Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά περιμένω πως και πως να βγει Mod για να αλλάξω την Notification bar!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1620625

 

Δε ξερω αν και ο Kalagas εχει κατι...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπτικες αλλαγες εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης.Απο κει και περα δε θα τον ελεγα πιο smooth απο τον stock.Στα ιδια επιπεδα...

Δε ξερω για τη scriskelo βεβαια που δοκιμαζει ο Ευθυμης...

 

To κακό με εμένα είναι ότι δεν πέρασα από στοκ :( οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με στοκ. Σε σχέση με την alba δείχνει καλύτερη η criskelo και χωρίς κολλήματα... η alba με είχε σκίσει στα σκασίματα των launchers και φυσικά κάνω χρήση των ιδίων εφαρμογών και launchers!!! Το μόνο που έχω δει είναι ότι αργεί λιγάκι ο dialer μετά από ξεκλείδωμα να ξεκινήσει και όταν είναι σε αναμονή για αρκετή ώρα το τηλέφωνο, κάνει περίπου 1-2 δευτερόλεπτα... Η μπαταρία δείχνει αρκετά καλή, κλήσεις, bluetooth, wifi, 3G όλα κομπλέ... :happy:

 

Αυτό το κυκλάκι στο 15toggles θα το βάλει κανείς στην θέση του (στην μέση από αριστερά που είναι τώρα) ???!!!! Και δεν λέω φυσικά για τον Γιάννη... πάντως σε κάποιους με criskelo το θέμα αυτό δημιούργησε κολήματα και fc αλλά ξέρω εγώ ο καθένας τι κάνει εκεί μέσα...???

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει στην stock που έχω ;.

 

χμ...φυσικα οχι Αντωνη...:(

Θα πρεπει να εισαι σε root(που εισαι) αλλα με cf root kernel.Για αυτο αστο προς το παρων...:\

 

Αντε να βρουν τι σ^%^α γινεται να ξεμπερδευουμε να δουμε κατι να αξιζει!!!!!

 

Παντως νομιζω οτι καλυτερα αυτη τη στιγμη να ειναι καποιος σε stock root η καποια aosp παρα να προχωρησει σε custom ics.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που έχω πρόβλημα είναι αυτό. Κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος με την stock rooted φυσικά!!..Ας ελπίσουμε από την Τετάρτη που φεύγω μέχρι το Σάββατο που θα γυρίσω από την πόλη του φωτός να έχουμε κάτι καλό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ειναι προτιμοτερο να κανω....Να περασω στο Pc odin το csc DBT κσι να παρω το update ετσι...Η να περασω official firmware ics μεσω odin...Τα φωτα σας!!!
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

οκ thanks!

τον ice browser τον εχω αγορασμενο απο το μαρκετ αλλα δυστυχώς δεν εχει text wrapping..

η μοναδικη ρομ που ειδα να το κανει αυτο το πραγμα στον στοκ(αλλα και στον ICS Browser+)ηταν η cyanofree..και ειχα παθει πλακα!

οπως και το ζουμ στο βιντεο ηταν απιστευτο και εκει!

δυστυχώς αυτα πλεον στο παγωτο της samsung δεν υπαρχουν και ελεγα μηπως μπορουσαμε με καποιο τροπο να τα "περασουμε" και εδω...

 

EDIT

ΤΩΡΑ παρατηρησα οτι καμια εφαρμογη καμερας(πχ lgcamera) που σε GB υποστήριζαν το ζουμ την ωρα που γραφεις βιντεο δεν το υποστηριζει αυτο σε παγωτο...!

καμια ομως...

τι να πω περιεργα πραγματα....

