεψε με καμία διαφορά με τις custom roms . Έβαλα και netcore kernel.

 

ειμαι και εγω με stock 4.0.4 (LRI)

δεν μου παει η καρδια να μπλεξω με roms μετα απο το τρεξιμο και τα σερβις με το eMMC Brick Bug

[*τουλαχιστον οχι μεχρι να βγει καποιο update απ'την samsung που να διορθωνει το προβλημα]

ο netcore φλασαρετε μονο μεσω cwm η γινεται και μεσω odin? [διοτι ειμαι εντελως stock χωρις root χωρις τιποτα]

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ξεκίνησα να περάσω μέσω cwm recovery τον abyss 4.2 kernel, για να περάσω μετα την Charck 12 και μου κολλάει η διαδικασία. Γράφει installing update για κανά πεντάλεπτο (στην ουσία έχει ήδη κολλήσει) και μετά κάνει restart και bootarei κανονικά χωρίς φυσικά να έχει εγκαταστήσει τον kernel.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανα και εγώ. Φλάσαρα την ελληνική ics πέρασα και ένα theme με τα 15 toggles και πίστεψε με καμία διαφορά με τις custom roms . Έβαλα και netcore kernel.

 

Κάποια στιγμή και εγω αυτό θα κάνω. Βαρέθηκα όλη την ώρα να δοκιμάζω

ρομς. Βέβαια η τελευταία κρακ είναι εξαιρετική..

Link to comment
Share on other sites

ο τελευταιος Notecore εχει εξαιρετική μπαταρια σε chrack

τουλάχιστον οι πρωτες μου εντυπώσεις ειναι αυτες..

Link to comment
Share on other sites

ο τελευταιος Notecore εχει εξαιρετική μπαταρια σε chrack

τουλάχιστον οι πρωτες μου εντυπώσεις ειναι αυτες..

 

Τον 13 λες ? Μόλις βγήκε

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε εξαιρετική μπαταρία τι εννοούμε ; Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές. Πάντα κρατάει 40 ώρες με άνεση ακόμα και με σκληρή χρήση , και με ότι κέρνελ έχω βάλει.
Link to comment
Share on other sites

Τον 13 λες ? Μόλις βγήκε

 

Οχι τον 12.5!

βγηκε και 13?

:lol::lol:

χαχαχα θα τρελαθουμε μιλαμε :p

 

Όταν λέμε εξαιρετική μπαταρία τι εννοούμε ; Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές. Πάντα κρατάει 40 ώρες με άνεση ακόμα και με σκληρή χρήση , και με ότι κέρνελ έχω βάλει.

 

ο cf για μενα εχει την καλύτερη μπαταρια!

ο note απογειώνει το κινητο αλλα μεχρι την 10 με 11 ειχα θεμα με την μπαταρια..έπεφτε πολυ γρηγορα!

τωρα με την 12.5 βλεπω οτι εχει μεγαλη βελτιωση!

παντως μαλλον παιζει ρολο και η ρομ τελικα!

οντως η kingdroid είχε μεγαλυτερη κατανάλωση!

στην chrack η μπαταρια(δεν ξερω πως και γιατι) δειχνει να κραταει καλυτερα!

παντως την διαφορα με notecore την καταλαβαινεις μεχρι και στον οπερα!

ανταποκρίνεται πολυ καλυτερα η εφαρμογη!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Οχι τον 12.5!

βγηκε και 13?

:lol::lol:

χαχαχα θα τρελαθουμε μιλαμε :p

 

 

 

ο cf για μενα εχει την καλύτερη μπαταρια!

ο note απογειώνει το κινητο αλλα μεχρι την 10 με 11 ειχα θεμα με την μπαταρια..έπεφτε πολυ γρηγορα!

τωρα με την 12.5 βλεπω οτι εχει μεγαλη βελτιωση!

παντως μαλλον παιζει ρολο και η ρομ τελικα!

οντως η kingdroid είχε μεγαλυτερη κατανάλωση!

στην chrack η μπαταρια(δεν ξερω πως και γιατι) δειχνει να κραταει καλυτερα!

παντως την διαφορα με notecore την καταλαβαινεις μεχρι και στον οπερα!

ανταποκρίνεται πολυ καλυτερα η εφαρμογη!

 

Το μονο που παρατηρω ειναι στο σημα του wifi ειναι ελαχιστα πιο ασθενεστερο στην v12 χωρις βεβαια να επηρεαζει την αποδοση...

Μιλαω σαν γραμμες και μονο...

Τωρα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ο v12.5 stand που φοραω ειναι ισως σε καλυτερα επιπεδα αυτονομιας απο τον speadmod...Σιγουρα πιο γρηγορος αλλα ισως να υστερει λιγο στο σμουθ σε σχεση παντα με τον speadmod...