 

Σε ποιά ανάλυση δεν σου υποστηρίζει ζουμ; Εγώ με TMT 1,2 Full (team maxicet) τώρα που το δοκίμασα κάνει ζουμ με τα πλήκτρα έντασης και στο μαμά βίντεο καί στο βίντεο του camera fx (εκτός της ανάλυσης HD). Εκτός και εαν λες κάτι άλλο και δεν το έχω καταλάβει...:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά ανάλυση δεν σου υποστηρίζει ζουμ; Εγώ με TMT 1,2 Full (team maxicet) τώρα που το δοκίμασα κάνει ζουμ με τα πλήκτρα έντασης και στο μαμά βίντεο καί στο βίντεο του camera fx (εκτός της ανάλυσης HD). Εκτός και εαν λες κάτι άλλο και δεν το έχω καταλάβει...:)

 

ποτε δεν βαζω το βιντεο κατω απο ανάλυση HD

σε cyanofree εκανε η καμερα ζοομ σε HD...! ΕΔΩ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ....

ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΡΙΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!

καμια εφαρμογη δεν το κανει αυτο στο παγωτο της samsung .....καμια ομως...!

 

To κακό με εμένα είναι ότι δεν πέρασα από στοκ :( οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με στοκ. Σε σχέση με την alba δείχνει καλύτερη η criskelo και χωρίς κολλήματα... η alba με είχε σκίσει στα σκασίματα των launchers και φυσικά κάνω χρήση των ιδίων εφαρμογών και launchers!!! Το μόνο που έχω δει είναι ότι αργεί λιγάκι ο dialer μετά από ξεκλείδωμα να ξεκινήσει και όταν είναι σε αναμονή για αρκετή ώρα το τηλέφωνο, κάνει περίπου 1-2 δευτερόλεπτα... Η μπαταρία δείχνει αρκετά καλή, κλήσεις, bluetooth, wifi, 3G όλα κομπλέ... :happy:

 

Αυτό το κυκλάκι στο 15toggles θα το βάλει κανείς στην θέση του (στην μέση από αριστερά που είναι τώρα) ???!!!! Και δεν λέω φυσικά για τον Γιάννη... πάντως σε κάποιους με criskelo το θέμα αυτό δημιούργησε κολήματα και fc αλλά ξέρω εγώ ο καθένας τι κάνει εκεί μέσα...???

 

εγω με στοκ και μεγαλη προσοχη στις εφαρμογες πλεον δεν εχω κανενα "σκασιμο"......

δεν ειναι θεμα ρομ εδω αλλα εφαρμογων...(πως τις βαζεις κτλ κτλ κτλ....) πιστεψε με....

 

LoL..Έχεις δικό.sorry...

Ποιον browser ψάχνεις;;;

Αν έχεις τη ROM ακόμα στον υπολογιστή σου, βρες τον, και κάνε εγκατάσταση σε/system/app.

 

 

θελω να το κανω αλλα "φοβαμαι" μην γινει ο χαμος μετα.....

και δεν εχω χρονο να τα στηνω ολα απο την αρχη..

τεσπα θα ενημερωσω.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ. Τελικά οι custom ICS δεν έχουν διαφορά από την official. Τις δοκίμασα όλε καμία όμως δεν με ενθουσίασε. Αισθητό lag κάτι που μετά την Chrack's (GB) με κουράζει πολύ.

 

Σκέφτομαι να περάσω τώρα το τελευταίο nightly από CM9.

Σαν διαδικασία flash αλλαζει κάτι;

1. Recovery

2. Full wipe

3. Φλασάρω τη Rom και το gApps.zip

4. Wipe cache και Davnik

5. Reboot system

 

Δεν πιστεύω να εχω κανένα θέμα με τον kernel; Τώρα είμαι σε Kingdroid ICS V1.1 με LPY kernel.

 

Edit: Κάτι γράφουν τώρα πως υπάρχει κίνδυνος Hard Brick από απευθείας flash από LPY kernel. Σκέφτομαι να επιστρέψω στο backup από GB που έχω και να κάνω τη διαδικασία από εκεί.

Edited by sotiris_rez

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η μετάβαση απο chrack v18 σε κάποια ics? με Farnco kernel που είμαι τι πρέπει να αποφύγω για να μην πάθω hard brick? Η σωστή διαδικασία ποια είναι? Μήπως η αναμονή σε αυτή τη φάση είναι προτιμότερη?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η μετάβαση απο chrack v18 σε κάποια ics? με Farnco kernel που είμαι τι πρέπει να αποφύγω για να μην πάθω hard brick? Η σωστή διαδικασία ποια είναι? Μήπως η αναμονή σε αυτή τη φάση είναι προτιμότερη?

 

Θα σου μιλήσω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Εγώ έφυγα από Chrack's με Franco v10 με πολλές απαιτήσεις από την ICS. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από αυτό που είδα. Όλες οι Custom ΙCS είναι μέτριες. Έχουν πολλά νέα πραγματάκια για να μπεις σε πειρασμό αλλά δυστυχώς θέλουν δουλίτσα ακόμα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο και πώς χρησιμοποιείς το Note σου.

 

Μόλις φόρτωσε η CM9 nightly, θα επιστρέψω με εντυπώσεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλήσω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Εγώ έφυγα από Chrack's με Franco v10 με πολλές απαιτήσεις από την ICS. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από αυτό που είδα. Όλες οι Custom ΙCS είναι μέτριες. Έχουν πολλά νέα πραγματάκια για να μπεις σε πειρασμό αλλά δυστυχώς θέλουν δουλίτσα ακόμα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο και πώς χρησιμοποιείς το Note σου.

 

Μόλις φόρτωσε η CM9 nightly, θα επιστρέψω με εντυπώσεις!

 

Την τρεχω απο τη v1.Ειναι απροβληματιστη

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Την τρεχω απο τη v1.Ειναι απροβληματιστη

 

Απλά έχω μείνει άφωνος! Καμία σχέση με τις ICS που έχω δοκιμάσει! Μένει να τεστάρω λίγο και τη μπαταρία τώρα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει κάποια λειτουργία να μην δουλεύει, δεν έχω ανακαλύψει όμως που είναι τα αρχεία της external_sd.:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω μείνει άφωνος! Καμία σχέση με τις ICS που έχω δοκιμάσει! Μένει να τεστάρω λίγο και τη μπαταρία τώρα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει κάποια λειτουργία να μην δουλεύει, δεν έχω ανακαλύψει όμως που είναι τα αρχεία της external_sd.:shifty:

 

/mnt/emmc

 

10chrs

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Την τρεχω απο τη v1.Ειναι απροβληματιστη

 

Αργυρη κανενα νεο update?

Εχει μερες που κολλησε στην v.9.

Γιατι δε προχωραει??

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου καποιος πως θα βαλω το csc DBT μεσω pc odin για να παρω το update ? Edited by fraris
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου καποιος πως θα βαλω το csc DBT μεσω pc odin για να παρω το update ?

 

Γιατι δε περνας την ics μεσω pc odin???

 

Λοιπον παιδια, τα nightly updates για τη cm9 αρχισαν...:)

Ο Αργυρης θα το γνωριζει προφανως...;)

Μπορειτε να κατεβασετε απο εδω.

Λογικα, οπως καθε nightly, θελει μονο wipe cache/dalvik αν εχετε ηδη cm9, αλλιως, σε οποιαδηποτε αλλη custom rom, install abyssnote-reboot into recovery-full wipe-install cm9.

 

Τα γνωστα δηλαδη...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε περνας την ics μεσω pc odin???

 

Λοιπον παιδια, τα nightly updates για τη cm9 αρχισαν...:)

Ο Αργυρης θα το γνωριζει προφανως...;)

Μπορειτε να κατεβασετε απο εδω.

Λογικα, οπως καθε nightly, θελει μονο wipe cache/dalvik αν εχετε ηδη cm9, αλλιως, σε οποιαδηποτε αλλη custom rom, install abyssnote-reboot into recovery-full wipe-install cm9.