Οπως και να εχει μιλαμε οτι το τξλ με τον παραπανω συνδυασμο απλα εχει αλλαξει επιπεδο...

Φανταστειτε τι εχει βα γινει σε κανα 2μηνο με τον ερχομο του note2...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που παρατηρω ειναι στο σημα του wifi ειναι ελαχιστα πιο ασθενεστερο στην v12 χωρις βεβαια να επηρεαζει την αποδοση...

Μιλαω σαν γραμμες και μονο...

Τωρα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ο v12.5 stand που φοραω ειναι ισως σε καλυτερα επιπεδα αυτονομιας απο τον speadmod...Σιγουρα πιο γρηγορος αλλα ισως να υστερει λιγο στο σμουθ σε σχεση παντα με τον speadmod...

Οπως και να εχει μιλαμε οτι το τξλ με τον παραπανω συνδυασμο απλα εχει αλλαξει επιπεδο...

Φανταστειτε τι εχει βα γινει σε κανα 2μηνο με τον ερχομο του note2...

 

notecore13

 

Changelog

v13

- Totally, utterly, completely rebuilt from scratch

- HK Update 1 as base (no Update 4 bits)

- Built with same toolchain as Samsung use (all others, including linaro make no difference)

- All debugging, logging, symbols etc stripped out - VOODOO LOUDER and TEGRAK will NOT work

- Totally reworked voltage tables

- OC and STD both have 100Mhz added as lowest frequency

- OC undervolted by -50mv each level (bit more than v12.5 for stability)

- STD undervolted by -25mv each level (been less before, so should not cause any stability issues)

- SECONDARY voltage tables adjusted - much, much , much less heat!

- NTFS dropped as it did not work

- Settings > About kernel info patch kept

- OC GPU - 160@900mv 400@1050mv

- STD GPU - 160@900mv 267@950mv (lower than stock, stable)

- Tweaked Ondemand, Conservative, and PegasusQ governors

- SIO set as default, Noop may offer *slightly* better battery life if desired

- Dropped Update 4 framebuffer drivers in favour of Update3+Speedmod MDNIE k3-7 (less screen on battery drain)

 

φιλε μολις τον εβαλα σε κρακ...

ηδη και παλι η διαφορα φαινεται με την μια!

Π Ε Τ Α Ε Ι το κινητο!

πραγματικα κανει παπαδες το ατομο!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ακομα στην πρωτη φωρτηση και η μπαταρια του τερματισε με ανοικτη οθονη στις 4:30 ωρες με χρηση ιντερνετ tapatalk facebook twiter και youtube

Επισης πολλα μυνηματα με wattsup end viper

Και καμια δεκαρια email που ελαβα στο συνολο...

Θα την αφησω ετσι για κανα 2ημερο να δω που θα φτασει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το vfrangos

 

Πολλες φορες απλα δεν γινεται η εγκατασταση του abyss. Προσπαθησε να περασεις τον franco ver 10 αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο ώρες εχω τον νοτεκορε 13 οβερκλοκιν από θερμοκρασία κανένα πρόβλημα από ταχύτητα τι να πω γρήγορο είναι όπως το ξέρουμε δεν κατάλαβα πότε διαφορα στάνταρ με τον 1600αρι. Η μπαταρία από μια πρώτη μάτια είναι στα ίδια ΤΕΛΕΊΑ ΕΠΊΠΕΔΑ με στάνταρ 12.5 που είχα. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΌ !!
Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο ώρες εχω τον νοτεκορε 13 οβερκλοκιν από θερμοκρασία κανένα πρόβλημα από ταχύτητα τι να πω γρήγορο είναι όπως το ξέρουμε δεν κατάλαβα πότε διαφορα στάνταρ με τον 1600αρι. Η μπαταρία από μια πρώτη μάτια είναι στα ίδια ΤΕΛΕΊΑ ΕΠΊΠΕΔΑ με στάνταρ 12.5 που είχα. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΌ !!

 

ναι ρε συ νομιζω οτι εφτιαξε και την θερμοκρασία ο τυπος!!!!!

θα το δουμε αυτο ομως στην πορεια καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ νομιζω οτι εφτιαξε και την θερμοκρασία ο τυπος!!!!!

θα το δουμε αυτο ομως στην πορεια καλυτερα!!!

 

Και στον 12.5 δεν εχω κανενα θεμα με θερμοκρασια...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και στον 12.5 δεν εχω κανενα θεμα με θερμοκρασια...