 

Τα γνωστα δηλαδη...:)

 

Τελικα η criskelo έχει αρχίσει και με ξενερώνει! Κολλάει ο launcher όταν βγαίνω από κάποια εφαρμογή με το πάτημα του πλήκτρου home και φορτώνει τα εικονίδια της home screen λες και έκανα relaunch του launcher.. Οπότε την αφήνω από αύριο αλλά είναι περίεργο γιατί δεν μου τα έκανε αυτά στην αρχή.. Τέλος πάντων.. Ηλία αυτή που λέτε από που κατεβάζω? Αναγνωρίζει την θέση κάρτας σε άλλη θέση ε??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε περνας την ics μεσω pc odin???

 

Λοιπον παιδια, τα nightly updates για τη cm9 αρχισαν...:)

Ο Αργυρης θα το γνωριζει προφανως...;)

Μπορειτε να κατεβασετε απο εδω.

Λογικα, οπως καθε nightly, θελει μονο wipe cache/dalvik αν εχετε ηδη cm9, αλλιως, σε οποιαδηποτε αλλη custom rom, install abyssnote-reboot into recovery-full wipe-install cm9.

 

Τα γνωστα δηλαδη...:)

 

Ποιά είναι η διαφορά της nightly από την απλή 7;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η criskelo έχει αρχίσει και με ξενερώνει! Κολλάει ο launcher όταν βγαίνω από κάποια εφαρμογή με το πάτημα του πλήκτρου home και φορτώνει τα εικονίδια της home screen λες και έκανα relaunch του launcher.. Οπότε την αφήνω από αύριο αλλά είναι περίεργο γιατί δεν μου τα έκανε αυτά στην αρχή.. Τέλος πάντων.. Ηλία αυτή που λέτε από που κατεβάζω? Αναγνωρίζει την θέση κάρτας σε άλλη θέση ε??

 

Κατεβαζεις απο το link που εχω βαλει στο προηγουμενο post.

Το οτι αρχισε να βγαινει nightly σημαινει οτι ειναι πια αρκετα stable.

Nightly σημαινει επισης οτι καθε (σχεδον?) βραδυ θα βγαινει και μια εκδοση οπου, οποιος εχει τη προηγουμενη, θα μπορει να περναει απο πανω.

Δε ξερω τι βελτιωσεις/τροποποιησεις εχει αυτη, αλλα δε νομιζω να λυθηκε το προβλημα με την αναγνωριση internal/external.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις απο το link που εχω βαλει στο προηγουμενο post.

Το οτι αρχισε να βγαινει nightly σημαινει οτι ειναι πια αρκετα stable.

Nightly σημαινει επισης οτι καθε (σχεδον?) βραδυ θα βγαινει και μια εκδοση οπου, οποιος εχει τη προηγουμενη, θα μπορει να περναει απο πανω.

Δε ξερω τι βελτιωσεις/τροποποιησεις εχει αυτη, αλλα δε νομιζω να λυθηκε το προβλημα με την αναγνωριση internal/external.

 

Ευχαριστώ! Κατεβάζω τώρα και θα περάσω αύριο με τον πρωινό μου καφέ και παίζει ίσως να περάσω και από το backup μου να θυμηθώ πως ήταν σε GB!! Πρώτα όμως θα περάσω αυτη;)

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω και εγω nightly εβαλα alba μετα criscelo ενταξει δυσαρεστημενος δεν ειμαι απο την criscelo αλλα θελω να δοκιμασω και την nigtly που λετε , to s memo το εχει ? μπορω να το βαλω ?
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω και εγω nightly εβαλα alba μετα criscelo ενταξει δυσαρεστημενος δεν ειμαι απο την criscelo αλλα θελω να δοκιμασω και την nigtly που λετε , to s memo το εχει ? μπορω να το βαλω ?

 

Εδω οι εφαρμογες της samsung που μπορεις να περασεις σε μια aosp rom.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

elthis δε ξερω ποια πρεπει να κατεβασω ακριβως απο xda...εχω μπερδευτει!!!
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...