 

ναι οκ αλλα τωρα νομιζω οτι εκανε "κατι" παραπανω!!:)

θα το δουμε ομως οπως ειπα και πιο πανω!!!!

 

ποποποποποπο ρε παιδια καθε μερα αυτο το κινητο το πάω ολο και πιο πολυ!:)

δεν υπαρχει κατι αλλο out there εκτος του note2 οταν με το καλο ερθει!

και παλι ομως κανεις υπομονη ανετα! περιμενεις βλεπεις πως θα τα παει ο διάδοχος τι κουσούρια θα βγαλει κτλ κτλ κτλ...:)

πραγματικα η samsung για μενα με το note εφτιαξε το απολυτο εργαλείο...και αυτο μπαινει σε μια τζεπη μεσα! ετσι απλα!!!!:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Το vfrangos

 

Πολλες φορες απλα δεν γινεται η εγκατασταση του abyss. Προσπαθησε να περασεις τον franco ver 10 αν θυμαμαι καλα

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου. Τελικά κατάφερα να τον περάσω με mobile Odin. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με την chrack s 12 αλλά όπως κάτι με την 10

έχω ένα μικρό θεματακι με την εφαρμογή s memo.

σε κάθε νέα σημείωση εμφανίζει κάτι οριζόντιες γραμμές που εμένα τουλάχιστον με ενοχλούν.

γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω να είναι χωρις γραμμές το φόντο των σημειώσεων;

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με την chrack s 12 αλλά όπως κάτι με την 10

έχω ένα μικρό θεματακι με την εφαρμογή s memo.

σε κάθε νέα σημείωση εμφανίζει κάτι οριζόντιες γραμμές που εμένα τουλάχιστον με ενοχλούν.

γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω να είναι χωρις γραμμές το φόντο των σημειώσεων;

 

Ευκολο, αφού ανοίξεις μια καινούργια σημείωση πατάς το πλήκτρο μενού της συσκευής και επιλέγης αλλαγή φόντου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πως μπορώ να κάνω το note να βλέπει δίσκους ntfs?

 

Καλημερα, κοιτα εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα και εγώ την charck v12 αλλά έχω θεματάκια, δεν περάστηκε καθόλου ο default browser και ούτε ο ics browser+ που είχα επιλέξει. Πέρασα μόνος μου τον ics browser+ αλλά κρασάρει. Όταν πέρασα την ρομ είχα κάνει όλα τα wipe αφού πέρασα πρώτα abyss 4.2. Κατά την εγκατάσταση της ρομ με ρώτησε αν ήθελα να περαστεί με full wipe ή όχι. Επέλεξα όχι αφού είχα κάνει πριν wipe. Λέτε να φταίει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα και εγώ την charck v12 αλλά έχω θεματάκια, δεν περάστηκε καθόλου ο default browser και ούτε ο ics browser+ που είχα επιλέξει. Πέρασα μόνος μου τον ics browser+ αλλά κρασάρει. Όταν πέρασα την ρομ είχα κάνει όλα τα wipe αφού πέρασα πρώτα abyss 4.2. Κατά την εγκατάσταση της ρομ με ρώτησε αν ήθελα να περαστεί με full wipe ή όχι. Επέλεξα όχι αφού είχα κάνει πριν wipe. Λέτε να φταίει αυτό;

 

Δεν νομιζω να φταει αυτο.. μηπως να δοκιμασεις να την ξαναπερασεις?

και εγω μολις κατεβασα την 12 και θα την περασω μεσιμερακι.. παντως και εγω που ειχα βαλει την 11 ειχα προβληματα και τις 3 φορες που την ειχα δοκιμασει και παντα γυρνουσα στην 10 η οποια 15 μερες τωρα μου δουλευει σαν να ειναι η 1 της μερα, 0 lag κλπ κλπ κλπ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευκολο, αφού ανοίξεις μια καινούργια σημείωση πατάς το πλήκτρο μενού της συσκευής και επιλέγης αλλαγή φόντου.

 

αυτό ακριβώς εννοώ,ότι φόντο κάτι να διαλέξω εμφανίζει οριζόντιες γραμμές, που δυσκολεύουν την γραφή και την ανάγνωση των σημειώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κάτι δεν πάει καλά γιατί εμένα μου αλλαζει κανονικά το φόντο και όταν επιλέγω κάποιο χωρίς γραμμές, είναι χωρίς γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που πουλησω το Note

πως θα το δωσω στον νεο χρηστη εφ'οσον δεν μπορω να κανω factory reset?

(εκτος απ'το να το κανω ενα ενα οοολα απεγκατασταση και διαγραφη κτλ)

μπορει να μου λυσει καποιος την απορια? :P

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...